یکشنبه 07 مارس 10 | 05:41

گاف عجیب روزنامه کیهان!

آقایان تحریریه کیهان توجه داشته باشند که شبکه های اجتماعی از جمله توییتر، فیس بوک و فرندفید مانند روزنامه کیهان نیستند که یک مطلب را به طور مشخص برای تیتر یک خود انتخاب کنند و افراد مراجعه کننده به آن سایت آمده و مطلب مذکور را ببینند و بروند. بلکه این نوع سایت ها ( وب ۲) مکانی برای گفتگو و بحث و جدل و به اشتراک گذاشتن مطالب جالب است.


nano-logoروزنامه کیهان در شماره ی 19598 یکشنبه 16 اسفند 1388 در مطلبی با عنوان «خبر ویژه»، گزارشی از سایت «فرندفید» داده است و در آن ادعاهای عجیبی نموده است. اگر نویسنده ی مطلب مذکور اندکی از شبکه های اجتماعی و وب ۲ مطلع بود همچنین مطلب مضحکی را منتشر نمی‌کرد. اما از آن جا که دوستان کیهانی وقت برای سرک کشیدن به نت و فضای مجازی ندارند بیان نکاتی ضروری است:

دوستان ما در تحریریه کیهان توجه داشته باشند که شبکه های اجتماعی از جمله توییتر،  فیس بوک و فرندفید مانند سایت روزنامه کیهان نیستند که یک مطلب را به طور مشخص برای تیتر یک خود انتخاب کنند و افراد مراجعه کننده به آن سایت آمده و مطلب مذکور را ببینند و بروند. بلکه این نوع سایت ها ( وب ۲) مکانی است برای گفتگو و بحث و جدل و به اشتراک گذاشتن هر آنچه به نظر کاربر نت جالب توجه ، لازم برای دانستن یا سرگرم کننده است. هر کس که در این سایت عضو باشد می تواند هر آن چه را که می پسندد با دیگر دوستان خود به اشتراک بگذارد. افراد می توانند حلقه ی دوستان خود را مدیریت کنند. با کسی ارتباط برقرار کرده و از ارتباط و تعامل با شخص دیگر صرفنظر کنند.

keyhan

آنچه را که دوست دارند بخوانند و از محتوای ناخوش آیند دسته ای دیگر اجتناب کنند. بر سر مواضع و عقاید خود بحث و گفتگو کنند و دلایل خود را برای طرف مقابل ارائه دهند. نسبت به اتفاقات روز صحبت کنند و حال و احوال پرسی نمایند. از یکدیگر در جای جای دنیا در مورد مسائل روز سوال و مشورت کنند. یک اجتماع مجازی را تشکیل دهند و در آن زندگی کنند. حال ممکن است شخصی در این میان و لابه لای این حجم عظیم از تولید محتوا در طول شبانه روز عکسی هم از صفحه ی اول کیهان روی اکانت شخصی خود قرار دهد و حتی چند فحش آب دار هم نثار آن کند. همان طور که ممکن است فردی در همان لحظه با کاربر دیگری در مورد سیاست های استکباری آمریکای جهانخوار گفتگو کند و بر رژیم منحوس صهیونیستی مرگ بفرستد. این ها هیچ کدام خوب بودن یا بد بودن فرندفید را نمی تواند مشخص کند. فرندفید و به طور کلی تر، شبکه های اجتماعی یک ظرف هستند و مخاطب مظروف و محتوای آن. حال بنا بر شرایط ما در این عرصه (فضای مجازی) از تکنولوژی و قدرت کمتری برخورداریم و لذا مسئولین امر تصمیم به مسدود کردن شبکه های اجتماعی گرفته اند اما این دلیل بر غیر اخلاقی بودن یا وجود جریان برانداز در این محیط ها نخواهد بود! از طرفی روزانه ده ها و بلکه صدها پیشنهاد مختلف در جهت حرکات جدید گروهک سبز تولید و در فضای نت پخش می شود. از سایت های بی حیثیتی چون بالاترین گرفته تا وب سایت های خبری و شبکه های اجتماعی و وبلاگ ها. اما آیا هیچ کدام از این پیشنهادها ارزش آن را دارند تا به این اندازه در روزنامه ی رسمی جمهوری اسلامی بزرگنمایی شوند. فعالین فضای مجازی اغلب از این دست پیشنهادات برای تفریح و خنده استفاده می کنند و در همان حال روزنامه ی وزین کیهان آن را تحت عنوان خبر ویژه با آب و تاب در سطح کشور پخش می کند.

از دیگر سو کاربران فعال و قدیمی این سایت (فرندفید) هیچ اطلاعی از وابستگی مالی و نحوه ی درآمد زایی آن ندارند؛ چگونه است که کیهان نویس عزیز ما ظرف چند روز به این اطلاعات موثق دست یافته است و فرندفید را سایت وابسته به سیا معرفی می کند!

خوب بود جای این مطلب خنده دار و تلخ، کمی فضای مجازی و اینترنت، اهمیت آن و نحوه ی برخورد و تعامل با آن را در ایران ۱۳۸۹ درک می کردید و راجع به آن می نوشتید. و اگر نمی شناسید و اطلاعی در دست ندارید، از خیل نیروهای مذهبی و انقلابی فعال در عرصه ی دنیای مجازی کمک می گرفتید.

این بار اول نیست که نگاه غلط و اظهار نظرهای بیجا و تهی از شناخت مسئولین و صاحبان رسانه موجب حیرت و تاسف و از سوی دیگر باعث تمسخر واقع شدن می شود؛ نمونه های از این دست زیاد است. به امید روزی که صاحب قلم ما علم و آگاهی باشد ، نه احساسات و توهمات.

برچسب‌ها: ، ، ،
 1. بنده خدا
  7 مارس 2010

  واقعا که از دست این کیهان. یک عکس تزئینی را به عنوان گاف در نظر می گیرد و یک شبکه اجتماعی را به عنوان شبکه خبری! معرفی می کند. آخر هم خدا را شکر می کند دشمنانش فلان هستند! دست شما درد نکند. مطلب خوبی بود.

 2. محمد حسین
  7 مارس 2010

  برادر حرفت صحیحه اما حالا اندکی هم “رحماء بینهم” را مراعات میکردی بد نبود، شما که در آخر نوشته ات رسما طرف را دشمن شاد کردی!
  اخوی!
  مهر و محبت پشت خاکریز، خار چشم دشمنه ها…
  یا علی…

 3. علی
  7 مارس 2010

  خودتان هم که دست کمی از کیهان ندارید! آخه این “سایت های بی حیثیتی چون بالاترین”
  چیه ورداشتید نوشتید!!!

 4. G D
  8 مارس 2010

  گروهک سبز!

 5. جواد
  9 مارس 2010

  تازه نوشته این سایت حامی موسوی و خاتمی و کروبی!!!

 6. پیروز
  11 مارس 2010

  راست می گند! اخیلی شما هم کم از کیهان ندارید. احتمالا یک چند تا مرید حاج حسین توی اعضای سایتتون(منظور عوامل)وجود دارند :)ضمنا با گذاشتن حمله پلیس امریکا چی رو می خوایند ماله بکشید؟

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.