چهارشنبه 14 آگوست 13 | 11:44

آخرین میراث شهید عماد مغنیه

نیکلاس بلنفورد کارشناس آمریکایی در امور حزب‌الله می‌گوید، آخرین میراث عماد مغنیه، مغز متفکر و فرمانده حزب‌الله برای شاگردان خود تغییر استراتژی حزب‌الله از جنگ دفاعی به جنگ هجومی بوده است.


عماد مغنیههفت سال پیش در چنین روزی یکی دیگر از جنگ‌های تاریخ خاورمیانه پس از 33 روز نبرد با قبول آتش‌بس بین دو طرف درگیری به پایان رسید. اما این جنگ که به جنگ‌ دوم لبنان، جنگ تابستان 2006 و جنگ 33 روزه نیز معروف است، نه‌تنها از آن جهت که افسانه شکست‌ناپذیری ارتش اسرائیل و تصورات اغراق یافته درباره قدرت نظامی این رژیم را به چالش کشید اهمیت دارد، بلکه ظرفیت‌ها و شیوه‌های مدیریت این جنگ در سطح نظامی، روانی و سیاسی از طرف گروهی که به اذعان تحلیلگران‌ غربی، بزرگ‌ترین، پیچیده‌ترین، آموزش‌‌دیده‌ترین و سری‌ترین گروه چریکی است که جهان تاکنون به خود دیده، قابل‌توجه است.

بررسی و شناسایی عوامل قدرت حزب‌الله با این ویژگی‌ها، یکی از مهم‌ترین موضوعات در میان کارشناسان و علاقه‌مندان به مسائل نظامی، امنیتی و بین‌المللی بوده و منجر به مطالعات آکادمیک قابل‌توجه‌ای شده و بدون شک از میان تمام جنبه‌های حزب‌الله، ویژگی مسلحانه و سیر تکاملی و تطوری قدرت نظامی آن از اهمیت زیادی برخوردار است. هیچ ناظر آگاهی نمی‌تواند نقش تعیین‌کننده این جنبش را در معادلات منطقه‌ای نادیده بگیرد که آخرین مورد آن پیروزی قاطع در بازپس‌گیری شهر القصیر و تغییر معادلات منطقه‌ای بر اثر این پیروزی بود.

در واقع جنگ القصیر بعد از جنگ تابستان 2006 لبنان ابعاد دیگری از قدرت نظامی حزب‌الله و استراتژی جدید این جنبش را پس از هفت سال آشکار کرد. در همین خصوص سرهنگ یارون فروموسی آخر هفته گذشته به یدیعوت آحارونوت گفت: نیروهای حزب‌الله به‌دلیل استفاده از سلاح‌های پیشرفته در جنگ سوریه حرفه‌ای‌تر شده‌اند و یک مقام ارشد امنیتی اسرائیل با اشاره به اینکه جنگ 2006 فقط قله یک کوه یخی بود، به لس‌آنجلس تایمز گفت؛ جنگ بعدی با حزب‌الله برای اسرائیلی‌ها دردناک‌تر خواهد بود. اذعان مقامات ارشد اسرائیل به افزایش قدرت حزب‌الله که فشار روانی زیادی بر ساکنان سرزمین‌های اشغالی وارد می‌کند، در حالی صورت می‌گیرد که خیلی از ناظران بین‌المللی پیش‌بینی کرده بودند، مشارکت حزب‌الله در جنگ سوریه باعث تضعیف این جنبش خواهد شد.

اما همانطور که نیکلاس بلنفورد کارشناس آمریکایی در امور حزب‌الله اشاره می‌کند، آخرین میراث عماد مغنیه، مغز متفکر و فرمانده حزب‌الله برای شاگردان خود تغییر استراتژی حزب‌الله از جنگ دفاعی به جنگ هجومی بوده است. در واقع حزب‌الله بعد از جنگ 2006 استراتژی‌ای را در پیش گرفت که هیچ وقت برای دشمنان و حتی دوستان خود قابل تصور نبود.

بنابر استنادات بلنفورد، حزب‌الله تصمیم گرفته است در جنگ آتی با اسرائیل میدان نبرد را به عمق مناطق تحت کنترل دشمن انتقال دهد و جنگ قصیر اولین محک حزب‌‌الله از این منظر بود. اما اینکه آیا حزب‌الله موفق خواهد شد همانند جنگ تابستان 2006 که ناکامی بزرگ را به اسرائیل تحمیل کرد، بر اساس آخرین میراث عماد مغنیه شکست نهایی را به دشمن خود وارد و دوستان و دشمنان خود را بار دیگر غافلگیر کند، مسئله‌ای است که شاید در جنگ سوم لبنان در آینده‌ای نه چندان دور مشخص شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.