سه‌شنبه 07 سپتامبر 10 | 15:40

چگونگی وضعیت رویت هلال ماه در عربستان و ایران

اگر در عربستان و چند کشور دیگر عید اعلام شود، اولين سوالي که ممکن است برای مردم ما پیش بیاید، ‌این است که دور تا دور شما، تمام كشورها اعلام كردند اول يا پايان رمضان است! ايران چه مزيتي دارد که در خاكش ماه را نمي‌بينيد و بقيه مي‌بينند؟


اگر در عربستان و چند کشور دیگر عید اعلام شود، اولين سوالي که ممکن است برای مردم ما پیش بیاید، ‌این است که دور تا دور شما، تمام كشورها اعلام كردند اول يا پايان رمضان است! ايران چه مزيتي دارد که در خاكش ماه را نمي‌بينيد و بقيه مي‌بينند؟

یک باور غلطی بین برخی از مردم و از سال‌های دور هست که می‌گویند اگر امروز عربستان عید بوده، فردا ایران عید است!

در همین رابطه «سیدمحسن قاضی‌میرسعید» رکورد دار استهلال در دنیا و صاحب سبک در این باره گفت: در عربستان برای اثبات رویت هلال ماه نو دو شاهد عادل کافی است. آنجا اعلام می‌کنند که مردم بروند برای رویت و هر دونفری که به متصدی محل‌شان بگویند ماه را دیده‌اند، و او هم این مسئله را گزارش کند، از نظر عربستان مورد قبول است!

وی افزود: در سال 76 كه به عربستان سفر کرده بودم، با یکی از شیعیان عربستان که عضو شورای هلال ماه عربستان بود، صحبت کردم و می‌گفت که زورش به جایی نمی‌رسد و او هم معتقد بود به اشتباهاتي كه در آنجا دارند.

قاضی میرسعید ادامه داد: این مسئله را مقایسه کنید با کشورمان که که حدود 150 گروه رصدی ورزیده و مجهز به تلسکوپ دوچشمی، برای استهلال تشکیل می‌شود و به نقاط صعب‌العبور می‌روند و در كشورهاي ديگر مثل عربستان سعودي فقط هفت گروه علمي براي رصد اقدام می‌کنند.

وی گفت: مرحوم آیت‌الله طالقاني خاطره‌ جالبی دارند از همین بحث رویت هلال در عربستان:

«سال 1333 یا 1332،‌ وقتي مي‌رفتم برای تشرف به حج، با رئيس كاروان بحث كرديم که شما چرا مي‌گوييد فردا اول ذي‌‌‌الحجه است؟ اول ماه، دو روز ديگر است. آنها گفتند نه فردا است. گفتم بسم‌الله؛ همین امروز براي رصد ماه می‌رویم. رفتیم و هوا هم خوب بود و هلال ماه را هم نديدیم. طرف مقابل ديد كه اوضاع خيلي خراب است، به ما گفت: حالا شما بیایید و یک روز تخفيف بدهيد! يك روز هم ما… و قضيه را تمام كنيم!» جالب اینجاست که پس فردا هم كه رفتند اصلا هلالي ديده نشده بود. بعداً كه رفته بودند، يك هلالي را ـ که خيلي واضح هم نبود ـ ديده بودند.

این عضو ستاد استهلال دفتر رهبر انقلاب افزود: فكر مي‌‌كنم سال 73 يا 74 بود درست در زماني كه داشتند نماز عيدفطر انجام مي‌دادند كسوف شده بود! اصلا نماز برگشت داده شد به نماز آيات. دو سال پيش هم، پس از اینکه در عربستان اعلام شد که هلال ماه رؤیت شده، مقارنه شد! یعنی در وقتی که اعلام رویت شده بود، ماه، هنوز در چرخش به دور زمین، به شرق خورشيد نرسیده بود تا ماه جديدي شكل بگيرد.

قاضی میرسعید ادامه داد: اگر در عربستان و چند کشور دیگر عید اعلام شود، اولين سوالي برای مردم ما ممکن است پیش بیاید، ‌این است که دور تا دور شما، تمام كشورها اعلام كردند اول يا پايان رمضان است! ايران چه مزيتي دارد که در خاكش ماه را نمي‌بينيد و بقيه مي‌بينند؟، در این باره باید توضیح بدهیم که اگر يك نفر از چراغ قرمز رد شد، 50 نفر ديگر هم رد شدند، آيا اين 50 نفر هم خلاف نكردند فقط يك نفر اول خلاف كرده؟ اين 50 نفر هم خلاف كردند ديگر!

رکورد دار استهلال در دنیا خاطر نشان کرد: عربستان در بین کشورهای اهل تسنن، به عنوان كشور «ام‌القراء» به حساب مي‌آيد و در تقویمش هر تغییری انجام دهد، 20 یا 30 کشور طبق همان عمل می‌کنند. مثلا یک بار در یک كنفرانس علمی، طرف بلند شد و محكم زد روی میز که آقا وقتی در مكه هلال ماه را ديدند، باید همه جاي دنيا قبول كنند! مكه را بايد ام‌القرا قرار دهيم! وقتی ماه را شروع كرد بايد شروع بكنيم، تمام كرد بايد تمام بكنيم!

وی در پایان گفت: خوب، اگر هلال را در مكه ببيند، ممکن است بشود این را برای مراکش هم معتبر دانست (از نظر علمی)، چون مختصات ماه اينطوري اقتضا مي‌كند؛ ولی اگر در اندونزي و مالزي ماه را ببینند، در مكه که رویت نمی‌شود، چه؟ مگر روزه گرفتن در روز عید فطر حرام نيست؟ ما از اين گرفتاري‌ها در جهان اسلام داريم… پس بنابراین به قطعیت می توانم اعلام کنم با توجه به ظرافت های علمی و نجومی که ستاد استهلال در ایران مد نظر دارد، نظر این ستاد همیشه قطعی بوده که حال ممکن است چنانکه گفته شد یک سال با عربستان ـ با همان شیوه ابتدایی استهلال خودشان ـ هماهنگ شود و یک سال نه.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.