چهارشنبه 10 جولای 13 | 12:39

افزایش قیمت آب در سال ۹۲ منتفی شد

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از خروج دولت از سهام شرکت‌های آبفا تا سال ۹۳ خبر داد و گفت: امسال تعرفه آب افزایش نخواهد یافت.


سیدمهدی ثمره هاشمی سیدمهدی ثمره هاشمی در جریان بازدید از پروژه‌های آب شیرین کن بندرلنگه، با اشاره به وضعیت نامطلوب منابع آبهای زیرزمینی در کشور تصریح کرد: به همین نسبت، استان هرمزگان نیز شرایط مطلوبی ندارد و با فقر منابع آب زیرزمینی مواجه است.

وی استفاده از آبهای سطحی و روی آوردن به فناوری شیرین سازی آب دریا را بسیار ضروری دانست و گفت: استان هرمزگان ازجمله استان‌های پیشتاز در زمینه استفاده از آب شیرین کن‌هاست.

امسال افزایش تعرفه آب نخواهیم داشت

مدیرعامل شرکت مهندسی آبفای کشور همچنین در پاسخ به “آیا امسال افزایش تعرفه آب خواهیم داشت؟”، اظهار داشت: باوجود پیگیری‌های دو سه سال اخیر برای افزایش تعرفه به‌منظور نزدیک شدن به قیمت واقعی آب، تاکنون شرایط افزایش تعرفه آب فراهم نشده است.

به‌گفته وی، در زمان حاضر تنها یک‌چهارم قیمت تمام‌شده آب شرب از مشترکان دریافت می‌شود، درحالی که آب دارای یک ارزش ذاتی و اقتصادی است که متأسفانه در کشور ما اصلاً به آن توجه نشده است.

اجرای 100درصدی طرحهای مهر ماندگار آب و فاضلاب تا پایان دولت دهم

مشاور وزیر نیرو درخصوص وضعیت اجرایی طرحهای مهر ماندگار در روزهای پایانی دولت دهم، گفت: در بخش آب و فاضلاب 27 پروژه در قالب طرحهای مهر ماندگار تعریف شده است که 12 طرح تاکنون بهره برداری شده است و 15 طرح نیز تا پایان این دولت 100 درصد به بهره برداری می‌رسند.

مشاور وزیر نیرو درخصوص منابع مالی موردنیاز برای اجرای طرحهای شبکه فاضلاب نیز گفت: اجرای طرحهای فاضلاب هزینه بالایی دارد و با تخصیص اعتبار دولتی نمی‌توان این طرحها را به بهره برداری رساند درنتیجه بایستی به‌دنبال تأمین سایر منابع مالی از جمله اوراق مشارکت بود.

ثمره هاشمی افزود: در این خصوص، آبفای کشور با فروش اوراق مشارکت در سالهای 90 و 91، سهم شرکت‌های آب و فاضلاب را از فروش این اوراق پرداخت کرده که سهم هرمزگان نیز 200 میلیارد ریال بوده است.

وی همچنین به سند همکاری 1.5 میلیارد یورویی با بانک توسعه اسلامی جهت همکاری‌های سه سال آینده اشاره کرد و گفت: برخی از طرحهای فاضلاب هرمزگان را می‌توان در قالب این موافقت‌نامه گنجاند.

خروج دولت از سهام شرکت‌های آبفا تا سال 93

بنا به گفته مدیرعامل آبفای کشور، براساس پیش‌بینی قانون، دولت باید تا پایان سال 93 از سهام شرکت‌های آب و فاضلاب خارج شود که نخستین قدم در استای اجرای آن، یک‌پارچه سازی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی است.

وی اضافه کرد: در راستای اصل 44 قانون اساسی، شرکت‌های آب و فاضلاب در بخشهای عمده ازجمله بهره برداری، اتفاقات، امور مشترکان و در مجموع امور تصدی‌گری فعالیت‌های خود را به بخش خصوصی واگذار کرده‌اند ضمن آنکه تلاش می‌کنیم تا تأسیسات موردنیاز در بخش آب و فاضلاب توسط بخش خصوصی اجرا، بهره برداری و در مالکیت آنها قرار گیرد که اجرای پروژه‌های آب شیرین کن توسط بخش خصوصی ازجمله این تلاش‌هاست.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: