پنج‌شنبه 20 ژوئن 13 | 10:00

تأملاتی بر «پروتستانتیسم اسلامی در ایران»

رئیس مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران معتقد است که جریان «پروتستانتیسم اسلامی در ایران» در اصل از زمان قاجار مطرح شده است؛ وی اثری با همین عنوان را در دست تألیف دارد.


تأملاتی بر «پروتستانتیسم اسلامی در ایران»موسی حقانی، رئیس مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران از تألیف اثر پژوهشی جدید خود با عنوان «پروتستانتیسم اسلامی در ایران» خبر داد.

وی با اشاره به جریان پروتستانتیسم در عالم اسلام گفت: این جریان در ایران در اصل از زمان قاجار مطرح شده است؛ جریان پروتستانی در واقع همان جریان اعتراضی علیه کلیسای کاتولیک در غرب است که در زمان قاجار هم چنین جریانی در کشور ما اتفاق افتاد و در آن طیف‌های مختلفی حضور داشتند.

رئیس مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران ادامه داد: برای مثال در گذشته میرزا فتحعلی آخوندزاده بحث پروتستانتیسم اسلامی را مطرح می‌کند و در دوره معاصر ما هم دکتر شریعتی به‌عنوان روشنفکر دینی همین بحث را طرح می‌کند.

وی درباره هدف خود از این پژوهش گفت: در این پروژه سعی دارم که هم یک نگاه تاریخی داشته باشم و هم اینکه تفاوت دیدگاه‌ها را در این موضوع ارزیابی کنم. البته در نظر دارم در صورت موفقیت، به نظریه‌های مخالف این جریان و کسانی که در مقابل این جریان ایستادگی کردند، هم بپردازم.

حقانی با اشاره به موضوع و مخاطبان این اثر خاطرنشان کرد: این اثر به‌نوعی با جریان روشنفکری در ایران مرتبط است و طبیعتاً جامعه فرهنگی و نخبگان کشور می‌توانند مخاطب آن به‌شمار آیند؛ اما از نظر من اصلی‌ترین مخاطب این پژوهش مدعیان روشنفکری دینی هستند.

رئیس مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر اظهار امیدواری کرد که این اثر تا پایان سال جاری به اتمام برسد.

موسی فقیه حقانی، دانش‌آموخته تاریخ است و تاکنون گفتارها و مقالات بسیاری در حوزه‌های مختلف تاریخ تحولات سیاسی و اجتماعی معاصر ایران مانند دین و حاکمیت و مدنیت در هویت ایرانی، فراماسونری، روشنفکری، مشروطه و تاریخ‌نگاری معاصر ایران قبل و بعد از انقلاب داشته است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.