شنبه 18 سپتامبر 10 | 09:56

نگرانی اسراییل از تبدیل ترکیه به ایران دوم

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در حال تغییر نظام سکولار ترکیه به یک نظام اسلامی است.مدیر سابق شورای امنیت ملی اسراییل می‌گوید: اگر رفتار ترکیه تغییری نکند ما شاهد شکل گیری یک ایران شماره 2 در این کشور خواهیم بود.


یوزی دایان مدیر سابق شورای امنیت ملی اسراییل می گوید: اگر رفتار ترکیه تغییری نکند ما شاهد شکل گیری یک ایران شماره 2 در این کشور خواهیم بود… تحلیلگران اسراییلی معتقدند رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در حال تغییر نظام سکولار ترکیه به یک نظام اسلامی است.
مقامات نظامی و امنیتی اسراییل می گویند که نگران تبدیل ترکیه به ایرانی دیگر هستند .

به گزارش وب سایت ” ورلد تریبیون ” ارزیابی سازمان های نظامی و اطلاعاتی اسراییل از تحولات اخیر در ترکیه این است که دولت آنکارا در حال تبدیل شدن به یک دولت رادیکال اسلامی با توان احتمالی اتمی در آینده است .

ورلد تریبیون می نویسد : ” مقامات و تحلیلگران اسراییلی معتقدند که رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در حال تغییر نظام سکولار ترکیه به یک نظام اسلامی است . آنها می گویند که اردوغان ممکن است ترکیه را به یک ایران دیگر تبدیل کند . یک دولت رادیکال اسلامی با سلاح های هسته ای !

عاموس گیلعاد یک مقام نظامی ارشد اسراییل در این باره می گوید : ” این تغییری استراتژیک برای ترکیه خواهد بود “.

این گزارش می افزاید : ” ارزیابی مقامات و تحلیلگران اسراییلی از رفراندوم اخیر تغییر قانون اساسی ترکیه این است که این رفراندوم که با رای مثبت 58 درصد از مردم ترکیه تصویب شد ، اقتدار دولت اردوغان را تثبیت کرده و نظامیان و لاییک ها را به حاشیه می برد .

مقامات اسراییل از نتایج این رفراندوم و تاثیر آن در افزایش قدرت اردوغان در ترکیه نگران هستند . آنها می گویند که اردوغان ممکن است پس از پیروزی اخیر خود در رفراندوم ، پیوندهای خود را با کشورهایی چون ایران و سوریه تقویت کرده و هر چه بیشتر از اسراییل فاصله بگیرد و دست به ایجاد بحران های بیشتر در رابطه با اسراییل بزند .

همچنین نگرانی دیگر اسراییل در چنین شرایطی از برنامه ترکیه برای راه اندازی دو نیروگاه هسته ای است . آنها معتقدند که این نیروگاه ها و تلاش ترکیه برای دست یابی به تکنولوژی هسته ای در حالی که یک دولت اسلامگرا در این کشور حاکم است ، خطری بالقوه محسوب می شود .

با این حال ورلد تریبیون می نویسد که ارزیابی مقامات ارشد و تحلیلگران اسراییلی این نیست که ترکیه در دوران حکومت اردوغان تحت پوشش برنامه های صلح آمیز هسته ای پروژه دست یابی به بمب اتم را محقق کند .

یوزی دایان مدیر سابق شورای امنیت ملی اسراییل به ورلد تریبیون می گوید : ” اگر رفتار ترکیه تغییری نکند ما شاهد شکل گیری یک ایران شماره 2 در این کشور خواهیم بود .

مقامات اسراییلی همچنین نگران این هستند که ممکن است ترکیه یک بار دیگر دست به ارسال محموله هایی انساندوستانه برای رفع محاصره غزه بزند .

در ماموریت ماه ” می ” کاروان آزادی که طی آن کشتی هایی از ترکیه به سواحل غزه ارسال شد ، کماندوهای اسراییل با حمله به این کشتی ها 9 نفر از فعالان صلح را که 8 تن از انها از شهروندان ترکیه بودند ، به قتل رساندند .

روابط ترکیه با اسراییل پس از آن حمله رو به تیرگی بیشتر گذاشت و ترکیه برای عادی سازی روابط خود با اسراییل ، خواستار عذرخواهی رسمی اسراییل و دریافت غرامت و رفع محاصره شده است . اسراییل تا کنون از اجابت به این خواسته های ترکیه سر باز زده است .

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.