سه‌شنبه 21 سپتامبر 10 | 12:54

روايت طلبه شيرازي از حوادث مسجد قبا

حجت‌الاسلام حجت‌الله احمدي گفت: متاسفانه برخي از روحانيوني كه در شيراز عليه عملكرد و سخنان سخيف دستغيب موضع گرفتند به دادگاه احضار شدند و اين درحالي است كه كسي با افراد اصلي طيف دستغيب كاري ندارد.


حجت‌الاسلام حجت‌الله احمدي مدرس حوزه علميه قم و از طلاب شيرازي كه از ابتدا در جريان حوادث مسجد قباي شيراز حضور داشت در گفت‌وگویی با اشاره به حوادث مسجد قباي شيراز در روز قدس و عملكرد دستغيب اظهار داشت: هر كسي كه سابقه مسجد قبا را بداند، در جريان است كه علي محمد دستغيب از ابتدا هم به برخي احكام امام تمكين نمي‌كرد و حتي اين شخص يك بار هم در نماز جمعه شيراز حضور پيدا نكرده است و مريدان و طلبه‌هاي خود را از حضور در نماز جمعه نهي مي‌كند.

دستغيب در سال 64 مريدان خود را براي به هم ريختن نماز جمعه تحريك كرد
وي افزود: در سال 64 هم مريدهاي اين شخص به تحريك وي نماز جمعه را به هم ريختند به طوري كه امام (ره) آيت‌الله جنتي را مامور كردند كه به شيراز بيايند و مسائل را حل كنند كه اين حكم هم اكنون در صحيفه نور موجود است كه متاسفانه دستغيب مسائل مطرح شده از سوي آيت‌الله جنتي را هم نپذيرفت و به اعمال خود ادامه داد و بعد از آن امام دستغيب را فراخواند و به وي تذكر و هشدار داد اما باز اين روند ادامه پيدا كرد.

اين مدرس حوزه علميه ادامه داد: در سال 64 هم علي محمد دستغيب يك سخنراني مي‌كند كه باعث تحريك مريدان خود مي‌شود و در واقع در اوج جنگ تحميلي اين شخص عليه نماينده حضرت امام سخنراني مي‌كند و اين موضوع زماني اتفاق افتاد كه اين عده ادعاي پيروي از خط امام را داشتند ولي باز هم به مخالفت عملي با فرمايش و حكم امام گام برداشتند.

بعد از حذف منتظري از سوي امام دستغيب مي‌گفت كه منتظري هنوز مرجعيت دارد
احمدي با بيان اينكه طيف دستغيب ارتباط قوي با منتظري نيز داشت خاطرنشان كرد: سيد مهدي هاشمي مدتي را در زندان عادل‌آباد شيراز بود، و از اين طريق و به واسطه مبارزاني كه در مسجد قبا فعاليت داشتند با دستغيب ارتباط پيدا كرد و از اين طريق هم دستغيب با منتظري مرتبط شد و حتي بعد از حذف منتظري هم دستغيب از وي حمايت مي‌كرد و مي‌گفت كه منتظري هنوز مرجعيت دارد.

وي در ادامه با اشاره به مواضع دستغيب در خصوص رهبر انقلاب يادآور شد: اگرچه اين شخص برخي مسائل را بيان مي‌كند ولي در عمل با رهبر انقلاب مخالفت مي‌كند و شاهد بوديم كه حتي دستغيب در ايام رهبري آيت‌الله خامنه‌اي باز هم حاضر نشد كه پشت سر نماينده ايشان نماز بخواند و به همين دليل در نماز جمعه حضور پيدا نمي‌كرد و مريدان خود را نيز از حضور در نماز جمعه نهي مي‌كرد.

احمدي‌ اظهار داشت: در ايام بعد از انتخابات دهم رياست جمهوري هم دستغيب بحث تقلب در انتخابات را به صراحت مطرح كرد و حتي برخي ادله و شواهد را غير از آن شواهدي كه موسوي مطرح مي‌كرد، عنوان كرد.

اين مدرس حوزه علميه قم با اشاره به وقوع درگيري‌هاي بعد از انتخابات دهم رياست جمهوري گفت: در جريان فتنه دستغيب مدعي شد كه نظام ظالم است و مردم بي‌گناه را مي‌زند و حتي اين شخص مدعي شد كه آنقدر مردم را مي كشند كه نظام بصورت روزانه جنازه‌ها را تحويل مردم مي‌دهد.

وي با بيان اينكه دستغيب مسئله ولايت فقها را نيز مطرح كرده است، افزود: دستغيب مدعي است كه فقها ولايت دارند و بعد از آن نيز اين شخص مدعي شد كه خروج از قانون اساسي اتفاق افتاده است و بايد طبق قانون اساسي عمل شود.

دستغيب از علما مي خواست كه مقابل نظام بايستاند
احمدي با بيان اينكه دستغيب در جريان مسائل روز عاشورا نيز پيام‌هايي را در حمايت از فتنه‌گران صادر كرد، خاطرنشان ساخت: اين شخص خواهرزاده موسوي را شهيد خطاب كرد و بعد از آن هم در روز 22 بهمن پيامي صادر كرد و از اوضاع موجود ابراز نارضايتي كرد و از علما درخواست نمود كه امر به معروف و نهي از منكر را ترك نكنند و در صحنه حاضر شوند و مقابل نظام بايستند تا اينكه در مرداد ماه سال جاري و در پاسخ به نامه موسوي و كروبي،‌دستغيب گفت كه به موسوي و كروبي تهمت زده شده است و اين دو، اشخاص محترم و معتقدي هستند و كساني كه به اين افراد تهمت زده‌اند بايد پاسخگو باشند.

اين مدرس حوزه علميه گفت: در ماه رمضان سال جاري نيز دستغيب تلويحا اعلام كرد كه شجره طيبه فقط حكومت پيامبر (ص) بود و هر حكومتي كه از عدل خارج شود، ديگر مصداق شجره طيبه نخواهد بود و بعد از آن هم گفت كه ولايت فقيه نبايد از قانون اساسي خارج شود و آنجا عبارت شجره خبيثه را مطرح كرد كه فرداي آن روز راديو فردا سخنان دستغيب را نيز پخش كرد.

احمدي با اشاره به اعتراضات گسترده مردمي در خصوص سخنان موهن دستغيب در خصوص ولايت فقيه اظهار داشت: حدود 2 هفته اعتراضات زيادي از سوي مردم مقابل مسجد قبا انجام شد و در يكي از اين اعتراضات خود بنده هم در آنجا حاضر شدم و سخنراني كردم و در آنجا مردم را درعين حال كه اعتراض مي‌كردند دعوت به آرامش كردم، اين مسائل ادامه پيدا كرد تا روز قدس و زماني كه مردم ديدند كه هيچ اقدام قانوني اتفاق نيفتاده است، و مسجد قبا به يك كانون فتنه تبديل شده است و پايگاهي است كه سخنان دشمنان نظام خيلي صريح و جسورانه از آنجا مطرح مي‌شود و رسانه‌هاي بيگانه هم آن را پوشش مي‌دهند مردم صبر و تحمل‌شان تمام شد.

وي افزود: در روز قدس خود من در ميان مردم بودم و همانجا از مردم خواستم وارد مسجد نشوند و بهانه به دست فتنه‌گران ندهند ولي بعد از نماز جمعه ديديم كه سيل جمعيت وارد مسجد قبا شد و مردم خشم و انزجار خود را از مواضع افراطي دستغيب ابراز كردند.

حتي رسانه‌هاي غربي هم مانند دستغيب عليه نظام موضع نمي‌گيرند
احمدي با بيان اينكه حتي رسانه‌هاي غربي نيز مانند دستغيب عليه مسئولان نظام موضع نمي‌گيرند،‌ گفت: دستغيب كه فردي كاملا ساده لوح است متاسفانه خيلي سريع تحت تاثير برخي مسائل قرار مي‌گيرد و در بسياري موارد مانند منتظري است.

اين مدرس حوزه علميه با بيان اينكه ما اطمينان داريم كه برخي اطرافيان دستغيب نفوذي دستگاه اطلاعاتي بيگانه هستند، خاطرنشان كرد: متاسفانه اطرافيان دستغيب به محض اينكه مسئله‌آي را به وي منتقل مي‌كنند دستغيب سريعا و بدون هر گونه تحقيق در خصوص آن مسئله موضع مي‌گيرد.

روز قدس از پشت‌بام مسجد قبا كه پر از سنگ و آجر بود به سمت مردم سنگ‌پراني شد
احمدي در ادامه به تشريح مسائل اتفاق افتاده در مسجد قبا در روز قدس پرداخت و گفت: اعتراضات در ابتدا خيلي آرام بود و حتي بنا بر گفته فرماندار قرار بود براي جلوگيري از بروز هر گونه درگيري در آن روز مسجد خالي باشد ولي متاسفانه وقتي مردم به نشانه اعتراض وارد مسجد شدند شاهد بودند كه ده‌ها نفر در مسجد مستقر بودند و حتي پشت‌بام مسجد پر از سنگ و آجر بود و اين افراد بعد از تحريك مردم از داخل مسجد و متشنج كردن فضا يكباره شروع كردند به سنگ‌پراني از روي پشت‌بام و هر چيزي كه دم دستشان بود را به سمت مردم پرت كردند كه در جريان اين حوادث حدود 60 نفر زخمي شدند و برخي از افراد همان روز در بيمارستان بستري شدند.

احمدي گفت: متاسفانه بعد از اين اتفاقات و درگيري‌ها مسئولان استان اقدام قاطعي انجام ندادند كه وضعيت مشخص شود و مردم تكليف خود را بدانند چرا كه بايد در خصوص مكاني كه در آنجا عليه ولايت برخي اقدامات انجام مي‌شود تصميم قاطعي اخذ كرد.

روحانيوني كه عليه دستغيب موضع گرفتند به دادگاه احضار شدند
اين مدرس حوزه علميه يادآور شد: فرداي روز قدس باز هم دستغيب سخنراني كرد و از عملكرد طلبه‌هاي خود دفاع كرد چرا كه در جريان درگيري‌ها ما شاهد بوديم كه حتي برخي افراد معمم از پشت‌بام سنگ‌پراني مي‌كردند، در مجموع بعد از اين اتفاقات و طي چند روز اخير روحانيون ولايت‌مدار كه در جريان اين مسائل بودند و عليه دستغيب موضع گرفته بودند به دادگاه ويژه روحانيت احضار شدند.

وي افزود: هفته گذشته سه نفر از روحانيون به نام‌هاي حجت‌آلاسلام ضابط، اسفندياري و آذرنيا بازداشت شدند كه در حال حاضر دو نفر آنها آزاد شدند و بعد از آن هم حجت‌الاسلام ولدان را كه رئيس شوراي سياستگذاري ائمه جمعه كهكيلويه و بويراحمد است، بازداشت كردند ولي حقيقتا حضور اين افراد در مسائل به خاطر دفاع از ولايت بود و مردم هم كه وارد مسجد شدند واقعا صبرشان تمام شده بود.

تا كنون هيچ يك از افراد طيف دستغيب حتي به دادگاه هم احضار نشده‌اند
اين مدرس حوزه علميه اظهار داشت: زماني كه مردم وارد مسجد شدند حجت‌الاسلام عليزاده نماينده ولي فقيه در سپاه و حجت‌الاسلام ولدان وارد مسجد شدند تا فضا را آرام كنند و به هيچ وجه كسي قصد ايجاد درگيري و تنش را نداشت ولي متاسفانه مجموعه دستگاه قضايي برخي طلبه‌ها را بازداشت كرده است در حالي كه هيچ يك از اشخاص شاخص طيف دستغيب دستگير و بازداشت نشدند و حتي به دادگاه ويژه روحانيت هم احضار نشدند.

احمدي با اشاره به مصوبه شوراي تامين استان در خصوص خالي بودن مسجد در روز قدس بيان داشت: متاسفانه جريان مسجد قبا شب قبل از روز قدس مسجد را تخليه نكرد و حتي خانم‌هاي حامي دستغيب نيز در مسجد حضور داشتند تا بتوانند فضا را متشنج كنند و بعد از آن مظلوم‌نمايي كنند.

احمدي با بيان اينكه نيروي انتظامي بايد در خصوص خالي نبودن مسجد پاسخگو باشد،‌ اظهار داشت: اگر اين موضوع از سوي استانداري به نيروي انتظامي ابلاغ شده باشد مسئولان ذيربط بايد بگويند چرا اين مصوبه را اجرايي نكردند و اگر هم اين مصوبه ابلاغ نشده باز هم مسئولين ذيربط بايد در خصوص آن پاسخگو باشند.

جريان دستغيب پروژه‌اي براي مشروعيت بخشيدن به فتنه سبز است
اين مدرس حوزه علميه قم يادآور شد: به نظر مي‌رسد جريان دستغيب پروژه‌اي براي مشروعيت بخشيدن به فتنه سبز است و فتنه‌گران قصد دارند بعد از فوت منتظري و رد صلاحيت صانعي روي دستغيب كار كنند چرا كه وي هم سيد است و هم نسبت فاميلي با آيت‌الله دستغيب دارد و هم اينكه ادعاي مرجعيت دارد و همچنين حدود 500 طلبه در اختيار وي است و به شدت هم ساده‌لوح است و فتنه‌گران مي‌توانند به راحتي اين شخص را مديريت كنند.

احمدي گفت: دستغيب چندين سايت دارد كه در آنجا به سؤالات مختلف پاسخ مي‌دهد به طور مثال اين شخص در پاسخ به يكي از سؤالات در خصوص وزير شدن خانم‌ها گفته كه ما اساسا دولت و رئيس‌جمهور را قبول نداريم كه حالا بخواهيم در خصوص وزير شدن خانم‌ها در دولت صحبت كنيم و بعد از آن هم اعلام كرده بود كه وزير نمي‌تواند زن باشد.

اين مدرس حوزه علميه با اشاره به نامه اخير دستغيب خطاب به اعضاي مجلس خبرگان بيان داشت: در اين نامه دستغيب باز هم مدعي شده كه در انتخابات تقلب صورت گرفته و به طور مثال گفته است كه بعد از گذشت يك سال از 22 خرداد هنوز بسياري از مردم به دنبال مطالبات خود هستند، و اين در حالي است كه حتي خود سران فتنه هم ديگر بحث تقلب را مطرح نمي‌كنند.

وي افزود: دستغيب در اين نامه مدعي شده كه از قانون اساسي انحراف صورت گرفته و به همين دليل مجلس خبرگان بايد ورود پيدا كند و جلوي انحراف را بگيرد.

احمدي اظهار داشت: دستغيب بحث القاي نارضايتي در مردم را به شدت دنبال مي‌كند كه همه اين مسائل نشان مي‌دهد كه دستغيب را از بيرون مديريت مي‌كنند و در واقع دستغيب و مسجد قبا به تريبوني عليه ولايت تبديل شده‌اند.

جريان دستغيب از جريان موسوي و كروبي هم خطرناك‌تر است
وي با اشاره به شعارهايي كه طرفداران دستغيب در حمايت از وي سر مي‌ دهند، گفت: حاميان دستغيب شعارهايي مانند “خوني كه در رگ ماست هديه به مرجع ما است ” ، “اي مرجع آزاده،‌آماده‌ايم آماده‌ “، ” ابوالفضل علمدار مرجع ما نگه دار “‌، سر مي‌دهند و در واقع حاميان اين شخص قصد دارند مرجعيت دستغيب را مقابل ولايت رهبر انقلاب قرار دهند.

اين مدرس حوزه علميه قم يادآور شد: آيت‌الله علي اصغر دستغيب كه برادر علي‌محمد دستغيب است، چند روز پيش طي مصاحبه‌اي اعلام كرده بود كساني كه ميگويند ما ولايت فقيه را قبول داريم و لي، ولي فقيه را قبول نداريم خط دشمن را پيگيري مي‌كنند.

احمدي جريان دستغيب را جريان خطرناكي دانست و اظهار داشت: اين جريان حتي از جريان موسوي و كروبي نيز خطرناك‌تر است چرا كه موسوي و كروبي منفعل شده‌اند و اگر هم موضعي مي‌گيرند موضع آنها به تندي مواضع دستغيب نيست.

وي با بيان اينكه دستغيب با قاطعيت از فتنه‌گران حمايت مي‌كند گفت:‌ متاسفانه دادگاه ويژه روحانيت و نه شوراي عالي حوزه علميه و نه جامعه مدرسين هنوز موضع رسمي و جدي در خصوص دستغيب نگرفته‌اند.

حوزه‌هاي علميه تحت نظر دستغيب پايگاه فتنه است
اين طلبه شيرازي خاطرنشان كرد: 16 نماينده استان شيراز طي نامه‌اي به كميسيون امنيت ملي مجلس خواستار چاره‌انديشي در خصوص اين موضوع شده‌اند، چرا كه اين مسئله هم اكنون وارد فاز امنيتي شده است و بعد از مجروح شدن تعدادي نيروهاي ولايتمدار در مسجد قبا و بازداشت روحانيون خط ولايت واقعا طيف حز‌ب‌الهي و مذهبي استان خيلي ناراحت هستند و از اين مسائل به شدت ابراز نارضايتي ميكنند، چرا كه طيف دستغيب خيلي پيروزمندانه بر مواضع خود پافشاري مي‌كنند.

احمدي با بيان اينكه هم اكنون افراد خطرناكي در مسجد قبا هستند، ‌گفت: برخي افراد حاضر در مسجد قبا حتي ترسي از ترور و حذف فيزيكي افراد هم ندارد و در فيلم منتتشر شده از حوادث روز قدس مسجد قبا اين مسئله به وضوح آشكار است.

وي ضمن تاكيد بر برخورد قاطع مسئولان با اين جريان خطرناك اظهار داشت: مطالبه مردم اين است كه حوزه‌هاي علميه دستغيب تعطيل شود چرا كه اين شخص به هيچ وجه صلاحيت شاگردپروري ندارد و اكثريت طلبه‌هاي اين شخص افراد سطحي‌نگر هستند كه در مقابل ولايت ايستاده‌اند و به فرقه انحرافي تبديل شده‌اند.

وي حوزه‌هاي علميه تحت نظر دستغيب را پايگاه فتنه دانست و تاكيد كرد: مردم از شوراي عالي حوزه علميه و همچنين جامعه مدرسين مي‌خواهند كه دستغيب ديگر طلبه‌پروري نكند و بيش از اين افراد را فريب ندهد چرا كه اين مسئله هم از نظر عقيدتي و هم از نظر امنيتي مسئله‌اي است كه به فضاي تقابل دامن مي‌زند و ممكن است مشكلات عديده‌اي را در جامعه ايجاد كند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.