چهارشنبه 24 جولای 13 | 12:53
عدنان محمود:

كمر تكفيری‌ها شكسته شد

سفیر سوریه در تهران با بیان اینکه وضعیت می‌دانی در سوریه در حالت مطلوبی قرار دارد، گفت: در بسیاری از مناطق این کشور کمر طرح تروریستی تکفیری‌ها شکسته شده و موضع آن‌ها در منطقه در حال فلج شدن است.


عدنان محمود تازه‌ترین تحولات سوریه شب گذشته در برنامه گفتگو ویژه خبری با حضور «عدنان محمود» سفیر سوریه در تهران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

عدنان محمود در ابتدا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکع چه تفاوتی میان قیام مردمی سوریه با سایر کشورهای منقطه وجوددارد، گفت: کشورهای غرب آسیا و شمال آفریقا شاهد قیام مردمی بودند به طوری که حسنی مبارک در مصر، محمد قزافی در لیبی و بن علی در تونس طی سالهای اخیر سرنگون شدند.

سفیر سوریه در تهران با اشاره به اینکه اتفاقاتی که در سوریه رخ داده است به معنای واقعی انقلاب نیست افزود: انقلاب باید از سوی مردم مورد حمایت قرار گیرد و داخلی باشد.

وی با اشاره به اینکه اتفاقاتی که در سوریه در حال وقوع است با ارزش‌های اخلاقی، اسلامی و انسانی هم‌خونی ندارد، اظهار داشت: کسانی که در این کشور خود را انقلابی می‌دانند به دنبال نابودی ملت و کشور سوریه هستند.

عدنان محمود با بیان اینکه خود مردم انسان‌ها و صاحبان انقلاب هستند، خاطرنشان کرد: انقلاب واقعی هیچگاه در صدد تخریب بیمارستان‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها، راه‌‌های ارتباطی و زیرساخت‌های کشور در نخواهد آمد.

وی با اشاره به اینکه انقلاب واقعی مردمی هیچگاه دست به جنایت علیه انسان‌ها نمی‌زند، افزود: انقلابیون واقعی هیچگاه تیر جنگی به سوی شهروندان غیر نظامی شلیک نمی‌کنند.

سفیر سوریه در تهران با اشاره به اینکه اتفاقات سوریه با انقلاب‌های صورت گرفته در سایر کشور‌ها متفاوت است، گفت: این چه انسان‌های انقلابی هستند که با برافراشتن پرچم‌های آمریکا، فرانسه و انگلیس از ناتو خواستار دخالت در اوضاع این کشور شده‌اند.

عدنان محمود با اشاره به اینکه در سوریه ارزش‌ها مورد هدف قرار گرفته‌اند، افزود: حوادث سوریه موجب تخریب زیرساخت‌های مدنی این کشور شده است.

وی با اشاره به گفته‌های یکی از کار‌شناسان سوریه مبنی براینکه اگر سوریه ارتباطش را با ایران و حزب الله قطع کند بحران سوریه ظرف چند روز به اتمام خواهد رسید، ادامه داد: آمریکا و غربی‌ها در ریخته شدن خون انسان‌ها دست دارند به گونه‌ای که برخی از کشورهای منطقه که هم‌پیمانان و دست نشاندگان آمریکا هستند از تروریست‌ها با وارد کردن سلاح و سایر ابزارهای مالی و لژستیکی حمایت می‌کنند.

سفیر سوریه در تهران افزود: تروریست‌ها نه تنها زیرساخت‌های سوریه را مورد هدف قرار دادند بلکه محور مقاومت را نیز در منطقه نشانه رفته‌اند.

وی ادامه داد: وزیر خارجه عربستان طی سخنانی، اظهار کرد؛ سرنگونی بشاراسد به معنای پایان دادن نقش ایران در منطقه است.

وی با اشاره به اینکه مقاومت جزء ارزش‌های لایتناهی و لامتغیر سوریه است، اضافه کرد: تروریست‌ها می‌خواهند ارزش‌های منطقه دچار تضعیف شود تا در ‌‌نهایت جنگ فرسایشی به راه بیاندازند.

