دوشنبه 20 می 13 | 09:33

همبستگی‌ با زندانیان گوانتانامو در انگلیس

اعتصاب غذای زندانیان گوانتانامو در حالی صدمین روز خود را پشت سر گذاشت که جمعی از فعالان انگلیسی با تجمع مقابل سفارت آمریکا در لندن، اعتراض خود را به نقض حقوق بشر در گوانتانامو به تصویر کشیدند و خواستار تعطیلی این زندان شدند.


فعالان انگلیسی روز گذشته (شنبه) و در شرایطی که صد روز از شروع اعتصاب غذای زندانیان گوانتانامو در اعتراض به شرایط بد زندان ها و حبس های نامحدود و بی حرمتی نگهبانان زندان به قرآن گذشت، در لندن تظاهرات کردند.

فعالان شرکت کننده در این تظاهرات صحنه ای از قتل را مقابل سفارت آمریکا در لندن پایتخت انگلیس ایجاد کردند و به این روش نشان دادن که نیروهای آمریکایی چگونه با توسل به زور به برخی از اسرای گوانتانامو که در اعتصاب غذا به سر می برند، از طریق لوله ای که از بینی آنها رد شده است،‌ به زور مواد غذایی می دهند.

پرس تی وی در پوشش این خبر نوشت که گروهی از فعالان انگلیسی با پوشیدن روپوش های نارنجی و کلاه های مشکی رنگ مانند زندانیان گوانتانامو، مقابل ساختمان هیئت دیپلماتیک آمریکا در لندن تجمع کردند و خواستار تعطیلی هر چه سریع تر این زندان بحث برانگیز شدند.

تظاهرات کنندگان با خود بنرهایی حمل می کردند که با اشاره به روی آنها نوشته شده بود: «عدالت 11 سال است که کجاست؟» و «شکنجه را متوقف کنید».

 

بر اساس این خبر، در حال حاضر حدود 130 زندانی در گوانتانامو به دلیل اعتراض به حبس های بدون اتهام و بدون محاکمه و شرایط وحشتناک زندان ها اعتصاب غذا کرده اند.

خبر تظاهرات فعالان انگلیسی در لندن و مقابل سفارت آمریکا با هدف اعلام حمایت از زندانیان گوانتانامو در شرایطی گزارش می شود که روز گذشته در شهرهای آمریکا از جمله نیویورک،‌ سان فرانسیسکو، شیکاگو، لس آنجلس، کالیفرنیا، ماساچوست،‌ اوهایو، ویرجینیا و مقابل کاخ سفید نیز تظاهرات مشابهی برگزار شد.

گزارش ها از دستگیری چندین معترض که به دستور پلیس مبنی بر متفرق شدن توجهی نکردند، خبر می دهند. تعداد دقیق بازداشت شدگان مشخص نشده است.

گروه های حامی حقوق بشر در آمریکا از جمله «شاهدان مخالف شکنجه» درخواست برگزاری سه روز تظاهرات از 17 تا 19 ماه مه جاری را با هدف اعلام همبستگی با زندانیان گوانتانامو و در خواست تعطیلی این زندان مطرح کردند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: