چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
یکشنبه ۱۷ شهریور ۹۲ | ۱۳:۳۵
پاسخی به تصاویر نژادپرستانه در فیروزآباد

ما از شهدای افغانی جنگ تحمیلی شرمنده‌ایم

جهت اطلاع این خانواده‌های محترم که بیم هم‌درس شدن فرزندانشان با اهالی کشور همسایه موجب شده است تا اعتراض خود را این گونه بیان کنند، تنها به سه شهید نوجوان افغانی اشاره می‌کنیم که در هشت سال دفاع مقدس تمام بدرفتاری‌های مردمان ایران را نادیده گرفته و مردانه در جبهه های حق علیه باطل ایستادند. یکی از آنها در وصیت نامه خود درباره تنها دارایی مالی‌اش نوشت: «موتورم را هم بفروشید و پولش را به جبهه واریز کنید.»


به گزارش تریبون مستضعفین انتشار تصاویر تاسف برانگیز اعتراض به ثبت نام برخی اتباع افغانی در یکی از مدارس شهرستان میبد موجی از اعتراض را در شبکه های اجتماعی برانگیخت.

این حرکت نژاد پرستانه با سو استفاده از واژه شهیدپرور صورت گرفته است. جهت اطلاع این خانواده‌های محترم که بیم هم‌درس شدن فرزندانشان با اهالی کشور همسایه موجب شده است تا اعتراض خود را این گونه بیان کنند، تنها به سه شهید نوجوان افغانی اشاره می‌کنیم که در هشت سال دفاع مقدس تمام بدرفتاری‌های مردمان ایران را نادیده گرفته و مردانه در جبهه های حق علیه باطل ایستادند.

 شهید خان محمد احمدی شهید افغانی

 شهید خان محمد احمدی شهید افغانی

 شهید خان محمد احمدی شهید افغانی

شهید رجب غلامی شهید افغانی

 شهید رجب غلامی شهید افغانی

شهید غلام رجبی شهید افغان

متن وصیتنامه شهید رجب غلامی، شهید افغانی دفاع مقدس

بسم‌الله الرحمن الرحیم
«من المؤمنین رجال صدقوا ما عاهدوالله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلاً»
بعضی از مؤمنان بزرگانی هستند که به عهدی که با خدا بسته‌اند کاملاً وفادارند، پس برخی بر آن عهد ایستادگی کردند تا براه خدا شهید شدند.

سپاس و ستایش حی سبحان را که بر بندگان گنهکار خود منت نهاد و صراط مستقیم الهی را برایش رهنمون شد.

السلام علیک یا ابا عبدالله، السلام علیک یا ثارالله، سلام بر تو ای امام که چگونه زیستن و چگونه مردن را به ما آموختی و سلام بر شهیدان عزیز که با حرکت خود درس آزادگی را به ما آموختند.

این جانب رجب غلامی افغانی بر حسب وظیفه شرعی که بر گردن خود احساس می‌کنم و عشق سوزانی که در اثر ارادت به حسین(ع) تمام وجودم را می‌سوزاند، اینک به یاری خدا و همت شما ملت شهید پرور بجستان لباس رزم به تن می‌کنم و بر آنم که تا نابودی کامل استکبار از پای ننشینم. جرأت جسارت سخن گفتن در برابر شما سروران عزیز را ندارم ولی بعنوان برادری کوچک لازم می‌دانم نکاتی را متذکر شوم، سزاوار نیست که پس از گذشت چهار سال از جنگی که به مملکت اسلامی ایران تحمیل کرده‌اند همچنان بی تفاوت بمانیم.

اگر در خانه ماندن را به جهاد کردن ترجیح دهیم و به این منوال حرکت کنیم اعوذبالله که سخت در خسرانیم.

پدران و مادران عزیزی که در تشییع جنازه‌ام شرکت کرده‌اید برایم افسوس نخورید بلکه بجای این افسوس خوردن خواسته فرزندانتان را جواب مثبت دهید و آنها را روانه جبهه کنید که امروز خط سرخ حسینی خون می‌طلبد.

اگر جسدم به دست دوستان افتاد در کنار دیگر برادران و عزیزان شهید بجستان به خاک بسپارید.

برادران عزیز همانطور که می‌دانید من غریبم و پدر و مادر ندارم و همچنین برادر و خواهری، از شما عزیزان تقاضا دارم گاه گاهی که به سر قبرم حاضر می‌شوید فاتحه‌ای بخوانید و اگر ممکن بود یک شب جمعه دعای کمیل بر سر مزارم برگزار کنید. ان شاءالله

ضمناً موتورم را هم بفروشید و پولش را به جبهه واریز کنید.

در پایان از کلیه برادران و خواهران بجستان امید عفو و بخشش دارم و اگر خطایی از من مشاهده کرده‌اند خواهند بخشید.

از برادران عزیزم احمد باغبان و علی ‌پور اسماعیل می‌خواهم که بجای برادرم جنازه‌ام را بخاک بسپارند.

والسلام علیکم- العبدالحقیر: رجب غلامی افغانستانی

 شهید رجب غلامی شهید افغانی

عکس‌ها و وصیت نامه شهدا از آرشیو شخصی برادر محمدسرور رجایی

 1. vdphki
  ۱۷ شهریور ۱۳۹۲

  so nice

  • علی
   ۲۳ تیر ۱۳۹۴

   گواهینامه رانندگی به انباع افغان داده نمی شود مگر اینکه گذرنامه داشته باشند تازه آن هم فقط به کسانی که متاهل باشند یعنی افراد مجرد حق رانندگی ندارند .
   دلیلی هم برای ندادن گواهینامه ارائه داده نمی شود

 2. باغبان
  ۱۷ شهریور ۱۳۹۲

  واقعا خجالت آوره!
  چی با خودشون فکر می کنند بعضی ها!!!
  این افکار نژاد پرستانه رو از کجای دینشون آوردند.
  اصلا گیریم که این شهدای افغانی هم نبودند؛
  مگر اسلام به صراحتا نمیگه که :
  امت اسلام، یک امت واحده ست؟!!!

  برخورد بعضی از ما ایرانی ها با اتباع افغانی حقیقتا شرم آوره!

  • بیننده
   ۲۲ بهمن ۱۳۹۲

   شرم اور نظرات جعلی و متعدد اریانا است

 3. مسعود
  ۱۷ شهریور ۱۳۹۲

  البته کار مردم که خیلی غلط بوده به جای خود. اما فکر نمی کنید این احساسات صرفا از سر دشمنی نیست؟ آیا نمی دانید متاسفانه نام افغانی در ایران با نام موادمخدر گره خورده است و مردم می ترسند از اینکه مبادا فرزندانشان آلوده شوند و یک وقت کسی به آنها مواد تعارف کند؟

  من صد درصد قبول دارم که اصلا افغانی و ایرانی یک ملت هستند و این مرز کشی مسخره نباید باعث گول خوردن ما شود.
  اما معتقدم باید ریشه این رفتارها را آسیب شناسی کنیم. نمی شود در شرایطی که هر روز رسانه ها اخباری در خصوص تجاوز و قتل و مواد مخدر منتشر می کنند که در بیشتر آنها افغانی ها حضور موثر دارند ، از مردم انتظار داشت این رویه را عوض کنند.
  اما رسانه های ما تمایلی به انعکاس مفاخر افغانی و دانشمندان و عالمان و شهدای ایشان ندارند. براستی جای تاسف عمیق است.

  • اصفهاني
   ۱۸ شهریور ۱۳۹۲

   برادر
   تاسف خوردن مشكلي را حل نميكند.
   اينجا اگر كسي پيشنهادي ميده بهتره خودش اجراش كنه
   آسيب شناسي اش با خودتان
   طبيعتا در بين هر قومي هم انسان هاي بزرگ و پاك سرشت و والا مقام هست و هم انسان هاي دني و پست و …(هر چي دوست داري اسمش رو بذار)
   آسيب شناسي كن كه چرا ما برادران افغان مان را فقط با بدي ها ياد ميكنيم. فكر نميكني كسي در طول اين سالها به رسانه ها خطي را القا ميكرده؟ (البته عملكرد كارگران افغان هم كه از طبقه با خرده فرهنگ ضعيف هستند هم در كمك به ايجاد اين ذهنيت بي تاثير نبوده)
   و من و شما داريم در مورد همه شان يكجور و به بدترين وجه قضاوت ميكنيم؟
   دور خورديم آقا
   دور خورديم

  • سید
   ۱۸ شهریور ۱۳۹۲

   همین کارگرهای افغان بودند که ایران را آباد کردند
   همان زمان و همین زمانی که کارفرما و پیمانکار ایرانی، کارگر افغانی را به خاطر قابلیتهای زیادش و دردسرهای کمترش به صدتا کارگر ایرانی ترجیح میده.

  • اصفهاني
   ۱۹ شهریور ۱۳۹۲

   سيد جان چه ربطي داشت؟
   كارگر افغاني در حوزه شغلي اش عملكرد مطلوبي داشته ولي در بين آنها كساني بوده اند با خرده فرهنگ هاي نامطلوب كه باعث ايجاد نگاه منفي به كل برادران افغان شده اند.
   ما منكر تاثير كارگران افغاني بر صنعت ساختمان و …. نيستيم.

  • مجتبی
   ۳۰ آذر ۱۳۹۲

   دوست عزیز ، بیش از یک و نیم میلیون افغانستانی تو ایران پناهنده هستن ، یعنی میگی نصف بیشترشون انسان های بدی هستن ؟
   منطقی که نگاه کنی میبینی که از یک و نیم میلیون طبیعی هست تعدادی نخاله بیرون بیاد ! مگر کل 75 میلیون نفر ایران آدم های خوبی هستن ؟ شما که میگی افغانی ها به ایرانی تجاوز کردن و … فک میکنی برعکس این قضیه هرگز اتفاق نیوفتاده ؟

   این راهش نیست عزیز ، شما هزاران خوبی که از افغانی ها ببینید یادتون نمیمونه ، ولی یک بدی که یک انسان بی وجدان یک جای دیگه به هموطنتون کرده رو ملاک قرار میدین و درباره ی همه قضاوت میکنین .

   مگر ما و هم دوره ای های ما که در مدرسه های شما درس خوندیم به کسی مواد تعارف کردیم ؟ یا به حق کسی تجاوز کردیم ؟

  • ناشناس
   ۱۹ شهریور ۱۳۹۲

   مثلا من کدام رسانه را دارم که این پیشنهاد را اجرایی کنم؟ نهایت کاری که امثال من می توانیم بکنیم این است که وقتی جایی ستم می بینیم ساکت نباشیم.

   اما چطور می شود فضای رسانه ای کشور را عوض کرد؟
   آیا فکر نکرده اید که خود صدا و سیما مقصر اصلی است؟

  • اصفهاني
   ۱۹ شهریور ۱۳۹۲

   قبول
   اما سايت تريبون قبلا يك سيري از خبر ها را شروع كرده بود با همين دغدغه شما
   شايد بتوانيد به آنها كمك كنيد.

  • مهاجر
   ۲۴ شهریور ۱۳۹۳

   سلام. دوست دارم به شما بگم که چرا نام افغانی ب مواد مخدر گره خورده. چرا همه شما ایرانی ها به افغانی ها به عنوان یک مجرم نگاه می کنید: وقتی که یک افغانی حق نداره کار کنه و از کار کردن محروم می شه وقتی که یک افغانی به پست ترین کارها وادار می شه ( چون اجازه کار در رده های بالا که بماند، در رده های متوسط و رو به پایین جامعه رو بهش نمیدن) وقتی که بهش اجازه تحصیل داده نمیشه، وقتی که از دانشگاه اخراج می شه و صدای هیچکی در نمیاد در حالی که اگه یه ایرانی تو سوئد مجبور به تغییر رشته بشه این صدای جمهوری اسلامی ایران هست که بلند می شود و تو تمام رسانه ها اون رو پوشش میدن ، وقتی که ایرانی ها حتی نمی دونند حداقل دو هزار شهید و مجروح افغانی ( به گفته مقامات خودتون) تو جنگ براشون کشته (نه شهید به گفته خود ایرانی ها) دادند ولی گه یک ژاپنی باشه هر روز میارنش تو تلویزیون و مستند می سازند. وقتی که ….. و هزاران وقتی که رو می بینیم باید هم همچین فکری در مورد افغانی ها می شه . همشون میشن افغانی کارگر ساختمانی که قاتله، دزده، بزهکاره مجرم و ….
   الهی برسان ان که نامش عدالت است.

 4. مهدی امامی
  ۱۸ شهریور ۱۳۹۲

  با سلام و تشکر از دغدغه های مبارکتون. ما بچه های جامعه شناسی هنگامی که این تصویر (نه تصاویر) رو می بینیم اولین سوالی که در ذهنمون ایجاد می شه این است که چه مشکلی در آنجا به وجود امده که مردم اینگونه عکس العمل نشان داده اند. پس بدون بررسی این مشکل هر گونه قضاوتی از روی عجله است. ثانیا فوقش یک محله ای در یک شهر نه چندان بزرگ مثل میبد این کار را کرده اند ایا اینقدر جنجال و هیاهو لازم است آیا فرع را اصل کردن نیست. ثالثا تفکیک آموزشی اتباع خارجه از افراد بومی کار پسندیده ای است چون فرهنگ ها گاهی به قدری متفاوت است که بیشتر باعث مشکلات فرهنگی می شود آنچیزی که ناپسند است آن است که فردا روزی اطلاعیه ای زده شود و گفته شود ما هرگز راضی نیستیم اتباع خارجه درس بخوانند نه اینکه مدرسه ی دیگری برای آنها در نظر گرفته شود.

  • باغبان
   ۱۸ شهریور ۱۳۹۲

   به نظرم، اینطور نیست که شما می فرمایین.
   این دست مباحث سالهای زیادیه که در کشور ما مطرح هست.
   و اتفاقا بچه های “تریبون” کار بسیار خوبی کردند که با این بهانه، پای بحث این مساله رو باز کردند.
   شما تا بحال با بچه های افغانی، صحبت داشتید؟
   راجع به ایران ازشون سوال کردید؟
   متاسفانه اونها دید نامطلوبی از ایران دارند.
   و وقتی ازشون دلیلی می خوای، معلوم میشه که حقیقتا داره بهشون ظلم میشه.
   و نمیشه کتمان هم کرد چون به طور مثال من خودم شاهد یک تعداد از این ظلم ها در اطراف هستم.
   از تمسخر این اتباع گرفته تا هر چیز دیگری… و اتفاقا وقتی با همون افرادی هم که تمسخر می کنند صحبت می کنی، میبینی هیچ دلیل قانع کننده ای ندارند و صرفا به خاطر افغانی بودنشون اینطور باهاشون برخورد می کنند.
   و این برای یک ملتی که علمدار شیعه در جهان هست، حقیقتا جای تاسف داره.

   من اگر بچه ام با مدرسه اش مشکلی داشته باشه، اول سعی می کنم مشکل شو حل کنم. اما نه به نحوی که بچه ام تصور کنه ازمابهترونه!!!
   و بعد هم که در حل مشکلش موفق نشدم، سعی نمی کنم افراد حاضر در مدرسه رو تحریم کنم، بلکه مدرسه شو تغییر میدم.

   این حرکت ، در هر صورت حرکت درستی نیست.

  • مهدی امامی
   ۲۰ شهریور ۱۳۹۲

   با سلام و تشکر. پاشنه ی آشیل امّت حزب الله مشغول شدن به مسائل فرعی است. همان چیزی که حضرت امام و آقا نسبت به آن هشدارها دادند. اما کو گوش شنوا. به بهانه های مختلف و حتی با نیت های خدایی شیطان ما را مشغول می کند.

  • هر کی باشم حرفمو گوش کن!
   ۵ آذر ۱۳۹۲

   روز به روز دارن شرایط را برای کسی که هم پدر و هم برادر و هم دیگر فامیلهایش از ماه تا چندین سال در جنگ تحمیلی ایران بوده اند و گاهاً زخمی هم شده‌اند و حتی جانباز، ســـــخــــــت‌تر میکنن. حتی حق کار کردن را هم میگیرند!!! جق داشتن شغلی که خودت دوست داری! یه وقت فکر نکنین که می‌خوان رئیس جمهور بشن نه میخوان یک شغل غیر از گاوداری و مرغداری و کوره‌پز خانه و 37 شغل از همین دسته دیگر کار کنند!!!!

  • سید علی اصغرحسینی
   ۸ مرداد ۱۳۹۴

   سلام من پسر جانباز بیست وپنج درصدم که پدرم در ۶۴ منطقه جنگی بوده ۶۴ منطقه جنگی خودم اینجا به دنیا امده ام وپدرم از ساله ۵۷ در خدمته جهاد سازندگی استان خراسان وتا پایان جنگ تحمیلی حضور داشته و شیمیایی شده است نمیدونید چه قدر سخته که به ما میگن افغانی عمویه نازنینم در این جنگ شهید شده بازم به ما میگن افغانی

 5. امین
  ۱۸ شهریور ۱۳۹۲

  وقتی به مهاجران افغان شخصیتی داده نمی شود و حتی به بچه هایشان که در ایران به دنیا آمده اند شناسنامه داده نمی شود، مسئولان نمی توانند برخورد جدی در مورد خلاف هایشان داشته باشند. بهشان شخصیت بدهید احترام بگذارید بعد ازشان انتظار داشته باشید مشکلی در جامعه ایجاد نکنند. ضمن اینکه 90 درصد افغانی ها انسانهای پاک، مسئولیت پذیر، خانواده دار، قابل اعتماد و اهل کار و تلاشند. واقعا حرکت برخی در برخورد با افغانی ها مشمئز کنندس.

 6. مهاجر
  ۱۸ شهریور ۱۳۹۲

  هیچ مشکلی نیست که به پارک راه ندهند یا مدرسه وحتی حوزه دانشگاه….ازپیشرفت افغانها می ترسند که حتی در ورزش هم ورودممنوع به سطوح بالاتردیده می شود.تنها نتیجه ای که درذهن های افغان ها از ایران وایرانی ثبت می شودبه رنگ تیره وسیاه خواهد بود به اجبار مهاجرت.بدترازآن تیره شدن ذهن جهانیان ازاین اعمال می باشد.زیرسوال رفتن دین اسلام,هم زبانی و….

  • ناشناس
   ۱۹ شهریور ۱۳۹۲

   البته در پارک راه ندادن را ندیده ام و تا الان هم نشنیده بودم اما در سایر موارد متاسفانه حق با شما است. اما چرا اینطور شده است؟
   چرا وقتی یک ارمنی یا ترک یا حتی عراقی به ایران می آید به اندازه افغانی مورد ستم واقع نمی شود؟
   من قبول ندارم که کسی با پیشرفت افغانها مخالف است. اساسا تا شما این بحث را پیش نمی کشید راه پیدا کردن هر راه حلی را می بندید.

  • مجتبی
   ۳۰ آذر ۱۳۹۲

   دوست من ، قضیه ی پارک راه ندادن مربوط به همین نوروز امسال بود در اصفهان !

   حق درس خواندن هم درسته ، زمانی که خود من سوم راهنمایی بودم خیلی از دوستانم از درس خوندن محروم شدن و رفتن دنبال کار !

   و خود من هم زمانی که دانشگاه علمی کاربردی قبول شدم در رشته ی برق 4 سال پیش وقتی رفتم ثبت نام کنم طرف بهم خندید ! منو پاس داد به ساختمان مرکزی اونجام بهم گفتن ورود اتباع ممنوعه !

   اما این قضیه که فقط کوره و دهات اینطوریه درست نیست ، این مسئله ای که برای خود من در تهران رخ داده ( من ساکن و شاغل تهران هستم ) با دوستان رفتیم استخر !

   بالای در استخر تابلوی بزرگی زده بود که ورود اتباع خارجی ممنوع !

   و هزاران نمونه ی دیگه که نمیگنجه اینجا بگم ، پس کار از منکر شدن گذشته

 7. ناشناس
  ۱۹ شهریور ۱۳۹۲

  به نظر من عکس ساختگی است. هیچ تصویری از تابلو مدرسه وجود نداره.
  ضمن اینکه ما به تبعه افغانستان “افغانی” میگیم و نه “افغان”. افغان را خودشان میگویند و به نظر میرسه این عکس ساختگی و برای مظلوم نمایی بوده.
  من عزیزان و مهمانان افغانی در کشورم رو دوست دارم. خیلیهاشون رو میشناسم که بسیار بسیار مومن و معتقد و شریف هستند. تو محله مون عزیزی افغانی هست که همسرم همیشه میگه حسرت میخورم به تربیت بچه های ایشون. چه بچه های خوبی تربیت کرده. یکی از یکی بهتر. اما بنظرم این مظلوم نماییها که حتی ممکن هست کار اجانب برای ایجاد اختلاف باشه رو نباید گسترش داد.

  • افغانستانی
   ۱۹ شهریور ۱۳۹۲

   آقای ناشناس و دتمامی وستان ناشاس ایرانی سلام. من خودم یک افغانی نه که یک افغانستانی هستم. ما افغانستانی‏ها همیشه دعا می کنیم که نان تان گرم باشد و آب تان سرد. اما عکس ساختگی نیست به چند دلیل.
   یک. این عکس را سایت خبری میبد یزد منتشر کرده بود و زمانی که فهمیدند که چه حماقتی را با انتشار خبر و عکس‏های مرتبط مرتکب شدند سریع از خروجی سایت شان برداشتند.مثل خبر منع ورود مهاجران افغانستانی به پارک اصفهان
   دو. ما افغانستانی های مهاجر در ایران از کلمه افغانی و افغان هرگز رضایت نداریم و حتی این اسامی را که بر اثر لطف مسئولان محترم ایران برما تحمیل شده است، بر خود توهین می دانیم. متاسفانه این اسامی حالا برای خود جا باز کرده است و هر چه من افغانستانی فریاد بزنم که افغانی نیستم کسی قبول نخواهد کرد. چرا؟. چون افغانی واحد پول افغانستان است و افغان، بر قوم پشتون که اکثریت آنها طالبان است، در افغانستان گفته می‏شود.در ضمن باور کنید که ما در این سالها بسیار مورد نامهربانی قرار گرفته ایم. به اتهام های زیاد و گناه نکرده ی زیادتر آزار دیده‏ایم. از حکایت غلامرضا خوشرو گرفته تا بیجی و تا …. من منکر جنایت برخی از افغانستانی ها نیستم، اما این دلیل نمی شود که به گناه آهنگری در بلخ، گردن مسگری در کاشان قطع شود. بیایید همان گونه که ما هم بسیار جفا دیدیم ولی جفا ها را به حساب کل ملت بزرگ ایران نگذاشتیم. شما هام خطای یک انسان عقده ای یا چه می دانم مهره خارجی اختلاف انداز را به حساب تمام مهاجرین نگذارین. در اسلام عزیز، انصار و مهاجر افتخار بزرگی دارند. این افتخار نصیب انصار و مهاجران واقعی است.

  • امین
   ۱۹ شهریور ۱۳۹۲

   من به شخصه از همه افغانستانیهای عزیز عذر خواهی می کنم.
   چند نکته:
   1- بنده با برادران افغانستانی زیادی ارتباط کاری داشتم. شاید بیش از 30 مورد مختلف. در هیچ کدوم از این برخوردها جز انصاف، مسئولیت پذیری، وفاداری چیزی ازشون ندیدم.
   2- امیدوارم مسئولین بجای خط و نشون کشیدن برای افغانستانی‌ها به فکر حل مشکلات شناسنامه ای و تردد و … این عزیزان باشند.
   3- خیلی از این افغانستانی‌هایی که الان در ایران هستند خیلی راحت تر از ما ایرانی ها می تونن برن سوئد و کانادا و انگلیس و آمریکا پناهنده و بعد از مدتی سیتیزن اونجا بشن، اما اغلب شون خصوصا اونهایی که با خانواده به ایران اومدن بخاطر مسائل اخلاقی و فرهنگی کشورهای اروپایی این مشکلات رو در ایران تحمل می کنند.
   4- در کشورهای اروپایی حتی سوئیس به فرزندان مهاجران قانونی شناسنامه داده میشه و حتی به خود مهاجران هم بعد از مدتی شناسنامه میدن و حق حقوق شهروندیشون رعایت میشه. اما ایران حق و حقوق افغانستانیها رو رعایت نمیکنه هیچ بی احترامی و بی حرمتی هم بهشون میکنن و حتی به بچه هاشون که در ایران به دنیا اومدن شناسنامه نمیدن
   5- آلمان بخاطر حضور نیروی کار ترکیه ای آلمان شد، آمریکا بخاطر وجود نیروی کار چینی و خیلی از این دست مثال ها زیاده.
   الان هم آلمان کشور موفقیه هم خود ترکیه که زمانی فقط نیروی کار آلمان رو تامین میکرد.
   اما ایرانی ها به جای اینکه به نیروی کار افغانستانی (چه نیروهای ساده و چه تحصیلکرده و متخصص) به دید یک فرصت نگاه کنه به دید تهدید نگاه میکنه. حضور افغانستانیها در ایران فرصتی برای پیشرفته هم برای ایران هم برای افغانستان.

  • روح الله
   ۲۰ شهریور ۱۳۹۲

   احسنت!ما اگه میرفتیم اروپا سر یکسال با پاس اروپایی میومدیم ایرا یا هر جای دنیا

 8. افغانستانی
  ۱۹ شهریور ۱۳۹۲

  از نظرات دوستان استفاده کردم. من با اینکه انقلاب را دوست دارم و نظام را دوست دارم امام خمینی و رهبری را دوست دارم . از ملت ایران که در همه‌ی عرصه ها موفق بودند تجلیل میکنم ولی نمی دانم چرا در مورد ما افغانیها رویکرد منفی دارند. چرا در رسانه‌ها درباره فداکاری شهدای افغانستانی شیعه چیزی نمیگویند چرا از نقش شیعیان افغانستانی در دفاع از منافع شیعه در سوریه بالاخص حرم حضرت زینب چیزی نمی گویند؟ و گفتنیهای بسیار…

  • روح الله
   ۱۹ شهریور ۱۳۹۲

   عزیزم آخه ما تو ایران انگلی بیش تصویر نشدیم!!
   به نظر من شیعیان مهاجر افغان در ایران واقعا غریب هستند ویاوری جز خداوند امام رضا(علیه السلام) ندارند!
   بابا ماهم مسلمانیم!!!
   (((اللهم عجل لولیک الفرج)))

 9. هیچ کس
  ۱۹ شهریور ۱۳۹۲

  پخش اینگونه تصاویرنه تنها مارا به شهدا بلکه به تمام مسلمین مدیون می نماید درضمن این تصاویررا به کسانی که می گویند مارابه فلسطین چکر نشان دهید بخصوص نماینده مردم گتوند شوشتر

 10. روح الله
  ۱۹ شهریور ۱۳۹۲

  سلام علیکم:
  مشکل شما اینه که فکر میکنید افغانها همه مشتی کارگر بیسواد اند
  میدونید چه تحقیر بزرگی به ما میشه وقتی باید برای دریافت کارت کار به اجبار شغلهای سخیف وسخت رو انتخاب کنیم و هیچ حق دیگه ای نداریم
  کسانی که سالها کار آفرین بودن،کارهای تولیدی و توزیعی داشتند اما به اسم ایرانی باید روی کارت کارشون کیسه زن،سلندرسازو…
  به اجبار نقش ببنده
  پس از سی سال اقامت قانونی در ایران اسلامی!!
  (((اللهم عجل لولیک الفرج)))

 11. ناشناس
  ۱۹ شهریور ۱۳۹۲

  من به عنوان یک شیعه به نمایندگی از ملت ایران از برادران زحمتکش و صدیق و هم زبان و هم مذهب و همسایه افغانستانی خود عذرخواهی می کنم و شرمنده مولا امیر المومین علی علیه السلام هستم که اینگونه مسولان و بعضی افراد نادان به شما عزیران مظلوم و پناهنده اینگونه توهین و اهانت می کنند و دست شما یه هیچ کجا نمی رسد خاک بر سر ما که اخلاق و ادب و مرام و جوانمردی را فراموش کرده ایم خاک بر سر ما

 12. مالک
  ۲۰ شهریور ۱۳۹۲

  شرمنده ایم
  فقط می تونم همینو بگم

 13. ناشناس
  ۲۰ شهریور ۱۳۹۲

  به نظر من تمام اتساتها در هر جای دنیا که بخواهند میتوانند زندگی کنند واین تنها عده ای معدود انسان کوته بین هستند که شرایط را بر دیگران سخت میکنند که به دور از انسانیت است.

 14. روح الله
  ۲۰ شهریور ۱۳۹۲

  نامه سرگشاده دکتر صادق زیباکلام استاد سرشناس علوم سیاسی ایران به رییس جمهور روحانینامه سرگشاده دکتر صادق زیباکلام استاد سرشناس علوم سیاسی ایران به رییس جمهور روحانی در اعتراض به وضعیت نامطلوب پناهجویان افغانستانی در ایران!!

  بسمه تعالی

  جناب آقای دکتر حسن روحانی
  رییس جمهور اسلامی ایران دامه عظمه
  احتراما به استحضار می رساند که امنای دولت علیه برای پناه جویان افغانی تا 15 شهریور (سنبله) ماه جاری ضرب الاجل تعیین کرده که می بایستی کشور را ترک نمایند. این البته نه نخستین باری است که ما اقدام به اخراج دسته جمعه افغان ها می نمائیم و نه یقینا آخرین بار خواهد بود. واقعیت تلخ آنست که پناه جویان افغانی ساکن ایران از هیچ حق و حقوق اسلامی، انسانی، اخلاقی و بین المللی برخوردار نیستند. حسب موازین بین المللی یک پناه جو ولو آنکه به صورت غیر قانونی هم وارد کشوری بشود بعد از آنکه تکلیفش روشن می شود، از کلیه حق و حقوقی که شهروندان آن کشور از آنها برخوردار هستند بهره مند می شود. اما متاسفانه در ایران چنین حقوقی برای پناه جویان افغانی بالمره وجود ندارد. یک پناه جوی افغانی که 10، 20 و یا حتی 30 سال در ایران زندگی کرده، در ایران ازدواج کرده و خانواده و مسکن و شغل دارند، در انتهای سال دهم، بیستم یا سی ام مثل آب خوردن از کشور اخراج می شود. هر انسانی ترجیح می دهد که در مملکت خودش زندگی کند. اگر ایرانیان به غرب می روند، یا افغانیان به ایران می آیند، از سر استیصال است. همه ما می دانیم وضعیت زندگی در افغانستان چگونه است. همه ما این را هم می دانیم که ایران نقشی در به وجود آوردن آن وضعیت نداشته. اما این هم یک واقعیتی است که یک پناه جوی افغانی پس از چند سال که در ایران به سر می برد، عملا صاحب یک زندگی می شود. همچنانکه قریب به سه میلیون ایرانی در کشورهای اروپایی، آمریکا، کانادا یا استرالیا هم بعد از مدتی صاحب زندگی می شوند. آیا این درست است که کشورهای غربی به واسطه اینکه مشکل بیکاری دارند، ایرانی ها و سایر پناه جویان را اخراج کنند که کار برای بیکاران خودشان ایجاد شود؟ کشورهای غربی که ناصبی، نصارا، بی دین، کافر، ملحد و صهیونیست هستند، نه تنها هرگز مشکلات و مسائل شان را با اخراج پناه جویان حل و فصل نمی کنند، بلکه همانطور که عرض شدمسلمان و غیر مسلمان در آن جوامع ملحد از همان حق و حقوقی برخوردارند که مردم خودشان. کجای این کار انسانی، اسلامی، و اخلاقی است که ما هیچ حقوقی برای پناه جویان افغانی که سال ها در ایرانی ها زندگی کرده اند، با اتباع ایرانی ازدواج کرده و کارو زندگی بهم زده اند قائل نیستیم؟ آیا کاری که اماراتی ها با ایرانی ها کردند و آنان را علی رغم آنکه سال ها در آنجا اقامت داشته و کار و زندگی به هم زده بودند، اخراج کردند، خیلی درست بود؟ جناب رییس جمهور معزز، چه فرقی میان رفتار اماراتی ها با ایرانیان و رفتار ما با افغانی ها وجود دارد؟ به علاوه مگر برخی از مسئولین ما معتقد نیستند که جمعیت کنونی ایران می بایستی دو برابر شده و به 150 میلیون نفر برسد، پس چگونه است که ما چند صد هزار افغانی که هم نژاد، هم مذهب، و هم زبان خودمان هستند را نمی توانیم پذیرا بشویم؟ در حالیکه که در جوامع غربی یک پناه جوی ایرانی از همه حقوق مدنی برخوردار است، آیا این خفت آور نیست که در ایران افغان ها نمی توانندفرزندانشان را حتی به مدرسه بفرستند؛ نمی توانند یک دفترچه خدمات درمانی داشته باشند و بیمه شوند؛ به فرزندانشان که در ایران متولد می شوند شناسنامه نمی دهیم؛ ازدواجشان با ایرانیان را به رسمیت نمی شناسیم؟ حتی اجازه نمی دهیم یک حساب بانکی باز کنند. آیا ظلم و تبعیض نژادی از این بیشتر هم وجود دارد؟ رفتار ما با افغان ها از جمله اینکه حتی به آنان در برخی از شهرهایمان اجازه ورود نمی دهیم و آنرا با افتخار اعلام هم می کنیم، یاد آور رفتار اروپایی های قرون وسطی و آلمان نازی با یهودی ها ، و رفتار نژاد پرستان سفید پوست در آمریکا و آفریقای جنوبی دوران آپارتاید با سیاه پوستان است. استدعا دارم بجای خط و نشان و تهدید افغان ها ، ما هم همچون بلاد راقیه دنیا با پناه جویان مان حسب عهد و میثاق ها و ضوابط بین المللی رفتار نماییم. جمعی را مقرر بفرمایید تا برای نخستین بار بعد از سه دهه که سرنوشت پناه جویان افغانی در ایران از هیچ ثبات و امنیتی برخوردار نبوده و با یک مصاحبه، نطق یا تصمیم فلان مسئول وزارت کشور، یا کار و امور اجتماعی یا رییس پلیس ، زندگی شان دچار طوفان و گرد باد می شده، از یک ثبات و امنیت و حد اقل موازین انسانی برخوردار شود. خدا می داند که زندگی افغان ها در ایران بجز درد و زجر خیلی چیز دیگری ندارد. جناب رییس جمهور، کمک کنید کاری کنیم که بتوانیم بعنوان یک ایرانی در چشمان یک پناه جوی ستم دیده افغانی که تنها گناهش این بوده که در افغانستان بدنیا آ مده نگاه کنیم و سرمان را از خجلت به پایین نیفکنیم.

  ایام بکام باد
  صادق زیباکلام
  پانزده ام شهریور ماه یکهزاروسیصدونوددو

 15. ناشناس
  ۲۰ شهریور ۱۳۹۲

  ما از تریبون مستضعفین انتظار داریم این مسئله را پیگیری کنه و تریبونی باشه برای برادرانی که واقعا هیچ تریبونی برای فریاد زدن ندارن

 16. زائر
  ۲۱ شهریور ۱۳۹۲

  جقدر عجیبه باورم نمیشه… دیروز خیلی اتفاقی نحوه شهادت این شهید بزرگوار رجب غلامی رو خوندم… امروز وصیت نامه ش بدون اینکه اسمی سرچ کرده باشم……… چقدر شهدا حضورشون در لحظه لحظه زندگی ما واضحه….. و چقدر ما غافل……..

  پس از باز کردن معبر مین ،
  به سیم خاردار حلقوی رسیدند که به هیچ عنوان نمی‌شد آنرا قطع کرد،
  چون اگر سیم را قطع می‌کردند سیم‌ها جمع شده و معبر منفجر می‌شد!
  خبر رسید که گردان پشت سیم خاردارهای حلقوی گیر افتاده ،
  از مکالمات بی‌سیم معلوم بود برادر کاوه اصرار دارند که کار زودتر شروع شود . . .
  در همین حین یک جوان به روی سیم های خاردار خوابید
  بعد هم گفت: همه از روی من عبور کنید
  بیش از سیصد نفر از روی بدن او عبور کردند!
  خارهای سیم در بدن جوان فرو رفته بود، در زير نور منوّر کاملاً مشخص بود ،
  قطرات خون از بدن او جاری شده بود.
  وقتی همه نیروها از روی بدن او عبور کردند، عمليّات با موفّقيّت آغاز شد . . .
  در همان لحظات جوان را از روی موانع بلند کرديم
  همينطور که خون از تمام بدن او جاری بود،
  دستانش را به سوی آسمان بلند کرد :
  خدايا تحمّل ندارم
  شهادت را نصيبم کن ،
  در همان لحظه، گلوله ای بر چهره نورانی او نشست . . .
  اهل افغانستان بود ،
  پيکرهای شهدای عمليّات والفجر9 به شهرستان بجستان آمد
  تمامی شهدا توسّط خانواده هايشان تشييع و تدفين شدند
  امّا هنوز يک شهيد مانده ،
  کسی برای تحويل پيکر او اقدام نکرده
  خانواده اش را درجنگ افغانستان از دست داده بود . . .
  نانوا او را شناخت . . .
  مدتی در نانوایی کار میکرد!
  امام فرموده بود: جبهه رفتن واجب کفایی است.
  او هم مقلّد امام بود ؛
  می گفت: “اسلام مرز نمی شناسد، امام ولّی ماست ”
  «شهید رجبعلی غلامی »
  غربت و گمنامی خاص خودش را داشت ، نوزده سال بیش تر نداشت . . .
  از تمام دار دنیا یک موتور داشت ،
  آن را هم وصیت کرده بود بفروشند و به جبهه کمک کنند . . .

  • روح الله
   ۲۳ شهریور ۱۳۹۲

   دستت درد نکنه برادر از این شرح زیبا
   من به نماینده گی از جبهه فرهنگی سیدالشهدا
   از مجموعه خیریه شهدا افغانستان
   از همه شما تشکر میکنم

  • روح الله
   ۲۳ شهریور ۱۳۹۲

   خدایا این شهید چند وقت پیش ما که داشتیم روی کلیپ شهدا کار میکردیم با بچه های جبهه فرهنگی سیدالشهدا یک از دوستان مخلص ما آقاسید بهروز یک خواب شگفتی میبینه که در اون خواب فقط شهید علی غلامی اسمش رو میخونه در خواب
   ما میگشتیم دنبال این شهید که به برکت کامنتهای این پست نورانی هم عکس هم وصیت نامه وهم نحوه شهادتش رو به شکل شگفت انگیزی پیدا کردم
   به خدا ما افغانها در ایران مظلومیم مظلوم!
   (((اللهم عجل لولیک الفرج)))
   شرح اینقضیه رو انشاالله بتونیم به طور مفصل براتون بنویسم وشما هم انشاالله منتشر کنید این معجزه نورانی رو
   یاعلی مدد
   الان که پاسخ برا شما عزیز گذاشتم این قضیه یادم اومد!

 17. زائر
  ۲۱ شهریور ۱۳۹۲

  سال 85 برای جنگ 33 روزه ی سری چادر مقاومت توی میادین تهران برقرار بود.
  بطور نمادین از داوطلبان اعزام ثبت نام می کردیم

  یادمه بین داوطلبان آقایی اومد ک اهل افغانستان بود… سوال کرد اعزام جدی هست یا نه. گفتم نمادینه اما اگر قرار ب اعزام باشه ان شاالله از این اسامی استفاده میشه.

  گفت از نیروهای احمد شاه مسعود بودم… برام از مبارزاتشون تعریف کرد… آرزوی جهاد و شهادت داشت… و آماده اعزام برای دفاع از هم مسلکاش توی کشوری ک مورد تهاجم اسرائیل قرار گرفته بود.

  اسلام مرز نمی شناسد…..

 18. روح الله
  ۲۳ شهریور ۱۳۹۲

  خدایا این شهید چند وقت پیش ما که داشتیم روی کلیپ شهدا کار میکردیم با بچه های جبهه فرهنگی سیدالشهدا یک از دوستان مخلص ما آقاسید بهروز یک خواب شگفتی میبینه که در اون خواب فقط شهید علی غلامی اسمش رو میخونه در خواب
  ما میگشتیم دنبال این شهید که به برکت کامنتهای این پست نورانی هم عکس هم وصیت نامه وهم نحوه شهادتش رو به شکل شگفت انگیزی پیدا کردم
  به خدا ما افغانها در ایران مظلومیم مظلوم!
  (((اللهم عجل لولیک الفرج)))
  شرح اینقضیه رو انشاالله بتونیم به طور مفصل براتون بنویسم وشما هم انشاالله منتشر کنید این معجزه نورانی رو
  یاعلی مدد

 19. سینا
  ۲۹ شهریور ۱۳۹۲

  از سایت تریبون بابت نشر این خبر ممنونم . البته این وظیفه هر انسان است که در مقابل ظلم بایستد. انیشتین میگه : دنیا جای خطرناکی است برای زندگی نه به خاطر کسانیکه جنایت میکنند بلکه به خاطر کسانیکه که میبینند و کاری نمیکنن.

 20. عباس سرافراز
  ۳۰ شهریور ۱۳۹۲

  من به عنوان يك افغاني مي گويم: درطول سه دهه حضور مهاجرين افغاني درايران، دولت ومردم اين سرزمين مي توانيستند ازاينان يك دوست ونماينده واقعي ايرانيها ساخته وبه افغانستان ارسال نماينداما با ندام كاريهاي ايران درشرايط فعلي تبديل به مخالفين شده اند به چند دليل:
  الف: برخورد خشونت بار پليس با مهاجرين وكلانتريها وادارات دولتي ب: تبعيض آشكار دولت با فرق گزاري مهاجر با ايرانيها در توزيع امكانات ازمهاجرين مي گيرند وبه ايرانيها مي دهندباوجود اينكه بيشترين زحمت را مهاجرين مي كشند كارهائي را كه هيچ ايراني انجام نمي دهند مثل: مرغداري وگاوداريو… ج: شهريه از دانش آموزان ودانشجويان د: درشهر قم اگر اختلاف بين دو مهاجر يا يك ايراني ويك مهاجر اتفاق بيفتد وكار به ادارات برسد فوراً طرف افغاني بدون دليل با خانواده ازمرز طرد مي گردد ه: حتي قبر مردگان پول سنگيني را درشهر صدور فرهنگ وادب قم ازمهاجرين مي گيرند!! كجاي اين روش اسلامي وانساني است، اگر به مراجع ذيصلاح گفته شود ترتيب اثر ني دهد بلكه زمينه دستگيري نيز فراهم شده وخفه مي گرددو…

 21. محمد
  ۳ مهر ۱۳۹۲

  سلام
  با احترام به نظر کسانی که مرتکب این عمل شدند ، به همه دوستان توصیه جدی می کنم کتاب :””” جانستان کابلستان “”” اثر رضا امیرخانی رو مطالعه کنید .
  ممنون

 22. ali
  ۴ مهر ۱۳۹۲

  من یکی از هزاران مهاجر افغان متولد ایران هستم که به شکر و حمد اللهی الان شهروند استرالیا پس از ۴ سال شدم. هیچ خاطره ای جزغم و درد، سیاهی از ایران پس از ۲۲ سال زندگی ندارم حتی در دانشگاه هم بخاطر افغان بودن تحقیر شدم وای بر شما ملت ایران حقی را که بر برادر مسلمانم داشتم کافر با مهربانی بدون هیچ چشم داشتی ادا کرد

 23. ناشناس
  ۸ مهر ۱۳۹۲

  به اميد ظهورش و به اميد برقراري عدالت و اسلام واقعي در جهان

 24. یحیی
  ۲۸ مهر ۱۳۹۲

  سلام.چند نکته خدمت همه.
  1.من یک افغانی الاصل هستم
  2.شایددراکثردنیاعده زیادی ازبیگانه خوششان نیاید.این امری مسلم است.کاریش هم نمیشه کرد.برای همین نه افغانستانی و نه ایرانی نباید ناراحت باشند.فقط همه دوستان توجه کنند،ایران ادعا داردکه ام القری اسلام است وسعی دراجرای اسلام ناب دارد.برای همین لااقل لازمه،متناسب باانچه ادعا میشود،عمل شودواین قاعده عقلیه ظاهرا. ازسایر دنیا انتظارنیست،اما از ایران انتظاره
  3.من امام خمینی و مقام معظم رهبری راباجانم دوست دارم.وهمیشه همه شیعیان،مسلمانان ازجمله ایران اسلامی را دعا میکنم.وقتی تنهام ازاینکه زودتر بدنیا نیامدم گریه میکنم واشک میریزم که چرا امام را ندیدم تاجانم را برایش فداکنم
  4.میدانیدبسیاری ازافغانستانیهایی که درایران زندگی میکنندشیعه هستند.و در افغانستان هم در دوره کمونیست ها و هم طالبان، جرمشان خمینیزم (طرفدار خمینی) و شیعه بودن است.
  5.اشکال نداره که ایرانی هابگویندازافغانی خوششان نمیآید،امانگوییدکه امام را دوست نداریم یانباید دوست داشته باشیم.نگوییدکه درکربلای ایران شهید ندادیم ونگویید که کسی نباید ازشهدای افغانی حرفی بزنه.درهمه اقوام وهمه ملیتها،عده ای لاشی پیدا میشه، ربطی به ملیت وقومیت نداره،پس خواهشاهمه رابه خاطرچندنفرمحاکمه نکنید.لااقل بخاطرشهدای افغانی که درایران شهیدشدند. لااقل بگیدهمه،بدنیستند.بعدش خواستیدانهایی که غیرقانونی امدندرا اخراج کنید.
  6.بسیار اتفاق افتاده که ایرانی ها رفتاری بد داشتند،حتی درتنهایی ازشدت ناراحتی اشک ریختم،اما همه ایرانیهارا لعن و نفرین نکردم،بخاطرایرانی بودن و رفتار ضدانسانی و ضداسلامی بعضی ایرانیها.
  7.خدایا مرا در انجایی که لیلای من خواست،شهید کن،هرجاکه باشد،فرقی نمیکنه میخواهد افغانستان،ایران،عراق یا سوریه ولبنان…

 25. sima
  ۳۰ آبان ۱۳۹۲

  مخالف صحبت شما درباره نژادپرستی ایرانیها هستم شاید برخی افکار نادرست دارند اما همه نه.درود برشرف این شهیدان من خودم دوست دارم حامی دادن شناسنامه و..به افغانهای متولد ومقیم ایران باشم نمیدونم بایر چیکارکنم.البته برخی افغانها کارهای ناشایستی کردن اما تعمیم پذیری ندارد.

 26. sima
  ۳۰ آبان ۱۳۹۲

  آقای یحیی نفرمایید من خودم ایرانی وبختیاری هستم وهمیشه احترتم به افغانها گذاشتم.ناراحت میشم میگید ایرانیها فلان فلان شاید برخی ناآگاه باشن به پای همه نذارید. یل علی

  • یحیی
   ۱۲ دی ۱۳۹۲

   من هم نگفتم همه ایرانی ها بد هستند. گفتم من هیچ موقع همه ایرانی ها را به خاطر بعضی ها نفرین نکردم.

 27. سیما بختیاری
  ۳۰ آبان ۱۳۹۲

  به عنوان ایرانی از همه افغانها معذرت می خوام به خدا همه اینطور که میگید نیستن.خیلی ازاین حرفها ناراحت میشم.

 28. نرگس
  ۹ آذر ۱۳۹۲

  حتی. کلمه‌ی ظلم هم ناچیزه در برابر این همه بی عدالتی

 29. محمد امین
  ۱۰ آذر ۱۳۹۲

  سلام…
  من هم یه افغانستانی متولد ایران هستم.الان دیگه 23 سال دارم.یعنی 23 سال هست در این خاک زندگی می کنم ولی هیچ حقوقی ندارم!وقتی وارد اداره ای میشم اولش کلی احترام هست ولی وقتی که میفهمند افغانستانی هستم رفتارشون کاملا تغییر میکنه.به خودم می گم خدایا چه گناهی مرتکب شدم که تو ایران به دنیا اومدم!به خدا ما بچه هایی که تو ایران به دنیا اومدیم گناهی نداریم.ما حتی با فرهنگ این مرز و بوم بزرگ شدیم!ما عاشق این سرزمین و مردم و فرهنگ اونیم.ما هم یه ایرانی هستیم ولی فقط آبا و اجداد ما در جای دیگری زندگی می کردند!حال گناه ما که اینجا به دنیا اومدیم و بزرگ شدیم چیه!!!؟حتی پسر عمه من به تازگی با سپاه ایران به سوریه رفت و شهید شد!به خدا اگه به ما بها بدن ما هم جون خودمونو برای این خاک مقدس فدا می کنیم.مثل همه شهدایی که رفتند بدون این که فکر اینو بکنند که در چه کشوری شهید می شن!!!ایران دوستت داریم با تمام وجود…

 30. محمد
  ۱۲ آذر ۱۳۹۲

  با عرض سلام من فرزند شهید افغانی هستم بنیاد شهید کارت شناسایی خانواده شهدا به ما داده اما به ما میگویند کی از شما خواسته بود که بیاین جبهه و حالا هیچ خدماتی به ما نمیدهند و میگویند این امکانات مال فرزندان شهدای ایرانی است شما باید بروید کشور خودتان را اباد کنید

 31. ناشناس
  ۲۱ آذر ۱۳۹۲

  سلام اقا چه ربطی داره که شما همه چیو قاطی میکنید افغانیها به طور قاچاق که تعدادشون هم کم نیست دارن در این مملکت زندگی میکنن بدون مالیات و عوارض اینقدر رو پیدا کردن که شدن انواع پیمانکارها و مردم ساده ما هم بهشون کار میدن .اینارو باید از این مملکت بیرون کنند

  • سید عزیز
   ۲۳ آذر ۱۳۹۲

   سلام
   شما درس میگین اتباع غیر قانونی رو باید اخراج کنن ولی اونایی که قانونین چرا؟

 32. مدافع حرم
  ۲۲ آذر ۱۳۹۲

  کسانی که اینطور با این لحن حرف میزنید بدونید همینای که شما متنفری ازشون تا 120سال پیش مردم همین خاک بودن
  اینا به خاطر اینکه تکفیری ها چهار روز دیگه پاشون لب مرز ایران نرسه دارن با جونشون بازی میکنند و خودشون روگوشت دم توپ قرار دادن که پس فردا وهابی سر برادر شیعه اش رو تو ایران نبره تا وهابی به خواهر شیعه اش تجاوز نکنه،هر روز دارن شهید میارن از سوریه .نمونش دوست خودم که سه روز پیش اعزام شد به حلب سوریه که بدترین نقطه سوریه هست .پس وجدانتون را به فرق شکسته مولا قاضی کنید .
  لبیک یا زینب

  • سید عزیز
   ۲۳ آذر ۱۳۹۲

   سلام
   منم یک افغانستانیم.بخدا دارم میمیرم هر روز خدا خدا میکنم برم سوریه از ناموسم دفاع کنم.الان عموم تقریبا چهار ماهه که تو سوریه داره میجنگه.خبر که میاره گریم میگیره میگم آخه چرا من نمی تونم برم بخاطر اینکه سنم کمه نمیزارن؟
   بخدا ما زن و چه های این مملکو ناموس خودمون میبینیم.تا جون داریم ازشون دفاع میکنیم. ترو خدا دعام کنین منم برم سوریه.برا خانوم سه ساله.براخانوم جانمون حضرت زینب جونمو بدم…

 33. پارسا ....
  ۱۳ دی ۱۳۹۲

  بنام خدا
  سلام
  انشا اله همه شهدا با پیغمبر (ص) محشور شوند
  ایرانی افغانی همه با هم برادرند
  امام حسین (ع) برای اینکه اسلام زنده بماند کشته شدند

 34. غریب
  ۲۶ دی ۱۳۹۲

  منم یه دو ملیتی هستم مادرم ایرانی و پدرم افغانی هیچوقت من با اینک ایران سرزمین مادریم و زادگاهمه با اینک بیست و یک سال سن دارم ن شناسنامه دارم ن هیچی دیگ عاشق تحصیل بودن ولی ازش محروم بودم .یه دخترم حتی نمیتونم ازدواج کنم.چند وقت پیش با پسر ایرانی اشنا شدم بعد از مدتی از رابطمونتصمیم ب ازدواج داشتیم نخواستیم با اینک امید داشتم تا اون موقع شناسنامم جور میشه ولی بهش حقیقت گفتم زد زیر ازدواج .دلم میشکنه وقتی بخاطر زیبایم میان جلو ولی بعدش…من گناه کارم میدونم

 35. yonos
  ۱۳ بهمن ۱۳۹۲

  سلام برادران و خواهران…
  یکی از شهدای افغانی به نام شهید حسین حسینی در شهرچهاردانگه
  گلزار شهدای امامزاه عباس دفن شده است…

 36. بچه های افغانستان
  ۲۲ بهمن ۱۳۹۲

  سلام خدمت تمامی بروبچ چه ایرانی چه هموطن خودم افغانستانی.
  والله مسخره ترین چیزی که بنده ی افغانی از ایران دیدم تو شهر دماوند/ آبسرد بوده من که خودم تو دماوند هستم ولی هموطنامون تو آبسرد حتی قبرستون واسه خاک کردن مرده هاشون ندارن .
  مدتیه قبرستون شهر تقریبا پر شده و از پذیرفتن مرده های افغانی امتناع می کنه شهرداری و شورای شهر هم هی این دست و اون دست می کنن .
  همشهریامون هم مجبورن مرده هاشون رو به شهرهای اطراف یعنی کیلان و … ببرند.
  متاسفانه هنوز هم که هنوزه هیچ اقدامی صورت نگرفته.
  به خدا قسم اگه ما جانی و دزد و…هم باشیم خاک کردنمون چه انسانی چه دینی چه مذهبی بر همه واجبه .
  من نمی دونم شیعه افغانی چه گناهی کرده که اون از کشور خودش که نسل کشی شده و الان هم کم بیش میشه اینم از کشور همسایه و هم مذهب که …
  ببین آدرس دادم که نگی الکی میگم باور نداری برو ببین.

 37. saeedeh
  ۲۳ بهمن ۱۳۹۲

  من يه دختربجستانيم.
  وقتي اين چيزاروخوندم واقعابهم رختم
  چون چن نفرازافغانيهابدن كه نميشه گفت همشون بدن هرچيزي بدوخوب داره
  من خودم شخصاشهيدرجب غلامي روخيييييييييييلي دوس دارم

 38. میثم
  ۲۶ بهمن ۱۳۹۲

  من افغانی هستم به ملیت، شیعه بودن و دینم افتخارمیکنم. مهم نیست ۲۵سال دارم متولدایرانم اما یک سیم کارت بنامم نمیزنن، مهم نیست ۶سال از درس خوندن محروم شدم مهم نیست افغانی بودن یعنی تحقیرشدن… خداروشکر هنوزم میشه تومرغداری گاوداری چاه کنی کارکرد هنوزم شهرهایی هست که ممنوع نشده هنوزم ویزای ۱۰روزه قم تهران مشهد واسه افغانی ساکن ایران هست هنوزم میشه بچه های افغانی با ۲۵۰هزار تومان کلاس ششم رفت هنوزم همه رشته ها دانشگاه واسه اتباع ممنوع نشده هنوزم میشه باشهریه ۴.۵میلیونیم پزشکی خوند. هنوزم میشه زندگی کرد وشاید پیشرفت. هنوزم میشه کامنت داد…
  ممنون ایران وایرانی همیشه آزاد و باصلابت باشید

  • یه بچه سید
   ۲۶ بهمن ۱۳۹۲

   سلام.بخدادرد دل منو گفتی.25سالمه وقتی میخام بادختر موردعلاقم ازدواج کنم نمیتونم.چون شناسنامه ندارم.

 39. انسانم ارزوست
  ۲۷ بهمن ۱۳۹۲

  جناب تریبون ! صدها نظر از طرف افغانها را ثبت کردید و اینطور که پیداست نظرات مثل هم است و موضوعات واحد دارد! حالا اگر کمی عدالت سرت می شود که از ارکان اسلام است! امیدوارم به دیگران هم حق اظهار نظر بدهی و قضاوت را با عقل سلیم خوانندگان بگذاری! البته اگر فکر بالا رفتن نظراتت و ظاهر سازی برای حمایت از مظلومین!!نباشی!
  اینجا دیگر تریبونی برای مستضعفین نیست بلکه سناریوی احساسی عده ای مزدور است که می خواهند در قالب مظلوم نمایی قوانین کشوری و لشگری جمهوری اسلامی ایران را محکوم نمایند و هزاران خدمت و کمک سی ساله ایران به افغانستان و افغانها را با یک خبر یحتمل ساختگی! زیر پا له کنند ! و بدین وسیله از افغانها ابزاری برای محکوم کردن ایران بسازند! همه میدانیم که امریکا و اسرائیل دنبال ان هستند تا با ادامه حضور افغانها, ایران را وارد چالش های اقتصادی و اجتماعی کنند و از طرفی از بازگشت مهاجرین شیعه به افغانستان جلوگیری کنند تا وهابیت و ال سعود هم در حمایت از طالبان اسوده خاطر باشند! این عکس هم اولین بار توسط کارمند صدای امریکا ملینا روزبه منتشر شده افسوس که تریبون مستضعفین هم الت دست همانهاست!

  • منیژه
   ۲۷ بهمن ۱۳۹۲

   ایادی استکبار اونی هست که بویی از انسانیت نبرده و برای تبعیض نژادی و ظلم به افغان‌ها و… تئوری سازی میکنه و متاسفانه از شیعه و گسترش شیعه برای این نظراتش توجیه میسازه نه تریبون مستضعفین

  • انسانم ارزوست
   ۲۸ بهمن ۱۳۹۲

   شما عوض انکه از نام های زنانه برای ظاهر سازی ات سواستفاده کنی و هر روز اسم عوض کنی جناب اریانا برو و از شرارت دوری کن ارگان های دولتی و وزارت اطلاعات ایران با جدیت پرونده مزدوران امریکا و اسرائیل را پیگیری می کنند و بالاخره مجرم را دستگیر می کنند.
   هیچ ظلمی به افغان ها نشده است و ایران سی سال از پناهندگان افغانی پذیرایی کرده است که در طول تاریخ و در جهان بی سابقه است! بارها رئیس کمیسیون پناهندگان سازمان ملل از ایران تشکر کرده است اما امثال شما گویا هدفی جز سیاه نمایی از اقدامات بشردوستانه ایران ندارند و کارشان در اینترنت همین است! خداوند شما را هدایت کند و را معاش بهتری نصیبتان گرداند!
   جناب تریبون شمارا به وجدانتان این نظر نه بخاطر بنده حقیر فقط برای رعایت عدالت ثبت کن و بگذار مردم خود قضاوت کنند اجرکم عندالله

  • یه بچه
   ۱ اسفند ۱۳۹۲

   جناب چرا تند میری. خداجای حق نشسته.یه ذره احساس داشته باش.همین……

  • انسانم ارزوست
   ۱ اسفند ۱۳۹۲

   شرمنده که احساس نداریم و با احساس مردم هم بازی نمی کنیم! یا از در احساس وارد نمی شویم تا تهمت های های ناروا و دروغ را نشر دهیم و حق و ناحق را جایجا کنیم! نرم و تند کردن نظرات هم بخشی از سیاست کاری افرادی است که به هر طریقی می خواهند حرفشان را به کرسی بنشانند درود بر صداقت.
   جناب تریبون سپاسگذارم اگر دیدی بی ادبی شد یا با احساس مردم بازی کردم حذف کن اما عدالت را پایمال نکن

  • شیعه افغان
   ۳۰ تیر ۱۳۹۳

   در روزی از این روزهای غریب و بی‌روح از مادرم پرسیدم چرا به جای اینکه به ایران بیایید به اروپا نرفتید؟
   مادرم آهی کشید و بعد در جوابم گفت:
   ما گمان می‌کردیم ایران سرزمینی اسلامی‌ست…

  • شیعه افغان
   ۳۰ تیر ۱۳۹۳

   اگر زمانی وجدانت بیدار شد سری به اردوگاه های سرزمیت بزن!

  • یاس
   ۲۹ بهمن ۱۳۹۳

   ایران اسلامی هست اما بی در و پیکر نیست!
   اردوگاه هایش هم مانند سایر کشورهاست در اردوگاه از کسی پذیرایی نمی کنند!

  • علی
   ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳

   خدایا اگه امریکا جنایتکاره اکه امریکا دیکتاتوریه یا اصلا اگه امریکا بدترین کشور روی زمین هست مارو همون جا بفرست ما لیاقت ایران رو نداریم ایران کشور انسانهای متمدن هست مثل مولانا و کسان دیگه که زادگاهشون افغانستان هست

  • شیعه افغان
   ۳۱ تیر ۱۳۹۳

   از شما متشکرم

  • احمد اشرفي نوشنق
   ۱۳ خرداد ۱۳۹۳

   واقعا نمي دانم چه شد كه اين نظرات “انسانم ارزوست” را نوشتم ولي سميرجان خودت ميداني با تحريك من و نشان دادن نيمي از حقيقت و تحريك امثال من به نتيجه نمي رسي اينكه گفتي به من بيا با هم نظر بدهيم واقعا شرمسارم كه اين نظرات را نوشتم و واقعا انسانم ارزوست براي تو كه دست از عقايد پانتركيت برنداشتي و مي خواهي بين فارس زبانهاي ايران و افغانستان تفرقه بندازي
   پانتركيسم نابود است ايران پيروز است اقاي سمير تبريزي

 40. انسانی از افغانستان
  ۱ اسفند ۱۳۹۲

  سلام دوست ناشناس شمایی که می گویید وجود افغانستانی ها در ایران باعث خیلی مشکلات در ایران شده منکر این نمی شوم مسایلی در این بین شده اما من خودم یک افغانستانی هستم من هم گاهی اوقات از یعضی دوستان ایرانی حرف های ناخوش شنیدم اما میدانید چیه؟من هرگز اصلا از دوستان دلخور نیستم چون تمام ان رفتار ها به پای کسانی که به من بدون در نظر گرفتن اینکه اهل کجا هستم کمکم کردند که پیشرفت کنم در هر زمینه خوبی می گذرم تشکر می کنم از همه ی مردم ایران به خاطر محبتشان حتی انهایی که روی خوش به من نشان ندادند

 41. آرین هرات
  ۲ اسفند ۱۳۹۲

  من همیشه و همه جا دنیال همچین مطلب های می گردم و خیلی هم استفاده می کنم یادمه تو یه سایتی 200 تا نظر نوشتم مطلبش عالی بود هنوزم میرم اونجا و نظر می نویسم ممنونم

  • احمد اشرفي نوشنق
   ۱۳ خرداد ۱۳۹۳

   سمير جان بهتر است به جاي ده نظر دادن با اسم ارين هرات و افغاني و ايراني و تفرقه انداختن به عاقبت كارت و اون دنيا فكر كني عزيزم همه ما مسلمانيم عزيزم با اسامي افغاني و ايراني و اريانا نظر نده

 42. حسین
  ۴ اسفند ۱۳۹۲

  سلام به همه دوستان
  نظرات همه قابل احترامه.
  حتی تو کشوری مثل آلمان که تو اینجا دارم تحصیل می کنم نژادپرستی وجود داره اما کسی نمیگه مثلا من که از ایران اومدم اینجا حق ندارم با بچه های آلمانی تو کالج درس بخونم . به نظر من ما ایرانیا بعضی هامون دوگانگی داریم هم ادعای مسلمانی داریم و هم از کشور های غیر مسلمان تو نژادپرستی جلوتر زدیم.
  فقط از برادر و خواهر های افغانیم عذرخواهی میکنم و میگم اینو به پای همه مردم نزارین.

 43. سمیر
  ۵ اسفند ۱۳۹۲

  به نظر منم تو خیلی خوب نوشتی کارت عالیه اریانا و از رو نمی ری تا کجا میخوای ادامه بدی؟ انقدر همه جا این حرف هارو زدی که ملکه ذهن همه شد بسه دیگه عزیزم همه می شناسن شمارو میدانن اهل افغانستان هستی و از کجا خط می گیری همیشه این داستان ها را سرهم می کنیذ اخرش هم عذر خواهی می کنی خودت از همه بیشتر دوگانگی داری بین دو ملیت گیر کردی الان ip ات را چک کنن اگر داخل استاندارد ip باشد از شهرهای جنوبی ایرانی نه از المان چرا دروغ اخه؟ تا کی؟؟
  تریبون عزیز لطفا نشان دهید این فقط یک نظر است و هیچ کلام زشتی هم در ان نیست یک نظر است از طرف خواننده این مطلب با تشکر

 44. یا حق
  ۲۲ اسفند ۱۳۹۲

  به نظر من تمام این صحبتها صحت دارن که به حقه افغانی ظلم میشه درایران چرا نباید افغا نیهایی که در ایران به دنیا امده تا بعت داد این یه نژاد پرستیست اگر یک کشور مسیهی تابعت بده چرا یک کشور اسلامی نده؟ مگه خیلی از ما ایران مقیم کشورهای دیگر نیست

 45. سمیر
  ۲۶ اسفند ۱۳۹۲

  چون تابعیت به پناهنده در صورتی تعلق می گیره که ار اول مجاز وارد شده باشد با حرف های احساسی نمی شود قوانین را زیر پا گذاشت و همه چی را قاطی کرد دروغ و بی انصافی هم حدی دارد اگر انقدر به افغانها ظلم می شد 3 میلیون افغان در ایران نبودند و با وجود برخی شرارت های امریکا برای سواستفاده از این مهاجرین باز هم در ایران نگه داشته نمی شدند
  چقدر خوبه که جناب اریانا ول کن این بحث ها نیست و در تمام اینترنت بدنبال این مباحث پرسه می زد به پشتکار ایشان تبریک میگم
  تریبون لطفا نشان دهید چون فقط یک عقیده شخصی است و هیچ مخاطب خاصی ندارد

  • احمد اشرفي نوشنق
   ۱۳ خرداد ۱۳۹۳

   دوره اين مظلوم نمايي ها و شامورتي بازي ها تموم شده هموطن تبريزي
   براي اينكه نظرات دروغت را ثبت كنند اخر هر پيامت اسم دوم من را اوردي و گفتي مخاطب خاص نداره واقعا كه
   تربيون عزيز منتشر كن بگذار چهره واقعي اين افرادي كه به اسم ايراني ميان نظر ميدن و دلشان در گروي باكو و تركيه است معلوم بشه

  • سمیر
   ۱۵ خرداد ۱۳۹۳

   اریانا اخرش که لو رفتی تو همیشه لو می روی و خودت را اینطور رسواتر می کنی
   باز هم تکرار می کتم وبلاگ اقای اشرفی با نام نجوای پاورچین در دسترس است سرچ کنید و ایشان را پیدا کنید خودتان باهاشون صحبت کنید اقای اشرفی یکی از شاکیان پرونده اطلاعاتی این مزدور مجازی اریانا است بالای 20 شاکی دارد که اقای اشرفی یکیشون هست ایشان به اقای اشرفی و حتی خانواده وی اهانت کرده و حال اسمش را جعل می کند !! الله اکبر شیطان را روسفید کردی اریانا!
   تریبون عزیز شما هم برای اطمینان با خود اقای اشرفی می توانید صحبت کنید ممنون

  • سمير
   ۲۹ خرداد ۱۳۹۳

   اقاي اشرفي(اريانا) گويا دو روز بهتون سر نزدم خيلي فعال بوديد و تا تونستيد با اسم من كامنت جعلي گذاشتي؟

 46. افغانی
  ۳ فروردین ۱۳۹۳

  این عکس ساختگی نیست الان که افغانیا از ایران فرستاده میشه به جنگ سوریه اینم ساختگی است؟؟؟؟ درسوریه جنگ ایران وآمریکا است که خودشان زور در سوریه معلوم میکنه به شیعه ها ایران کمک میکند وبه وهابیون آمریکا این افغانی بخاطر ایران میره در جنگ سوریه که ایران پیروز شوه در مقابل آمریکا جنک سوریه در وسط خودشان نیست اما جنگ ایران وآمریکا است هاااااااااااااااا

 47. خدایاری
  ۴ فروردین ۱۳۹۳

  سوریه جنگ ایران و امریکا نیست با تهمت و دروغ صحبت تان را پیش نبرید سوریه جنگ غرب با مردم سوریه است و بجز افغان ها از تمام ملل برای جنگ به انجا می روند ایران از سوریه حمایت می کند و دشمنان مردم سوریه هم از وهابی ها!
  افغان ها نیز مسلمانند و جهاد به خواست و اراده خودشان صورت می گیرد
  عکس را هم خانم ملینا روزبه گزارشگر صدای امریکا منتشر کرده پس حقیقت مشخص نیست!
  سپاس

  • دانشجو
   ۱۰ فروردین ۱۳۹۳

   سلام..
   جناب خدایاری ظاهرا از غافله خیلی عقبند..
   از تشییع جنازه هایی که در اصفهان قم مشهد تهران می شود خبر ندارید ؟ بعد می گید افغانستانی ها در سوریه نبودند…
   هم دانشجویی خود بنده شهید اسماعیلی از افغانستان بود که در سوریه شهید و در بهشت زهرا به خاک سپرده شد….

  • علی
   ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳

   اره والا مثل رفیق خودم شهید نجیب الله میرزایی که همه ب اسم خرمسنگی میشناختنش 2 بار با هم اردوگاه خوابیدیم یک بار باهم کلانتری رو تمیز کردیم روز دوم اخرین سال جدیدش بازم یک شب دیگه اردوگاه بود و روز سیزده بدر برادران انتظامی مارو از پارک فدک قم انداختن بیرون چون خودم هم نمیدونم شاید چون افغانی بودیم و در اخرهم 1ماه بود که سوریه رفته بود

 48. دانشجو
  ۱۰ فروردین ۱۳۹۳

  20شهید ایرانی درافغانستان…..
  و 2000 شهید افغانستانی در ایران…
  اللهم العجل الولیک الفرج

 49. علی اکبر
  ۱۱ فروردین ۱۳۹۳

  من انتظار برخوردی که اسلام خواسته از دوستان ایرانی ندارم.برخورد انسانی بکنن کافیه همون برخوری که غربی ها دارن.

 50. هاشمي
  ۱۱ فروردین ۱۳۹۳

  سلام برهزاران شهيد گمنا م افغانستان در جنگ تحميلي ايران .

 51. هاشمي
  ۱۱ فروردین ۱۳۹۳

  هزاران نفر ازافغانستان به كمك ترور يست هاي وهابي تحت فرماندهي برخي افراد وابسته به القاعده وطالبان درسوريه رفته اند، ممكن است تعدادي خود سرانه (خودجوش) به دفاع ازحرم نواده رسول خدا حضرت زينب (ع)رفته باشد.

  • ناشناس
   ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳

   پس یعنی سازمان مجاهدین خلق ایران که با صدام یکی بود و گروهگ جندالله ویا شاید هم پزاک اینها اصلا ایرانی نیستند

 52. خدایاری
  ۱۶ فروردین ۱۳۹۳

  جالب است که یکباره چند نظر باهم حول یک موضوع تاکید دارند ! الله اعلم گه چه می گذرد
  خداوند همه ان 345 شهید افغان را در جنگ تحمیلی ما رحمت کند همینطور تمام شهدا در سوریه را از هر ملتی و از رنگی که جانانه به دفاع از حرمین معصومین پرداختند.
  جا دارد یادی شود از هزاران طرح عمرانی و کمک های بشردوستانه ایران به افغانستان و همینطور پناه دادن به 3 میلیون پناهنده که بدون ویزا وارد کشور شدند که هنوز هم ادامه دارد و وظیفه انسانی ما هست که به همسایه خود کمک کنیم و منتی جایز نمی باشد.
  اما دروغ و تحریف حقایق شمارا به مقصودتان نزدیک نمی کند برادر من!
  سایت محترم تریبون رسم جوانمردی نیست که نظرات یک طرفه و یک جانب ثبت شود و پاسخ شان در کمال ادب و احترام ثبت نشود! خواهشمندم حداقل انصاف را رعایت فرمایید و حق را ضایع نکنید.
  با تشکر

 53. خدایاری
  ۱۶ فروردین ۱۳۹۳

  اینطور که پیداست هر چه سکوت کنیم اقا یا خانم شما با اسامی جدید بیشتر ادامه می دهی وقتی تعداد شهید را با تحریف و دروغ مقایسه می کنی مشخص است که چه منظوری داری خداوند از سر تقصیرات همه ما بگذرد..

 54. حافظ
  ۱۷ فروردین ۱۳۹۳

  ما مسلمانان یک ملت واحده هستیم من هم گاهی از برخورد برخی از ایرانی ها با برادران شریف سخت کوش و با ایمان افغانی سخت رنجیده خاط می شوم و باید گفت در میان هر قوم و ملتی خوب و بد وجود دارد و قابل تعمیم یه همگان نیست،من دوستان خوبی از برادران افغانی دارم که با شرف و با ایمان هستند و سعی کردم در حد توان خود اگر کاری هم نتوانم انجام دهم لااقل همدردی بکنم. دورد خدواند به همه شهدا به خصوص شهدای افغانستانی

 55. سمیر
  ۱۷ فروردین ۱۳۹۳

  اریانا می تونی همینطور اسم عوض کنی و ایران و ایرانی را با هر ترفندی و هر دروغی و هر نقابی محکوم کنی الان هم شهدای افغانستان سوژه خوب و جدیدی برای شماست چون ای پی هات همشون غیر استاندارد هست و هر بار بک ای پی جدید نامجاز داری پس کسی نمی فهمه تمام این نظرات بخشی از کار و شغل تو هست خوب ما 30 سال که داریم با جنگ روانی علیه کشور و انقلابمان مقابله می کنیم و و تازگی ندارد ولی شما هر لباسی خواستی بپوش فایده نداره
  جناب خدایاری حدس شما کاملا درست است و این طرف دست بردار نیست وقتی ببینه ضایعش می کنید باز هم می اید و ماستمالی می کند چون سالهاست کارش اینه همه جا هم هست باور ندارید یکسر به اینترنت بزنید و فقط قصد جنگ روانی داره نه دوستی با ملت افغانستان!
  تریبون این نظر هیچ مخاطبی ندارد فقط یک عقیده شخصی است لطفا نشان دهید سپاسگذارم

 56. سمیر
  ۱۷ فروردین ۱۳۹۳

  اقای خدایاری والله این همیشه همینطور حرف می زنه همه کامنتاش شبیه همه مثلا می گه من ایرانیم عذر میخوام و ما ایرانی ها نژاد پرستیم !! یا ما بی دین و ایمانیم!! و دوستان افغانی دارم و همشون خوب بودن (یعنی ما ایرانی ها بد بودیم) شما حتی لحن شو ببینید که چقدر بوی تنفر و تفرقه می ده همش به اختلاف دامن می زنه از تحقیر مردم ایران لذت می بره چون عقده داره و مزدور هست حتی هموطنان افغانش از وبلاگ ها و سایت هاشون تردش می کنن چون بعضی وقت ها خیلی حرف های تحقیر امیز و زشتی می زنه حیف که اینجا نمی شد وگرنه خداشاهده که ادرس بعضی از جاهایی که رفته و برعلیه ایران سم پاشی کرده براتون می فرستادم ببینید ما با چه مزدوران رذلی طرفیم …
  مخاطب این نظر فقط اقای خدایاری بود ممنون از تریبون عزیزم

 57. ناهی
  ۲۰ فروردین ۱۳۹۳

  خوب به نام ایرانی برای خودتون چایی تعارف میکنید و خودتون رو تحویل میگیرید بابا بیخیال برید مملکت خودتون رو اباد کنید منت هم نگذارید خودتون توی کشورتون به هم رحم نکردید اومدید ایران طلبکارید مشکلاتی رو هم که ایجاد کردید بگید بابا ناشناس چیه بگو افغانی هستم به اسم ایرانی پیغام میدم

 58. خدایاری
  ۲۰ فروردین ۱۳۹۳

  سمیر خان والا بنده زیاد در جریان نیستم اما اگر فرد سابقه دار و مزدوری هست به این صورت که می فرمایید این چنین کارهای شرورانه و غیر اخلاقی را تحت نظر کشورهای خارجی با انگیزه های شخصی انجام می دهد و منتظر بهانه است باید طبق مقررات این مملکت با وی برخورد شود و نمی شود که جهان اینترنت ما را بهم بریزد و تفرقه اندازی و شرارت کند.
  تشکر از لطف شما برادر عزیز

 59. محمود
  ۲۸ فروردین ۱۳۹۳

  سلام من که دو رگه ايراني افغاني هستم که توي قانون اومده بايد شناسنامه داشته باشم ولي ندارم …!! آقا به خدا قسم به ضرر خودتون هست الان جبهه ي مقابله با استکبار خط مقدم رو تو سوريه افغاني ها ي شيعه هستند من خيلي ها رو ميشناسم بخاطر نژاد پرستي زده شدند تحقير شدند … خيلي غريبند ….

