شنبه 25 می 13 | 11:20

مبارزه با ایران هراسی با گردشگری فرهنگی

یک کارشناس گردشگری گفت: میانگین سنی گردشگران فرهنگی ورودی به کشور ۶۰ سال است که یکی از دلایل آن ایران‌هراسی موجود در دنیاست که این هم به خاطر ناتوانی تبلیغ ایران در دنیاست.


senمحمود نجات ثابت با بیان اینکه ایران جزء کشورهای 10 کشور برتر دنیا از نظر فرهنگی و تاریخی است اظهار داشت: ایران هراسی شدیدی در مورد ایران در دنیا وجود دارد لذا می‌بینیم میانگین سنی گردشگران فرهنگی که وارد کشور می‌شوند بالای 60 سال است و بیشتر تورها هم فرهنگی هستند و خیلی کم می‌بینیم که جوانان هم در این زمینه وارد شوند.

وی افزود: وقتی این گردشگران به ایران وارد می‌شوند نگاهشان به ایران عوض می‌شود اما به دلیل سن بالا خیلی پتانسیل ندارند که جوی ایجاد کنند که این ایران هراسی دروغ محض است البته می گویند اما جو ایران هراسی واقعاً شدید است.

نجات ثابت ادامه داد: مشکلی که ما داریم این است که نمی توانیم ایران را تبلیغ کنیم و دنیا را از این وضعیت ایران هراسی مقداری خارج کنیم و این به خاطر ندانستن زبان انگلیسی است.

وی گفت: زبان فارسی را فقط کشور ما و افغانستان می‌توانند بخوانند و تاجیکستان هم فقط زبان شفاهی ما را متوجه می‌شوند و نمی توانند مطالب را بخوانند.لذا هر چه مطلب در وبلاگ‌های فارسی بنویسیم خواننده زیادی ندارد و از بین مردم جهان خیلی خواننده داشته باشد، هم وطنان خودمان است ولی یک انگلیسی و روس مطلبی که می‌نویسد یک ششم کره زمین می‌فهمند چه می‌گوید و ما قتی مطلب می نویسیم فقط یک درصد جمعیت کره زمین می‌فهمند چه می‌نویسیم.

این کارشناس گردشگری یادآور شد: وبلاگ نویسان نمی توانند حرف ایران را به دنیا منتقل کنند چرا که وبلاگ های گردشگری بیشتر فارسی هستند. از طرفی شبکه های اجتماعی که گفته می شود یک پیج بین المللی در شبکه ای اجتماعی 300 بار بیشتر از یک بیلبورد در تهران بازدیدکننده دارد در ایران استفاده نمی‌شود لذا این شبکه ها هم به دلیل نبودن ما به یک جایگاه تبلیغ ضدایرانی تیدیل شده است.

وی تصریح کرد: البته در حوزه کتاب هم همین است، در ایران نسخه های کتاب های گردشگری در بالاترین میزان خود به 5000 نسخه می‌رسد اما در امریکا کتاب‌های گردشگری را حداقل در 300 تا 400 هزار نسخه می فروشند چون مخاطب آن بین المللی است. لذا این فضاباعث شده ایران هراسی بیشتر شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: