پنج‌شنبه 23 سپتامبر 10 | 19:39

اصلاح نظام ملوک الطوایفی در وزارت علوم

بافت سنتی و کهنه هیات علمی در اکثر دانشگاهها اجازه نوگرائی و تحول در عرصه های مختلف را از دانشگاهیان سلب کرده و چرخه معیوب هیات علمی بوسیله همین بافت سنتی این روند کج را تداوم می بخشید.


دکتر محمدصادق کوشکی – مجموعه اقدامات چند ماهه اخیر وزارت علوم و تعدادی از دانشگاههای می تواند نوید بخش یک گام عملی در مسیر افزایش کیفیت علمی و دینی دانشگاهها باشد.

بافت سنتی و کهنه هیات علمی در اکثر دانشگاهها اجازه نوگرائی و تحول در عرصه های مختلف را از دانشگاهیان سلب کرده و چرخه معیوب هیات علمی بوسیله همین بافت سنتی این روند کج را تداوم می بخشید. به بیان ساده بیشتر کسانی که به عنوان هیات علمی جذب دانشگاهها می شدند ، که موید وضع موجود بودند و برای جوانان تحول خواه و نوگرا کمترین فرصتی برای جذب در قالب های هیات علمی دانشگاه فراهم نمی آمد.

طبیعی بود که اساتید موجود صرفا افراد هم سلیقه هم فکر و هم خط خود را جذب می کردند و البته کسانی که تبعیت آنها از وضع موجود به اثبات رسیده بود.

به همین دلیل در طول 30 سال گذشته کمتر شاهد رشد علمی همه جانبه در دانشگاهها بوده ایم.رشد معنوی و افزایش تعهد انقلابی که بماند.

اجرای دقیق قانون بازنشستگی اساتید، تصفیه دانشگاهها از اساتید دارای رکود علمی، تبدیل نظام ملوک الطوایفی در گزینش دانشجویان دکترا به سیست جذب یکپارچه و منسجم و تلاش برای راه اندازی یک ساختار متمرکز جهت جذب هیات علمی،خونی تازه در رگهای دانشگاههای کشور جاری خواهد کرد.چرا که اجرای طرحهای فوق می تواند زمینه را برای ورود اساتید و دانشجویان خوش فکر جوان نوگرا و تکامل طلب به فضای دانشگاهها فراهم آورد.امری که دانشگاههای ما برای تداوم حیات شرافتمندانه به آن نیاز فوری دارند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.