سفیر سوریه در تهران با اشاره به اینکه غربی‌ها دیگر از مفهوم انقلاب در خصوص تحولات سوریه استفاده نمی‌کنند، افزود: آمریکا و غرب به جای استفاده از مفهوم انقلاب از اصطلاح‌های تروریست‌های تندرو و معتدل یا مخالفان مسلح بهره می‌گیرند، این در حالی است که آن‌ها به دنبال وارونه جلوه دادن وقایع و تحریف آن‌ها هستند.

وی با بیان اینکه تحریف اصطلاحات از سوی غرب و آمریکا همچنان ادامه دارد، خاطرنشان کرد: مردم سوریه ملتی آگاه و هوشیار هستند و به درک درستی از این موضوع رسیدند که در چه مقطع تاریخی مهمی قرار گرفته‌اند.

عدنان محمود در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه مردم و دولت سوریه چگونه توانسته‌اند همچنان پابرجا بمانند و مقاومت کنند، گفت: موج بیداری اسلامی سبب سرنگونی ۲۴ روزه دولت بن علی، ۱۸ روزه دولت حسنی مبارک در مصر شد اما دولت سوریه طی سی ماه گذشته علی‌رغم فشارهای سنگین اقتصادی، سیاسی و دیپلماتیک همچنان پابرجاست.

وی با اشاره به دفاع مردم سوریه از ارزش‌ها و اصول مورد نظر خود گفت: اکثریت مردم سوریه همواره در کنار دولت، بشاراسد و ارتش هستند و از منافع ملی خود پاسدار می‌کنند.

عدنان محمود با اشاره به اینکه از محور مقاومت در منطقه در برابر افکار تکفیری و صهیونیستی دفاع می‌شود، اظهار داشت: سوریه حلقه وصل مهم و اصلی در محور مقاومت است.

سفیر سوریه در تهران در ادامه با بیان اینکه سوریه اولین کشوری در منطقه است که هیچگونه بدهی خارجی ندارد، گفت: این کشور هیچگونه وامی را از صندوق بین‌المللی پول دریافت نکرده اما متاسفانه امروزه به دلیل نتیجه تجاوز غرب و آمریکا و دخالت عرب‌های خائن موجب آسیب به اقتصاد این کشور شده است.

وی با اشاره به اینکه امروزه دولت سوریه آرد و مواد غذایی وارد می‌کند تا بتواند نیازهای مردم را پاسخگو باشد، بیان کرد: تکفیری‌ها کارخانه‌ها و بیمارستان‌های سوریه را مورد هدف قرار دادند و همین امر موجب شده تا برخی نیازهای اصلی وارد کشور شود.

سفیر سوریه در تهران با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران کمک خیرخواهانه بسیاری را نسبت به سوریه اعمال کرده است، گفت: ایران در به قدرت رسیدن مقاومت نقش بسزایی را ایفا کرده است زیرا از طریق روند سیاسی و گفتگوهای مسالمت‌آمیز با همه جریان‌های موجود در سوریه در تلاش بود تا بتواند دوباره استقرار و امنیت را به این کشور بازگرداند.

عدنان محمود با اشاره به وضعیت می‌دانی مطلوب در سوریه خاطرنشان کرد: در بسیاری از مناطق این کشور کمر طرح تروریستی تکفیری شکسته شده و در منطقه در حال فلج شدن هستند.

وی با بیان اینکه میان حاکمیت و مردم سوریه جدایی وجود ندارد، ادامه داد: دولت سوریه و مردم همچنان در یک سطح در حال حرکت هستند.

سفیر سوریه در تهران با اشاره به ناکامی دشمنان سوریه در خصوص جدایی ارتش از دولت افزود: دشمنان سوریه در به کارگیری ترفندهای مختلف برای نابودی سوریه ناکام ماندند و اکنون جنگ و تحریم اقتصادی به پا کرده‌اند که در این حوزه نیز ناکام می‌مانند.

عدنان محمود با اشاره به اینکه تکفیری‌ها مردم سوریه را محاصره کرده‌اند تا مانع از ورود مواد غذایی به حلب و سایر مناطق شوند، گفت: این اقدام تکفیری‌ها به معنای زیرپا گذاشتن همه ارزش‌های‌ انسانی و اسلامی محسوب می‌شود.

وی با اشاره به سکوت برخی مجامع‌ بین‌المللی افزود: چرا دایه‌داران حقوق بشر برای سوریه هیچ اقدامی انجام نمی‌دهند.

سفیر سوریه در تهران در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه چرا طرح‌های سیاسی برای بحران سوریه به سرانجام نمی‌رسد، خاطرنشان کرد: دشمنان سوریه یعنی آمریکا و برخی کشورهای منطقه‌ای خواهان دموکراسی و مردم سالاری در ایران نیستند و می‌خواهند روند ساختاری، سازندگی و نظامی این کشور را به هم بریزند.

عدنان محمود با اشاره به اینکه کوفی عنان به عنوان نماینده سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب مامور تدارک یک راهکار سیاسی برای عبور از بحران سوریه بود اما ناکام ماند، گفت: علی‌رغم تمام تلاش‌های وی، طرح ۶ ماده‌ای کوفی عنان با شکست مواجه شد.

وی تصریح کرد: دلوت سوریه طرح ۶ ماده‌ای کوفی عنان را قبول کرد اما مخالفان مسلح، تروریست‌ها و تکفیری‌ها مخالف بندهای شش گانه آن شدند.

عدنان محمود با تاکید براینکه مردم سوریه باید بدون دخالت بیگانگان سرنوشت خود را تعیین کنند، ادامه داد: دولت سوریه باید به مقابله با تروریست‌ها و توقف خشونت بپردازد.

وی با اشاره به اینکه کشورهای حامی تروریست در منطقه نباید به آن‌ها پول و سلاح بدهند، گفت: اکنون هزاران تن مواد منفجره از طریق پول و دلارهای نفتی آل سعود و ترکیه وارد سوریه شده تا مردم بی‌گناه این کشور را به قتل برسانند.

سفیر سوریه در تهران با بیان اینکه باید مسائل سوریه از طریق راه حل سیاسی پایان یابد افزود: باید بسترهای لازم برای گفتگوی سیاسی در سوریه فراهم شود تا مردمان این کشور سرنوشت خود را تعیین کنند.

عدنان محمود در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه آیا زمان آن نرسیده است تا گفتگوهای آشتی ملی با مخالفین سوریه آغاز شود، گفت: گفتگو و آشتی ملی با همه جریان‌های داخلی، خارجی، مخالفان ملی‌گرا و حکومت بهترین گزینه برای حل مسئله سوریه است.

وی با اشاره به اینکه دشمنان سوریه با ابزارهایی که در دست داشتند با هدف قرار دادن مردم مقاوم سوریه، انفجارهای انتحاری و با انهدام زیرساخت‌های سوریه راه گفتگو بامخالفین را بستند، افزود: امروزه مقاومت مردم سوریه با عملیات‌های شجاعانه در میدان جنگ و توانایی در ضربه زدن به گروهک‌های تروریستی نتیجه داده است.

وی با بیان اینکه مقاومت مردمی سوریه همواره در کنار ارتش این کشور است، اضافه کرد: مقاومت مردمی سوریه به صورت خودجوش به کمک ارتش آمدند و از شهر وکشور خود دفاع کردند.

عدنان محمود با اشاره به اینکه این گروهک تروریستی هیچ جایگاه و پایگاه مردمی ندارد، بیان کرد: مردم با گروهک‌های تروریستی مخالف هستند زیرا آن‌ها جز سر بریدن و ترساندن زنان و کودکان کاری بلد نیستند.

سفیر سوریه در تهران با اشاره به اینکه گروه‌های تکفیری مردم را مورد اذیت و آزار خود قرار می‌دهند، گفت: ۹۰ درصد مردم حلب با حکومت بشاراسد موافق وخواستار پایان محاصره از سوی تروریست‌ها در این شهر هستند.

وی با اشاره به برگزاری برخی از کنفرانس‌ها برای جهاد در راه کشتن مردم سوریه افزود: مرسی در اداره امور داخلی سوریه دخالت می‌کرد و خواهان قطع رابطه با این کشور شده بود در حالی که مردم و جنبش تمرد مخالف دخالت مرسی در امور سوریه بودند.

سفیر سوریه در تهران با بیان اینکه ارتش ملی مصر مخالف ادبیات مرسی بود، گفت: ارتش مصر برای حفاظت از منافع ملی این کشور به فکر جلوگیری از اشتباهات مرسی افتاد تا بیش از این اشتباه نکند و اجازه ندهد در سوریه خونی ریخته شود.

عدنان محمود خاطرنشان کرد: مردم مصر نشان خواهند داد که چه تاثیری در منطقه خواهند گذاشت بنابراین باید گفت؛ مردم این کشور نقش سازنده‌ای در حل و فصل مسائل منطقه دارند.

وی اظهار داشت: در مرحله آینده شاهد پیروزی‌های بزرگ برای محور مقاومت به طور عام در منطقه سوریه، ایران و لبنان خواهیم بود.

سفیر سوریه در تهران با اشاره به برگزاری چندین کنفرانس موافقان و مخالفان سوریه از سوی جمهوری اسلامی ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران نقش بسیار ارزنده‌ای را در حمایت از مردم سوریه ایفا کرده است.

عدنان محمود با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در پیشبرد اهدف مرد سوریه تاثیرگذار بوده، خاطرنشان کرد: ایران منافع ملی مردم منطقه، جهان عرب و اسلام را در نظر می‌گیرد و دشمنان منطقه را به خوبی مورد شناسایی قرار می‌دهد.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه دیدگاه دولت سوریه در قبال اقدامات اتحادیه اروپا در خصوص قرار دادن نام حزب الله در لیست سیاه چیست، اضافه کرد: هدف قرار دادن حزب الله همچون سوریه جزء طرح‌های آمریکایی و صهیونیستی است.

سفیر سوریه در تهران با تاکید براینکه تصمیم اتحادیه اروپا در خصوص قرار دادن حزب الله در لیست سیاه یک نوع کرنش و تسلیم در برابر آمریکا و رژیم صهوینیستی است، ادامه داد: پایگاه مردمی حزب الله در لبنان و نقش مقاومت شرافتمندانه و آبرومندانه است.

وی اقدام اتحادیه اروپا را تلاش برای تضعیف محور مقاومت دانست و گفت: تصمیم اتحادیه اروپا عزم و اراده ملت سوریه را در حمایت از کشور خود دو چندان خواهد کرد.

عدنان محمود در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه چه باید کرد که آرمان فلسطین به حاشیه کشیده نشود، افزود: موضوع فلسطین با مطرح شدن تحولات سوریه به گونه‌ای کنار رفته است و کمتر راجع به آن صحبت می‌شود.

وی هدف اصلی دور کردن فلسطین را از مسائل منطقه‌ای خوش خدمتی و خوش رقصی آمریکا در قبال صهیونیست‌ها دانست و افزود: آن‌ها می‌خواهند نوک قطب‌نما را از رژیم صهیونیستی به یک دشمن وهمی و فرضی منحرف کنند تا به نفع امنیت این رژیم اشغالگر باشد.

محمود عدنان با اشاره به اینکه آمریکا می‌خواهد موضوع فلسطین و دشمنی رژیم صهیونیستی را به فراموشی بسپارد، افزود: در حال حاضر هیچ‌یک از رسانه‌های عربی اخباری در خصوص فلسطین پخش نمی‌کند زیرا آن‌ها می‌خواهند فتنه دیگری را به راه بیاندازند و جنگ مذهبی ایجاد کنند تا رژیم صهیونیستی در راحتی و آسایش بماند.

وی با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی اولین کسی است که از اوضاع سوریه بهره‌برداری می‌کند، اظهار داشت: موساد در صدد تضعیف ارتش سوریه بود که خوشبختانه موفق نشد.

سفیر سوریه در تهران با اشاره به اینکه موضوع اصلی جهان اسلام فلسطین است، ادامه داد: رژیم صهیونیستی به دنبال خوش خدمتی کشورهای مرتجع عرب بوده و می‌خواهد منطقه را بیش از این تجزیه کند و جنگ‌های داخلی و مذهبی به راه بیاندازد.

وی با اشاره به اینکه به پیروزی‌های آینده امیدوار هستیم، افزود: ما امیدواریم همه توطئه‌های دشمنان در آینده نزدیک نقشه بر آب شود.

عدنان محمود اظهار داشت: ملت بزرگ ایران ملتی شریف است و به عنوان الگویی مناسب نشان داد که توطئه‌ها و محاصره‌های اقتصادی نتوانست اراده این ملت را به عقب برگرداند.

وی با اشاره به اینکه ایران در همه ابعاد دارای پیشرفت است، خاطرنشان کرد: ایران باید الگوی روشنی برای کشورهای منطقه و جهان به رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای باشد زیرا ایشان با حکمت‌هایشان الگوی خوبی برای ما است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: