یکشنبه 28 آوریل 13 | 10:50

زنگ خطر برای گندم ایران

امیری کهنوج با انتقاد از نرخ خرید تضمینی گندم توسط دولت به قیمت ۷۲۰ تا ۷۵۰ تومان گفت: نمایندگان کشورهای حوزه خلیج فارس امروز با حضور در جنوب استان کرمان اقدام به خرید گندم کشاورزان با نرخ هزار تومان برای هرکیلو کرده اند.


گندممحمد رضا امیری کهنوج گفت: کشاورزان جنوب استان کرمان پیگیر میزان نرخ خرید تضمینی گندم توسط دولت بودند که بعد از اینکه متوجه تعیین نرخ 720 تا 750 تومان خرید تضمینی توسط دولت شدند، اعلام کردند کشورهای حاشیه خلیج فارس در حال حاضر هر کیلو گندم را با قیمت هزار تومان خریداری می کنند.

نماینده مردم کهنوج، منوجان، رودبار جنوب، قلعه‌گنج و فاریاب در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در جنوب کرمان بالغ بر 100 هزار تن گندم تولید می شود، افزود: امروز خبردار شدیم که از کشورهای حاشیه خلیج فارس گندم کشاورزان جنوب استان کرمان را با نرخ هزار تومان خریداری می کنند.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته ناچار به واردات گندم به داخل کشور شدیم، گفت: دلیل این واردات کمبود تولید گندم نبود بلکه دلیل این واردات تعیین نرخ پایین خرید تضمینی گندم از کشاورزان بود و بسیاری از گندم تولیدی یا خوراک دام و یا اینکه به خارج از کشور صادر شد.

امیری کهنوج ادامه داد: امسال نیز متاسفانه همین اتفاق برای گندم در حال رخ دادن است و این موضوع به عدم تعیین نرخ مناسب برای خرید تضمینی است.

این نماینده مردم در مجلس تاکید کرد: اگر در آینده با تامین گندم در داخل با مشکل مواجه شویم ممکن است مجبور به واردات با نرخ 1500 تومان شویم.

امیری کهنوج اضافه کرد: در سال 89 مراکز خرید گندم در جنوب کرمان حدود 40 مرکز بود این در حالی است که در حال حاضر تنها سه مرکز خرید گندم در جنوب این استان وجود دارد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی با اشاره به مشکلات مدیریتی، خاطرنشان کرد: اگر این مشکلات اصلاح نشود در بسیاری از محصولات استراتژیک مثل گندم، ذرت، جو و علوفه دام درآینده دچار چالش می شویم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: