پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹
دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۲ | ۱۳:۵۸

برنامه‌های برگزاری نماز عید فطر در تهران

رئیس ستاد برگزاری نماز عید فطر با اعلام برنامه‌های برگزاری نماز عید فطر در دانشگاه تهران از مخالفت مسئولان با برگزاری نماز عید فطر در مصلای تهران به دلیل ساخت و ساز در قبله مصلا خبر داد.


حجت‌الاسلام سید‌یدالله شیرمردی مسئول ستاد برگزاری نماز عید سعید فطر در نشست خبری که دوشنبه در محل ستاد نماز جمعه تهران برگزار شد ضمن اعلام برنامه‌هایی روز عید فطر در دانشگاه تهران اظهار داشت: اگر قطعی شود که عید فطر روز جمعه خواهد بود نماز عید سعید فطر توسط ولی امر مسلمین جهان مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران اقامه می‌شود.

شیرمردی با بیان اینکه ما منتظر اعلام ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری هستیم در عین حال گفت: شواهد نشان می‌دهد که ماه رمضان امسال 30 روز کامل است چراکه روئیت هلال ماه شوال در عصر چهارشنبه غیرممکن اعلام شده است.

رئیس ستاد برگزاری نماز عید فطر با اعلام اینکه درهای دانشگاه تهران از نماز صبح باز است و نمازگزاران می‌توانند نماز صبح خود را نیز در دانشگاه تهران اقامه کنند تصریح کرد: از 100 نقطه تهران سازمان اتوبوسرانی برای انتقال مردم اعلام آمادگی کرده و 10 مسیر بی.‌آر.تی نیز نمازگزاران را جابه‌جا می‌کند و همچنین مترو هر 5 دقیقه یکبار کار انتقال نمازگزاران را انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: حدود 600 تا 800 دستگاه تاکسی ون برای انتقال نمازگزاران از ورودی‌های مترو تا محل اقامه نماز پیش‌بینی شده است و بیش از سه هزار دستگاه اتوبوس کار حمل و نقل مردم را انجام می‌دهد و قرار است که نمازگزاران را به نزدیکترین صف نماز برسانند.

شیرمردی با تاکید بر اینکه اولویت ما این است که نمازگزاران با وسیله عمومی تردد کنند اما اگر از وسیله شخصی نیز استفاده کنند پارکینگ‌های عمومی و خصوصی تعبیه شده که توسط سردار رحیمی اطلاع‌رسانی خواهد شد افزود: ستاد نماز عید فطر 12 کمیته دارد که مهمترین آنها کمیته فرهنگی، پشتیبانی، حمل و نقل و انتظامات است.

رئیس ستاد برگزاری نماز عید فطر از حضور 4 هزار نفر از اعضای ستاد نماز عید فطر به عنوان مسئول اتصال صفوف، تعیین جهت قبله و برقراری نظم و انضباط در بین صفوف خبر داد و یادآور شد: در روز عید فطر ده‌ها میلیارد تومان فطریه روزه جمع‌آوری می‌شود که توسط کمیته امداد و سازمان بهزیستی بین محرومین توزیع خواهد شد.

وی با اشاره به برگزاری محدوده اقامه نماز عید فطر اظهار داشت: محدوده نماز امسال نیز مانند سال گذشته از شمال دانشگاه تهران و بالاتر از خیابان انقلاب آغاز و تا طالقانی و پل کریمخان، خیابان فلسطین و وصال، خیابان قدس تا بلوار کشاورز و از بلوار کشاورز تا میدان ولیعصر و در خیابان فاطمی و پارک لاله ادامه دارد و امکانات لازم در این محدوده پیش‌بینی شده که در این زمینه می‌توان به نصب تلویزیون‌های شهری در خیابان‌های اطراف برای پوشش مراسم نماز عید فطر اشاره کرد.

شیرمردی در خصوص برنامه‌های روز عید فطر در دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: از ساعت 6 صبح دعای ندبه قرائت خواهد شد و برنامه رسمی از ساعت 7:30 با تلاوت قرآن آغاز و نماز عید سعید فطر ساعت 8:15 به امامت مقام معظم رهبری اقامه خواهد شد.

رئیس ستاد برگزاری نماز عید فطر یکپارچه مردم در نماز عید فطر را پیام بزرگی برای وحدت برشمرد و آن را لازمه زمان فعلی و مواجهه با تحریم‌ها و تهدید‌های دشمن دانست و گفت: همه جناح‌ها، گروه‌ها و شخصیت‌ها همراه با مردم حضور یکپارچه‌ای در نماز عید فطر خواهند داشت.

وی با بیان اینکه نماز عید فطر در 2000 مسجد تهران اقامه می‌شود با سوالی مبنی بر اینکه چرا علی‌رغم اعلام قبلی نماز عید فطر امسال در مصلای تهران برگزار نشد گفت: قرار بود امسال در مصلا باشد اما به دلیل ادامه ساخت و ساز و آماده نشدن این مکان این امر صورت نگرفت و دستگاه‌هایی که باید برگزاری نماز عید فطر را در مصلا تائید می‌کردند به دلیل مسائل امنیتی، حفاظتی و رفاه مردم این موضوع را تائید نکردند.

رئیس ستاد برگزاری نماز عید فطر با انتقاد از دولت و مجلس به دلیل عدم اختصاص بودجه کافی بر اینکه اتمام ساخت و ساز مصلا یادآور شد: مصلا که مجتمع بزرگی برای مومنین است بودجه‌اش به صورت قطره‌چکانی پرداخت می‌شود که از این رو ما از دولت و مجلس گلایه داریم و امیدواریم آنها بودجه لازم را برای اتمام این طرح اختصاص دهند.

وی ساخت و ساز در قبله مصلا و گنبد و ایوان آن را دلیل عدم تائید مسئولان برای برگزاری نماز عید فطر در مصلای تهران اعلام کرد و با انتقاد برپایی نمایشگاه‌های متعدد در مصلای تهران تصریح کرد: یکی از موانع همین نمایشگاه‌هاست که تقاضا داریم آنها را در دانشگاه تهران برگزار کنند چرا که مصلا محلی برای اقامه نماز است.

شیرمردی در پایان برگزاری نماز عید سعید فطر را حمایت از بیداری اسلامی و ملت‌های مسلمان منطقه از جمله فلسطین و بحرین عنوان کرد و گفت: نماز عید فطر یک نماز عبادی صرف نبوده و جنبه سیاسی نیز دارد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: