سه‌شنبه 21 سپتامبر 10 | 12:42

توهم از نوع آنلاین؛ نگاهی به سایت بالاترین

آن یکی چندید بار قسم می‌خورد که الله اکبر شنیده است و دیگری خبر می‌دهد که صدای شلیک ضدهوایی در آسمان تهران طنین انداز شده است تا صدای الله اکبر مردم به گوش نرسد. توهم در این حد می‌تواند بالا برود.


نام بالاترین را کم و بیش اکثر فعالان اینترنت شنیده‌اند. قطعاً نوع نگاه همه به این پایگاه اینترنتی که البته به طور رسمی منابع مالی دولت آمریکا را در اختیار دارد، یکسان نیست. عده‌ای معتقدند بالاترین رسانۀ انقلابی مخالفین جمهوری اسلامی است و عده‌ای آن را از عوامل تخریب مخالفین جمهوری اسلامی و رسانه‌ای تندرو و هتاک می‌دانند که مشکلات بسیاری را برای آنان به وجود آورده است. این عده تا آن‌جا جلو می‌روند که حتی معتقدند نیروهای حامی جمهوری اسلامی در بالاترین نفوذ کرده و این سایت را به ابتذال و تندروی کشیده‌اند.

دیشب بالاترین انقلابی دیگر را پشت سر گذاشت. ماجرا از آن‌جا شروع شد که رسانه‌های مخالف جمهوری اسلامی در فراخوانی مردم را دعوت به سر دادن ندای الله اکبر در ساعت 10 شب 29 شهریور کردند. بهانۀ این الله اکبر پراکنی را هم حمایت از سران مخالفین جمهوری اسلامی اعلام کردند. اما این ماجرا اتفاقات جالبی را با خود به همراه داشت.

اولین ماجرای جالب انقلاب اینترنتی به سبک سبزِ دیشب، استفاده از عبارت «الله و اکبر» به جای «الله اکبر» بود. دیشب در بالاترین به روایت گوگل 169 بار از عبارت «الله و اکبر» استفاده شد.

البته سبزها مثل همیشه سعی کردند این اشتباه هم به سبک خودشان توجیه کنند. چیزی شبیه همان ماجرای چادر به سر کردن دست جمعی.

توضیح: این تصویر به سایت بالاترین هیچ ارتباطی ندارد و تنها نمونه‌ای از توجیهات سبزها برای فرار به جلو نسبت به اشتباهات فاحشی است که هر از گاهی گریبان‌گیر آن‌ها می‌شود. این اسکرین شات مربوط به تارنمای «فرندفید» است.

ماجرای جالب‌تر واکنش‌های بعدی بالاترینی‌ها پس از گذشتن از ساعت 22 بود. تعدادی از این واکنش‌ها را در زیر می بینید:

آن یکی چندید بار قسم می‌خورد که الله اکبر شنیده است و دیگری خبر می‌دهد که صدای شلیک ضدهوایی در آسمان تهران طنین انداز شده است تا صدای الله اکبر مردم به گوش نرسد. توهم در این حد می‌تواند بالا برود.

و نکتۀ آخر هم که جای تحلیل و بررسی بسیاری را دارد نمودار بازدید و افراد آنلاین در سایت بالاترین است. تحلیل این نمودارها در مناسبت های مختلف نتایج جالبی را در پی خواهد داشت. بررسی نمودار وضعیت بازدید بالاترین در ساعت های مختلف در مناسبت های مختلف نشان می دهد که آن ها به شدت به انقلاب اینترنتی ایمان دارند. مثلاً در روز بیست و دو بهمن سال 88 و دقیقاً در ساعات تظاهرات که تصور می شد جریان سبز باید در خیابان‌ها حضور داشته باشد، سایت بالاترین رکورد تعداد افراد آنلاین خود را شکست! کسی بیرون نرفته بود. همه نشسته بودند و منتظر بودند در اینترنت اعلام شود که جمهوری اسلامی سقوط کرد. نمودار زیر آمار بازدید بالاترین در روز 22 بهمن 88 را نشان می دهد:

در روز بیست و دو بهمن و دقیقاً در ساعات تظاهرات که تصور می شد جریان سبز باید در خیابان ها حضور داشته باشد سایت بالاترین رکورد تعداد افراد آنلاین خود را شکست!

همان افراد آنلاین بعد از هر مناسبتی شروع می کنند به تولید لینک هایی با مضمون ما پیروز شدیم و این گام اول بود و گام های بعد را دریابیم و مطالبی از این دست. ویدئوهایی هم که معلوم نیست متعلق به چه روز و تاریخی است به عنوان ویدئو های آن روز به مخاطبان خورانده می شود و این چنین بالاترینی های همدیگر را گول می زنند که ما پیروزیم! روال خلاصه شدۀ بالاترین این می شود که فرد آ به فرد ب دروغ می گوید و فرد ب به فرد ج و فرد ج به فرد آ و هر سه شروع می کنند به کف زدن برای انقلابی که نکردند!

دیشب هم از این قاعده مستثنی نبود. در ساعاتی که بنا بود الله اکبر گفته شود، بالاترینی ها پشت سیستم هایشان منتظر بودند اتفاق نویی بیفتد، اما اتفاقی نیفتاد.

پاسخ به این سوال که چه زمانی بالاترین و بالاترینی ها می‌فهمند که از آن‌جا نمی‌توان جمهوری اسلامی را سرنگون کرد را احتمالاً مخالفین سی و یک سالۀ جمهوری اسلامی که در طی این سال ها تمام وجودشان را برای سرنگونی جمهوری اسلامی به کار گرفته‌اند بهتر می‌دانند.

  1. یک مرد ، به توان ۲
    21 سپتامبر 2010

    با اسم و مشخصات اصلی زیر این پست نظر میدم تا بدونی جراتش رو دارم بی اخلاقی تو رو بهت گوشزد کنم. اون اسکرین شات اول از صفحه ی فرندفید من هست و ساعتها قبل از شروع الله اکبر شبانه نوشته شده و دلیلش هم و موضوعش و مقصودش چیز دیگه ای بوده. استفاده ی ابزاریش و چسبوندنش به اراجیف بالاترینی ها نمونه ی بارز بی اخلاقی هست… ازتون نمیگذرم…

  2. دقیقا
    18 اکتبر 2010

    اره صدای شکلیک ضد هوایی …موشک اس 300 میاد … مواطب باشن زیاد مصرف نکنن صبح پاشن بگن دیشب بمب اتم ترکید ….

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.