چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
پنج شنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۲ | ۲۰:۵۶

تقدیر مجمع ناشران انقلاب از 10 نویسنده

شاعران و نویسندگان ادبیات انقلاب اسلامی عصر امروز، ۱۹ اردیبهشت، طی مراسمی در غرفه مجمع ناشران انقلاب اسلامی در نمایشگاه کتاب تهران تجلیل شدند.


nasheranشاعران و نویسندگان ادبیات انقلاب اسلامی عصر امروز، ۱۹ اردیبهشت، طی مراسمی در غرفه مجمع ناشران انقلاب اسلامی در نمایشگاه کتاب تهران تجلیل شدند.

حمیدرضا شاه‌آبادی، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا زائری، فاضل نظری، صادق کرمیار، جعفر شیرعلی‌نیا، محمدرضا شهبازی، علی مؤذنی، اکبر صحرایی، علی شجاعی و حسام‌الدین مطهری به عنوان فعالان ادبی عرصه ادبیات انقلاب اسلامی در این مراسم مورد تقدیر و تجلیل قرار گرفتند.

جعفر شیرعلی‌نیا، مولف کتاب «دائره‌المعارف مصور تاریخ جنگ»، که روز گذشته به نمایشگاه کتاب تهران رسد پیش از شروع مراسم در جمع خبرنگاران گفت: حوزه تخصصی من پژوهش در مسائل ایران در دهه نخست پس از پیروزی انقلاب اسلامی است که یکی از اتفاقات مهم این دهه جنگ تحمیلی بوده است.

وی با بیان اینکه پیش از این کتاب «هشت سال اینگونه گذشت» را که آن هم کتاب مصوری درباره جنگ بود توسط سوره مهر به چاپ رساندم، افزود: دائره‌المعارف مصور تاریخ جنگ هم در ادامه این کار و دیگر آثار من است که تحت عنوان «کتاب‌های راوی» توسط نشر فاتحان منتشر شده است.

شیرعلی‌نیا ادامه داد: نگارش و تدوین این کتاب بیش از ۲ سال وقت گرفت. این اثر پرونده‌های ویژه‌ای مانند عکس، نمودارهای مستند از مناطق جنگی و … دارد. در تدوین این کتاب از ۱۹۲ کتاب مرجع، ۴۳ مقاله پژوهشی، ۳۰ مصاحبه‌ای که خودم تهیه کردم و ۱۲ مصاحبه آرشیو شده استفاده شده است.

وی در پایان افزود: در این کتاب با رویکردی مستندنگارانه به جنگ تحمیلی به عنوان یک موضوع کلی و آکادمیک نگریسته شده، نه به مثابه یک دفاع مقدس؛ زیرا جنگ تحمیلی ما از نگاه اعتقادی ما دفاع مقدس است ولی به دلیل استنادی که در موضوعات و مطالب این کتاب وجود دارد لازم بود آن را به عنوان یک جنگ فارغ از نگاه‌های اعتقادی ما به آن مطرح کنم، از این رو در عنوان کتاب تاریخ جنگ درج شده است نه تاریخ دفاع مقدس و بر روی جلد این اثر المانی از دفاع مقدس دیده نمی‌شود بلکه صرفا نمادهای جنگ به کار رفته است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: