شنبه 17 آگوست 13 | 16:47

ادعای ضدایرانی زیباری در واشنگتن

وزیر امور خارجه عراق مدعی ارسال سلاح از سوی تهران به سوریه شد.


زیباریهوشیار زیباری که در واشنگتن به سر می‌برد در سخنانی در مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌الملل بیان کرد که کشورش هواپیماهای ایرانی را مورد بازرسی قرار داده و به تهران شکایت کرده است اما به هر حال (عراق) نتوانسته است راه‌هایی را برای جلوگیری کامل از ارسال این محموله‌های هوایی در پیش بگیرد. اما اکنون می‌توانم بگویم که تعداد این محموله‌ها کاهش یافته ولی متوقف نشده است.

 این در حالی است که بر اساس بیانیه سازمان هواپیمایی کشوری عراق اواخر هفته گذشته یک فروند هواپیمای ایرانی که به مقصد سوریه در حال پرواز بود طی فرودی اجباری به منظور دستیابی به محموله‌های ممنوعه مورد بازرسی قرار گرفت که این بازرسی کاملا بی‌نتیجه بود و بنابر اذعان مسوولان عراقی ظن آنها مبنی بر وجود سلاح در این هواپیما بیهوده بوده و هواپیمای ایرانی بعداز این بازرسی به مسیرش ادامه داده است.

البته این چندمین بازرسی رندومی بی‌نتیجه از هواپیماهای ایرانی است که برای سفر به سوریه از حریم هوایی عراق می‌گذرند و دستگاه دیپلماسی ایران نیز همواره ضمن تکذیب هرگونه ادعای ارسال سلاح به سوریه، اعلام داشته است که این هواپیماها حامل مواد غذایی و دارو به سوریه هستند.

دستگاه دیپلماسی کشورمان پیش از این با ابراز ناخرسندی از این قبیل اقدامات دولت عراق، این عمل را مخالف اصول و موازین پذیرفته‌ شده بین‌المللی و روابط حسن هم‌جواری دو کشور دانسته و اعلام کرده بود: بازرسی از هواپیماهای جمهوری اسلامی ایران، کذب بودن ادعاها و تبلیغات خلاف واقع برخی طرف‌ها را به اثبات می‌رساند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.