یکشنبه 21 جولای 13 | 16:05
شهید ویتوریو آریگونی کیست؟

شهید ویتوریو آریگونی، صلح طلبی با وسعت دریا به مظلومیت غزه

صفیه رضایی

قتل آريگوني پس از آن اتفاق افتاد كه كاروان امدادرساني آزادي 2 اعلام كرده بود كه در سالروز حمله كماندوهاي رژيم صهيونيستي به كاروان آزادي و شهادت 9 فعال صلح تركيه، اين كاروان عازم غزه خواهد شد. بسياري از تحليلگران و رهبران حماس بر اين عقيده هستند كه ترور اريگوني تبعه ايتاليايي با هدف نا‌امن نشان دادن غزه و ممانعت از اعزام كاروان‌هاي امدادرساني به غزه بوده است.


تریبون مستضعفین- صفیه رضایی

ویتوریو آریگونی متولد منطقه بیسانا بریانزا در نزدیکی شهر میلان ایتالیا است. وی از سال 2007 به عضویت جنبش جهانی همبستگی برای شکستن محاصره غزه در آمده بود.

ویتوریو آریگونی و اسماعیل هنیه

این فعال صلح طلب ایتالیایی از ان زمان به بعد هرگز به ایتالیا بازنگشت و در یکی از مناطق شمال نوار غزه برای همبستگی با مردم این منطقه تا زمان ترورش (۱۴ آوریل ۲۰۱۱)اقامت گزید.او همچنین سومین فعال خارجی حامی فلسطین پس از راشل کوری آمریکایی و تام هارندیل دیگر صلح طلب آمریکایی است که در یکدهه اخیر توسط رژیم صهیونیستی و عواملش در فلسطین اشعالی به قتل رسیده است.ویتوریو جزو اولین فعالان خارجی حامی فلسطین بود که در اگوست سال 2008 میلادی در قالب دو قایق کوچک امداد رسان به اهالی نوار غزه وارد بندر غزه شد. او اولین خارجی فعالی بود که بلافاصله زمانی که از قایق پیاده شد و پاهایش خاک بندر غزه را لمس کرد به درگاه خداوند بزرگ سجده شکر برپا کرد.پس از آن آریگونی چند روز پس از پایان جنگ 22 روزه غزه (2008 – 2009) با حضور در اولین کشتی همبستگی با مردم غزه که در بندر العریش مصر پهلو گرفت به غزه بازگشت. کشتی ای که در بندر العریش مصر پهلو گرفته بود حامل کمکهای انساندوستانه برای اهالی غزه بود.

ویتوریو آریگونی

فعالیتهای آریگونی
وی در طول زندگیش همواره مدافع حقوق بشر و نویسنده بسیاری از وبلاگهای ضد جنگ بشمار می رفت. ویتوریو کتابی را تحت عنوان «غزه… وقتی انسانی به آن بنگریم» تالیف و به زبان ایتالیایی منتشر کرد. او تقریبا در تمامی مراسم های مربوط به همدردی با خانواده های شهدا و اسرای فلسطینی مشارکت داشت. علاوه بر این وی در تظاهراتهایی که به دلیل محروم کردن کشاورزان فلسطینی از حضور در مزارع کشاورزی شان توسط اسراییل در حدفاصل بین مرز غزه با فلسطین اشغالی برپا می شد، نیز شرکتی فعال داشت.او به همراه چند فعال خارجی دیگر به خوبی رنج و مشقت های روزانه اهالی غزه را از طریق انتشار گزارشات و مقالاتی در رسانه های ایتالیایی و غربی‌به افکار عمومی جهان انتقال میداد.کلیپ های ویدیویی ویتوریو از مشکلات مردم غزه و جنایات اسراییل تقریبا برای اکثر فعالان صلح طلب خارجی در جهان منبع خبری موثقی به شمار می رفت.

آخرین فعالیت انساندوستانه او بر می گردد به کمکی که وی به خانواده ناصر ابو سعید – کسی که همسرش در تجاوزاسراییل به منطقه حجر الدیک در جنوب شهر غزه به شهادت رسید- کرد. او به کمک سایر دوستانش منزلی را برای خانواده این شهید تدارک دید.ویتوریو به دلیل عشق و علاقه یی که به قضیه فلسطین و مقاومت داشت در دونقطه از دست راستش به سبک جوانان غربی دو موضوع از نمادهای انقلاب فلسطینیان را خالکوبی کرده بود . یکی واژه « مقاومت» با خط رسم عربی بر روی بازوی دست راستش و دیگری تصویر «حنظله» نماد آوارگان فلسطینی در کاریکاتورهای هنرمند بزرگ فلسطینی ناجی العلی.او با این شمایل بارها در برابر دوربین های رسانه های خارجی تصاویر یادگاری انداخت اما در حقیقت ذات قیام مردم فلسطین را ترویج کرد.

ویتوریو آریگونی

سرانجام آریگونی
سرانجام آریگونی در 14 آوریل 2011 از سوی گروهی موسوم به« صحابی محمد بن مسلمه» ربوده شد. این اقدام تروریستی از طریق پخش تصویری ویدیویی از وی در حال اسارت به اطلاع عموم رسید . ربایندگان مدعی شدند که دولت فلسطین باید تمامی اعضای جماعتی موسوم به توحید و شخصی به نام هشام السعیدنی که در مارس 2011 بازداشت شده بود را آزاد نماید.

جسد خبرنگار ایتالیایی که برای تهیه گزارش از غزه به این منطقه سفر کرده بود، پس از چند روز در یکی از خیابان‌های فرعی شهر غزه پیدا شد.ربایندگان مدعی شده بودند که اریگونی از بلاد کفر به غزه آمده است و قصد ترویج فساد را دارد.

قتل ناجوانمردانه این فعال صلح طلب ایتالیایی موجی از خشم و نفرت در بین اهالی غزه، دولت منتخب فلسطینی و دولت ایتالیا و همچنین اتحادیه اروپا بوجود آورد و شمار زیادی از فلسطینی ها بلافاصله پس از رواج شایعه خبر قتل وی در میدان مرکزی شهر تحصن کردند.
جماعت توحید و جهاد نیز قتل این فعال صلح طلب را اینگونه توجیه کرد که قتل وی نتیجه سرکوب عناصر سلفی در نوار غزه توسط حماس بوده است.

تشییع ویتوریو اریگونی

چرا آریگونی؟

قتل آريگوني پس از آن اتفاق افتاد كه كاروان امدادرساني آزادي 2 اعلام كرده بود كه در سالروز حمله كماندوهاي رژيم صهيونيستي به كاروان آزادي و شهادت 9 فعال صلح تركيه، اين كاروان عازم غزه خواهد شد. در همين راستا بنيامين نتانياهو، نخست‌وزير رژيم صهيونيستي در جمع سفراي خارجي در تل‌آويو از آنها خواست تا از كشورش‌هاي متبوع خود بخواهند اعزام كاروان‌هاي امدادرساني به غزه را متوقف كنند. بسياري از تحليلگران و رهبران حماس بر اين عقيده هستند كه ترور اريگوني تبعه ايتاليايي با هدف نا‌امن نشان دادن غزه و ممانعت از اعزام كاروان‌هاي امدادرساني به غزه بوده است.

دولت فلسطین و جنبش حماس در واکنش به این اقدام تروریستی که در آستانه حرکت کشتی ناوگان ازادی غزه 2 و همچنین اولین سالروز تجاوز صهیونیستها به ناوگان ازادی غزه 1 صورت گرفت وعده داد عاملان این جنایت را شناسایی و به سزای اعمال ننگین شان برساند.

ناظران سیاسی معتقدند این اقدام که با خواست رژیم صهیونیستی کاملا همسویی داشت با هدف ایجاد رعب و وحشت در بین فعالان خارجی حامی فلسطین صورت گرفته است تا از این طریق مانع از حضور آنان در نوار غزه و شکستن محاصره این منطقه شوند.
فیلیپو فورتوناتو پیلاتو در مقاله ای در نشریه فرانسوی موندیلیزاسیون به شرح علت قتل ویتوریو آریگونی خبرنگار ایتالیایی و فعال صلح طلب ضد صهیونیست در غزه توسط گروه سلفی كه خود را «گروه نظامی یاوران محمد رسول الله» معرفی كرده بودند، پرداخت.

وی میگوید: هیچ كس نمی تواند این اعتقاد را از ذهن ما بزداید، حتی اگر امروز دلیل محرزی در دست نداشته باشیم، ولی سرانجام ثابت خواهد شد كه مرگ ویتوریو محصول عمل كرد سرویس های اسرائیلی بوده است كه در «شبكه سایه» القاعده كه در واقع وجود خارجی ندارد نفوذ كرده اند: زیرا، باید بدانیم كه وقتی نام القاعده مطرح می شود، باید آن را سیا بخوانیم و موساد تلفظ كنیم.اگر القاعده وجود نمی داشت، سرویس های سرّی اسرائیلی و آمریكایی باید آن را اختراع می كردند و در واقع القاعده محصول سرویس های اطلاعاتی به نام «قاعده » یا بهتر بگویم «اطلاعات قاعده» بوده است. حالا چرا و به چه علتی، این گروه سایه كه با حماس اختلاف دارد، یك ایتالیایی را به عنوان عامل فشار برای آزادی زندانی هایشان در غزه انتخاب می كند؟ این واقعه معقول به نظر نمی رسد.آنها برای اعمال فشار می بایستی نمایندگان دولت غزه یا نمایندگان اسلامی نزدیك به حماس را گروگان می گرفتند. و یا یك ایتالیایی را برای آزادی سازی زندانیان اسلامی- سلفی گرا در زندان های ایتالیایی به گروگان می گرفتند. تمام این عملیات گروگان گیری به همان اندازه معنی دار است كه گروگان گرفتن یك آلمانی برای درخواست آزادی یك چینی در زندانهای‌چین.

 vittorio_arrigoni_graffiti

وی در ادامه مینویسد: حال باید پرسید كه چرا، با تمام مبارزین بین المللی حاضر در غزه، باید مشخصا ویتوریو آریگونی را به گروگان بگیرند؟ برای پاسخ به چنین پرسشی باید كمی به گذشته بازگردیم. ویتوریو بر خلاف مبارزین بریتانیایی، فرانسوی و دیگران، تنها شاهد ایتالیایی طی دوران «سرب سخت» بود: خیلی چیزها را دیده بود، و در حال بازگویی خیلی چیزها به ایتالیایی بود. روزنامه هایش را در رسانه ها و اینترنت منتشر می كردند. ولی باید دانست كه پیش از این شبهه نظامیان صهیونیست حكم مرگ او را اعلام كرده بودند كه از آغاز سال 2009 اطلاعیه شان را روی امواج فرستادند.

ویتوریو در صلح ابدی بیارام، و ما در صلح بمانیم یا همان گونه كه تو خودت می‌گفتی «انسان باقی بمانیم».ولی برای ما این راه هنوز خاتمه نیافته و باید آن را تا انتها برویم.

431px-Vittorio_Arrigoni_draw

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: