یکشنبه 30 ژوئن 13 | 13:07

تهران در 17شب رمضان جشن می‌گیرد

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: شعار برنامه‌های رمضان امسال «شهر خدا، شهر مهربانی» است، با این موضوع تولید محتوا و برنامه خواهیم داشت و فعالیت‌های مختلفی در ۲۱ منطقه تهران در ۱۷ شب ماه مبارک رمضان ارایه می‌شود.


 تهران در 17شب رمضان جشن می‌گیردنشست رسانه‌ای امیر خوراکیان، رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران صبح امروز ، یک‌شنبه (9 تیرماه) در سالن جلسات سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار می‌شود.

*نخستین تبریک برای خلق حماسه سیاسی مردم فهیم ایران

خوراکیان در ابتدای این برنامه با تشکر از خبرنگارانی که در این سال‌ها در سازمان فرهنگی، هنری شهرداری همکاری کردند، گفت: نخست تبریکی برای خلق حماسه سیاسی توسط مردم فهیم ایران عرض کنم که در آزمون سیاسی نمره قبولی گرفتند. آنچه مهم است قوه مجریه خود را به مردم نزدیک کند بحث‌های مختلفی در برابر دولت یازدهم است از جمله مسایل اقتصادی و رسیدگی به معیشت مردم اما همه اینها نباید ما را از مسائل فرهنگی بازدارد و باعث شود تا صورت مسأله‌های فرهنگی به حاشیه رانده شود.

وی با تاکید بر اینکه دولت‌ در دهه‌های هفتاد و هشتاد دین خود را نسبت به آرمان‌ها و سیاست‌های فرهنگی نظام اسلامی و مطالبات رهبری در حوزه فرهنگ و هنر ادا نکردند، توضیح داد: این مسأله را باید صادقانه بپذیریم که کمبودها و نارسایی‌های بسیاری در این حوزه داریم.

خوراکیان با تشریح چند نکته و مشکل جدی در حوزه ناکارآمدی مدیریت فرهنگی و زمین گیر شدن آن در کشور و مسایلی که باید دولت یازدهم بدان توجه کند، افزود: یکی از مسایل، اسناد فرادستی و سیاست‌های کلان تدوین شده در سال‌های اخیر است. ما شاهدیم که اینها در برنامه‌های فرهنگی مستقیم اجرایی نشده است و در انتقال آنها در بدنه اجرایی مدیریت کشور دچار نارسایی جدی هستیم.

وی یادآور شد: نکته دوم مرجع مدیریت کلان و فرابخشی بین دستگاه‌های فرهنگی کشور همچنان روشن و شفاف نیست و نیازمند یک فرماندهی و مدیریت کلان و مستقیم در عرصه‌های فرهنگی ـ هنری است.

رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران افزود: نکته سوم زنجیره‌ سلایق گوناگون در مدیریت فرهنگی کشور و به یک سو کشاندن آن است، هر دسته از این سلیقه‌ها به نوعی حرکت تعادل مدیریت فرهنگی کشور را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، نکته بعدی نیز جایگاهی برای رصد و ارزیابی کیفی عملکرد دستگاه‌های کشور وجود ندارد و اولویت‌ها، شیوه‌ها و قالب‌ها متناسب سرعت تحولات و ویژگی مخاطبان تنظیم نشده است و همیشه یک فاصله و شکاف جدید بین برنامه‌ها و نیاز مخاطبان دیده نشده است.

خوراکیان تصریح کرد: این فاصله در عرصه فرهنگ و هنر قابل توجه است و در نهایت ما در نظام تعلیم و تربیت دچار مشکلات فراوانیم، بسیاری مسایل و صورت مسأله‌های حوزه فرهنگ عمومی در حقیقت مهمترین جای پرداختن به آن در حوزه تعلیم و تربیت است. بهرحال ما برای دولت یازدهم هم آرزوی توفیق داریم، وظیفه ما حمایت خالصانه و صادقانه و توجه ویژه به فرهنگ عمومی و مسایل اجتماعی است.

*آغاز برنامه‌های تابستانه با ماه مبارک رمضان/شعار رمضان امسال «شهرخدا،شهر مهربانی»

وی در بخش دیگری از سخنانش به حوزه برنامه‌های تابستانی و اوقات فراغت اشاره کرد و گفت: آغاز جشنواره تابستانه اوقات فراغت با ویژه برنامه‌های ماه مبارک رمضان است، عنوان این برنامه‌ها «بر آستان جانان» است که برای مردم شهر تهران آشناست. امسال شعار برنامه‌های رمضانی «شهر خدا، شهر مهربانی» است، بنابراین با این موضوع تولید محتوا و برنامه خواهیم داشت و فعالیت‌های مختلفی در 21 منطقه تهران در 17 شب ماه مبارک رمضان ارایه می‌شود ،علاوه بر این دو نقطه بوستان ولایت و میدان امام حسین (ع) نیز برنامه‌های ویژه دیگری دارند.

*کاروان‌های استقبال از ماه مبارک رمضان در راه است

خوراکیان با اشاره به اینکه بخشی از برنامه‌های ماه مبارک پیش از افطار و بخشی پس از افطار برگزار می‌شود، گفت: یک محور این برنامه‌ها صحنه‌ای و بخشی مراسمی است که در 21 بوستان پیش بینی شده، همینطور هر شب موضوعی در برنامه‌ها ارایه می‌شود. پیش از ماه مبارک نیز کاروان‌های استقبال از ماه مبارک رمضان به راه می‌افتند و در سه شب اول موضوع و مصادیق مهربانی با خدا و مهربانی با بندگان خدا با سه محور «رحمت»، «برکت» و «مغفرت» اجرا می‌شود.

وی یادآور شد: شب چهارم مصادیق مهربانی انسان با خود و در شب‌های بعدی مهربانی مردم با جامعه، خانواده، اطرافیان ، دوستان، هم نشینان، استاد، همسایه، پدر و مادر،‌همسر، فرزند، ایثارگران، نیکوکاران و اقشار آسیب پذیر و … پیش بینی و در تولیدات محتوایی افزوده خواهد شد.

خوراکیان یکی از تحولات اساسی در سه سال اخیر در سازمان فرهنگ هنری شهرداری تهران را تهیه اسناد محتوایی پشتیبان به شمار آورد و گفت: ما هیچ برنامه‌ای نداریم که بدون دفترچه خاص محتوایی تولید شود در این دفترچه هندسه پیام‌ها و تولیدات مجریان ارایه شده است، این فعالیت کمک به ارتقای کیفی برنامه‌ها خواهد داشت.

خوراکیان با اشاره به اینکه بنابراین برنامه‌های ماه مبارک در دو محور صحنه‌ای و دومی در غرفه‌های بوستان‌ها اجرا می‌شود، گفت: تولیدات در این زمینه‌ها شامل سرود، موسیقی، نمایش، قرآن ، تولید آثار مکتوب، ورزش‌های باستانی ، مستبصرین و … است.

*ویژه برنامه‌های تابستانی فرهنگسراهای تهران

وی دیگر محور برنامه‌های تابستان خود علاوه بر ماه مبارک رمضان را شامل پیش بینی 1200 رشته آموزشی در 9800 کلاس دانست و گفت: این کار نتیجه فعالیت دو ساله مطالعاتی در سازمان فرهنگی هنری شهرداری برای اوقات فراغت در سراسر کشور است. بنابراین حدود 900 دوره آموزش جدید طراحی شده که 222 دوره در حوزه‌ مهارت‌های اجتماعی است، تابستان امسال این دوره‌ها در عرصه آموزشی در چهار محور مهارت‌های اجتماعی و شهرنشی، دین و اخلاق، فرهنگ و هنر و مهارت‌های علمی ـ عملی قرار می‌گیرد.

رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اشاره به اینکه برای بسیاری از این دوره‌ها تا پایان سال 92 حدود 400 منبع آموزشی تولید شده است، افزود: 140 کتاب جدید در عرصه آموزش‌های اجتماعی آماده تولید شده است که 30 عنوان از آنها در اختیار مخاطبان تا تابستان قرار می‌گیرد. علاوه بر این رونمایی از طرح تحول آموزشی شانزدهم تیر ماه در سالن همایش‌های بین المللی صدا و سیما برپا می‌شود.

خوراکیان درباره دیگر برنامه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران اظهار کرد: حدود 691 برنامه دیگر در سطح فرهنسگراها و خانه‌های فرهنگ در سطح تابستان امسال پیش‌بینی کرده‌ایم که اینها برای اولین بار در ذیل برنامه‌های مشخصی تدارک دیده شده است بخشی از اینها شامل باشگاه خانواده طوبی در حوزه برنامه‌های هنری چون همسایه‌داری، رسانه‌های نوظهور، مناسبت‌های ملی و دینی و کتابخوانی و … برپا می‌شود. حدود 42 فرهنگسرای سیار نیز با موضوعات مختلف پیش بینی شده است.

وی درباره باشگاه تابستانی ترنج توضیح داد: 19 مرداد تا 22 شهریور برای حدود 3 هزار نوجوان تهرانی باشگاهی با موضوع خانواده، سواد رسانه، محیط زندگی، سرگرمی، مشاغل شهری و .. برپا می‌شود.

*ویژه برنامه‌های قرآنی ماه مبارک رمضان

خوراکیان در پایان برنامه‌های این بخش توضیح داد: اختتامیه جشنواره فرهنگی هنری پرچم نیز امسال با حدود 20 هزار و 314 اثر دریافتی در حوزه‌های مختلف تابستان برپا خواهد شد.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره تشریح جزئیات برپایی برنامه‌های دینی و قرآنی ماه مبارک رمضان در سطح شهر گفت: در همه برنامه‌های ماه مبارک بخش تلاوت قرآن به صورت مجلسی و رسمی و هم جزءخوای به همراه طرح‌های ویژه قرآنی برپا می‌شود برنامه «پیک نور» در حوزه حفظ قرآن، طرح «واژه‌های آسمانی» و طرح فراگیری 1260 کلمه از کلمات قرآن که منجر به فهم هشتاد درصد قرآن می‌شود نیز اجرا خواهد شد.

خوراکیان افزود: در غرفه‌های ماه مبارک رمضان نیز بخش قرآن طراحی شده و حضور گسترده فرهنگسرای قرآن در نمایشگاه قرآن کریم وجود خواهد داشت.

رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران درباره برنامه‌های کتاب و کتابخوانی نیز توضیح داد: غرفه کتاب در ماه مبارک رمضان به همراه بازی‌های متنوع در سطح شهر تدارک دیده شده، غرفه کتاب من برای کودکان که شامل پیش بینی متناسب برنامه‌ها با ماه مبارک رمضان است. برنامه «مادران قصه گو» که یکی از برنامه‌های ویژه سازمان فرهنگی هنری شهرداری است که از اکنون ثبت نام آن آغاز شده است. مسابقه کتابخوانی، ایستگاه مبادله و مطالعه کتاب، نمایشگاه کتاب در ماه مبارک رمضان برگزار خواهد شد.

خوراکیان در پایان اظهار کرد: برنامه سحرخیزان کوچک برای بچه‌هایی که برای نخستین بار روزه می‌گیرند و جشنواره شهر برکت در منطقه هفت تهران علاوه بر برنامه‌های «بر آستان جانان» در ماه مبارک رمضان تدارک دیده شده است. در نهایت دوازدهمین دوره تجلیل از پیشکسوتان قرآنی نیز در ماه مبارک تدبیر شده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: