پنج‌شنبه 30 می 13 | 10:31

150 هزار پناهنده سوری در عراق هستند

امروز میزبان بیش از 150 هزار پناهنده سوری هستیم و دولت عراق کمک های لازم را به آوارگان داخل سوریه می دهد.


هشیار زیباریهوشیار زیباری وزیرامورخارجه عراق در نشست بین المللی سوریه در تهران گفت: موضع عراق در قبال سوریه کاملا مشخص است ما از ابتدای بحران سوریه خواهان توقف خشونت ها بودیم و بر ضرورت راه حل سیاسی تاکید داشتیم و با هر نوع دخالت خارجی در سوریه مخالفیم.

زیباری اظهار داشت: ما از نخستین کشورهایی بودیم که در قبال پیامدهای خطرناک که بحران سوریه در منطقه هشدار دادیم و همچنین در جهت ایجاد راه حل سیاسی برای پایان دادن به بحران تاکید داشتیم و از طرح اتحادیه عرب برای اعزام ناظر عربی به سوریه و مواضع روشن اتحادیه عرب حمایت کردیم.

زیباری خاطرنشان کرد: امروز میزبان بیش از 150 هزار پناهنده سوری هستیم و دولت عراق کمک های لازم را به آوارگان داخل سوریه می دهد.

وی ضمن محکوم کردن تجاوز رژیم صهیونیستی به سوریه اظهار داشت: ما از ژنو 1 نیز حمایت کردیم، عراق در میز مذاکره حضور داشت و البته از طرح ابراهیمی به منظور اجرای گفتگوی ملی به عنوان مقدمه ای برای مرحله انتقال و ثبات در سوریه نیز که ثبات در منطقه را به همراه خواهد داشت تاکید داشتیم. بر همین اساس با تمام گروههای سوری و اپوزیسیون به منظور دستیابی به یک راه حل رایزنی کرده ایم.

وی با اشاره به سفر اخیر وزیر خارجه سوریه به بغداد تصریح کرد: این نشانه روشنی  از موضع عراق و استقلال مواضع این کشور دارد. دمشق اصرار داشت که موافقت خود برای حضور در نشست ژنو را در بغداد اعلام کند.

زیباری خاطرنشان کرد: بر همین اساس عراق تایید که اجلاس ژنو 2 می تواند روزنه امیدی برای حل بحران سوریه باشد بحرانی که نه فقط برای سوریه بلکه برای تمام منطقه خطرناک است ولی قطعا این اجلاس بین المللی می تواند سرآغازی برای حل بحران سوریه باشد.

زیباری در پایان ابراز امیدواری کرد اجلاس تهران نتایجی در بر داشته باشد و کلیه طرفهای سوریه در حمایت از این اجلاس سهیم باشند و نتایج قابل قبولی برای مردم سوریه داشته باشد ما نیز از ایران برای برگزاری این اجلاس قدردانی می کنیم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.