پنج شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹
شنبه ۱۱ خرداد ۹۲ | ۰۷:۵۹

عربستان تنها پشتیبان مالی موساد است

رئیس سازمان موساد بارها به عربستان سعودی سفر و با همتایان خود در این کشور دیدار کرد که یکی از نتایج این سفرها توافقی بود که طی آن عربستان سعودی پشتوانه مالی عملیات ترور چند تن از دانشمندان و کارشناسان هسته‌ای ایران را برعهده گرفت.


«بری لندو» یک مسئول پیشین در شبکه خبری سی.بی.اس آمریکا در مقاله‌ای فاش کرد که تنها عربستان سعودی پشتیبان مالی سازمان جاسوسی اسرائیل (موساد) است.

لندو در این مقاله که با عنوان “اتحاد عجیب و غریب دو کشور: آیا عربستان سعودی سرمایه موساد اسرائیل را تامین می‌کند؟” در وبلاگ خود منتشر کرده است منبع خود را یک دوست که دارای منابع آگاه در رژیم صهیونیستی است، معرفی می‌کند.

وی در این مقاله می‌نویسد: رئیس سازمان موساد بارها به عربستان سعودی سفر و با همتایان خود در این کشور دیدار کرد که یکی از نتایج این سفرها توافقی بود که طی آن عربستان سعودی پشتوانه مالی عملیات ترور چند تن از دانشمندان و کارشناسان هسته‌ای ایران را برعهده گرفت.

لندو در ادامه می نویسد: بر اساس گفته‌های دوستم، مقدار هزینه‌ای که برای این عملیات در نظر گرفته شد، 1 میلیارد دلار بود که عربستان آن را برای میزان خسارت وارد شده به برنامه هسته‌ای ایران، هزینه کمی می‌دانست.

این خبرنگار آمریکایی همچنین اذعان می‌کند که اتحاد عربستان و اسرائیل نامعقول است اما از طرفی به دلایل درستی اظهارات دوست خود اشاره می‌کند.

وی می‌نویسد: عربستان و اسرائیل دست‌کم در یک چیز مشترک هستند و آن اینکه نمی‌خواهند ایران اجازه دستیابی به توانمندی هسته‌ای را پیدا کند.

لندو با اشاره به حملات سایبری صورت گرفته علیه سانتریفیوژهای ایران می‌نویسد: اتحاد عجیب اسرائیل و عربستان از این لحاظ نیز عقلانی به نظر می‌رسد که ایرانی‌ها طبق گزارشات منتشره به منظور تلافی این حملات سایبری شرکت ملی نفت عربستان را که ثروتمند‌ترین شرکت در جهان است هدف حملات متقابلی قرار دادند.

این مسئول پیشین شبکه سی.‌بی.‌اس آمریکا با اشاره به گزارشی به نقل از دانشگاه تل‌آویو تاکید می کند که عربستان امید آخر و آخرین خط دفاعی اسرائیل است.

وی در ادامه می‌نویسد: در حالی که اکثر متحدان قدیمی اسرائیل در منطقه با وقوع بهار عربی سقوط کرده و یا تضعیف شده‌اند، سعودی‌ها آخرین امید اسرائیل برای حفظ منافع سیاسی‌ آن در جهان عرب هستند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: