دوشنبه 20 سپتامبر 10 | 15:13

فتوایی همچون فتوای امام (ره) لازم نبود

در آن برهه، کار سلمان رشدی به‎صورت علنی بود که توسط یک نفر با اسم مشخص انجام گرفت؛ اگر در حال حاضر هم مثلا مسئول آن کلیسا چنین کاری را صورت می‎داد، به‎نظر من یک فرد از خود گذشته باید وی را به آتش می‎کشید.


اهانت به مسلمانان، موضوعی است که در دو سه دهه گذشته سرعت بیشتری پیدا کرده و صورت علنی‎تر به خود گرفته است که باید گفت پیروزی انقلاب اسلامی و روند الگو برداری از آن در جهان غرب از یک سو و گسترش اندیشه و مبانی اسلامی در غرب از سوی دیگر، از جمله عواملی است که می‎توان در بیان سبب این حرکات اهانت آمیز نام برد. حادثه موهوم قرآن سوزی موضوعی است که ما را بر آن داشت تا به سراغ آیت الله محمد مومن عضو فقهای شورای نگهبان قانون اساسی برویم و علل این حرکات شیطنت آمیز را جویا شویم، ایشان در خصوص صدور حکمی مشابه حکم حضرت امام (ره) درباره سلمان رشدی بر این نظر است که در آن برهه کار سلمان رشدی به‎صورت علنی بوده و توسط یک فرد مشخص انجام گرفت. و اگر در حال حاضر هم مثلا مسئول آن کلیسا چنین کاری را صورت می‎داد، یک فرد از خود گذشته باید وی را به آتش می‎کشید. اما در این اتفاق دو سه نفر بی‎نام و نشان این کار را صورت داده‌اند. و در حال حاضر نمی‎شود کاری مشابه ماجراي سلمان‌رشدي انجام داد.

***

در ابتدا بفرمايید حادثه تأسف‎بار قرآن‎سوزی از سوی افرادی در آمریکا و مقابله دنیای استکبار با دین اسلام، ناشی از چه تفکر و عاملی است؛ برخی از تحلیل‎گران نیز بر این موضوع تأکید دارند که پشت اقدامات این‎چنینی، خود دولت آمریکا قرار دارد نظر شما در این‎باره چیست؟
به‎نظر بنده چنین رفتاری هماهنگ با صهیونیست‎ها و دولت آمریکا بوده است. چرا ‎که آنان جلوتر این موضوع را اعلام کرده‎ و نشان دادند انجام اين كار دولتی است، منتهی سعي داشتند به‎نحوی این‎کار صورت گرفته باشد که در صورت واکنش مسلمانان، وانمود کنند که موافقتی با آن نداشته‎اند و اصلا مخالفت آن‎ها به‎معنای این‎که کار زشتی صورت گرفته است نیست، بلکه آنان نگرانی از این دارند که آسیبی به نیروهای‎شان در افغانستان، عراق و سایر نقاط جهان وارد شود و آنان در خطر قرار گیرند و شاهد این مدعا نیز آن است که هیچ‎کدام تا به حال اظهار نداشته‎اند که ادیان آسمانی مقدسند و نباید به آن‎ها توهین روا داشته شود. از سوی دیگر چنان‎چه عکس‎العمل شدیدی را از مسلمین مشاهده کنند، خواهند گفت که چند نفر به‎صورت شخصی این کار را انجام داده‎اند و اگر مشاهده کنند که خیلی ساده از کنار آن عبور شده، اعمالی سخیف‎تر از این را انجام خواهند داد.

مسلمانان در برابر چنین توهین‎هایی چه واکنشی باید از خود نشان دهند؟
همه مسلمانان جهان قهرا لازم است که راهپیمایی عظیمی را علیه این رفتار زشت صورت دهند تا بدین‎وسیله عمل زشت آن‎ها را در نطفه خفه کنند.

یعنی معتقدید تنها يك راهپیمایی از طرف مسلمانان به‎عنوان واکنش کافی است؟
خیر، بنده نمی‎گویم که فقط یک راهپیمایی از طرف مسلمانان کافی است.عکس‎العمل مسلمین اساسا سبب می‎شود که جلوی چنین توهین‎هایی گرفته شود، چون آنان با عکس‎العمل مسلمین عقب‎نشینی می‎کنند و این موضوع را نیز باید مدنظر داشت که کار منطقی جوابی منطقی در پی دارد و فقط عکس‎العمل شدید مسلمین جلوی آن‎ها را می‎گیرد و لازم است از جهات دیپلماتیک نیز فعالیت شود، ولی انجام راهپیمایی اگر جنبه جهانی به خود بگیرد، سبب در نطفه خفه کردن مقاصد طرف مقابل می‎شود.

به‌نظر شما پروژه اسلام‎ستیزی و مقابله با دنیای اسلام با چه هدفی توسط غرب دنبال می‎شود؟
بعد از انقلاب اسلامی ایران، غربی‎ها از اسلام ناب محمدی لطمه شدیدی دیدند و در این جهت شکی نیست که آن‎ها ضربه‎ای اساسی از اسلام خورده و در این جهت، برنامه‎ریزی برای تضعیف و سرخورده کردن اسلام و مسلمین را در دستور کار دارند. و عکس‎العمل شدید مسلمانان پروژه آنان را ناکام خواهد گذاشت.
در زمان حضرت امام (رحمت‎ا… علیه) نیز شاهد توهین سلمان رشدی به مقدسات مسلمین بودیم که با فتوای حضرت امام روبه‎رو شد. فکر نمی‎کنید در شرایط کنونی نیز لازم است علمای اسلام مشابه چنین فتوایی را داشته باشند؟
در آن برهه، کار سلمان رشدی به‎صورت علنی بود که توسط یک نفر با اسم مشخص انجام گرفت؛ اگر در حال حاضر هم مثلا مسئول آن کلیسا چنین کاری را صورت می‎داد، به‎نظر من یک فرد از خود گذشته باید وی را به آتش می‎کشید. اما در این اتفاق دو سه نفر بی‎نام و نشان این کار را کرده‎اند و در حال حاضر نمی‎شود کاری کرد و اگر کسی با نام و نشان این قبيل اقدامات را انجام دهد، برخورد شدید با آن، کاری پسندیده است.

فکر نمی‎کنید انجام چنین اعمال زشتی توسط افراد بی‎نام و نشان، با اهداف خاصی صورت می‎گیرد؟
به هر حال آن‎ها اهدافی از این حرکت خود داشته‎اند و پیداست که دولت آمریکا پشت صحنه قرار دارد و صحنه‎گردان اصلی است، اما در حال حاضر همان‌طور كه گفتم چون افراد توهین‎کننده بی‎نام و نشان هستند نمی‎شود کاری کرد.

بعضی از مراجع تقلید، انجام اهانت مشمئز‎کننده به قرآن مجید را ناشی از عمق شرارت و خباثت دنیای غرب دانسته‎اند، نظر شما در این‎باره چیست؟
این موضوع امری بدیهی و روشن است و نشانگر آن است که غربي‌ها در برابر منطق، هیچ جوابی ندارند و برای همین عمق شرارت خود را از این طریق بروز می‎دهند.

به‎نظر شما آیا مسلمانان باید دستگیری و مجازات عوامل این حادثه را خواستار شوند؟
بله، به لحاظ دیپلماتیک اين کاری بسیار خوب است، اگر آن‎ها ببینند نیروهای آمریکایی در عراق در مخاطره هستند ممکن است عاملان اين كار را مسترد کنند.

توصیه شما به مسلمانان در مقابل هجمه‎هایی که به اسلام وارد می‎شود چیست؟
به‎نظر بنده، همه مسلمانان باید عکس‎العمل شدید نسبت به این موضوع نشان دهند و با کمال منطق، حرف‎شان را بزنند

Comments are closed.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.