یکشنبه 25 آگوست 13 | 20:11

فراخوان پژوهش با موضوع کار جمعی و روحیه همکاری ایرانیان

این پژوهشها تحت هدایت و راهنمایی دکتر مرتضی فرهادی استاد مردم شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی صورت خواهند گرفت. موضوعات پیشنهادی به شرح ذیل می باشند. بدیهی است پژوهشگران می توانند موضوعات دیگر مورد علاقه مرتبط با این زمینه ها را پیشنهاد دهند


پژوهش فراخوانبا نضج گرفتن علوم اجتماعی و علوم انسانی جدید در ایران پارادایم «تکروی و روحیه ناهمکاری ایرانیان» همواره در ادبیات شرق شناسانه توسط محققان و روشنفکران خارجی و داخلی بازتولید شده است. نکته قابل توجه در غالب این پژوهشها غیبت مطالعات میدانی و عینی و  نفوذ پیشا ادراک ها و پیش فرضهای استعماری در مطالعه و نگاه به مستعمرات یا کشورهای به اصطلاح عقب افتاده است. در مقابل تعداد معدودی از پژوهش گران ایرانی هستند که با مطالعات میدانی سوالات جدی ای را در برابر این پارادایم رسمی و غالب مطرح کرده اند و مطالعات میدانی و مردم شناسانه آنها بر روحیه تاریخی همکاری، یاریگری و مشارکت جویی ایرانیان صحه می گذارد.

سایت علوم اجتماعی اسلامی ایرانی در نظر دارد مجموعه موضوعاتی پیرامون «کار جمعی و روحیه همکاری بین ایرانیان» را در زمینه های مختلف در قالب مقالات علمی و پژوهشی مورد بررسی و آزمون قرار دهد و به صورت ویژه نامه در یکی از مجلات علمی و پژوهشی به چاپ برساند.

این پژوهشها تحت هدایت و راهنمایی دکتر مرتضی فرهادی استاد مردم شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی صورت خواهند گرفت. موضوعات پیشنهادی به شرح ذیل می باشند. بدیهی است پژوهشگران می توانند موضوعات دیگر مورد علاقه مرتبط با این زمینه ها را پیشنهاد دهند:

الف) مباحث نظری

۱٫ نقد ادبیات شرق شناسانه در جمع گرایی و فردگرایی ایرانیان

۲٫ نقد اشاعه ایده روحیه رقابتی موجود در نظام های سوداگری استعماری غرب توسط شرق شناسان (مکتب نوسازی) در علوم اجتماعی ایرانی

۳٫ جایگاه نظر و نظریه در غوغای تکروی ایرانیان

۴٫ بررسی «عایق کاری عاطفی» در شاخص های جهانی دگریاری و جمع گرایی(تنزل شاخصه های همکاری و مشارکت در غرب)

۵٫ بررسی اجباری یا اختیاری بود مشارکت  در نهادهای ایرانی «واره»؟

 ب) بررسی مصادیق جمع گرایی و یاریگری در موضوعات مختلف

۶٫ بررسی کمیت زمین های زراعی موقوفی در مقایسه با کل زمین های زراعی ایران

۷٫ بررسی تطبیقی کم و کیف موقوفات در ایران و کشورهای اروپایی

۸و۹٫ اهدای خون بازتولید ایثارگری در فرهنگ ایرانی-شیعی و مقایسه با میانگین های جهانی

۱۰٫ و ۱۱٫ آب بخشی (سقایی) و نذری دادن

۱۲٫ «واره پول» در قالب صندوق های قرض الحسنه خانوادگی

اساتید و دانشجویان می توانندجهت اعلام آمادگی و یا دریافت اطلاعات بیشتر با info@ejtemaee.ir  مکاتبه فرمایند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.