پنج‌شنبه 27 ژوئن 13 | 13:00

تظاهرات در واشنگتن علیه شکنجه در گوانتانامو

یش از ٢٠٠ نفر از تظاهر کنندگان با پوشیدن لباس‌های نارنجی پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها اسامی جان‌باختگان در گوانتانامو نوشته شده بود. آنها همچنین شعارهایی در خصوص آزادی و حقوق بشر را روی زمین گذاشته و عکس زندانیان گوانتانامو را نیز روی بعضی از پلاکاردها قرار داده بودند.


دیروز (چهارشنبه) 26 ژوئن تعداد زیادی از سازمان‌های ضدجنگ مقابل کاخ سفید تجمع کردند تا علیه شکنجه و آزار زندانیان گوانتانامو توسط آمریکا اعتراض کنند. در این تظاهرات نزدیک به 400 نفر از فعالان ضدجنگ حضور داشتند که به تجمع و راهپیمایی مقابل کاخ سفید دست زدند.

تظاهرات ضد جنگ در آمریکا

بیش از ٢٠٠ نفر از تظاهر کنندگان با پوشیدن لباس‌های نارنجی پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها اسامی جان‌باختگان در گوانتانامو نوشته شده بود. آنها همچنین شعارهایی در خصوص آزادی و حقوق بشر را روی زمین گذاشته و عکس زندانیان گوانتانامو را نیز روی بعضی از پلاکاردها قرار داده بودند.

سخنگوی “اتحادیه حقوق بشر آسیا” در سخنرانی خود در این مراسم گفت: “زندانی کردن هر انسانی، از هر ملیت آن‌هم بدون مدرک و به‌مدت نامعلوم خلاف قوانین بین‌المللی و ارزش‌های انسانی است. وی در ادامه افزود: آقای اوباما، شما تعداد زیادی از زندانیان گوانتانامو را با وجود دریافت حکم آزادی از سوی کنگره بیش از 10 سال است که در زندان مورد شکنجه قرار می‌دهید.

سخنگوی “اتحادیه حقوق بشر آسیا” در پایان سخنان خود گفت: تمام کشورها در آسیا زیر چتر حمایتی حقوق بشر این اتحادیه هستند و همه با یک‌صدا اعلام می‌کنیم که این زندانیان را آزاد کنید.

دکتر سعید سعید رییس مجمع مسلمانان شمال آمریکا یکی دیگر از سخنرانان بود که با غیرانسانی خواندن شکنجه در هر دین و مذهبی اقرار گرفتن از زندانیان از این طریق را محکوم کرد.

تظاهرات

در ادامه اعتراضات تظاهرکنندگان در یک اقدام نمادین به بازسازی صحنه اعتصاب غذای یک زندانی گوانتانامو و تلاش یک سرباز آمریکایی برای پایان دادن به اعتصاب غذای این فرد پرداخته علیه این اقدام غیرقانونی نظامیان آمریکایی شعار سر دادند.

یکی از تظاهرکنندگان که در حمایت از زندانیان گوانتانامو به‌مدت 55 روز دست به اعصاب غذا زده بود نیز در اقدامی غافلگیر کننده از روی نرده‌های کاخ سفید عبور کرده وارد محوطه کاخ سفید شد. نیروهای پلیس که به‌شدت غافلگیر شده بودند به‌سوی تمام تظاهر کنندگان نشانه گیری کردند.

در جریان این تظاهرات 23 نفر از فعالان ضدجنگ در پی عدم توجه به اخطار پلیس در ترک محوطه اطراف کاخ سفید توسط پلیس دستگیر شدند. یکی از افراد بازداشت شده در توضیح رفتار پلیس گفت که پلیس در حین دستگیری اقدام به ضرب‌و‌شتم معترضان کرده است که در میان آنها یک زن 83ساله هم حضور داشته است.

  1. سمانه
    27 ژوئن 2013

    شکنجه خبیثانه ترین رفتار ادم با ادم است به امید نابودی ان

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: