پنج‌شنبه 09 می 13 | 12:23

رونمایی از تمبر شهرداری تهران در حوزه کتاب

تمبري که امروز رونمايي مي‌شود نمادي از دستاوردهاي مديريت شهري تهران و سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران در حوزه كتاب و كتاب‌خواني است.


به گزارش تریبون مستضعفین مراسم رونمایی تمبر دستاوردهای شهرداری تهران در حوزه توسعه کتاب و کتابخوانی با حضور رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری در فرهنگسرای کتاب برگزار شد.

(8)

فرهنگسراي كتاب عصر دیروز چهارشنبه 18 ارديبهشت ميزبان مراسم رونمايي از کتاب «تاريخچه کتاب و کتابخانه‌ها در ايران»، کتاب «سند توسعه کتاب و کتابخواني»، مجموعه کتاب‌هاي لئو ليوني و تمبر دستاوردهاي شهرداري تهران در حوزه کتاب و کتابخواني از سال 85 تا 92 بود.
در اين مراسم امير خوراکيان رئيس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران گفت: تمبري که امروز رونمايي مي‌شود نمادي از دستاوردهاي مديريت شهري تهران و سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران در حوزه كتاب و كتاب‌خواني است.

نمادي كوچك از بزرگ‌ترين فعاليت‌ها در حوزه كتاب
وي اظهار داشت: چند شاخص در اين تمبر پيش‌بيني شده است. نخست اين‌كه اين طرح نمادي از 337 كتابخانه‌اي است كه در شهر تهران وجود دارد و با مديريت شهرداري تهران اداره مي‌شود. در سال 82 ما تنها 38 كتابخانه در شهرداري تهران داشتيم و امروز افتخار مديريت شهري تهران اين است كه 337 كتابخانه دارد و در بيش از 220 كتابخانه در اين ميان،‌بخشي براي كودك و نوجوان در نظر گرفته شده است.
خوراكيان ادامه داد:‌ اين تمبر همچنين نمادي از چهار دوره برگزاري فرهنگسراي كتاب است كه در 20 غرفه، انواع خدمات شهرداري در حوزه كتاب را معرفي مي‌كند. اين تمبر نمادي از پروژه باغ كتاب نيز هست كه از افتخارات مديريت شهري تهران است و در زميني با مساحت 11 هكتار در دست اجراست و در آستانه افتتاح آن هستيم.

وي تاكيد كرد: باغ كتاب تهران پديده‌اي در عرصه فرهنگي به‌ويژه كتاب خواهد بود و از افتخارات جمهوري اسلامي ايران محسوب خواهد شد.
رييس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران افزود: تاكنون بيش از 140 كتاب اتوبوس با تيراژي بيش از 50 هزار نسخه در 2000 اتوبوس در تهران توزيع شده است. 50 عنوان كتاب مترو با تيراژ پنج هزار نسخه نيز در مترو توزيع مي‌شود.

وي گفت: ‌تمبر دستاوردهاي شهرداري تهران در حوزه توسعه کتاب و کتابخواني همچنين نمادي از برگزاري 10 دوره نمايشگاه ياد يار مهربان است كه در آخرين دوره آن بيش از 30 ميليارد كتاب به كتابخانه‌هاي مدارس اهدا شد.

خوراكيان ادامه داد: ‌اين تمبر با همه كوچكي، ‌نمادي از بزرگ‌ترين فعاليت‌ها در حوزه كتاب است و اميدواريم يادگاري پسنديده باشد كه در عرصه فرهنگ و هنر ثبت مي‌شود.

در ادامه اين مراسم تمبر دستاوردهاي شهرداري تهران در حوزه توسعه کتاب و کتابخواني توسط امير خوراكيان، رييس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، سيدهادي ايازي معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداري تهران و آقاجاني معاون امور پستي منطقه 15 تهران رونمايي شد. ايازي پس از رونمايي، مهر پست را روي ماكت اين تمبر زد و در كنار امضايش، روي آن نوشت: «به اميد توسعه هرچه بيشتر كتابخانه‌هاي كشور عزيزمان.» خوراكيان نيز ماكت اين تمبر را با نوشته «کتاب غذاي روح انسان است» امضا كرد و سپس كتاب «سند توسعه کتاب و کتابخواني» توسط وي و ايازي رونمايي شد.
همه اقشار جامعه بايد از كتاب بهره‌مند شوند

در ادامه مراسم، سید محمد هادي ايازي معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در سخناني اظهار داشت: ما شاهد توسعه مسائل فرهنگي در سطح شهر به‌ويژه در حوزه کتاب هستيم. 50 کتابخانه به‌صورت شبانه‌روزي براي استفاده دختران و پسران دانشجو در سطح تهران مشغول به فعاليت‌اند و در آينده نزديک نيز بزرگ‌ترين مجموعه کتاب در سطح منطقه با عنوان «باغ کتاب» افتتاح مي‌شود.

ايازي افزود: بايد شاهد توسعه روزافزون کتابخانه‌ها در شهر تهران باشيم.‌ بايد فضايي را ايجاد کنيم تا همه اقشار جامعه بتوانند از کتاب بهره‌مند شوند و در اين راستا نيز يکي از برنامه‌هاي جدي شهرداري تهران، توسعه زيرساخت‌هاي فرهنگي است و خوشبختانه بخشي از اين كار توسط سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران انجام شده است.

وي همچنين گفت: كتاب «سند توسعه کتاب و کتابخواني» يك سند راهبردي در حوزه کتاب و کتابخواني است تا بر مبناي آن مشخص باشد چه اقداماتي بايد در اين حوزه انجام دهيم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: