یکشنبه 28 جولای 13 | 18:18

چه‌کسی «نوالقاعده» را راه‌اندازی کرد؟

کارشناس مسائل خاورمیانه، القاعده جدید را حاصل تلاش بندر بن سلطان رئیس دستگاه اطلاعاتی عربستان عنوان کرد و گفت: بندر بن سلطان تشکیلات القاعده جدید را راه‌اندازی کرده است تا از اشاعه تفکر حزب‌الله لبنان و ایران در منطقه جلوگیری کند.


چه‌کسی «نوالقاعده» را راه‌اندازی کردمحمد صادق الحسینی، کارشناس مسائل خاورمیانه، به سخن معروف بندر بن سلطان در آغازین روزهای شکل‌گیری القاعده جدید در شمال لبنان اشاره کرد و گفت: این سخن بندر بن سلطان که “یک غده خوش‌خیم در مقابل غده بدخیم ایجاد خواهم کرد” حکایت از آن دارد که این شاهزاده سعودی از ابتدا به دنبال آن بوده است تا ارتشی به مراتب قوی‌تر از حزب‌الله لبنان پدید آورده و شخصا هدایت و رهبری کند.

وی با بیان اینکه تشکیلات القاعده جدید از نظر تشکیلاتی به عربستان سعودی وابسته است، تصریح کرد: القاعده جدید را عربستان سعودی با سرمایه‌گذاری مشترک قطری‌ها برای مقاصد امنیتی و جاسوسی در شمال لبنان پدید آورده و بعد از افول قطری‌ها اینک مدیریت همه این تشکیلات را عهده‌دار شده است.

کارشناس مسائل خاورمیانه، آغاز شکل‌گیری القاعده توسط عربستان سعودی را به سال 2006 نسبت داد و گفت: بعد از پیروزی‌های مهم حزب‌الله در آن سال و پیمان تابناک حزب‌الله و جمهوری اسلامی ایران، بندر سلطان پایه‌های القاعده جدید را پایه‌ریزی کرد تا از اشاعه تفکر حزب‌الله و انقلاب اسلامی ایران در منطقه جلوگیری کند.

صادق الحسینی برای توصیف القاعده جدید به سخنان سید حسن نصرالله استناد کرد و گفت: به قول سید حسن نصرالله القاعده جدید تشکیلاتی است که سینه مردم را می‌شکافد و قلبشان را می‌خورد؛ به عبارت دیگر این تشکیلات پدید آمده است تا اسلام را برای مسلمانان مشتبه ساخته و اسلام واقعی را مساوی با قتل و کشتار و خشونت معرفی کند.

وی از میان سازمان‌های تروریستی فعال در منطقه به تشکیلات موسوم به خواهران جبهه النصره اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال اعضای این سازمان تروریستی که غالبا در عراق، افغانستان، پاکستان، سوریه و بعضا در لبنان ریشه دوانیده‌اند ساخته و پرداخته بندر بن سلطان، نماینده نومحافظه‌کاران دوران ریاست جمهوری بوش بوده‌اند و توسط عربستان سعودی تربیت‌ شده‌اند تا در یک کلام در جبهه مقابل محور مقاومت و حزب‌الله لبنان قرار گیرند.

کارشناس مسائل خاورمیانه، استفاده از کشت و کشتار و خشونت کورکورانه را مهم‌ترین ابزار تشکیلات القاعده جدید برشمرد و تصریح کرد: هسته اولیه این تشکیلات که از ابتدا در شمال لبنان و در مرزهای سوریه با لبنان شکل گرفته است بعد از گذشت سه سال در عراق امتداد پیدا کرد و اینک در بسیاری از کشورها به اجرای عملیات تخریب حسینیه‌ها و مساجد اهل تشیع و تسنن مشغول است؛ چرا که این تشکیلات همه مذاهب، فرق و جریان‌های اسلامی موجود در منطقه را کافر می‌پندارد.

صادق الحسینی با بیان اینکه القاعده جدید یک پرچم سیاه برافراشته و همه جوامع و ملل اسلامی را از دم تیغ می‌گذراند، تصریح داد: به عنوان مثال اعضای القاعده جدید در مصر علامه حسن ….. را به قتل رسانده و تا کنون به هیچ یک از مذاهب و فرق اسلامی شیعیان، اهل سنت و فرقه‌های معتدل شافعی و حنفی رحم نکرده و در راستای اهداف پلید خود بسیاری را به شهادت رسانده‌اند.

وی نیروهای القاعده جدید را مزدوران مستقیم بندر بن سلطان و شخص بندر را مزدور مستقیم سازمان سیای آمریکا در منطقه معرفی کرد و گفت: شاهزاده عربستان سعودی تشکیلات القاعده را در شمال لبنان بازسازی کرده است تا در راستای اهداف اربابان غربی خود جهان اسلام را تکه تکه کرده و به این وسیله در راستای تقویت امپریالیسم، آمریکا و رژیم صهیونیستی گام بردارد.

کارشناس مسائل خاورمیانه، تسلط بر جغرافیای جهان اسلام را هدف نهایی القاعده جدید به رهبری بندر بن سلطان آل‌سعود خواند و تاکید کرد: القاعده جدید تمام توان خود را به کار بسته است تا ابتدا با در هم شکستن وحدت مسلمانان بر آنان سلطه پیدا کرده و با مشغول کردن آحاد امت اسلام به جنگ‌های داخلی بر همه امکانات و مقدرات جهان اسلام از جمله نفت و گاز آنان سیطره پیدا کند.

صادق الحسینی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا القاعده اصلی پوست‌اندازی کرده و به این شکل درآمده یا عده‌ای خارج از القاعده یک فرقه جعلی درست کرده‌اند توضیح داد: شواهد امر نشان می‌دهد که پایگاه فکری القاعده جدید همان پایگاه فکری القاعده اصلی است با این تفاوت که از لحاظ تشکیلاتی و سیاسی با ساختار جدیدی شکل گرفته‌اند؛ به عبارت دیگر اینان از نام القاعده قدیم استفاده کرده‌اند تا بتوانند با عناوین ضدآمریکایی، ضد کفار کمونیسم و ضد استکبار جهانی آحاد امت اسلامی را فریب داده و در بین آنان نفوذ کنند.

وی با تاکید بر اینکه القاعده جدید از نظر تشکیلاتی کاملا مستقل بوده و به جریان ارتجاع منطقه و آل‌سعود وابسته است، تصریح کرد: در حقیقت این تشکیلات پدید آمده است تا به ایجاد تفرقه در جهان اسلام بپردازد و مسلمانان و جوانان منطقه را از وحدت و یکپارچگی دور سازد.

کارشناس مسائل خاورمیانه، استفاده از عناوین و شعارهای ضد آمریکایی، ضد کمونیستی و ضد ابرقدرت‌ها از سوی القاعده جدید را شعارهای پوشالی خواند و تاکید کرد: افکار القاعده جدید از آبشخور مشکلات قدیم تغذیه می‌کند و اساسا پدید آمده است تا افکار نسل جوان منطقه را تحت تاثیر قرار داده و آنان را با سیاست‌های قدرت‌های استکباری همراه سازد.

صادق الحسینی با بیان اینکه اعضای القاعده جدید بر خلاف ادعاهای دروغین خود با هیچ قدرت استکباری سر جنگ و ستیز ندارد اظهار داشت: این تشکیلات اصولا برای خدمت به قدرت‌های استکباری شکل گرفته و برای نفوذ هر چه بیشتر در میان جوانان و مسلمانان هدایت و رهبری می‌شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه چقدر احتمال دارد پیامدهای نسل جدید القاعده دامن حمایت‌کنندگان از این تشکیلات را بگیرد، اظهار داشت: کشور عربستان سعودی برای فرار از چنین رخدادی پیشدستی کرده و مدیریت تشکیلات القاعده را از قطری‌ها گرفته و به طور کامل در اختیار گرفته است تا از سرایت فعالیت‌های این تشکیلات به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس پیشگیری کند.

کارشناس مسائل خاورمیانه، وحشت آمریکا و عربستان سعودی از گسترش القاعده جدید را توصیف ناشدنی خواند و گفت: برای پیشگیری از رسیدن آثار و پیامدهای القاعده جدید به مرزهای کشورهای عربی حوزه خلیج فارس مشاهده می‌شود که آمریکا شخصا وارد عمل شده و با کنار گذاشتن قطر از مدیریت گروه القاعده، این بار مدیریت را به عربستان سعودی سپرده است تا بتواند کنترل بیشتری را بر این تشکیلات دست‌پرورده اعمال کند.

صادق الحسینی با بیان اینکه هم اکنون پرچمداری القاعده جدید به دست عربستان سعودی افتاده است، تصریح کرد: عربستانی‌ها معتقدند از آنجایی که شناخت کاملی از تشکیلات دست‌پرورده خود دارند بهتر می‌توانند نسبت به مدیریت این تشکیلات اقدام کرده و افسار آنان را در دست بگیرند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: