یکشنبه 19 سپتامبر 10 | 10:15

سناريوهای احتمالی در انتخابات پارلمانی افغانستان

به گزارش خبرگزاري‌ها، انتخابات پارلماني افغانستان با انفجار بمب و حملات تروريستي در برخي مناطق اين كشور همراه بود. خبرگزاري‌ها از استقبال نسبتاً خوب مردم در مناطق امن از انتخابات خبر دادند


مردم افغانستان با ناديده گرفتن تهديدات و حملات تروريستي طالبان، در دومين انتخابات پارلماني اين كشور شركت كردند و به كانديداهاي مورد نظر خود راي دادند.

به گزارش خبرگزاري‌ها، انتخابات پارلماني افغانستان با انفجار بمب و حملات تروريستي در برخي مناطق اين كشور همراه بود. خبرگزاري‌ها از استقبال نسبتاً خوب مردم در مناطق امن از انتخابات خبر دادند؛ در كابل صف هاي طولاني براي راي ريزي تشكيل شده بود. هرچند صداهاي انفجار هم در اين شهر به گوش مي رسيد، ولي اين انفجار ناشي از اصابت موشك توسط عناصر طالبان به يك مقر فرماندهي ناتو بود كه به گفته سخنگوي نيروهاي ناتو، تلفات و خساراتي نداشت.

«حامد كرزاي» رئيس جمهور، در ساعات اوليه در يكي از حوزه هاي راي گيري نزديك كاخ رياست جمهوري حضور يافت و راي خود را به صندوق انداخت. وي از مردم خواست كه در انتخابات شركت كنند.

شهر مزار شريف در شمال افغانستان تا ظهر ديروز آرام بود. اما شرايط در ديگر مناطق فرق مي كرد؛ مردم شهر جلال آباد واقع در ولايت ننگرهار افغانستان، در حالي به پاي صندوق هاي راي رفتند كه شش فروند موشك در ساعات اوليه ديروز به حوزه اين شهر اصابت كرد. از 1000 مركز راي گيري كه به گفته مقامات افغان و به دلايل امنيتي، تعطيل ماندند، 100 مركز در ولايت ننگرهار قرار داشت. در شهرهاي خوست و قندهار نيز انفجارهايي رخ داده است كه در مورد تلفات و زخمي هاي احتمالي اين حملات گزارشي نرسيده است. هدف از انفجار قندهار، ترور والي اين شهر بود كه ناكام ماند.

تعداد افرادي كه در ارتباط با انتخابات فعاليت داشتند و توسط عناصر طالبان ربوده شدند، به 30 تن رسيد. يكي از اين ربوده شدگان، كانديداي مجلس بوده است. در همين حال، دفتر مطبوعاتي ناتو اعلام كرد تعداد نظاميان خارجي كه طي 48 ساعت اخير در افغانستان كشته شده اند، به پنج تن رسيد.
طي ديروز بيش از 100 هزار نظامي و پليس افغان مسئوليت تامين امنيت انتخابات در 34 حوزه و 50 هزار و 816 شعبه راي گيري را برعهده داشتند. حدود 130 هزار نظامي خارجي نيز به طور غيرمستقيم در تامين امنيت راي دهندگان نقش داشتند.

در این انتخابات همچنين، بيش از 10 ميليون و 500 هزار نفر براي راي دادن واجد شرايط بودند. مجلس افغانستان 249 كرسي دارد كه 68 كرسي آن ويژه زنان است و 10 كرسي نيز به عشاير تعلق دارد. اين انتخابات 2500 داوطلب نمايندگي داشت و در ولايت كابل به تنهايي 600 نامزد براي ورود به مجلس با هم رقابت كردند.

در اين حال ساعاتي قبل از انتخابات و در نيمه هاي شنبه شب زلزله شديدي به مقياس 3/6 ريشتر مناطق هندوكش در شمال و شرق افغانستان را لرزاند. اين زمين لرزه كه چند ثانيه ادامه داشت، مردم را سراسيمه و وحشت زده كرد. به گفته كارشناسان، علاوه بر تهديدات و حملات طالبان، زلزله نيز بر روند برگزاري انتخابات و مشاركت مردم تاثير منفي داشته است.

آخرين خبرها
براساس گزارشات تكميلي، عناصر طالبان به يكي از شعبات اخذ راي در شمال افغانستان حمله كردند و حداقل 9 نظامي افغان را به قتل رساندند. در مورد محل دقيق اين حمله، گزارشي نرسيده است. از مناطق غزني، گرديز، نيمروز و بغلان نيز حملات راكتي گزارش شد. اين حملات در بغلان به مرگ دو غيرنظامي انجاميد و ديگر حملات نيز تلفات و افراد مجروح به همراه داشته است. تعداد كشته شدگان اين حملات نيز تا عصر ديروز 10 نفر اعلام شد.
ده ها مورد عمليات تروريستي نيز قبل از اجرا، كشف و خنثي شد. به گفته «محمدظاهر عظيمي»، سخنگوي وزارت دفاع افغانستان، يك عامل انتحاري در كابل قصد داشت جليقه انفجار خود را در شعبه راي گيري شهر كابل منفجر كند، كه قبل از اجراي عمليات دستگير شد.
طي ديروز يك هواپيماي بدون سرنشين آمريكايي نيز در شمال افغانستان سقوط كرد. منابع آمريكايي طبق معمول، علت اين حادثه را كه در ولايت «طخار» روي داد، نقص فني اعلام كردند.

گزينه‌هاي پيش رو
از نگاه كارشناسان، فقط نفس برگزاري انتخابات در شرايط فعلي اهميت داشت؛ از اين منظر، تعداد شركت كنندگان و مشاركت مردم همه مناطق در انتخابات ديروز اهميتي نداشته است.

به نوشته «واشنگتن پست»، در صورتي كه انتخابات افغانستان برگزار شود و مشاركت مردم در اين انتخابات نسبتا قابل قبول باشد، و خصوصا دولت بتواند اين انتخابات را با كمترين تقلب برگزار كند، طي سه ماه آينده آمريكا اين پنج اقدام را در عرصه نظامي انجام خواهد داد؛ پناهگاههاي طالبان را در خارج از شهر قندهار نابود مي كند؛ توسط نيروهاي ويژه دست به عمليات (ترور) عليه رهبران ارشد و رده هاي مياني طالبان خواهد زد، سياست جداسازي طرفداران طالبان را از رهبري به اجرا درمي آورد، نيروهاي دفاع محلي را تقويت مي كند و بر توانمندي هاي نيروهاي ارتش و امنيتي افغانستان مي افزايد.

خبرگزاري رويتر نيز طي تحليلي از كابل به قلم «سي برايسون» گزارش داد، در صورتي كه تهديدات و حملات طالبان بتواند تعداد قابل توجهي از راي دهندگان را از روند راي دهي خارج كند، اعتبار انتخابات به طور جدي تحت تاثير قرار خواهد گرفت. اين خبرگزاري احتمال داد كه بدبيني مردم نسبت به توانمندي نظام و جدال بر سر صحت انتخابات افزايش يابد. در مورد تقلب قابل ذكر است كه هم ناظران و هم برخي مقامات رسمي افغان از قبل احتمال آن را پيش بيني كرده بودند. در صورتي كه اين وضعيت اتفاق بيفتد و وقوع تقلب اثبات شود، روابط ميان كرزاي و حاميان غربي وي تيره خواهد شد و هر يك ديگري را متهم به كوتاهي خواهند كرد.

بسياري از مردم افغانستان نيز بر اين اعتقاد هستند كه اعضاي دولت كرزاي و سياستمداران افغانستان فقط به دنبال سوءاستفاده از قدرت و ثروت اندوزي هستند. رويتر در ادامه تاكيد مي كند كه اين شرايط در آينده باعث خواهد شد كه طالبان از فضاي سياسي افغانستان به نفع خود سوء استفاده كند.
به گفته دست اندركاران انتخابات، نتايج مقدماتي انتخابات پارلماني افغانستان هشتم اكتبر (16مهر) و نتايج نهايي آن نيز تا پايان اكتبر (10آبان) اعلام خواهد شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.