جمعه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
شنبه ۰۸ تیر ۹۲ | ۱۵:۱۹

حرم امام خمینی، گزینه جدید برای نمایشگاه کتاب

درحالیکه پرونده انتقال نمایشگاه کتاب به باغ کتاب هنوز بسته نشده است،‌ پیشنهاد تازه برپایی نمایشگاه کتاب در حرم امام خمینی(ره) روی میز علی اسماعیلی سرپرست معاونت فرهنگی ارشاد قرار گرفته است.


حرم امام خمینی(ع) تازه‌ترین گزینه پیش رو برای انتقال نمایشگاه کتاب تهران نمایشگاه کتاب تهران که به باور بسیاری بزرگترین رویداد فرهنگی کشور است، هر سال اردیبهشت ماه جنب و جوشی فرهنگی را در پایتخت ایجاد می‌کند. اوایل دولت نهم به پیشنهاد هیئت دولت مکان برگزاری نمایشگاه کتاب تهران از مکان نمایشگاه‌های بین‌المللی به صورت موقت به مصلی امام خمینی(ره) انتقال یافت. این انتقال که موافقان و مخالفان بسیاری را داشت اگر چه به صورت موقت آغاز شد اما نمایشگاه کتاب تهران را به مدت 7 سال در مصلی ماندگار کرد.

در طی این هفت سال دغدغه یافتن مکانی مناسب برای نمایشگاه کتاب تهران که به این منظور ساخته شود وجود داشت. بنابراین گزینه‌هایی روی میز معاونت‌های فرهنگی از محسن پرویز گرفته تا بهمن دری و این اواخر علی اسماعیلی قرار گرفت و یکی پس از دیگری وتو شد.

تا اینکه اخیرا‌ً و پس از برگزاری بیست و هفتمین دوره به پیشنهاد و دعوت علی‌اکبر اشعری مدیر پروژه باغ کتاب،‌ وزیر ارشاد به همراه علی اسماعیلی از این مجموعه بازدید کرد،‌ اشعری در گفت‌وگو با تسنیم با اعلام این خبر از تنظیم گزارش ارشاد جهت اعلام تسهیلات برگزاری نمایشگاه کتاب و ارسال آن به شهرداری سخن گفت و برپایی نمایشگاه کتاب تهران در باغ کتاب را امکان‌پذیر دانست.

پس از تدوین این گزارش اعلام شد، برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در باغ کتاب نیازمند 160 هزار متر مربع فضای مسقف و 6 هزار مکان برای پارک خوردرو است. وزیر ارشاد نیز در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت: فضای فعلی باغ کتاب تهران مناسب برگزاری نمایشگاه کتاب تهران نیست.

اما علی اسماعیلی سرپرست معاونت فرهنگی ارشاد که خود نیز از مخالفان برگزاری نمایشگاه کتاب در باغ کتاب است،‌ خبر از گزینه‌های دیگری برای برگزاری نمایشگاه کتاب می‌دهد.

اسماعیلی از بررسی پارک پردیسان و زمین اطراف حرم امام خمینی(ره) خبر داد و افزود:‌ این دو فضا با توجه به اینکه بر خلاف باغ کتاب محصور شده نیست و فضای وسیعی را شامل می‌شوند گزینه‌های مناسبی برای بررسی هستند.

وی افزود: مسئولان مرقد امام خمینی(ره) زمینی را در اطراف حرم سال‌ها پیش در اختیار اداره اوقاف و امور خیریه قرار داده بود که اوقاف تاکنون از این زمین استفاده نکرده است،‌ بنابراین به پیشنهاد مجتمع امام خمینی(ره) این زمین می‌تواند برای برگزاری نمایشگاه کتاب تهران مورد بهره برداری قرار گیرد.

اسماعیلی ادامه داد:‌ این زمین در 300 هزار متر مربع با توجه به دسترسی به مترو و وسایل حمل و نقل می‌تواند گزینه مناسبی برای برگزاری نمایشگاه کتاب تهران باشد و هم‌چنین می‌تواند موجب رشد و توسعه فضای فرهنگی آستان حضرت امام خمینی(ره) باشد.

وی گفت:‌ قرار بر این شده است تا فردا یکشنبه 9 تیر بازدیدی از این مجموعه و زمین اطراف داشته باشیم تا فضا را برای برگزاری نمایشگاه کتاب تهران بررسی کنیم.

تجربه سال‌های گذشته نشان داده است که همه مسئولان با وجود اینکه برای انتقال نمایشگاه کتاب تهران دغدغه داشته‌اند،‌ این دغدغه را از حرف فراتر نبرده و هر بار که گزینه جدیدی مطرح شده است،‌ موانعی بر سر راه وجود داشته که نمایشگاه کتاب تهران را در همان مصلی ماندگار کرده است. حال باید دید که در انتهای دولت دهم می‌توان این گفته دولت مبنی بر حضور موقت نمایشگاه کتاب در مصلی را رنگ واقعیت بخشید یا خیر؟.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: