دوشنبه 01 جولای 13 | 13:25

«بهشت مسموم»؛ روایت مظلومیت سردشت

«بهشت مسموم» نوشته منیژه جانقلی است. نویسنده در این کتاب که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی به چاپ می‌رسد، سعی دارد درد و رنج‌های حاصل از بمباران شیمیایی مردم سردشت و صدای مظلومیت آنها را به گوش جهانیان برساند.


«بهشت مسموم»مؤسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی در پی تدارک چاپ کتابی به نام «بهشت مسموم» است که در آن به بمباران شیمیایی مردم سردشت در سال 1366 و درد و رنج‌های حاصل از آن پرداخته است. این اثر توسط منیژه جانقلی نوشته شده است.

جانقلی با اشاره به این اثر گفت:هدف از این اثر که به بمباران شیمیایی سردشت در سال 1366 می‌پردازد، نشان دادن درد و رنج‌های حاصل از بمباران شیمیایی مردم سردشت و رساندن صدای مظلومیت آنها را به گوش جهانیان است.

وی ادامه داد: سال‌ها پیش درباره بمباران شیمیایی حلبچه یک فیلم ساخته شد، اما درباره سردشت کار ماندگار و اثری به یاد ماندنی کمتر وجود داشته و چندان به آن پرداخته نشده که علت آن برای من نامشخص است.

جانقلی گفت: از آنجا که من فرزند یک جانباز شیمیایی بودم، همیشه برایم سؤال بود که چرا کسی به این موضوع نپرداخته است و اگر هم پرداخته، تعدادشان انگشت‌شمار و کم است؛ نظیر فیلمی که ابراهیم حاتمی‌کیا ساخته و در آن به شیمیایی شدن رزمندگان در جنگ پرداخته است.

این نویسنده با اشاره به بی‌تفاوتی جامعه جهانی نسبت به این جنایت اظهار کرد: در آن زمان که سردشت بمباران شیمیایی شد، جامعه جهانی عکس‌العملی نشان نداد و در زمان محاکمه صدام‌حسین هم حتی نتوانستیم غرامتی از کشور عراق در این باره دریافت کنیم که همه این عوامل دست به دست هم داد تا من این موضوع را در قالب داستان به رشته تحریر درآورم.

جانقلی ادامه داد: درباره این موضوع تحقیقات بسیاری انجام دادم؛ هر چند تعداد آثار مکتوب در این زمینه کم است و بیشتر شامل اسناد و مدارکی است که از این جنایت ثبت شده و اثری که در قالب داستان و رمان به آن پرداخته شده باشد بسیار محدود است؛ از این رو در ابتدا برایم بسیار دشوار بود که با افرادی که با این موضوع درگیر بودند گفت‌وگو کنم، ولی توانستم این مطالب را جمع‌آوری کنم.

این نویسنده تصریح کرد: با توجه به اینکه پدرم جانباز شیمیایی بود، از کودکی با دردها و اثرات ناشی از بمب‌های شیمیایی آشنا بودم؛ از این رو تصمیم گرفتم این رمان را بنویسم و آنچه که مردم از آن رنج و عذاب می‌کشند را به تصویر بکشم و از سوی دیگر عکس‌العمل جامعه جهانی بود که مرا در نگارش اثر ترغیب کرد؛ هر چند آنها ادعا می‌کردند که تعدادی از مصدومین را در خارج از ایران مداوا می‌کنند، اما این اقدامات نیز به دلیل تکمیل آزمایش‌های خودشان بود.

این نویسنده با بیان اینکه در اثر «بهشت مسموم» سعی شده تا صدای مظلومیت مردم سردشت به گوش جهانیان برسد، تصریح کرد: قهرمان‌های اصلی این رمان، دختری سنی‌مذهب به نام «روژین» و پسری شیعه به نام حیدرعلی است. این اثر با اشاره به جریان‌های همراه، اتحاد میان شیعیان و اهل تسنن را تقویت می‌کند.

این کتاب به زودی از سوی مؤسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و برای علاقمندان روانه بازار نشر خواهد شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: