سه‌شنبه 21 سپتامبر 10 | 09:28

صدا و سيما، از تغيير تا تحول

پس از صدور حكم مجدد مهندس ضرغامي چشم هاي نگران و دلسوز انديشمندان و صاحب‌نظران در انتظار برنامه هاي متحول كننده وي به لحظه شماري نشست؛ تحولي كه زمان تحقق مقدماتي آن يكساله بود.


سيد عزت الله ضرغامي در پايان سال نخست حكم پنج ساله دوم خود، دست به جابجايي هايي در سازمان صدا و سيما زد كه روند اين دستگردان كردن مسؤوليت در صدا وسيما از جابجايي معاون صدا و برنامه ريزي آغاز و بعد از آن به معاونين سيما، امور مجلس و استانها و قائم مقام اين سازمان نيز كشيده شد.

در مجموعه انتظارات و تكاليف طرح شده توسط رهبر فرزانه انقلاب در تجديد حكم مسؤوليت رئيس سازمان صدا و سيما نكاتي لحاظ شده بود كه عدم رضايت مقام معظم رهبري از روند گذشته صدا و سيما را حكايت مي كرد؛ هر چند نگاه حكيمانه و در عين حال منصف رهبري هميشه مؤيد اقدامات انجام شده و متشكر از زحمات خادمان فرهنگي كشور بود، وليكن اشارات دقيق و هدف‌گذاري هاي خط كشي شده ايشان در مهندسي فرهنگي كشور فراتر از آنست كه بتوان آن را با حركت هايي درست ولي اندك، فرعي و در نتيجه كم اثر پيش برد.

بي شك نقطه نهايي مهندسي فرهنگي كشور، رسيدن به اقتدار فرهنگي است در بين هجوم بي امان فرهنگ هاي مهاجم و تقابل در عرصه جنگ نرم پيش آمده. اقتدار فرهنگي امري فرابخشي است و نمي توان بدون نگاه نظام‌مند و برنامه ريزي يك پارچه به تمامي كليت آن دست يافت. جدا افتادگي دستگاه هاي فرهنگي در كشور و نگاه هاي بخشي‌نگر آفت بزرگ رسيدن به اين افق بالاي فرهنگي است؛ به همين دليل ذيل تدابير مقام معظم رهبري با برگزاري جلسات مشتركي در حوزه فرهنگ مي رود تا با تجميع نيروها و هم راستا شدن امكانات در راستاي اهداف فرهنگي نظام، اين آفت بزرگ نيز برطرف گردد؛ ليكن آنچه در اين ميان نگران كننده مي نمايد، هدر رفتن توان ها در غير محل اصلي مورد نياز و در جايي به جز محورهاي مهم فرهنگي است.

در هر صورت مسلم است كه نقش رسانه ملي در محقق شدن اين افق، حائز اهميت بسيار است و چه بسا به همين دليل، صدور مجدد حكم رياست رييس رسانه ملي با تاخير و تذكر همراه شد تا بار مسؤوليت مهندس ضرغامي را كه در عرصه پرغوغاي سياسي- فرهنگي امروز ما به هر تقدير فردي تكليف‌مدار شناخته مي گردد سنگين تر نمايد.

پس از صدور حكم مجدد مهندس ضرغامي چشم هاي نگران و دلسوز انديشمندان و صاحب‌نظران در انتظار برنامه هاي متحول كننده وي به لحظه شماري نشست؛ تحولي كه زمان تحقق مقدماتي آن يكساله بود و در آغاز به نظر مي رسيد كه عزم خوبي نيز براي انجام اين تكليف در شخص رييس صدا و سيما وجود دارد؛ گرچه طبق فرموده مقام معظم رهبري تحقق برخي تحولات فرهنگي نيازمند چندين سال زمان مي باشد اما آغاز تحولات، مبادي، نمادها و نمودهايي دارد كه مشاهده آن براي كارشناسان و خبرگان اين حوزه چندان دشوار نيست.

بي ترديد عزل و نصب هاي اخير، تغييرات مرتبط با سليقه و تشخيص رئيس رسانه ملي است و نمي توان به قضاوتي تام در مورد آن رسيد؛ اما در نگاه اجتماعي طبعا تمامي اين افراد از همراهان و همقطاران وي به شمار مي آيند كه البته سامان دادن يك تيم كاري مناسب و در عين حال منسجم، امتياز و مقدمه خوبي براي اجرايي كردن يك برنامه تحول آور است، ليكن اتفاق افتادن اين تحول، واقعيتي فراتر از انجام تغييرات مسؤوليت و جابجايي هايي از اين دست مي باشد كه هنوز در پيدا و پنهان رسانه ملي تجلي نيافته و شايد نيازمند بررسي و جستجوي بيشتر و ياري افزون تر همگي نخبگان فرهنگي در اين خصوص به سيد عزت الله ضرغامي باشد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.