دوشنبه 27 می 13 | 10:49

غرضی: دولت متورم دولت مشروعی نیست

کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری می‌گوید: برنامه‌ام این است که اگر در این جایگاه قرار گرفتم و به من رأی داده شد که البته بعید به‌نظر می‌رسد، به‌اندازه درآمدم هزینه کنم تا به این شکل دولت دیگر طلبکار نشود.


غرضیسیدمحمد غرضی کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عصر امروز طی سخنانی با بیان خاطره‌ای از حضور امام در نوفل‌لوشاتو گفت: در آن زمان شعار برادری، برابری، حکومت عدل علی علیه السّلام در آن فضا مطرح بود که پس از چند روز شعار نه شرقی، نه غربی جمهوری اسلامی ایرانی، به‌جای آن مطرح شد و در تاریخ ماندگار شد و سینه تاریخ را شکافت.

وی با بیان اینکه: “بنده عضوی از انقلاب بودم و شعارهای زیادی درباره انقلاب شنیده‌ام”، افزود: هیچ شعاری مانند این شعار در تاریخ ماندگار نشد و مردم نیز با حضور خود در 12 فروردین به آن رأی داده آن را جاودانه کردند.
این نامزد انتخابات تصریح کرد: مردم انقلاب را قبول دارند اما به دولت‌ها چندان وابستگی ندارند، زیرا دولت‌ها در ابتدای کار شعارهای شیرینی سر می‌دهند و در پایان کار، عمدتاً با تلخی از میدان خارج می‌شوند.

غرضی با بیان اینکه: “برای اینکه کشور اداره شود، کاندیدا شده‌ام”، تأکید کرد: بسیاری از اطرافیان بعد از ثبت‌نام می‌گفتند که تأیید صلاحیت نمی‌شوم اما به‌خلاف نظر آنها، تأیید صلاحیت شدم و عزم خود را برای از بین بردن مشکلات کشور جزم کردم.

وی به مهمترین رویکرد دولت خود اشاره کرد و افزود: رشد و توسعه جمهوریت و اسلامیت را مهمترین اقدام خود می‌دانم و معتقدم باید با توسعه جمهوریت، بستر مشارکت مردم را در تصمیم‌گیری‌های سیاسی افزایش داد.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه یک بخشی از جمهوریت با حضور تأثیرگزار مردم در امورات‌شان محقق می‌شود، خاطرنشان کرد: طی 33 سال گذشته 330 استاندار در کشور جابه‌جا شده‌اند و معتقدم می‌توان با رأی‌گیری از مردم استان، استانداری را که مورد قبول آنهاست به این سمت معرفی کرد و در آن صورت می‌توان فعالیت بیشتر و مفیدتری را در کشور انجام دهد.

غرضی افزود: بنده بیش از 40 سال است که کشورگردی می‌کنم و دیده‌ام که بسیاری از شهرها هیچ تغییری نکرده‌اند. خدمات به آن شهرها وارد شده اما توسعه و رشد پیدا نکرده‌اند.

وی ادامه داد: می‌توان با برنامه‌ریزی‌های دقیق ظرف صد سال آینده با بسط و گسترش جمهوریت، چند تهران در کشور ایجاد کرد و توسعه را به کل کشور تعمیم داد.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه عدم‌توسعه‌یافتگی شهرها در ایران به‌دلیل این است که مردم خودشان مسئولان شهری و استانداران خود را انتخاب نکرده‌اند، گفت: با حضور مؤثر مردم در سرنوشت خودشان، زمینه توسعه در کشور ایجاد می‌شود و به‌عنوان مثال مردم برای پرداخت مالیات مشتاق می‌شوند، زیرا می‌دانند مالیاتی که از آنها گرفته می‌شود در مسیر توسعه کشور استفاده می‌شود.

غرضی با بیان اینکه توسعه به‌معنی تورمی بودن کشور نیست، گفت: دولت متورم دولت مشروعی نیست و معتقدم دولتی که با خود تورم به‌ارمغان می‌آورد، دست در جیب مردم می‌کند و به‌دلیل اینکه بیش از درآمدش هزینه می‌کند، برای تأمین مخارجش مجبور است از جیب و هزینه مردم استفاده کند.

وی ادامه داد: تورم اشتغال را از بین می‌برد و همین مسئله باعث شده که جوانان از ازدواج طفره بروند و وجود این نگاه موجب افزایش فساد در کشور می‌شود و قدرت سیاسی را متزلزل می‌کند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با تأکید بر اینکه طی 100 سال گذشته کشور با تورم روبه‌رو بوده است، گفت: این بدین معنی است که ما 100 سال ضدتولید عمل کرده‌ایم، اما می‌توانیم آن را به مسیر درست هدایت کنیم و برنامه‌هایی را در این زمینه ارائه دهیم البته به‌شرطی که 55 میلیون رأی به بنده داده شود تا من برای اعمال این برنامه‌ها قوت پیدا کنم و مانع از رانت‌خواری شوم.

وی در پاسخ به اینکه: “شما از 55 میلیون رأی سخن می‌گویید اما تعداد رأی‌دهندگان کشور 55 میلیون نفر نیستند”، گفت: عدد 55 میلیون را از رسانه‌ها استخراج کردم وگرنه این آمار را از ثبت احوال ویا مرکز آمار نگرفته‌ام. البته اگر سن رأی‌دهندگان را 17 سال در نظر بگیریم شاید این عدد کمی منطقی‌تر شود ولی در کل، در اعداد مناقشه نیست و بنده عدد 55 میلیون را از رسانه‌ها گرفته‌ام. البته به من نیز در این زمینه تذکراتی هم دادند، ولی این عدد چون در مصاحبه‌هایم از ابتدا به‌کار رفت، بر زبانم همچنان جاری‌ست.

این نامزد ریاست جمهوری یازدهم در پاسخ به سؤال دیگری درباره برنامه‌هایش برای مدیریت بهتر کشور به‌خصوص در بحث تورم با توجه به سابقه چند سال کار اجرایی وی در دولت‌های مختلف گفت: معمولاً در کشورها وقتی درآمدی مازاد بر درآمد کشور ایجاد می‌شود آن دولت مازاد درآمد خود را به طلا تبدیل می‌کند تا اگر با مشکلی روبه‌رو شد ارزش پولی خود را حفظ کند. برنامه‌ام این است که اگر در این جایگاه قرار گرفتم و به من رأی داده شد که البته بعید به‌نظر می‌رسد، به‌اندازه درآمدم هزینه کنم تا به این شکل دولت دیگر طلبکار نشود و برای جبران این طلب مجبور شود از مردم پول بیشتری بگیرد.

وی در همین زمینه افزود: برای مبارزه با تورم به‌اندازه درآمد کشور هزینه می‌کنم و هروقت درآمد مازادی به دست دولت آمد، طلب طلبکاران را می‌دهم تا تورم ایجاد نشود.

غرضی با بیان اینکه: “دولت من دولت پاسخگو خواهد بود”، گفت: در آن زمان که در دولت بودم، درآمد شبکه مخابراتی یک میلیون دلار تعریف می‌شد و امروز شاید نزدیک به 120 میلیون دلار درآمد این شبکه است و هرروز هم به دولت مالیات می‌دهد اما وضع دولت خیلی خوب نیست.

وی تصریح کرد: هرچه هزینه دولت از درآمدش بیشتر شود، مجبور می‌شود آن را به‌شکل درآمد از مردم بگیرد و همین تورم پایه‌های اساسی کشور را سست و لرزان می‌کند.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سؤال دیگری درباره گشت ارشاد گفت: بنده با هرکاری که تورم به‌همراه بیاورد، مخالفم، معتقدم گشت ارشاد نیز تورم دارد؛ زیرا یک عده تخلف می‌کنند و مابه‌ازای تخلف خود باید هزینه دهند و گرفتن هزینه از آنها مایه تورم در کشور می‌شود.

غرضی درباره وام‌های زودبازده و ادامه آن در دولتش نیز گفت: زمانی که جهرمی وزیر کار شد، 45 میلیارد تومان درآمد کشور را گرفت و آن را به درآمدهای زودبازده تبدیل کرد، آن زمان سکه حدود 90 تا 100 هزار تومان بود اما پس از آن سکه روند افزایشی پیدا کرد و نمی‌توان از این سیاست برای اشتغال استفاده کرد.

وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره تعاملش با گروه‌ها و افراد در دولت آینده نیز گفت: بنده هنوز به این قضیه فکر نکرده‌ام ولی سابقه کاری‌ام نشان می‌دهد که هرجا سمتی گرفتم، با افراد آن مجموعه تعامل کردم به‌طوری که شاید در مخابرات 3 نفر یا کمتر را تغییر دادم و زیاد اهل تغییر نیستم.

وی افزود: معتقدم اگر با آدم‌ها با منطق درست رفتار کنیم تغییر روش می‌دهند اما اگر در صدد تغییر آنها باشیم، آنها عوض نمی‌شوند.

غرضی تأکید کرد: با تغییر فیزیکی مخالفم اما با تغییر منطق و روش موافقم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سؤال دیگری درباره ادامه مسکن مهر نیز گفت: هرچه این طرح به‌عقب بیفتد، تورم آن بیشتر می‌شود و تورم همیشه ضدتوسعه عمل می‌کند بنابراین این کار نباید عقب می‌افتاد. شاید در ابتدا مسکن مهر با ارقام خیلی پایین‌تر به نتیجه می‌رسید اما ادامه آن باعث شد تا هزینه بیشتری در این زمینه ایجاد شود.

وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره آزادی بیان و نحوه آن در دولتش گفت: بیان آزاد است و نحوه پوشش جوانان هم به‌شکلی است که در حد جوان‌سازی است.

غرضی افزود: اگر بخواهیم فرهنگ غرب را ادامه دهیم، یک عده را علیه خود دشمن می‌کنیم و با این رویکرد هزینه‌ای را بر کشور خود متحمل می‌سازیم.

وی افزود: این فرهنگ باعث شده که انرژی‌ای که قرار است در مسیر درست به‌کار گرفته شود، در مسیری مانند گشت ارشاد و غیره هزینه شود.

کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری تأکید کرد: آزادی بیان در دولت من آزاد آزاد است و بنده تا اینجا هر تصمیمی که در مجموعه خود گرفتم، براساس نظر جمعی بوده است.

وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر تحریم‌ها گفت: آمریکایی‌ها در مسیر توسعه ما مانع ایجاد می‌کنند، نه به این دلیل که از این می‌ترسند که ما بمب اتمی داشته باشیم بلکه آنها با فرهنگ و منش ملت ایران مشکل دارند.

غرضی تاکید کرد: مسئله هسته‌ای ما مسئله فنی نیست، بلکه مسئله سیاسی است و آنها هرکاری از ما خواستند طی این چند سال انجام داده‌ایم. دولت خاتمی زمانی این فعالیت را متوقف کرد و کتک خورد و دولت احمدی‌نژاد نیز این مسئله را از سر گرفت و باز کرد و او هم کتک خورد.

وی با بیان اینکه آنها از موضع خود عقب‌نشینی نمی‌کنند، گفت: ما نیز از مواضع خودمان عقب‌نشینی نمی‌کنیم زیرا آن را حق می‌دانیم. هرچند آنها تلاش می‌کنند با منع فروش نفت ما ایران را به‌زانو دربیاورند اما آن زمانی که آنها می‌توانستند فشار بیاورند و ایران وضعیتش نامناسب‌تر از حالا بود، ما توانستیم تحریم‌ها را دور بزنیم و الآن نیز می‌توانیم در برابر آنها ایستادگی کنیم و البته این به‌شرطی است که ما این بار به آنها فشار بیاوریم و مانع از پیشرفت آنها شویم.

غرضی تأکید کرد: مقابل آمریکا عقب نمی‌رویم بلکه به تعامل و بده و بستان منطقی معتقدیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سؤال دیگری درباره انتقاداتش از هاشمی رفسنجانی و اینکه: “با وجود این انتقادات چرا در کابینه وی حضور داشتید؟”، گفت: من در تمام طول دوران کار خود با این افراد بر سر قضیه تورم و توسعه بحث داشتم. در زمان هاشمی، موسوی و خاتمی این مسئله را به آنها متذکر می‌شدم و به آنها می‌گفتم که توسعه با وجود تورم ضدتوسعه عمل می‌کند همان‌گونه که دیدید هاشمی توسعه ایجاد کرد اما تمام آبروی سیاسی‌اش را اصلاحات به باد داد.

غرضی با بیان اینکه به‌روی کار آمدن دولت‌ها عکس‌العمل‌های مردم به دولت‌های قبل بوده است، گفت: حاصل دولت چپ موسوی، هاشمی تکنوکرات بود و اصلاحات هم در ادامه تکنوکرات‌ها آمد و دولت عدالت نیز در ادامه دولت اصلاحات به‌روی کار آمد اما خاصیت‌ تورمی در همه این دولت‌ها وجود داشت.

وی در انتها تأکید کرد: دعوا بر سر دولت‌ها نیست اما قضیه اصلی درباره پولی است که به‌دلیل عدم‌کنترل تورم طی این سال‌ها از این کشور خارج شده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.