چهارشنبه 31 جولای 13 | 12:56

دوازدهمین رئیس‌جمهور پاکستان کیست؟

عصر روز گذشته نمایندگان مجالس پاکستان، ممنون حسین نامزد حزب حاکم «مسلم لیگ نواز» را به عنوان دوازدهمین رئیس‌جمهور پاکستان انتخاب کردند.


دوازدهمین رئیس‌جمهور پاکستان کیست؟عصر روز گذشته نمایندگان مجالس پاکستان، ممنون حسین نامزد حزب حاکم «مسلم لیگ نواز» را به عنوان دوازدهمین رئیس‌جمهور پاکستان انتخاب کردند.

وی که به واسطه تحریم انتخابات از سوی برخی احزاب اپوزیسیون تنها یک رقیب پیش روی خود داشت توانست با کسب 432 رأی در مقابل 77 رأی «وجیه‌الدین احمد» به عنوان رئیس‌جمهور جدید پاکستان انتخاب شود.

ممنون حسین در 2 مارس سال 1940 میلادی در یک خانواده تاجر و اردو زبان در شهر «آگره» هند به دنیا آمد.

پس از استقلال پاکستان در سال 1947، خانواده وی به پاکستان آمده و با استقرار در شهر کراچی، فعالیت تجاری خود را آغاز کردند.

وی از همان ابتدا به عنوان یک تاجر در زمینه نساجی فعالیت خود را در شهر کراچی واقع در ایالت «سند» پاکستان آغاز کرد.

حسین که هم اکنون 73 سال سن دارد، فارغ‌التحصیل «موسسه مدیریت بازرگانی» در کراچی در سال 1965 است.

وی در سال 1969برای اولین بار از طریق حزب مسلم لیگ نواز پا به عرصه سیاست گذاشت و در سال 1979 به عنوان مشاور سروزیر ایالت سند انتخاب شد.

حسین از سال 1993 و از زمان فعالیت نواز شریف در جبهه اپوزیسیون پاکستان، فعالیت خوبی در حزب مسلم لیگ نواز به ویژه در شهر کراچی داشت.

ممنون حسین در ایام پایانی دولت نواز شریف برای مدت کوتاهی (از ژوئن تا اکتبر 1999) به عنوان فرماندار ایالت سند انتخاب شد اما بعد از کودتای مشرف مجبور شد از سمتش کناره‌گیری کند.

بعد از تبعید نواز‌شریف، ممنون حسین فعالیت سیاسی را کنار گذاشت اما در این مدت همچنان به نواز شریف وفادار ماند.

بعد از بازگشت نواز شریف به پاکستان، ممنون حسین بار دیگر به عنوان یک فعال سیاسی و برای حفظ منافع حزب مسلم لیگ نواز فعالیت خود را در ایالت سند آغاز کرد.

وی پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، معاون ارشد حزب حاکم مسلم لیگ نواز بود که روز گذشته از سمت خود استعفا کرد.

برخی کارشناسان وفاداری ممنون حسین به نواز شریف در زمان تبعید وی را از دلایل انتخاب وی از سوی حزب حاکم به عنوان نامزد پست ریاست جمهوری می‌دانند.

البته گروهی از صاحب‌نظران نیز بر این باورند که نواز شریف، ممنون حسین را به خاطر فعالیت‌های وی در ایالت سند برای این پست در نظر گرفته است تا حوزه نفوذ خود را در این منطقه افزایش دهد.

ایالت سند حوزه فعالیت حزب حاکم سابق و اپوزیسیون فعلی یعنی «حزب مردم پاکستان» است و این در حالی است که حوزه نفوذ نواز شریف در ایالت «پنجاب» می‌باشد.

مراسم تحلیف ممنون حسین 9 سپتامبر (18 شهریور) و یک روز پس از اتمام دوره پنج ساله ریاست جمهوری «آصف علی زرداری») برگزار و وی جایگزین رئیس‌جمهور فعلی پاکستان می‌شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: