شنبه 27 آوریل 13 | 10:47

تجمع مردم آمریکا در اعتراض به خلف وعده اوباما

جمعی از فعالان حقوق بشر آمریکا با تجمع مقابل کاخ سفید خواستار تعطیلی زندان مخوف گوانتانامو و پایان نقض حقوق بشر در این زندان شدند.


اعتراض مردمگروهی از مسیحیان مذهبی آمریکا موسوم به ” کمپ ملی مذهبیان ضد شکنجه” دیروز (جمعه) در حمایت از زندانیان گوانتانامو اقدام به گرفتن روزه سیاسی کرده و با پوشیدن لباس نارنجی زندانیان گوانتانامو در مقابل کاخ سفید تجمع کردند.

تجمع کنندگان که شمار آنها به ده‌ها تن می‌رسید با در دست داشتن پلاکاردهایی که روی آنها نوشته شده بود: ” گوانتانامو را ببندید”، ” ٩ نفر تا به حال در زندان جان باخته اند”، “من در انتظار عدالت جان سپردم” خواستار آزادی زندانیان گوانتانامو شدند.

در این تجمع اعتراضی اسامی زندانیان این زندان بدنام آمریکایی که غالبا مسلمان نیز هستند، روی لباس تک تک معترضینی که لباس زندانیان را به تن داشتند، نوشته شده بود.

همچنین نامه ٢ تن از زندانبانان برای حاضرین قرائت شد، و آقای «موریس د. دیویس»، سرهنگ و قاضی بازنشسته نیروی هوایی آمریکا و عضو سابق دادگاه عالی آمریکا که در این جمع حضور داشت به سخنرانی پرداخت.

دیویس در اظهارات خود به متحدان آمریکا اشاره کرد و گفت: “ما اینجا آمده ایم که اعتراض خود را به دولت اعلام کنیم. روسیه ٢ افسر آمریکایی را به این علت که در زندان گونتانامو کار می کردند به این کشور راه نداد.”

وی ادامه داد: “این چه زندانی است که ١١ سال افرادی را که هیچ ارتباطی با 11 سپتامبر نداشتند بدون هیچ فرایند حقوقی و مدنی به اسارت درآورده است؟ این افراد عمر خود را در نهایت بی عدالتی و در زندان سپری کرده اند.”

این استاد حقوق دانشگاه هاروارد واشنگتن در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم که اگر مجلس نمایندگان آمریکا از دولت بخواهد زندانیان را آزاد کنند آیا دولت وادار به تعطیلی زندان می شود گفت: “اگر رئیس جمهور واقعا بخواهد زندانیان را آزاد کند، راهکارهای فراوان حقوقی وجود دارد که می تواند این اقدام را انجام دهد.”
دیویس درباره جایگاه زندان گوانتانامو از منظر حقوق بین الملل تاکید کرد: “دولت می گوید ما در جنگ هستیم و با همین بهانه مسائل را زیر لوای جنگ پنهان می کند. تاکنون شهروندان چندین کشور از قاره آمریکا خواستار تعطیلی این زندان شده اند، اما دولت آمریکا وقعی به این خواسته ها نمی دهد.”

در بخشی از این تجمع اسامی تک تک زندانیان قرائت شد و پس از قرائت اسامی، مردم در جواب می گفتند: “ما شما را به یاد داریم”.

بعد از اتمام این مراسم حاضرین برای ادای احترام به جان باختگان این زندان مخوف و غیر قانونی یک دقیقه سکوت کردند.

این تجمع اعتراضی که از ساعت 10 صبح جمعه آغاز شده بود، راس ساعت ١:١٥ به اتمام رسید.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: