یکشنبه 26 سپتامبر 10 | 13:00

گزارشی از مطالبات دانشجویان انقلابی از ریاست دانشگاه علامه طباطبایی

پس از بی نتیجه ماندن جلسات که به ساحت لغو و تکرار مکررات کشیده شده بود دانشجویان با انگیزه مستند کردن اعتراض ها و آگاه سازی مسئولین، در قالب نامه ای مطالبات خود را با ریاست دانشگاه در میان گذاشتند و برای هیئت امنای دانشگاه، وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، دفتر نهاد ریاست جمهوری ، شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز ارسال نمودند…


تریبون مستضعفین- متاسفانه علی‌رغم انتقادات چند سال اخیر دانشجویان بسیجی و انقلابی دانشگاه علامه نسبت به عملکرد آقای شریعتی، ریاست این دانشگاه، شاهد ابقای ایشان از سوی وزیر علوم بودیم. ایشان بلافاصله پس از ابقا، اقدام به تعلیق 6 دانشجوی بسیجی مطالبه‌گر کرده است. در ادامه گزارشی از مطالبات و اعتراضات این دانشجویان، منتشر می‌شود:

*****

آنچه می خوانید گزارشی است از اقدامات دانشجویان بسیجی دانشگاه علامه طباطبایی نسبت به عملکرد جناب آقای شریعتی رئیس این دانشگاه از زمان آغاز مدیریت ( پاییز 84 ) ایشان تا کنون.

از ابتدا سیاست دانشجویان بسیجی بر همکاری و همراهی با رییس دانشگاه علامه طباطبایی بوده است که در این راستا جلسات متعددی جهت مشاوره و ارائه راهکار های عملی برگزار گردید.
1-دیدار با آقای شریعتی در قالب دیدار عمومی با دانشجویان بسیج دانشگاه( در محل ناحیه بسیج دانشجویی) ، كه در آن جلسه مسئول بسیج هر دانشكده گزارشی از معضلات و مشكلات دانشگاه و پیشنهاداتی جهت بهبود اوضاع ارائه كرد

2-جلسات متعدد شورای بسیج دانشگاه و مسئولین دانشكده ها و طرح مشكلات و ارائه راهكار و پیشنهادهای عملی با حضور ریاست دانشگاه

3-جلسات خصوصی دانشجویان مذهبی دانشگاه و برخی دانشجویان بسیجی ، با ریاست دانشگاه و بحث و تبادل نظر پیرامون دانشگاه مطلوب علوم انسانی در نظام جمهوری اسلامی ایران.

4-هنگامی كه با گذشت 2 سال واندی از زمان مدیریت ایشان تغییر محسوسی در اوضاع علمی و فرهنگی دانشگاه ایجاد نشد، تصمیمی از سوی دانشجویان اتخاذ شد تا رویه انتقاد مصلحانه را جهت اصلاح امور در پیش گیرند.در این راستا 2 جلسه رسمی توسط نمایندگان این حرکت و به عنوان اتمام حجت برگزار شد که متأسفانه به دلیل فرافکنی ایشان و متهم کردن دانشجویان به وابستگی به جریانات انحرافی و عدم توجه به محتوای انتقادات دانشجویان بی نتیجه ماند. در موازات با این حرکت ، دانشجویان به صورت شخصی و خصوصی نیز با ایشان دیدار داشتند که به دلیل انتقاداتشان با برخورد تند ایشان مواجه شدند.

5-پس از بی نتیجه ماندن جلسات که به ساحت لغو و تکرار مکررات کشیده شده بود دانشجویان با انگیزه مستند کردن اعتراض ها و آگاه سازی مسئولین، در قالب نامه ای مطالبات خود را با ریاست دانشگاه در میان گذاشتند و برای هیئت امنای دانشگاه، وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، دفتر نهاد ریاست جمهوری ، شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز ارسال نمودند. متاسفانه پاسخ در خوری از مقامات مسئول دریافت نشد. (بهار 86 )

6-پس از آن تیمی از نمایندگان دانشجویان بسیجی به رایزنی و اطلاع رسانی به مسئولین پرداختند که در این جریان با آقای دکتر زاهدی( وزیر علوم) ، دکتر خرمشاد(معاون فرهنگی وزیر علوم) ،هاشمی گلپایگانی (مشاور وزیر علوم) وبرخی از اساتید وصاحب نظران، گفتگو صورت گرفت.لازم به ذکر است با غیر قابل باور خواندن این وضعیت از سوی دکتر خرمشاد و تأکید ایشان بر ضرورت تشکیل جلسه ای مشترک با حضور ایشان و آقای شریعتی ، دانشجویان در خواست دکتر خرمشاد را به آقای شریعتی اعلام نمودند، اما ایشان به درخواست دکتر خرمشاد مبنی بر تشکیل جلسه و بررسی امور، بی اعتنایی کرده و اعلام کرد جلسه ای نخواهد داشت.
پس از آن آقای شریعتی اقدام به تطمیع برخی دانشجویان از جمله مسئول سابق بسیج دانشجویی دانشگاه نمود و تعدادی از دانشجویان معترض را با اعطای پست و مقام و امکانات غیر قانونی همراه خود ساخت.

7-دانشجویان هم چنین در قالب بیانبه ای سر فصل های مطالبات خود را بصورت علنی اعلام نمودند. (بیانیه شماره 1)

با اتمام سال تحصیلی، به طور موقت حرکت منظم دانشجویان پایان یافت و در سال تحصیلی 86-87 نیز ابتدا حرکت ها، بدون نظم و هماهنگی مشخص ادامه یافت که در ذیل به جریانات مختلف آن اشاره خواهد شد:
8-با آغاز سال تحصیلی 87-86 دانشجویان بسیجی دانشكده اقتصاد با جلسات و پیگیری هایی خواستار تغییر و جابجایی برخی از اساتید دانشكده خود شدند . اساتیدی كه در قالب درس اقتصاد اسلامی به ترویج تفكرات لیبرال ، سکولار و تکثر و نسبیت ادیان و عدم كارآمدی نظام جمهوری اسلامی ایران می پرداختند. از این رو نامه ای تنظیم و برای رئیس دانشكده اقتصاد و همچنین ریاست دانشگاه فرستاده شد ( پاییز 86 )

9-دانشجویان بسیجی دانشكده روانشناسی وعلوم تربیتی دو بار اقدام به تدوین مطالبات مقام معظم رهبری از دانشجو ودانشگاه و تهیه طومار و جمع آوری امضا از دانشجویان نمودند که دانشجویان هر بار ، با برخورد مسئولین حراست دانشگاه مواجه شدند (پاییز 86 ، بهار 87 )

10-دانشجویان بسیجی رشته آمار دانشكده اقتصاد با تنظیم نامه و جمع آوری امضا از دانشجویان وارسال آن برای وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری خواستار رسیدگی به شكایات برخی از اساتید خود شدند

11-هم چنین برخی دیگر از دانشجویان بسیجی مطالبات خود از ریاست دانشگاه و عدم پیگیری و پاسخگویی ایشان را در چند نامه به كمیسیون آموزش عالی مجلس شورای اسلامی ، وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و نهاد ریاست جمهوری ارائه كردند (زمستان 86)

با شروع سال 87 جریان اعتراض ها به صورت نا محسوس تحت نظم مشخصی سامان یافت:
12-نشریه فاصله متعلق به دانشجویان معترض با كاركرد فرهنگی ، اجتما عی ، دانشجوئی اقدام به نقد عملكرد سیستم مدیریتی دانشگاه كرد كه با ممانعت مسئولین، از تكثیر و پخش آن در دانشگاه جلوگیری شد واجازه انتشار نیافت، با این حال مسئولین نشریه، طی2 جلسه مورد تذکر وارشاد قرار گرفتند و البته مجوز نشریه آن ها به بهانه ای واهی توقیف شد تا دیگر صدای انتقادی در دانشگاه وجود نداشته باشد

13-طی جلساتی دانشجویان در دیدار های جداگانه با وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ،آقای فاکر؛ عضو كمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی ، دكتر كچوئیان ( عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی) و جناب آقای احمدی نژاد ایشان را از وضعیت نامطلوب دانشگاه مطلع كردند (بهار 87 )

14-پس از آن چند نفر از فعالان بسیجی که در جلسات با مسئولین شرکت کرده و هم از مسئولین نشریه فاصله بودند به حراست احضار شدند و مورد بازخواست و تهدید قرار گرفتند.

15-هم چنین طی یک کنفرانس خبری که آقای شریعتی برای ارائه گزارش در مورد نقشه جامع علمی کشور تشکیل داده بود ،دانشجویان بسیجی در اعتراض به عدم صلاحیت آقای شریعتی در واگذاری این مسئولیت به وی ،اقدام به تجمع آرام در برابر دفتر ایشان نمودند ،که با تهدید آقای شریعتی، دانشجویان بایکوت رسانه ای و خبری شدند.خبر نگاران خود اعلام می کردند که اجازه مصاحبه با دانشجویان را ندارند.

16-طی جریانی دیگر عده ای از دانشجویان بسیجی که بصورت ناهماهنگ با جریان اصلی اعتراض و بصورت خود جوش با تنظیم نامه ای اقدام به مذاکره با مسئولین نموده بودند، در جلسه دیدار مردمی آقای زاهدی ؛وزیر علوم ،نامه مذکور را به ایشان ارائه کرده و خواستار پیگیری مواردی از تخلفات اساتید شده بودند. متأسفانه وزیر علوم ضمن حمایت همه جانبه از آقای شریعتی ، پس از جلسه، نامه مذکور را به همراه اسامی معترضین در اختیار شریعتی قرار داده و شریعتی نیز دانشجویان مذکور را به کمیته انضباطی احضار کرد.
ارسال نامه ای شامل موارد اعتراض دانشجویان جهت اطلاع برخی مسئولین
رهبر انقلاب اسلامی
ریاست محترم جمهوری
وزیر علوم

17-در عکس العمل به این حرکت نامعقول، دانشجویان اقدام به تجمع در برابر وزارت علوم نموده و خواستار توضیح وزیر در این رابطه شدند.دانشجویان در این تجمع که به تحصنی برای دریافت مطالبات تبدیل شد، خواستار منتفی شدن جلسات کمیته انظباطی دانشجویان شدند. موضع دانشجویان صریحاً آن بود که اگر حتی موارد ذکر شده در نامه کذب بوده باشد ، به دلیل آن که این نامه بصورت خصوصی به وزیر ارائه شده است و هیچ اقدامی در راستای علنی نمودن آن صورت نگرفته و صرفاٌ گلایه چند دانشجو با وزیر بوده است هیچکس حق مواخذه دانشجویان را ندارد.

از دیگر عكس العمل های مسئولین دانشگاه در مقابل موج اعتراضات دانشجویان ، احضار آن ها به حراست دانشگاه ، تماس با خانواده ها و عجیب تر احضار پدران دانشجویان دانشگاه ، جهت ارائه توضیح بوده است تا با كارهای پلیسی و ایجاد رعب و وحشت در بین دانشجویان آن ها را از پیگیری مطالبات به حق و عالمانه شان منصرف كنند و این در حالی است كه انتظار می رفت مسئولین دانشگاه با شناختی كه از دانشجویان آرمان خواه و مسلمان دانشگاه داشته بودند. با فتح باب گفتگو در جهت رفع مشكلات به جای كتمان آن ها اقدام كنند.

 1. فاطمه السادات نبوی
  26 سپتامبر 2010

  این درد مشترک هرگز جدا جدا درمان نمی شود …
  در رابطه با صحت و سقم مطالب در تحقیقم ولی بدون شک ضعف آقای شریعتی در مدیریت دانشگاه کاملا عیان است . حدود 5 سالی هست که در دانشگاه علامه در حال تحصیل هستم و ضعف های بی شماری رو در سازمان دهی به فعالیت های دانشگاه می بینم … امیدوارم مسئولین به درد دانشجویان واقع بینانه تر نگاه کنند و بدانند که اینها فقط هیجان جوانی نیست بلکه روح های پاکی است که از آلودگی محیطی که در اون زندگی می کنند به صدا در اومدند …

  البته
  عجیب اگر انتظار داشته باشیم باز هم قصه اصحاب کهف اتفاق نیفته …

 2. سهیلا ملکی
  27 سپتامبر 2010

  من نمیدونم این جناب شریعتی پشتش به کجا بنده که با این بی کفایتی اشکارش، برکنار نمیشه؟!

 3. تاربلاگ ایلیا » بایگانی » تنها مشکل علوم انسانی ساختمان است!
  28 سپتامبر 2010

  […] دانشجویان بسیجی این دانشگاه همین حرفها را مطالبه کرده‌اند، سوال کرده‌اند، جلسه گذاشته‌اند و …؛ حاصل چه شد؟ […]

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.