پنج‌شنبه 11 جولای 13 | 13:29
گفتگو با شهاب اسفندیاری درباره فیلم‌های اصغر فرهادی

فرهادی مرعوب و مفتون جذابیت‌های ظاهری غرب نشده است

ما هنرمندانی با سابقه انقلابی داریم که تا پای‌شان به کشورهایی غربی رسید ترمز بریدند و فیوز پراندند. شروع کردند به شعر عاشقانه گفتن درباره غرب. آن هم درباره چه چیزهایی! مثلا در وصف کافه‌های لندن یا کافه‌های پاریس و آداب میگساری متمدانه انگلیسی‌ها و …. این نگاه کجا و نگاه فرهادی کجا؟ در نگاه او ذره‌ای احساس حقارت در برابر غرب نمی‌بینیم.


اشاره: دکتر شهاب اسفندیاری، منتقد سینما و روزنامه‌نگار درباره فضای به وجود آمده حول اصغر فرهادی گلایه دارد و می‌گوید وجود این دوقطبی دلیلی ندارد. چرا باید برخی مذهبی‌ها تا این حد به دنبال انتقاد از او باشند وقتی او ویژگی‌های قابل تاملی دارد و از جایگاهش استفاده هوشمندانه‌ای کرده است. او اصغر فرهادی را با دیگر فیلمسازان ایرانی مقایسه می‌کند که جایزه جشنواره‌های خارجی را گرفته‌اند و به راه دیگری رفته‌اند، ولی فرهادی راهش را تغییر نداده است و … در ادامه این گفت وگو را بخوانید.

شهاب اسفندیاری

از روند فیلم های اصغر فرهادی شروع کنیم. از ابتدا تا «گذشته»…

 من از ابتدای شروع فعالیت سینمایی اصغر فرهادی کارهای او را دنبال کرده ام. در میان آثار او هنوز هم فیلم اول او یعنی «رقص در غبار» را شخصاً بیشتر دوست دارم. اگر خط سیر آثار اصغر فرهادی را دنبال کنیم از «رقص در غبار» تا «گذشته»، عناصر مشترکی دیده می‌شود. یکی از این ویژگی ها، «تلخی» است. فرهادی کلا فیلمساز تلخ کامی است. از او نمی‌توان انتظار پایان خوش را داشت. به نظرم این تلخ کامی ناشی از نوعی دردمندی و دغدغه اجتماعی است. ادا و اطوار روشنفکرانه نیست. این وضعیت را در آثار خانم رخشان بنی‌اعتماد هم می‌بینیم. اگر به این ویژگی و امتداد آن در آثار فرهادی توجه شود آن سوء تفاهمی که درباره سیاه نمایی «جدایی نادر از سیمین» به وجود آمد، به نظرم منتفی است.

ویژگی دوم، اهمیت درام در آثار اوست که شاید به سابقه تئاتری او بازگردد. در همه کارهایش بارِ درام سنگین است. این وجه تمایز او از نسل فیلمسازان رئالیست پیشین است. در تلاش برای تقرب به واقعیت در بازنمایی سینمایی و نیز در توجه به جزئیات و حواشی، به نظرم اصغر فرهادی از کسانی چون کیارستمی و حتی سهراب شهید ثالث متأثر است، اما او از الگوهای کلاسیک روایت هم مطلقا رویگردان نیست و همین نقطه قوت و مزیت کار اوست. یعنی هر چند خاستگاه فرهادی همان سینمای واقع گرایانه است ولی وجه پررنگ کارهایش درام است. این نکته هم به نظرم جالب توجه است که در بازنمایی تصویری تلخ و سیاه از جامعه غرب وجه اشتراکی بین «اوتوپیا»ی شهید ثالث که سالها قبل در آلمان ساخته شده، و «گذشته» فرهادی که در فرانسه ساخته شده وجود دارد. ویژگی دیگر در سیر آثار فرهادی توجه به طبقات پایین جامعه و حاشیه‌نشین‌ها است.

شخصا برداشتم این است که همیشه قهرمان اصلی داستان های فرهادی از طبقات محروم بوده‌اند. ولی او تصویری ذلیلانه از آنها ارائه نمی‌کند. اتفاقا با آنها سمپاتی دارد و عزت نفس و یا ایثار آنها را نشان می‌دهد. با دنبال کردن همین خط سیر است که من به این نتیجه می‌رسم که در «جدایی…» هم قهرمان او «راضیه» است. البته در «گذشته» داستان قدری متفاوت است اما حتی در پاریس هم او سراغ حاشیه‌نشین‌ها رفته است.

 به نظر شما اصغر فرهادی کارگردانی است که برای جشنواره‌ها فیلم می‌سازد؟

من چنین برداشتی ندارم. به نظرم برگ برنده فرهادی این است که فیلمش در جشنواره‌های اروپایی جایزه می‌گیرد ولی در اکران داخلی هم موفق است. همزمانی موفقیت در جشنواره‌های اروپایی با اکران داخلی را هیچ فیلمسازی قبل از او نداشته است. شاید برخی آثار مجید مجیدی که در جشنواره‌های آمریکای شمالی مثل مونترئال یا در اسکار موفق بودند توانستند در داخل هم مورد اقبال قرار بگیرند، اما با توجه به سلیقه متفاوت جشنواره‌ها و منتقدان اروپایی، این یک امتیاز است برای فرهادی که اقبال آنها به آثارش موجب رویگردانی او از مخاطب داخلی و مردم ایران نشده است.

برخی فیلمسازان ایرانی متأسفانه برای به دست آوردن جوایز جشنواره‌ها به قول معروف به هر حشیشی متشبّث شدند و در قمارِ عشقِ جوایز، همه چیز خود را باختند. اتفاقا برخی از این‌ها سال‌ها است که دیگر نه فیلم قابل توجهی ساخته‌اند و نه جایزه‌ای برده‌اند. از اینجا رانده و از آنجا مانده شدند. نه آبرویی در داخل دارند و نه اعتبار هنری در خارج. مگر جشنواره‌های درجه سه اسراییلی آنها را دعوت کند. اما آیا اصغر فرهادی اینگونه شد؟ آیا فرهادی با جایزه گرفتن، از خود بی‌خود شد و دل و دین و عقل و هوش از کف داد؟ به نظرم این گونه نیست. او بعد از موفقیت‌های «درباره الی» فیلمنامه «جدایی نادر از سیمین» را نوشت. همان موقع هرکس که این فیلمنامه را خوانده بود به او هشدار داده بود که این فیلم هیچ شانسی در جشنواره‌ها ندارد و اصلا نمی‌تواند با مخاطب خارجی ارتباط برقرار کند و به اصطلاح «بیش از حدّ» اینجایی و بومی است! اما فرهادی به این حرف‌ها گوش نداد و کار خود را کرد. و اتفاقا علیرغم همین استواری، موفقیت فیلم «جدایی…» در جهان به مراتب بیشتر از «درباره الی» شد. اصلا الان «برند» فرهادی در جهان با «جدایی…» شناخته می‌شود. به نظرم او فیلم خودش را می‌سازد و به نرخ روز، نان نمی‌خورد. این یک فضلیت است.

پس شما با منتقدانی که به دلایل مذهبی و ارزشی به او حمله می‌کنند مخالفید؟

به نظرم از هر فیلمسازی باید انتظاری متناسب با خودش و جایگاه او داشته باشیم. من نمی خواهم هر رفتاری که از فرهادی سر زده را تایید کنم. اما طبعا انتظاری که از فرج الله سلحشور داریم را از اصغر فرهادی نمی توانیم داشته باشیم. باید به این هم توجه کنیم که اصغر فرهادی با این اعتبار و شهرت بین المللی که کسب کرده چه کارهایی می توانست بکند؟ با فرصت فیلمسازی در خارج و سرمایه گذار خارجی چه فیلم هایی می توانست بسازد؟ اصلا نفس این که او در خارج از کشور و با سرمایه خارجی فیلمی ساخته که در داخل ایران «قابل اکران» است خودش خیلی مهم است. او نه تنها به مخاطب و بیننده ایرانی بلکه به قوانین و شرایط اکران در ایران هم عملا احترام گذاشته است. چرا این ها را نمی‌بینیم؟ او هم می توانست یک مخملباف باشد. می توانست «فریاد مورچگان» بسازد. می توانست کاسه گدایی به دست بگیرد و در پارلمان های اروپا راه بیفتند رأی علیه جمهوری اسلامی جمع کند. دور از عقلانیت و هوشمندی است که ما به عنوان منتقد انقلابی و مذهبی این را نبینیم و همه را با یک چوب برانیم. متاسفانه برخی هنوز به سبک و سیاق دهه شصت چشم خود را بسته و سلاح قلم‌شان را روی حالت رگبار گذاشته اند و همینطور بی هدف و رندوم در فضای سینمای ایران شلیک می کنند. آدم یاد آن زمانی می افتند که مخملباف به خاطر «اجاره نشین ها» می خواست به خود نارنجک ببندد و به سراغ مهرجویی برود. دوره این شیوه های تروریستی دیگر گذشته است. ما امروزه حتی در صنایع نظامی آنقدر پیشرفت کرده ایم که موشک های با بُرد چند صد کیلومتر می سازیم که با ضریب خطای چند متر به هدف اصلی می خورد! زشت است که در عالم فرهنگ و هنر اینقدر مستأصل باشیم که مثل القاعده بمب گذاری کور انجام بدهیم.

در مورد فیلم «گذشته» صحبت کنیم. نظر شما درباره این فیلم چیست؟

نقد فیلم طبعا مجالش در یک گفتگو نیست. در مجموع به نظرم فرهادی از آزمون دشوار «گذشته» موفق بیرون آمده. شخصاً با توجه به تجربه زندگی در خارج از کشور و نیز ساخت مجموعه مستند «جهانشهری‌ها»، با فضا، روابط و شخصیت‌هایی که فرهادی در «گذشته» به تصویر می‌کشد تا حدودی آشنایی داشتم. وضعیت انسان‌های مهاجر، اقلیت‌های قومی در غرب، خانواده‌های چند-فرهنگی و چند-ملیتی. در واقع فیلم «گذشته» هم به دلیل داستان و شخصیت‌ها و ترکیب گروه سازنده و سرمایه‌گذار را می‌توان در زمره فیلم‌های «ترا- ملّی» (transnational) به حساب آورد. فیلم‌هایی که بین ملیّت‌های مختلفی در تردد هستند. با این همه در «گذشته» نشانه‌های تعلق ملّی و هویت پررنگ است. کافی است شخصیت آرام احمد را با شخصیت عصبی و آشفته ماری مقایسه کنیم. یا به رابطه لوسی و احمد توجه کنیم. حتی به آن ایرانی کافه‌دار که خانه‌اش پناهگاه لوسی می‌شود. چرا لوسی به خانه دوستی فرانسوی نمی‌رود؟ این‌که احمد آن طرف دوام نیاورده هم مهم است. اصلا همین اسم «احمد» هم قابل توجه است. این که فرهادی اسم این شخصیت را هوشنگ یا کامبیز نگذاشته. البته به نظرم در فیلمنامه «گذشته» فرهادی آنقدر بر صیقل دادن درام و پیچ و خم‌های روایت متمرکز شده که یک مقدار از شخصیت‌پردازی غافل شده. از این جهت برخی انگیزه‌ها روشن نیست و برخی رفتارها سوال برانگیز است. اتفاقا دیدم برخی منتقدان خارجی مثل «پیتر برادشو» منتقد گاردین هم بر این تاکید کرده‌اند که داستان فیلم یکی کم «زیادی استادانه» است! به عبارتی دستِ فیلمنامه‌نویس در پیچ و خم دادن به داستان یک مقدار آشکار است. در حالی که شخصیت‌ها بعضاً کامل نیستند و «بی‌جان» و «کم‌عمق» به نظر می‌رسند. مخاطب منطق برخی رفتارهای ماری و سمیر را خیلی خوب درک نمی‌کند. البته فراموش نباید کرد که فرهادی برای اولین بار دارد فیلمسازی در خارج از کشور را تجربه می‌کند و با عوامل خارجی کار می‌کند. مسئله زبان به طور اجتناب‌ناپذیری فاصله بین او و عوامل، خصوصا بازیگران ایجاد می‌کند. با این حال برخی صحنه‌ها خیلی خوب در آمده. شخصاً آن سکانس گفتگوی سمیر و پسرش در مترو را خیلی دوست داشتم. عمق فاجعه را در آن لحظات درک می‌کنیم. فاجعه‌ای که ناشی از فروپاشی خانواده است. یک نکته هم درباره «طاهر رحیم» بازیگر نقش سمیر بگویم. شاید برای برخی مخاطبان نقش آفرینی او به عنوان رقیب در مقابل علی مصفا چندان به چشم نیاید. اما فراموش نباید کرد که همین «طاهر رحیم» قهرمان فیلم زیبای «یک پیامبر» (A prophet) ساخته ژاک اودیار است. فیلمی که 9 جایزه سزار گرفت و نامزد اسکار بود و جایزه بهترین فیلم خارجی بفتا را گرفت. در واقع وزن «طاهر رحیم» در سینمای فرانسه، خیلی کمتر از وزن «علی مصفا» در سینمای ایران نیست.

 نظرتان درباره تصویری که فرهادی از غرب و از پاریس ارائه می دهد چیست؟

 به نظرم خیلی مهم است که او مرعوب و مفتون جذابیت‌های ظاهری جامعه غرب نشده است. ما هنرمندانی با سابقه انقلابی داریم که تا پای‌شان به کشورهایی غربی رسید ترمز بریدند و فیوز پراندند. شروع کردند به شعر عاشقانه گفتن درباره غرب. آن هم درباره چه چیزهایی! مثلا در وصف کافه‌های لندن یا کافه‌های پاریس و آداب میگساری متمدانه انگلیسی‌ها و …. این نگاه کجا و نگاه فرهادی کجا؟ در نگاه او ذره‌ای احساس حقارت در برابر جامعه غرب نمی‌بینیم. او چنان اعتماد به نفسی دارد که اصلا از موضع نقد به جامعه غرب نگاه می‌کند. این عزت نفس به نظرم قابل احترام است. اصلا نیامده رنگ و لعاب جامعه فرانسه را نشان دهد. دریغ از یک پلان از بناهای توریستی. شما ببینید «وودی آلن» در این چند فیلمی که با سرمایه اروپایی در شهرهای مختلف مثل بارسلونا، پاریس و رم ساخته چه پلان‌های تبلیغاتی و کارت پستالی قرار داده است. معنی «اگزوتیک» این است. اما کجای فیلم «گذشته» اگزوتیک است؟ حالا ما به هر دلیلی از فیلمی خوشمان نیامده است. حیثیّت واژه‌ها را که نباید لکه‌دار کنیم. جالب این که فرهادی حتی در انتخاب شغل شخصیت‌هایش هم نیامده مثلا یک کارمند شرکت ایرباس یا نگهبان موزه لوور انتخاب کند. یکی صاحب خشکشویی است و دیگری در داروخانه کار می‌کند. یعنی عامّ‌ترین و کسالت‌بارترین مشاغلی که شما ممکن است تصورش را بکنید! هیچ حسرتی به دل مخاطب ایرانی از جامعه غرب نمی‌نشاند. آن وقت یک عده می‌گویند او دنبال تشویق مردم به مهاجرت است! متأسفانه فضای رسانه‌ای در مورد فرهادی بی‌خود و بی‌جهت قطبی‌سازی شده و دو دسته شروع کرده‌اند این طرف و آن طرف سینه زدن و له و علیه او شعار دادن.

  1. ناشناس
    12 جولای 2013

    اگه این فیلم وادادن نیست دیگه به چه چیزی وادادن میگویند؟مسلمانی که به رابطه نامشروع زنش هیچ اهمیتی نمی دهد واداده فرهنگ غرب نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: