سه‌شنبه 14 سپتامبر 10 | 12:05

از ملاصدرا تا امام صدر

حكمت متعاليه ظرفيتي به فرد واجد صلاحيت مي‎دهد كه بتواند با بهره‎گيري از روش‎هاي مختلف مطرح در حكمت متعاليه، مرزهاي دانش را بشكافد و در مقابل انديشه‎هاي رقيب، پيشتاز باشد و در عين‎حال، ضمن نوآوري از اعتقاد و باورهاي شيعي خويش هم كوتاه نيايد.


شريف لك‎زايي – متأسفانه ما با انديشه بسياري از چهره‎هاي برجسته فكري خود كمتر آشنايي داريم. اين وضعيت، هم انديشمندان كهن اين مرز و بوم و هم انديشمندان معاصر را شامل مي‌شود. امام سيد‎موسي صدر يكي از انديشمندان معاصر است كه به‎رغم عمق فكري بسيارش در مراكز آكادميك و دانشگاهي و علمي و سياسي، به دليل اين كه سال‎ها رهبري جامعه شيعيان لبنان را عهده‎دار بوده، تنها او را به‎عنوان يك فعال سياسي مي‎شناسند و نه انديشمندي سياست‎مدار. اين واقعيتي مسلم است كه امام صدر در طي سال‎ها حضورش در لبنان و ارتقاي فرهنگي، سياسي و اقتصادي شيعيان و همچنين به دليل اشتغالات متعدد، بسيار كمتر توانسته انديشه خود را مبسوط کند. اما مي‎توان از همين مقدار مكتوبات اندك و كم‌شمار وي، به‎اضافه مقدار زيادي سخنراني‎هاي عالمانه و پرمحتوايش در مجامع علمي و فكري، به خطوط كلي و عمق انديشه ايشان پي برد.

نكته مهمي كه شايد بتوان آن را عامل پرفروغ‌تر شدن شعاع انديشه امام سيد‎موسي صدردانست، همراهي و پيوند انديشه و عمل او با يكديگر است. به‎جرئت مي‌توان گفت كه امام موسي صدر انديشمندي است كه انديشه و عملش پيوند استواري با هم داشته است. بي‌ترديد عمل او بر انديشه والايش مبتني بود. هرگونه كه مي‎انديشيد با عمل بدان‎گونه تجلي مي‌يافت و به‎طوري باورنكردني‎ ساحت نظر و عمل را در هم مي‌آميخت. اين ويژگي را در كمتر انديشمندي مي‎توان يافت. غالبا شرايط اجتماعي و سياسي به بسياري از انديشمندان اجازه نمي‎دهد در مقام رهبري جامعه قرار گيرند و ايده‎هاي خود را عملي كنند يا اين كه حداقل در پي عملي‌سازي ايده‎هاي خود حركت كنند. عمده ايده‎هاي انديشمندان در همان حوزه نظر باقي مي‎مانند و كمتر تجربه حضور در مصادر اجتماعي و سياسي و رهبري مذهبي را (توسط صاحبان ايده‎ها) مي‎يابند. از اين‎رو ديدگاه‎هاي‎شان در لابه‌لاي مكتوبات آنان باقي مانده و به‎ندرت ممكن است افرادي پيدا شوند تا آن ايده‎ها و نظرات را عملي سازند. امام موسي صدر از آن دسته عالماني‎ست كه از اين موقعيت برخوردار شد تا بتواند ايده‎هاي خويش را به‎ويژه در طي 20 سال حضور در لبنان و آن هم در جايگاه رهبري شيعيان لبنان عملي كند.

براي نشان دادن استواري و عمق انديشه امام سيد‎موسي صدر توجه به برخي از مستندات انديشه وي مي‎تواند راه‌گشا باشد.
نخست اين كه امام صدر با سرعت وصف‌ناپذيري دوره‎هاي تحصيلي مرسوم در آموزش و پرورش و نيز تحصيلات حوزوي را در شهر و حوزه علميه قم طي كرد و به‎سرعت به مراحل بالاي علمي و اجتهاد شيعي نزديك شد. وي براي اين منظور البته سفري هم به نجف داشت تا به تحصيلاتش عمق بيشتري ببخشد و از اساتيد آن ديار نيز تجربه، اندوخته و استفاده کند. او همچنين به منظور آشنايي با آخرين دستاوردهاي علمي دانشگاهي و نيز تعميق آموخته‌هاي خود به دانشگاه رفت و در رشته اقتصاد و حقوق از دانشگاه تهران فارغ‌التحصيل شد. افزون بر اين، رشد و نمو در بيت مرجعيت نيز تجربه‎هاي زيادي را نصيبش كرد كه در پختگي فكر او مؤثر افتاد. اين موفقيت البته كمتر نصيب كسي مي‎شود و او توانست با بهره‎گيري از همه اين شرايط در حالي كه هنوز سه دهه از عمرش را طي نكرده بود، رداي اجتهاد بر تن كند.

دوم اين كه او دانش‌آموخته حوزه علميه بود كه به انتشار نشريه‎اي با عنوان «مكتب اسلام» اقدام كرد و در آن باب بحث و گفت‌و‌گو درباره مهم‎ترين مباحث فكري را گشود و به نوعي ديدگاه‎هاي مطرح در لابه‌لاي متون را به عرصه عمومي جامعه كشاند و تأثيرگذاري اين ديدگاه‎ها با خاستگاه حوزوي را نشان داد. اين را مي‌توان هم به سبب اشرافش به مسائل علمي دانست و هم به سبب روحيه نوآوري و اجتهادي او به منظور ارتقاي جامعه. مباحث امام موسي صدر در زمينه اقتصاد كه به‎صورت سلسله مقاله در مجله مكتب نشر يافت، نشان مي‎دهد ايشان توانسته است از اندوخته‎هاي علمي خويش به‎درستي در زمينه مهم‎ترين مسائل روز جامعه بهره ببرد و ابوابي را در اين زمينه بگشايد كه در آن زمان تازگي داشت. اين در شرايطي است كه هنوز زمينه‎هاي بروز و ظهور فكر وي به‎طور كامل فراهم نيامده بود.

سوم آن‎كه امام موسی صدر درس‎آموخته مكتب فلسفي حكمت متعاليه است. آن‎طور كه گزارش شده است، او برخي مباحث فلسفي از جمله اسفار اربعه ملاصدرا را در قم نزد فيلسوف و مفسر برجسته معاصر علامه محمدحسين طباطبايي آموخت. همچنين ايشان در ايامي كه به منظور تحصيل در نجف به سر مي‎برد، اندوخته‌هاي ديگري از حكمت متعاليه را به‎طور مستقيم نزد آيت‌ا… بادكوبه‎اي فرا گرفت و بر خرمن معرفت فكري و فلسفي متعالي خويش بيش از پيش افزود. از اين‎رو مي‎توان امام موسي صدر را از پيروان اصحاب حكمت متعاليه به‌شمار آورد.

تلقي او از حكمت متعاليه صدرايي و نيز مقايسه آن با آخرين دستاوردهاي فكري قرن بيستم، البته نشان از اشراف وافر وي به اين مكتب فلسفي دارد كه توانسته است مشي فكري و رفتاري‎اش را تحت تأثير قرار دهد. نوشته مبسوط وي با عنوان «اسلام و فرهنگ قرن بيستم» در اين زمينه مي‌تواند شاهدي بر اين تلقي باشد. ايشان در اين نوشته با مقايسه مبحث بسيار مهم زمان در فلسفه ملاصدرا با نظريه‌هاي معاصر نشان داد هم به فلسفه متعاليه اشراف دارد و هم با دستاوردهاي مهم فكري مغرب زمين بيگانه نيست. ضمن اين كه وي در اين مقايسه بر نقاط قوت حكمت متعاليه تأكيد كرده و آن را برجسته‎تر از فلسفه‎ها و انديشه‎هاي مغرب زمين به‎شمار آورده است. (1)

سيد‎موسي صدر در مقابله با مشكلات فكري و علمي هم توانست از اين مكتب فلسفي بهره‎هاي زيادي ببرد. نگاه وي به مسائل جامعه و به‎ويژه تلقي‎اش از آموزه‌هاي ديني را به وضوح مي‎توان متأثر از اين نگاه فلسفي متعالي دانست. همين نگاه، انديشه سياسي وي را نيز تعميق بخشيد. در واقع پيوند انديشه و عمل كه در ابتداي اين نوشته بر آن تأكيد شد، برخاسته از بينشي است كه از حكمت متعاليه ناشي شده است. اگر ملاصدراي شيرازي در قرن يازدهم هجري نتوانست و يا نخواست ابعاد عملي حكمت متعاليه را به بار بنشاند، امام خميني در ايران و امام سيد‎موسي صدر در لبنان، توانستند ابعاد عملي اين حكمت را اجرا كنند و ميان نظر و عمل، پيوندي ناگسستني به‎وجود بیاورند.

حكمت متعاليه ظرفيتي به فرد واجد صلاحيت مي‎دهد و اين امكان را براي او فراهم مي‎سازد كه بتواند با بهره‎گيري از روش‎هاي مختلف مطرح در حكمت متعاليه، مرزهاي دانش را بشكافد و در مقابل انديشه‎هاي رقيب، پيشتاز باشد و در عين‎حال، ضمن نوآوري از اعتقاد و باورهاي شيعي خويش هم كوتاه نيايد. امام صدر توانست با بهره‎گيري از اين مكتب فكري، هم ظرفيت‎ها و استعدادهاي خويش را شكوفا سازد و هم انديشه فقهي‎اش را از اين مكتب سيراب کند و نمودي پويا و موفق از فقه شيعه را در جامعه متكثر و چند فرهنگي لبنان معرفي سازد و ضمن ارتباط با ديگر فرهنگ‎ها و قوميت‎ها، سرمايه اجتماعي تشيع را در جامعه لبنان ارتقاء بخشد. اين سرمايه اجتماعي جز در احترام متقابل، اعتماد و اطمينان متقابل با ديگران و اصل آزادي ميسور نشد كه اين خود وجهه‎اي از پيوند انديشه و عمل او و به‎نوعي برخاسته از انديشه فلسفي متعالي است كه در عمل او بروز و ظهور يافت.

اين پيوند همچنين از آن‎روست كه در حكمت متعاليه، روح، برخاسته از جسم آدمي است و از هرگونه دوگانگي مبراست. ملاصدراي شيرازي روح را «جسمانيه الحدوث و روحانيه البقاء» دانست و در واقع با اين طرح، ديگر دوره جداانگاري روح و بدن خاتمه يافت و با اين نگاه، زمينه براي تحولات فكري و بعدا اجتماعي و سياسي به‎ويژه در دوره امام خميني و امام موسي صدر فراهم شد. چنين نگاهي در انديشه و عمل امام موسي صدر هم پديد آمد و مي‎توان گفت كه صدر انديشمندي است كه با تأثيرپذيري از چنين مكتبي ميان انديشه و عمل خويش پيوند استواري برقرار كرده است و از اين رهگذر، موجب تحول عظيمي در لبنان شده است.

بررسي و تبيين انديشه و عمل امام موسي صدر، به‎ويژه با توجه به ابعاد سياسي آن، كاري است كه نگارنده در حال انجام آن است و بر آن است تا برخي از برجستگي‎هاي انديشه سياسي اين انديشمند سياست‎مدار جهان اسلام را در آن به وضوح نشان دهد

پي‎نوشت
سخنراني «اسلام و فرهنگ قرن بيستم» در سايت مؤسسه فرهنگي تحقيقاتي امام موسي صدر(+)

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.