چهارشنبه 08 سپتامبر 10 | 12:32

امر به معروف و نهی از منکر، ضرورت زندگی اجتماعی

اکثر مردم تصور می کنند اگر توضیح المسائل را بدانند، همه دین را شناخته اند و دیگر تکلیفی ندارند، این مسئله باعث رخوت در جامعه اسلامی می‌شود. بعد از 1400 سال از زحمات پیامبر (ص) و ائمه اطهار(ع) و علمای بزرگ اسلام، هنوز امروز همه وظایف اجتماعی خود را نمی شناسیم.


آیت الله مصباح یزدیاکثر مردم تصور می کنند اگر توضیح المسائل را بدانند، همه دین را شناخته اند و دیگر تکلیفی ندارند، این مسئله باعث رخوت در جامعه اسلامی می‌شود.

بعد از 1400 سال از زحمات پیامبر (ص) و ائمه اطهار(ع) و علمای بزرگ اسلام، هنوز امروز همه وظایف اجتماعی خود را نمی شناسیم.

مراقب اعمال اجتماعی باشیم

غیر از تکالیفی که در توضیح المسائل ها وجود دارد، مسئولیت های دیگری نیز بر عهده ماست. از مهمترین این مسئولیت‌ها تکالیف و مسائل اجتماعی همچون امر به معروف و نهی از منکر است، بنابراین علاوه بر توضیح المسائل و اعمال فردی، باید مراقب اعمال اجتماعی نیز باشیم تا جامعه، اسلامی بماند.

امر به معروف و نهی از منکر یکی از ضروریات دین است و کسی که شک در وجوب آن داشته باشد، شک در اصل اسلام کرده و انکار آن موجب ارتداد است.

این فریضه در روایات اهل بیت (ع) به عنوان بزرگترین فرائض دینی معرفی شده است؛ چون بقای سایر فرائض به این واجب بستگی دارد. اولین وظیفه مسلمانان نسبت به امور اجتماعی، امر به معروف و نهی از منکر و وظیفه دوم آنها این است که این امانت را به اهلش برسانیم و هرکس که به اسلام نیاز دارد دین را به او معرفی کنیم.

ائمه اطهار (ع) تابلوها ونشانه‌های امر ونهی الهی هستند و مردم با مشاهده این نشانه ها و پیروی از آنها در مسیر سعادت باقی خواهند ماند و به مقصد نهایی به سلامت خواهند رسید.

اولین چیزی که قبل از هر نعمتی متوجه مردم روی زمین است امر و نهی الهی است و مردم باید متوجه مسئولیت خود در جامعه اسلامی باشند و نباید هر چه که می خواهند عمل کنند ، بلکه باید متوجه تکالیف الهی باشند و توجه کنند که خداوند از آنها چه می خواهد .

معرفی دین یکی از وظایف امت اسلامی است

مردم وظیفه دارند دین را در جامعه اسلامی حفظ کنند و حتی به افرادی خارج از کیان اسلامی آن را معرفی کنند، بنابراین معرفی دین به جهانیان یکی دیگر از وظایف مهم امت اسلامی است.

مردم، امین دین خدا و معارف الهی هستند و پیام آور این دین برای رساندن به امت های دیگر هستند بنابراین نباید از این وظیفه مهم شانه خالی کرد.
گرچه علمای دین مسئولیت تبلیغ دین را بر عهده گرفته اند ولی این مسئله مانند جهاد است و اگر تعداد علما برای تبلیغ دین کافی نباشد بر همگان واجب است که در تبلیغ دین به اندازه توان خود گام بردارند .

وظیفه طلاب فقط درست کردن حمد و سوره مردم نیست؛ بلکه وظایف سنگین تری دارند و باید زبان های مختلف و معارف اسلامی محکم و مستدل را بیاموزند و در سراسر دنیا به تبلیغ دین اسلام بپردازند. باید جو فرهنگی مخاطب را دانست و با توجه به نیاز ها و فرهنگ و آداب آنها اسلام را به آنان معرفی کرد.

میلیاردها انسان تشنه فراگیری معارف اسلامی

میلیاردها نفر طالب حقیقت اسلام و تشنه فراگیری معارف اسلامی هستند؛ اهتمام به مسئله تبلیغ دین در عالم یکی از وظایف مهم امت اسلامی است که متاسفانه از آن غفلت کرده ایم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.