دوشنبه 20 سپتامبر 10 | 17:57

احیای ادبیات دفاع مقدس و انقلاب اسلامی

هم‎اکنون آن‎چه وظیفه و مأموریت ماست، احیای ادبیات دفاع مقدس و ادبیات انقلاب اسلامی است و تنها راه برون‎رفت از مشکلات موجود و وضعیت کنونی جامعه بازگشت به آرمان‎ها، اعتقادات و بندگی خداست.


زمانی‎که قرار شد به بهانه انتشار کتاب موفق بابانظر (خاطرات شهید نظرنژاد) چند سطری را به رشته تحریر درآورم، در این اندیشه بودم که چه بگویم و از کجا بگویم که شایسته موضوع باشد. کتاب‎های مختلفی را تورق کردم، متون و روایات متعددی را مرور کردم تا به عین‎الحیات مرحوم علامه مجلسی رسیدم. عین‎الحیات شرح وصیت پیامبر اکرم (صلی‎ا… علیه و آله) به اباذر غفاری است که طی آن مختصات جامعی از انسان کامل ترسیم می‎شود.

اباذر از نخستین یاران راستین پیامبر (صلی‎ا… علیه و آله) به‎شمار می‎رود که در سلوک و مناسبات، به‎دنبال اقتدای کامل به سیره و منش نبوی بود. این‎که مانند پیامبر زندگی کند، مانند پیامبر رفتار کند، مانند پیامبر عبادت کند و حتی مانند پیامبر قدم بردارد.

روزی اصحاب دیدند پیامبر به مقصدی می‎رود و اباذر نیز به‎دنبال ایشان حرکت می‎کند و پاهایش را جای پای پیامبر می‎گذارد. وقتی دقیق شدند ملاحظه کردند که یک‎جای پا بیشتر وجود ندارد. از او سئوال کردند که چرا این‎گونه قدم برمی‎داری؟ پاسخ داد: من تمرین کرده‎ام که پاهایم را جای پای مقتدایم بگذارم.

حرکت در مسیر ولایت و اقتدای به آن، روش و منش خیل عظیم شهدایی است که شهید نظرنژاد نمونه روشن و بارزی از آن‎هاست. روش و منشی که ریشه در اعتقادات، باور‎‎ها و آموزه‎‎های دینی و مذهبی و تاریخ مردم این سرزمین دارد.
انقلاب اسلامی آمد تا زمینه توجه بیشتر نسل نوخاسته ایران اسلامی به صفات و ویژگی‎های انسان کامل و بسط رویکرد و نگرش ولایی در جامعه فراهم آمده و رابطه امت و امام به‎گونه دیگری شکل گرفته و تدبیر شود.

مرحوم مجلسی در عین‎الحیات نقل کرده است که پیامبر خطاب به اباذر می‎فرمودند: «من تو را وصیتی می‎کنم سراسر خیر، چنان‎چه به این وصیت عمل کنی، هدایت شده و به کمال خواهی رسید.

ای اباذر: خدا را به‎گونه‎ای عبادت کن کأن خدا را می‎بینی و چنان‎چه این‎گونه نیست، بدان که خداوند باری تعالی تو را می‎بیند و بر تو احاطه دارد.
ای اباذر: کسی در دنیا زاهد نمی‎شود، مگر این‎که خداوند حکمت را در قلبش جاری سازد.
ای اباذر: آن‎چه باید مورد اهتمام قرار گیرد آخرت است و بدان که این دنیا بازیچه‎ای بیش نیست؛ پس به آن دل نبند.
ای اباذر: بهشت گوارای کسانی خواهد بود که تارک دنیا و راغب به آخرت هستند.
…» و فراز‎‎های دیگری که مطالعه آن خالی از لطف نیست.

حال اگر فرمایشات پیامبر گرامی اسلام (صلی‎ا… علیه و آله) و توصیه‎‎هایی را که در خصوص انسان کامل داشتند مرور کنیم، به‎راحتی می‎توانیم مصادیق آن را در میان شهدای هشت سال دفاع مقدس مشاهده کنیم. ترک دنیا، توجه به آخرت، عبادت زاهدانه، اخلاص، صفای باطن، اقتدا و ولایت‎مداری، ایثارگری و از خودگذشتگی از جمله ویژگی‎‎ها و شاخصه‎‎هایی است که می‎توان برای بچه‎‎های جبهه و جنگ برشمرد.

برای شهید نظرنژاد می‎بایست شجاعت و جسارت را نیز به صفات فوق اضافه کنید؛ شجاعتی مثال زدنی و منحصربه‎فرد از نوع خودش.
خاطره‎ای از این شهید نقل می‎شود درخصوص عملیات کربلای پنج و آزادسازی شهرک دوئیجی که هم شنیدنی است و هم به‎خوبی شهادت خاص این شهید بزرگوار را ترسیم می‎کند. خاطره‎ای که قطعا هم‎رزمان و دوستان آن عزیز برای علاقه‎مندان بازگو کرده و یا خواهند کرد.
ما در کربلای پنج، وجب به وجب شهید دادیم؛ شهدایی که هرکدام یک انسان کامل بودند، اباذروار به‎دنبال ولی زمان حرکت می‎کردند و با شهادت‎شان به کمال مي‎رسیدند.

امیدوارم آن‎چنان‎که شایسته و بایسته است، این مفاهیم و واقعیت‎ها به نسل‎‎های بعدی انقلاب منتقل شود، و زمینه رشد و تعالی معنوی آنان را فراهم آورد. به خانواده این شهید عزیز تبریک می‎گویم که چنین بزرگ‎مردی را به خانواده بزرگ بسیجیان دلداده سیدالشهداء (علیه‎السلام) و نهضت حسینی تقدیم کرد و به حوزه هنری تبریک می‎گوییم که توانست قطره‎ای هرچند اندک و محدود از بحر عظیم گنجینه خاطرات این شهید عزیز را به رشته تحریر درآورده و به علاقه‎مندان حوزه ادبیات دفاع مقدس تقدیم کند.

به‎نظر می‎رسد هم‎اکنون آن‎چه وظیفه و مأموریت ماست، احیای ادبیات دفاع مقدس و ادبیات انقلاب اسلامی است و تنها راه برون‎رفت از مشکلات موجود و وضعیت کنونی جامعه بازگشت به آرمان‎ها، اعتقادات و انگیزه‎‎های ارزشی و معنوی اوایل انقلاب و ترویج فرهنگ ایثار، مقاومت، شهادت و بندگی خداست

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.