شنبه 06 مارس 10 | 18:58

پیشنهادهایی برای اردوی راهیان نور

اردو جنوب فرصت بسیار خوبی است برای کار فرهنگی کردن حول انقلاب. شاید بهترین فرصت! در همین راستا چند وقت پیش با چند تن از اساتید مشورت شد راجع به آنکه امسال از این ظرفیت چگونه استفاده شود. البته خیلی از این ایده ها منحصر به اردوجنوب نیست. پیشنهادات این اساتید(همازاده/ ترکشدوز/ماندگاری/کوشکی/سیدعلی موسوی/وحید جلیلی) در زیر آمده است:


rahian noorباسم حق…

اردو جنوب فرصت بسیار خوبی است برای کار فرهنگی کردن حول انقلاب. شاید بهترین فرصت! در همین راستا چند وقت پیش با چند تن از اساتید مشورت شد راجع به آنکه امسال از این ظرفیت چگونه استفاده شود. البته خیلی از این ایده ها منحصر به اردوجنوب نیست. پیشنهادات این اساتید(همازاده/ ترکشدوز/ماندگاری/کوشکی/سیدعلی موسوی/وحید جلیلی) در زیر آمده است:

حاج­آقا همازاده(مهدی)

1- جنگ یک مدل خوبی است از اینکه بچه­ ها کار جهادی انجام می­دادند و همین­طور صعود معنوی داشتند 2- مدیریت غیر نظامی فرماندهان جنگ(نوع مدیریت فرمانده­ ها): چرا آن­ موقع این همه فرمانده­ ها خاکی بودند و قاطی بدنه. خب الان چرا این جوریه؟ بیشتر برای نهیب خود بچه­ ها می­گویم نه برای چماق کردن و کوبیدن بر سر مسئولین

3- در دانشگاه­ ها که می­چرخم می­بینم اینها امام را دارند از آقایان سیاسی می­شناسند!!!! یک امام مورد پسند حضرات دارد ترویج می­شود… 4تا صحبت ساده از امام را اینها نمی­دانستند… در قضیه جنگ، امام دیدش چه بود؟ جنگ جنگ تا یک پیروزی کجا و جنگ جنگ تا رفع فتنه از کل عالم کجا؟ تعامل امام با بسیجی­ ها و تعامل و ولایت­پذیری بسیجی­ ها با امام چگونه بود؟ وقتی امام گفت قطعنامه بچه­ بسیجی­ ها چه کردند؟ 4- صحنه سیاسی و دیپلماتیک جنگ؟ در ستاد چه می­گذشت؟ آقای هاشمی، آقای رضایی، آقای موسوی. اینها دیدشان با دید امام در جنگ چه زاویه­ هایی داشته است؟

استاد ترکش­دوز

1- ( البته نکته اول خیلی مستقیم به اردو جنوب ربط ندارد؛ ولی قابل ترجمان هست) یکی از اصلی­ترین مسائل فعلی ما تهدید خارجی است که کمتر بهش توجه می­شود. باید زمینه­ سازی فتنه و فتنه­ گران برای این تهدیدات خارجی برای مردم تبیین شود. ما با نیت آنها کار نداریم؛ بانتیجه کار داریم. باید برای خواص روشن شود که خط­ مشی آقایان صد انقلابی است. این موضوع که یک آدم خوب در یک خط مشی بد می­تواند عمل کند را باید برای دانشجویان روشن کرد. برای این کار می­توان به مثال­های تاریخی رجوع کرد. در نهضت مشروطه جلوی شیخ فضل­ الله چندتا از مراجع بودند…خب آخرش چی شد؟ امام هم مدام تذکر می­دادند که نگذارید مشروطه تکرار شود. باید یک بصیرت تاریخی به وجود آورد. همچنین باید جو ضد استکباری که بعد از یوم­ الله 9 دی به وجود امد را تقویت کرد. باید جو، جو ضد استکباری بشود. موسوی و خاتمی و کروبی در راستای آمریکایی دارند عمل می­کنند روی عوامل بازدارنده در مقابل تهدیدات استکبار باید تاکید کرد: اول، مقاومت مردمی به شکل منظم که در 9 دی مشابه آن را دیدیم. دوم، مقاومت مردمی به شکل نامنظم که ترجمانش می­شود تشکل­ های کوچک حزب­ الله که به فعالیت می­پردازند. سوم، فعال کردن همه ظرفیت­ های خارجی انقلاب. عیانش می­شود حزب­ الله و حماس. ولی باید باقی ملت­ها را هم فعال کرد. حماس باید بفهمد که این فتنه ضد منافع آنها هم هست. روی عوامل زمینه ساز باید مدام تاکید کرد که ما با ادم­ها کار نداریم. آدم­های خوب ممکن است در خط مشی بد باشند جدی­ترین عامل، همین فتنه است. البته برخی کارهای دولت نیز اثرگذار است؛ ولی باید عامل اصلی و فرعی را فهمید و با هم خلط نکرد:

1) حذف یارانه­ ها

2) گسترش واردات

3) گرایشاتی به سمت لیبرالیسم فرهنگی

پس باید به دولت هم انتقاد کرد. البته موضع ما، اصلاح­ طلبی نیست! برای ما گفتار امام، شهید مطهری و رهبری ملاک است. همانطور که گفته شد نباید اصلی، فرعی را قاطی کرد. هم­چنین نباید نسبت به این سران فتنه روشنفکربازی درآورد. اینها بالاخره ضد انقلاب را فعال کردند. ضد انقلاب باید بفهمد که حزب­ الله با کسی به راحتی درگیر نمی­شود ولی اگر درگیر شود دیگر به این راحتی بی­خیال نخواهد شد. باید بدانند نیروی اجتماعی در مقابلشان ایستاده. حذف نیروهای خودسر هم با فعال شدن نیروی اجتماعی و فرهنگ­ سازی ممکن خواهد بود. باید مطالبه اجتماعی برخورد قانونی با فتنه باشد. مثلا باید با این شعارنویسی­ ها برخورد کرد. اگر با اینها برخورد می­شد کار به کشتار نمی­رسید.

– باید روی این حرف تاکید کرد که با کارهای آقایان سناریوی عراقیزه کردن ایران که حرف تندروهایشان بود(قطعا استکبارگران یک سناریو در مورد ایران ندارند؛ بلکه کلی سناریو وجود دارد.) روی میز قرار گرفت. در عراق حدود یک میلیون نفر کشته شدند. باید این را جا بیندازیم که رهبری نه تنها به دین خدمت کرد بلکه در جهت حفظ ایران بزرگترین کارها را کرد. همه­ مان- چه ملی گرا و چه دیندار- اگر می­خواهیم ایران عراق نشود باید برویم پشت سر آقای خامنه­ ای.

2- اردوی جنوب فرصتی است برای بازگویی تفکر انقلاب به خصوص از روی سخنان انقلابیون. حالا چه خود حضرت امام، چه نخبگان سطوح فوقانی مثل شهید بهشتی، شهید مطهری، شهید رجایی و… و چه نخبگان سطوح میانی مثل بچه بسیجی­ ها و بچه رزمنده­ ها. باید روشن کرد که اول انقلاب چی بود که این آقایان این همه ادعای بازگشت به آن را دارند.

3- باید برای بچه­ ها گفت که زندگی آرمانی تعطیل شدنی نیست. یک ترکیب مناسب از دین، دانش و انقلاب را ارائه کرد. زندگی آرمان­ طلبانه را باید نشان داد که هم جذاب است و هم در زمان صلح امکان­پذیر و ضروری است. برای این می­توان به وصیت­نامه­ های شهدا رجوع کرد

– نامه شهید سید علی جهان­ آرا به خانواده­ اش بسیار خواندنی است

– کتاب خاطرات شهید حسن ساوه- از بچه­ های لانه-

– سخنان شهید بهشتی، شهید رجایی، شهید قدوسی، شهید رجب­ بیگی، دیگر شهدای لانه مثل شهید ورامینی، شهید وزوایی

– بازگویی کربلای هویزه

– وصیت­نامه شهید محمد بروجردی و شهید باکری

– متونی از دختران انقلاب مثل نامه­ های فهمیه و …. باید هم آن تفکر آن زمانی­ ها را بازشناسی کرد و هم آن سبک زندگی فراموش شده را احیا کرد. بلکه حتی می­توان بحث­هایی گذاشت راجع به اینکه چه جور می­شود اینها را در زندگی­ها دوباره زنده کرد. البته آن سبک زندگی ها باید آسیب­ شناسی هم بشود.

4- جنگ را باید از فضای آرشیوی خارج کرد!!! ادامه جنگ یعنی ستیز با استعمار و استثمار و التقاط. یعنی جنگ پایان نیافته و تنها صورتش تغییر کرده است.

دکتر کوشکی

– در برگزاری اردو منظم باشید. منظورم همین مسائل ساده است. جایی ملت را ببرید که دستشویی و … داشته باشد؛ روزی یک برنامه بیشتر نگذارید. برای همان یک برنامه هم اگر می­خواهید ببرید از قبلش زمینه­ سازی کنید. یعنی مثلا اگر می­خواهید ببرید اروند باید ذهن­ها را آماده کنید برای فضای تولید علمی نه گریه و روضه…

– هر چقدر می­توانید ادم کم­تر ببرید؛ کیفیت کار بالا می­رود. کار حجمی فقط بازده را پایین می آورد

– اگر شرایط اجرائی فراهم و فضا مساعد باشد آن­وقت می­توانید بحث­های فکری و معرفتی را مطرح کنید

حاج­ آقا موسوی(سیدعلی)

– اردو جنوب باید ظرفیت­ ساز و انگیزه­ ساز باشد برای کارهای مختلف. بنابراین باید انگیزه­ های خوبی بدهیم. خوب است که به همین دلیل بچه­ها را با ادبیات حضرت امام و تاریخ انقلاب درگیر بکنیم. البته بستگی به نوع مخاطب­ها هم دارد. برای مخاطب صفر کیلومتر یک جور باید حرف زد و برای مخاطب­های آماده­ تر نیز یک جور دیگر… در مورد مخاطب آماده­ تر:

+ بحث­های نهضت­های آزادی­بخش و سپاه قدس. حالا هم نقدهایش و نقاط مثبتش…. در این فضاها هم نیاز به باز کردن جبهه­ های خارجی خیلی مهم است

+ نسبت دولت و جنگ. همین­طور جریان­های مختلف با جنگ. مثلا آقای هاشمی، آقا و خود بچه­ های سپاه

** اگر مخاطب خاص را مدنظر قرار دهید خیلی کار راحت­تر هست. برای مخاطب خاص نشریه جواب می­دهد. ولی برای مخاطب عام باید رفت سراغ سخنرانی، گعده و یا حتی ساخت کلیپ اگر بتوانید کلیپی را بسازید که در کل اردوجنوب­ها پخش بشود و یا مثلا یک جا از مناطق مدام پخش بشود خیلی خوب است.

حاج­ آقا ماندگاری

– گاهی وقت­ها وقتی یک فرصتی که گیر می­آوریم می­خواهیم همه مسائل اسلام و مسلمین را مطرح کنیم که آخرش هم هیچ کدام حل نمی­شود. یک موضوع را انتخاب کنید. به نظر من سه موضوع می­رسد که اولویت دارد

1- بحث­ جریان­شناسی انقلاب

2- بحث ولایت(نه فقط ولایت فقیه بلکه باید از ولایت الهی شروع شود)

3- تکلیف چیست؟

باید این سه تا را هم ریز کرد. یا این که هر کدام را که مناسب­تر است. یا حتی مثلا سه تا دانشگاه موضوع 1، سه تا موضوع 2 و سه تا دانشگاه هم موضوع 3. بعد اینها را پیاده کرده و بعدا رویش کار کنید.

– مخاطب را محدودتر کنید.

– اقتضائات راهیان نور را هم که می­دانید. می­توانید آنجا نمایشگاه بزنید. در دوکوهه، هویزه و یا کنار اروند و…. در مورد روایت­گری باید با راوی­ها صحبت بشود. مثلا یک جزوه کوچکی تهیه شود در مورد همان موضوعات و تحویل داده شود در مورد نشست­ هایی که می­توانید در مقرها بگذارید. مثلا ساعت 9تا11 یک جلسه پرسش و پاسخ بگذارید

– در تمام اینها باید منبعمان دین باشد، مصادیقمان شهدا باشد و نگاهمان به دهه چهارم باشد که رهبری فرمودند پیشرفت و عدالت

وحید جلیلی

– من چند مقاله نوشتم راجع به جنگ که اصل حرفم همان­هاست(می­توانید از توی اینترنت پیدایش کنید: 1) جنگی که بود جنگی که هست(شماره 11 سوره)

2) شهدا اینقدرها هم نازنین نبودند(در اینترنت با جستجوی همین اسم قابل پیدا کردن است)

3) جنگی دیگر(روی سایت مطابله یا جنبش به شکل جزوه است)

4) یادم تو را فراموش(شماره 18نشریه امتداد. از خود سایت امتداد می­توانید پیدایش کنید)

– روی خیلی چیزها می­شود کار کرد: مثلا آن تیکه­ های همت و باکری که در صدا و سیما راجع به ولایت فقیه پخش شد

– روی وصیت­نامه­ های شهدا خیلی می­شود کار کرد مثلا نه غزه نه لبنان:روی سنگ قبر خیلی از شهدا عکس قدس هست… فدائیان ایران به قدس وصلند

– شهدای غیر ایرانی دفاع مقدس: برای جلوی ای ایران ای مرز پر گهر ایستادن

– هنر دفاع مقدس: از گرافیک/ شعر/ داستان: کسی که یک اردو می­آید با جبهه فرهنگی دفاع مقدس باید برگردد

– نشانه­ شناسی: یکی از کارهایی که باید اتفاق بیفتد. ما باید چند نشانه جدید در جنگ علم بکنیم. مثلا در نمادهای شهادت به همت و باکری منحصر نشود. همین شهدای خارجی را باید همه ایران بشناسند. باید گشت از این نشانه­ ها گیر آورد. مثلا نقش اقشار مختلف در جنگ. مثلا یک پزشک شهید، یک استاد شهید و…

والعاقبه للمتقین

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.