چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹
چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۲ | ۱۲:۰۶

پرونده مخفی سیا برای چامسکی

سازمان اطلاعات مرکزی امریکا(سیا) پس از سال‌ها انکار، سرانجام به جاسوسی از نوام چامسکی،چهره سرشناس مخالف سیاست‌های جنگ طلبانه واشنگتن اعتراف کرده است.


نوام چامسکیسیا اعتراف کرد که در دهه 1970 زمانی که چامسکی فعال ضد جنگ بود، از وی جاسوسی می‌کرده است.

بنابر یک افشاگری دولتی از اف بی آی که نسخه‌ای از آن را نشریه « فارین پالیسی» به دست آورده است، سیا نه فقط از این استاد دانشگاه ام . آی . تی جاسوسی می‌کرده بلکه پرونده‌ای برای وی تشکیل داده بود که در چند دهه گذشته مخفیانه برای از بین بردن آن از آرشیو این سازمان در تلاش بوده است.

سیا همواره زمانی که با درخواست‌های قانون آزادی اطلاعات روبرو می شد این موضوع را تکذیب می‌کرد.سیا اعلام می کرد: « درپاسخ به درخواست شما، ما هیچ سوابقی در اختیار نداریم.»

به گزارش فارین پالیسی، اسناد مربوط در این‌باره بنابه قانون آزادی اطلاعات از اف بی آی فاش شده است. یادداشتی میان سیا و اف بی آی که تشکیل پرونده‌ای را درباره چامسکی تائید می‌کند.

بنابر این گزارش،«این یادداشت که تاریخ آن به 8 ژوئن 1970 میلادی برمی‌گردد درباره فعالیت‌های ضد جنگ چامسکی است و از اف بی آی می‌خواهد تا درباره سفر آتی فعالان ضد جنگ به شمال ویتنام اطلاعات بیشتری به دست آورد. نویسنده این یادداشت که یک مقام رسمی سیا است می‌گوید این سفر با تائید نوام چامسکی انجام می‌شود و بر جمع آوری هرگونه اطلاعاتی درباره افرادی که در این سفر وی را همراهی می‌کنند، تاکید دارد.»

ایتان تئوهاریس، کارشناسی که با سیا و اف بی آی در زمینه جمع آوری اطلاعات هم‌کاری داشته می‌گوید: « سیا در ژوئن 1970 میلادی این موضوع را که این سازمان برای چامسکی پرونده‌ای تشکیل داده بود، تائید کرد .»
تئوهاریس خاطر نشان کرد: «این پرونده،حداقل یک نسخه از ارتباطات آن‌ها با اف بی آی و گزارشی را درباره چامسکی که اف بی آی در واکنش به این درخواست آماده کرده، در بر می‌گیرد.»

این کارشناس افزود : « پاسخ سیا به درخواست‌های قانون آزادی اطلاعات مبنی بر این که هیچ پرونده‌ای درباره چامسکی در اختیار ندارد تائید می‌کند که این سازمان پرونده وی را در زمانی نامعلوم از بین برده است.»

درهمین حال چامسکی در پاسخ به سوالی درباره این پرونده به فارین پالیسی گفت « روزی مشخص خواهد شد نظام‌های قدرت به هر طریقی که می‌توانند به آن فکر کنند برای توسعه قدرت خود در تلاش هستند.»

چامسکی گفت : « هیچ چیز در دهه 60 تا اوایل دهه 70 به انداز عملیات‌های ترور داخلی، کوینتلپرو، رعب آور نبود.»

برنامه کوینتلپرو(COINTELPRO) به برنامه اف بی آی برای بی‌اعتبار کردن و نفوذ به سازمان‌های سیاسی داخلی اشاره دارد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: