چهارشنبه 08 می 13 | 14:12

کاربردی‌ترین اثر برای دانشگاهیان و استادان

کتاب «شهر اسوه» به عنوان کاربردی‌ترین اثر برای دانشگاهیان، استادان، محققان، اندیشمندان، برنامه‌ریزان و مدیران کشور محسوب می‌شود.


آیین رونمایی از کتاب «شهر اسوه» اثر دکتر محمود صلاحی ظهر روز سه شنبه 17/2/1392 در بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با حضور سیدمحمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمع کثیری از اساتید حوزه و دانشگاه، دانشجویان و علاقمندان حوزه‌ی مطالعات اجتماعی برگزار شد.

در این مراسم، سید محمدحسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن بیان این که نویسندگان و هنرمندان باید بیش از پیش در آثار خود نگاه بشریت به آینده را ترسیم کنند، عنوان کرد: کتاب «شهر اسوه» به عنوان کاربردی‌ترین اثر برای دانشگاهیان، استادان، محققان، اندیشمندان، برنامه‌ریزان و مدیران کشور محسوب می‌شود.

وی درباره غرب و این که می‌کوشد تا ثابت کند آینده‌ی بشریت را در دست دارد، تصریح کرد: غربی‌ها با نظریاتی متعدد و ابزارهای مختلف و واژه‌های گوناگون می‌کوشند تا اثبات کنند آینده بشریت در دست آن هاست. بنابراین نویسندگان، هنرمندان، محققان و پژوهشگران باید با تولید آثار مکتوب و هنری خوب این نگاه را تضییع کنند؛ چرا که وعده قطعی خداوند مبنی بر «صالحات وارثان زمین‌اند» تحقق یافتنی ‌است.

وی افزود: تحقق مدینه‌ی فاضله یا شهر اسوه به حق است، اما رسیدن به آن شرایطی دارد که کتاب «شهر اسوه» به شبهات موجود در این حوزه پاسخ داده است و شرایط آن را در سه محور «نگاه به واقعیت‌ها»، «مرحله به مرحله پیش رفتن برای رسیدن به اهداف» و «چگونگی رسیدن به هدف نهایی» را تبیین کرده است.

کاربردی ترین اثر برای دانشگاهیان و استادان

وزیر ارشاد با بیان این که مدینه‌ی فاضله یا شهر اسوه، مدینه‌ی ایمان، توحید، اخلاق، عدالت، عقل، علم و دانش و امنیت است که همه انبیای الهی، بشر را به آن دعوت کرده‌اند، بیان کرد: عدم تحقق این مدینه به معنای واقعی نبودن آن نیست، بلکه جامعه قابلیت لازم را نداشته و نتوانسته به آن دست یابد؛ مدینه‌ی فاضله تحقق می‌یابد تا بشر در آسایش و امنیت زندگی کند. اگر انسان‌ها مؤمن، موحد و با خدا باشند، تعاملشان با یکدیگر تصحیح می‌یابد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: مدینه‌ی فاضله تحقق می‌یابد تا بشر در آسایش و امنیت زندگی کند. اگر انسان‌ها مومن، موحد و با خدا باشند تعاملشان با یکدیگر تصحیح می‌یابد. در مدینه‌ی فاضله افراد نه تنها به حقوق یکدیگر تجاوز نمی‌کنند بلکه روحیه‌ی فداکاری، ایثار و گذشت را در خود پرورش می‌دهند. همچنین در شهری که اخلاق، معنویت، عدالت و علم باشد، می‌توان شاهد توسعه، پیشرفت و رفاه همه‌ی افراد آن شهر بود.

عالی‌رتبه ترین مقام مسئول در وزارت ارشاد، کتاب «شهر اسوه» را در نوع خود بی‌نظیر خواند و اضافه کرد: هرچه مباحث مندرج در این کتاب بیش از پیش مطرح شود و مسیر ورود دیگران به این عرصه نیز گشوده شود، می‌توان به تحقق مدینه‌ی فاضله امیدوار بود.

* دکتر صلاحی: «شهر اسوه» علل عدم تحقق مؤلفه‌های اساسی جامعه‌ی آرمان‌محور را واکاوی و تبیین می‌کند.

دکتر محمود صلاحی، نویسنده‌ی کتاب «شهر اسوه» در این نشست گفت: در کتاب «شهر اسوه» تلاش شده ضمن کنکاش در تاریخ معاصر کشور و واکاوی علل عدم تحقق مؤلفه‌های اساسی جامعه‌ی آرمان‌محور مانند نظم و انتظام اجتماعی، خودباوری و اخلاق‌گرایی و توسعه و اصلاحات و همچنین عدالت، امنیت و رفاه اجتماعی، به ضرورت‌ها و ملزومات، کنش‌ها و واکنش‌ها و همچنین سره‌ها و ناسره‌ها در تحقق بنای رفیع «نیک شهر نمونه» در حد وسع و توان و مقدورات پرداخته شود.

دکتر صلاحی درباره‌ی کتاب «شهر اسوه» این گونه تصریح کرد: در بخش نخست این اثر تلاش شده تا برداشت‌ها، تعاریف و دستمایه‌های نخستین از «نمونه شهر سعادت» از منظر عقلانیت الهی تبیین و تشریح شود. در فصل دوم به اقدامات مهم رفورنیستی و اصلاحات‌گونه از عصر مشروطه تا دوره شکوهمند انقلاب اسلامی، فصل سوم به بررسی ابعاد موضوعات «فرهنگ، ارتباطات و وسایل ارتباط جمعی و هویت»، فصل چهارم به موضوع کلیدی یعنی نظم و انتظام اجتماعی در متون اسلامی، فصل پنجم کتاب «شهر اسوه» با اشاره به سابقه تاریخی و نظری اندیشه‌ی آرمان‌شهر و فکر ویژگی‌های دوران زمامداری پیامبر اسلام (ص)، حضرت علی(ع) و امام زمان (عج) و ذکر دیدگاه‌های قرآن درباره شرایط جامعه‌ی انسانی و اسلامی، فصل ششم این نوشتار با شرح گام‌های اساسی در تحقق بنای رفیع آرمان‌شهر اسوه و فصل هفتم به جمع‌بندی آن چه که خرد جمعی تاکنون به آن رسیده، پرداخته شده است.

* ناصری پور: کتاب «شهر اسوه» در زمان حاکمیت یک تفکر خاص و آغاز «نهضت ترجمه‌ی کتاب های غربی» به رشته‌ی تحریر درآمد. عصری که مفاهیمی همچون «شهر اسوه» مورد هجمه های سنگینی قرار داشت.

سخنران دیگر این مراسم حجت‌الاسلام حسن ناصری‌پور، دبیر اندیشکده مدیریت اسوه بود. وی اظهار کرد: این کتاب حاصل کار 12 گروه پژوهشی و مطالعاتی است که طی سالهای اول دهه‌ی هشتاد، صورت گرفته و همگان به خاطر دارند، خصوصیت ویژه ای که آن مقطع داشت، آن بود که به خاطر حاکمیت یک تفکر خاص، نهضت ترجمه‌ی کتاب های غربی به خصوص در زمینه‌ی کتب غربی راه اندازی و ترویج می‌شد و اساساً چنین افکار و ایده هایی در جامعه‌ی آن زمان، مورد هجمه های سنگین و فراوانی قرار می‌گرفت، اما آقای دکتر صلاحی عزم خود را برای اتمام این پروژه‌ی ارزشمند که ابتدا به صورت یک طرح تحقیقاتی شکل گرفت، جزم کردند و امروز خرسندیم که نتایج تلاش های چندین ساله‌ی ایشان و همکارانشان در «اندیشکده‌ی مدیریت اسوه» در حضور وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی به نتیجه می‌رسد.

دبیر اندیشکده‌ی مدیریت اسوه افزود: اکثر جامعه‌شناسان بر این اعتقادند که جامعه از پنج نهاد اساسی خانواده، قضا، سیاست، اقتصاد و حقوق تشکیل شده که نهاد «اقتصاد» در آن پایه و اساس است، اما کتاب «شهر اسوه» اثر دکتر صلاحی اثباتمی‌کند که باید نهاد ششمی به نام «فرهنگ و اخلاق» به آن اضافه کرد. نهادی که می‌تواند به عنوان یک مؤلفه‌ی کانونی و دگردیسی زا و تحول آفرین، سایر نهادهای دیگر را تحت تأثیر خود قرار دهد.

شایان ذکر است در پایان این مراسم با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از این کتاب رونمایی شد. گفتنی است این کتاب در دو جلد و نزدیک به یک هزار صفحه در شمارگان پنج هزار نسخه به همت «اندیشکده‌ی مدیریت اسوه» و توسط انتشارات طهورا به چاپ رسیده و در دسترس علاقمندان مطالعات اجتماعی قرار دارد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: