شنبه 25 می 13 | 13:25

ثبت ملی 14 قرآن و نسخه خطی در موزه قرآن

كارشناس مسئول دفتر ثبت آثار اداره كل ثبت آثار تاريخی از ثبت ملی 14 قرآن و نسخه خطی تاريخی خبر داد.


قرانبهزاد رضايی، كارشناس مسئول دفتر ثبت آثار اداره كل ثبت آثار تاريخی از برگزاری نشست بررسی قرآن‌ها و نسخ‌خطی خريداری شده و اهدا شده به موزه ملی قرآن خبر داد و اعلام كرد: در اين نشست كه با حضور كارشناسان مجرب نسخ خطی برگزار شد، 14 اثر دارای ويژگی‌های ثبت ملی تشخيص داده و به ثبت ملی رسيد.

وی با اشاره به اينكه بيشتر اين آثار قرآن‌هايی هستند كه توسط كارشناسان شناسايی و خريداری شده و برخی نيز اهدايی از سوی مردم به موزه ملی قرآن هستند، گفت: كتاب خطی گزيده اشعار، گلشن راز و چند اثر ارزشمند ديگر نيز در اين مجموعه قرار داشته و به ثبت ملی رسيده است.

رضايی با اعلام اين مطلب كه، برگزاری اين نشست‌ها برای بررسی آثار ادامه خواهد داشت، گفت: آثار متعدد ديگری نيز در اين مجموعه وجود دارد كه در نشست‌های بعد كارشناسی و در صورت دارا بودن ويژگی‌های ثبت، به ثبت ملی خواهد رسيد.

 اين آثار نفيس در موزه ملی قرآن به نمايش درآمده است و علاقه‌مندان می‌توانند برای مشاهده آنها به موزه ملی قرآن مراجعه كنند.

لازم به ذكر است، برای ثبت ملی يك اثر آن اثر بايد دارای مشخصات زير باشد:

الف) اثر نشان‌دهنده مقطعی از تاريخ ملی يا بين‌المللی با بار غنی فرهنگی و تاريخی باشد.

ب) اثر متعلق يا در ارتباط با شخصيت‌های برجسته تاريخ كشور و يا نشانگر گوشه‌ای از زندگی، فعاليت يا آثار آنان باشد.

پ) اثر در سطح ملی يا بين‌المللی شاخص يك مبدأ تاريخی يا نقطه عطف در تاريخ انسان يا دست ساخته‌های او و يا حركتی تاريخی باشد.

ت) اثر در سطح ملی يا بين‌المللی حاوی اطلاعات جامعی از تاريخ و معارف انسانی، فرهنگ و تمدن بشری تاريخ علوم و فنون هنرها باشد و يا نقش تعيين‌كننده‌ای را در اين زمينه ايفا كند.

ث) اثر نزد عامه مردم و عرف مورد احترام يا توجه خاص باشد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: