یکشنبه 12 سپتامبر 10 | 09:40

در ستایش رازی که «راز» می گوید

طالب زاده با انتخاب درست و صحیح مهمانان و باز گذاشتن دست آن ها در طرح موضوعات یک برنامه سی قسمتی فوق العاده خوبی را به نمایش گذاشت که برای اولین بار برای ببینده تازگی داشت و موضوعات و مباحث آن, فراتر از تلویزیون بود.


علی وزینی- آقای «نادر طالب زاده» منتقد و مستندساز را بیشتر با مستند به یادماندنی «خنجر و شقایق» اش می شناسند. اما در ماه رمضان فرصتی شد تا اجرای او در برنامه زنده تلویزیونی شبکه چهار سیما با عنوان «راز» را ببینیم و این بار با یک برنامه انتقادی جدی و درست حسابی و البته غافلگیرکننده روبرو شویم و با رازهایی آشنا شویم که «راز» آن را مطرح می کرد.

متاسفانه همزمانی این برنامه با سریال مناسبتی شبکه پنج «نون و ریحون» باعث شد خیلی ها قسمت های اولیه آن را نبینند و در دهه دوم رمضان نیز برنامه ی زنده و جالب «رادیو7» شبکه آموزش سیما و پخش تکرار سریال «خانه به دوش» رضا عطاران هم به این همزمانی اضافه شد تا عملاً خیلی ها اصلا متوجه پخش چنین برنامه ای نشوند اما با همه این کج سلیقگی ها که خداکند از روی عمد نباشد نه تنها مخاطبان راز کم نشد بلکه با کمک خود مردم راز به پدیده ماه رمضان تبدیل شد و باعث شد هرکس که تنها یک قسمت آن را دیده بود ترجیح دهد راز را ببیند و قید آن همه برنامه جذاب سه کانال دیگر را بزند.

طالب زاده با انتخاب درست و صحیح مهمانان و باز گذاشتن دست آن ها در طرح موضوعات یک برنامه سی قسمتی فوق العاده خوبی را به نمایش گذاشت که برای اولین بار برای ببینده تازگی داشت و موضوعات و مباحث آن, فراتر از تلویزیون بود. هرچند که از همان اوایل قرار به بررسی فیلم های سینمایی با موضوع مهدویت با حضور اساتید و کارشناسان و کارگردانان بزرگ بود اما طالب زاده نشان داد که دیگر موضوعات این حوزه نیز درخور بررسی می باشد.

مهمانان برنامه نیز اکثرا کسانی بودند که مخاطب برای اولین بار آن ها در رسانه ملی می دید و خیلی معروف ترهای آن ها را در سی دی ها و جلسات دانشگاهی دیده بودیم و نامشان را شنیده بودیم. حتی از همان اول قرار شد «مجید مجیدی» و «ابراهیم حاتمی کیا» هم یکی از آن مهمانان باشند که ظاهراً مجیدی عملی نشد و تنها حاتمی کیا در قسمت 29 آن حضور یابد هرچند که آن هم قرار بود در قسمت 27 بیاید. در میان مهمانان حضور دکتر عباسی و سردار قاسمی و کارگردان حاتمی کیا و دکتر مرندی نیز به خودی خود جالب و قابل توجه بود.

طرح مباحث جدید و بررسی آثار سینمایی و سریال های روز دنیا و حتی نشان دادن تکه هایی از آن برای بیننده که تا به امروز نیاز فرهنگی خود را از طریق کف خیابان ها تامین می کرد و بدون آن که بداند پشت آن همه جذابیت سریال ها و فیلم ها چه خبر است (چه صحیح و چه غلط) طالب زاده با بیانی درست و نشان دادن شواهد و نقدهای جذاب خود و حضور مهمانانش توانست به خوبی مخاطبان جوان را با پشت پرده بعضی از بهترین آثار سینمایی و تلویزیونی جهان آشنا سازد و با اهداف احتمالی آن ها آشنا کند.

آن چه که قطع یقین از مهمترین امتیازات این برنامه نسبت به سایر برنامه ها جدا از پخش زنده و انتخاب مهمانان صحیح آن است، خود شخص «نادر طالب زاده» است که با آن که اطلاعاتش بسیار بالا و وسیع تر از مهمانان خود با فروتنی نظرات آن ها را جویا می شد و هر از گاهی به مهمانان سرنخ می داد که آن ها را بیان کنند بدون آن که دخالتی نماید. در میان نام تهیه کننده برنامه خبری از نام طالب زاده نیست اما به نظر می رسد باز هم همه کاره خود اوست که آن طور که در این شب ها راز را دیدیم بارها او به پشت صحنه یادآوری می کرد که کدام ترک از فیلم را پخش کنند.

از نکات قابل توجه دیگر؛ در اولین قسمت راز که دکتر مجید شاه حسینی به عنوان مهمان حضور داشت، نادر طالب زاده پشت میز تریبون مانندی بالاتر از مهمان خود می نشست و مهمان روی یک مبل بود که در قسمت بعدی طالب زاده آن تربیون را جمع کرد و پایین روی مبل نشست و در قسمت های بعدی نیز کلاٌ مبلمان جمع شد و به میز گرد تبدیل شد که حالا طالب زاده در کنار دیگر مهمانان خود بود.
راز علاوه بر آن که در هر قسمت سوژه جدیدی داشت یک سورپرایز هم داشت که علاوه بر جذابیت آن تازگی آن بود که به طور مثال می توان به نمایش مستندهای خارجی در خصوص ایران و نقد سریال ها و فیلم های سینمایی اشاره کرد. هرچند که برای اولین بار با کمک مسعود فراستی از طریق شبکه نمایش خانگی نقد 24 نیز عرضه شده است و باعث شده تا حدودی جلوی نقدهای الکی اشخاصی که هیچ از سینما نمی دانند و تنها از طریق رایت سی دی های سخنرانی هایشان معروف شوند، گرفته شود.
با این که راز به پایان رسید؛ همچنان مثل همیشه امیدواریم پخش چنین برنامه هایی با موضوعیت سینما و رسانه در رسانه ملی تداوم داشته باشد و مسئولان نیز به خاطر داشته باشند که طرح این مباحث تنها به ضرر دشمنان دین و ایران است و برای کسی از مسئولان و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نه تنها ضرری ندارد بلکه به کمک مبارزه با تهاجم فرهنگی و جنگ نرم با دشمنان قسم خورده کشور و دین است.
از نکات ضعف این مجموعه همان مجری زن برنامه است که در هر برنامه بیش از صد بار این جمله را یادآوری می کرد که: «همچنان به شما اطمینان می دهیم که تمام پیامک های شما به دست مهمانان و کارشناسان برنامه خواهد رسید» مداوم روی اعصاب بیننده راه می رود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.