 60. سمیر
  ۳۰ فروردین ۱۳۹۳

  به خدا قسم اریانا کسی اینجا به اندازه تو تابلو نیست
  خندم میگیره ابروتم میره از رو نمی ری
  از افغانی و ایرانی جا زدن به جایی نرسیده حالا شده دورگه!!
  همون حرف های سابق ! واضحه همه قصدت جنگ روانی و اینکه ایرانی هارو نژادپرست معرفی کنی چقدر تکراری و بی فایده!
  تریبون عزیز این فقط یک نظره بدون مخاطب

 61. سمیر
  ۳۰ فروردین ۱۳۹۳

  اقای خدایاری بله همینطوره و باید بگم از سوی مراجع هم پیگیری شده اما متاسفانه بدلیل کثرت ای پی های جعلیشون و این که از چند شهر هستن هنوز شناسایی نشدند انزمان که دولت های استکباری نقشه تقسیم کشورهای مسلمان را کشیدند فکر همه جارا کردند و از نظر روانی برنامه های زیادی در اینترنت و ماهواره دارند اگر دقت کنید برخی حرفهای این فرد شرور بفرموده شما حرف های همان بی بی سی و بعضی رسانه های غربی است چند روز قبل خبر دستگیری چند مزدور مجازی را در خبرگزاری فارس خواندم و خوشحال شدم امیدوارم بتوانم خبر دستگیری این مزدور را هم بشنوم
  خواهش می کنم جناب خدایاری

  • سمير
   ۲۹ خرداد ۱۳۹۳

   احمد جان انقدر پشت اسم من و اسم مستعارت اريانا مخفي نشو و كامنت جعلي نگذار اگر از كارهايي كه كردي و ترس از لو رفتنت نبود الان اسم منو جعل نمي كردي بياي كامنت جعلي بگذاري
   من نمي دانم شما اردبيلي ها چه كينه اي از ما تبريزي ها به دل گرفتي كه اين كارها رو ميكني؟؟؟

 62. افغانی
  ۴ اردیبهشت ۱۳۹۳

  آقای خدا یاری اگر افغانیا بخاد بخاطر جهاد بره چرا در جنگ آمریکا نمیره؟؟؟در کشور خودشون جهاد است از ایران که میره به جنگ سوریه شهید میشه مردم ایران که نمیگه که افغانی بود ازطرف دولت ایران فرستاده شده دولت ایران میگه به سوریه که افر ایرانی برات فرستادم میگه شمشیر بابا زده وافتخار دادا میکنه شهید افغانی میشه درجنگ سوریه افتخارش برای ایران است این معلوم است که ازطرف ایران این افغانی فرستاده میشه ایرانی های عزیز یکمی باخودت تون فکر بکنی

 63. افغانی
  ۴ اردیبهشت ۱۳۹۳

  خدا یا هیچ کافری هم محتاج مسلمانان نکنی در این دونیا مسلمانان که رنج میبره در این دونیا دوست ندارم که حطا کافر هم رنج ببره در این دونیا

 64. خدایاری
  ۸ اردیبهشت ۱۳۹۳

  برادر افغانی محض اگاهی که در بین سلفی ها و وهابی ها هم از اعضای طالبان افغانستان و القاعده حضور دارند و دیگر اینکه جهاد داوطلبانه است و طبعا افتخار مقام رافض شهادت نیز نصیب خود شخص است و هر جا بخواهد می تواند برود.
  اما بهرحال از خانواده های شهدا می بایست دلجویی و حمایت شود که چنین بوده و هست.
  کشور ما نیز این عزیزان را درکنار ملیت های دیگر و هموطنان ما داوطلبانه می فرستد از انطرف هم عربستان و کشورهای حامی تروریست ها چنین می کنند بنابراین در جنگ سوریه بحث افغانی و 71 ملت دیگر نیست! بحث انسانیت است و جهاد بر علیه سنگر استعمار و استکبار! که از تمام کشورها برای رفتن به انجا اقدام می کنند اما به گونه ای شما در ارسال برادران افغان با انگیزه شخصی بزرگ نمایی و و ایجاد چالش می کنید نبوده و نیست .

 65. معصومه عادل
  ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۳

  32 سال پیش خانواده ام بخاطر جنگ میان شوروی به طرف ایران کشور دوست رهسپارشدندچن ماه بعد توشهر قم بدنیا اومدم اسمم رو معصومه گذاشتند با بچه های کوچه و هم محله مان بزرگ شدم اونوقت ها مردم بسیار مهربان بودند دوپسر خاله ام در جنگ باعراق رفتند وشهید شدند الان هم در ردیف سوم گلزار شهدا مدفون هستند تو ای 32 سال فقط زمان کودکی به نظرمن خوش گذشت اخه نمیدونستم به کی سگ افغان میگن باکلی مشکلات مالی که داشتیم بزرگ شدم ازدواج کردم صاحب فرزند شدم اما هنوز سگ افغان از ما یاد میشد تا اینکه 4سال پیش امدم به کشورم برای اولین بار با مردم خودم اشنا شدم مردمی که برایم بیگانه بودند با مذهبی که هیچ از انسانیت بو نبرده بودند اینجا هر کسی نام امام علی را میبرد مشرک تلقی میشد حیف حیف از شما مردم که هنوز بین افغان تاجیک و افغان هزاره را نفهمیده اید با شیعیان علی مثل سگ رفتار میکنید وبا دشمنانش مثل دوست چرا که انها از نژاد به شما نزدیک ترهستند الان هم خیلی خوشحال هستم که به کشورم بازگشتم بلکه بتوانم به مردمم بگویم به قول خودتان مرغ همسایه غازه گولش را نخورید به امید سرافرازی همه شیعیان دنیا

  • اکبر
   ۲۹ آذر ۱۳۹۳

   درود بر تو معصومه جان که حرف دل همه افغانی‌های متولد ایران را زدی.
   نمی‌دونی این کلمه «سگ افغان» چه آتیشی توی دلم می‌ندازه. واقعا متأسفم برای مردمی که هیچ شناختی در مورد کشور همسایشون ندارن. شایدم نمی‌ذارن شناختی داشته باشن. نمی‌دونن که سرزمین مادر سهراب در این صد ساله چه ظلم‌هایی را به خودش دیدن. نمی‌دونن تو خراسان بزرگ که الان بهش افغانستان می‌گن مهد تمدن شیعیان بوده. نمی‌دونن ابوعلی سینا، ابوریحان بیرونی، مولانا و … زاده این سرزمینن. نمی‌دونن تو این صد سال 65 درصد شیعیان افغانستان را قتل و عام کردن، نمیدونن همین تعداد باقی مونده چقد ظلم تحمل کردند تا شیعه بمونن. نمی‌دونن وقتی که شوروی یا طالبان به افغانستان یورش بردند شیعیان به ایران اومدن و چرا راهی آمریکا یا پاکستان نشدند. نمی‌دونن من و خانمم که متولد ایرانیم و فرزندمم متولد ایرانه، هنوز مدرک نداره، نمی‌دونن هر جابحثی بین ایرانی و افغانی میشه دندون به جگر می‌گیرم و حرف نمی‌زنم. چون می‌دونم جمله آخرشون چیه: افغانی مجبورت که نکردن،‌برو کشورت. هم کیش ایرانیم بخدا ما نه یارانه ازتون میخوایم، نه گواهی نامه، نه اینکه سیمکارت به نامم بزنی و نه …. فقط میخوایم به ما به چشم انسان درجه دو نگاه نکنید. من حاضرم تو هر زمینه‌ای با هم سالای ایرانیم رقابت کنم و مطمئنم از همشون هم پیروز و سربلند بیرون میام. ولی فقط به خاطر اینکه پدر و مادرم افغانین طعم تلخ تحقیر و توهین رو بچشم.
   بازم میگم،‌من هیچ ادعایی ندارم، هیچی نمیخوام، فقط بذارین صبح با موتور گازیم برم سرکار و شب باهاش برگردم خونه پیش زن و بچم (بدون منت زندگی کنم)

  • فهیم
   ۱۹ دی ۱۳۹۳

   معصومه جان عادل شیعه و سنی ندارد همه ما مسلمان هستیم اگر روز آخرت سوال هم شود از مسلمانی میشود نه از شیعه و سنی

 66. سمیر
  ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳

  خاطراتی که اریانا با اسم های مختلف اینجا تعریف می کند معمولا زاییده تفکرات مسموم و تنش افرینی که او دارد و با هدف و برنامه قصه های ساختگیش را واقعی جلوه می دهد امروزه دشمنان کشورهای ما و اتحاد مسلمین براستی قران را که نماد انسانیت و انساندوستی است سر نیزه می کنند تا مسلمانان را فریب بدهند و حتی و شیعه و سنی را به جان هم بیندازند به نظرات اریانا و قصه هایی که تعریف می کند دقت کنید تا به اختلافاتی که حتی با اهانت و توهین به هموطنان افغانش ایجاد می کند پی ببرید.
  جنگ روانی توسط کارشناسان و افراد تعلیم یافته هدایت می شود که روی همه چیز به دقت تمرکز می کنند و تنها هدفشان تحت تاثیر قرار دادن مخاطب ایرانی یا افغانی یا عرب یا غیره است.
  تاجیک و هزاره هردو مسلمان و برادرند و هیچ فرقی برای مسلمان ایرانی ندارند! نژاد وملیت مطرح نیست! با اهانت و توهین به شیعیان افغانستان و مظلوم نمایی و نژاد پرست معرفی کردن 75 میلیون انسان ایرانی! نه تنها هیچ ضربه ای بر اعتقادات ما وارد نمی شود بلکه خللی هم در اتحاد شیعه و سنی وارد نمی شود ! شما بگرد و هر روز رنگ عوض کن اما اخرش بی تاثیر است!
  تریبون عزیز این نظر مخاطب خاصی ندارد یک برداشت ازاد است با تشکر

  • سمير
   ۳۰ خرداد ۱۳۹۳

   اقاي اشرفي شما بايد خجالت بكشي كه از طرف من كامنت ميگذاري
   ما تبريزي ها مشكلي با شما اردبيلي ها نداريم عينك بدبيني را از چشمت دربيار

 67. فریبا
  ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳

  از مردم ایران بخاطر پذیرش مهاجرین افغانستانی ممنونیم.یاد امام بخیر که فرمودند:اسلام مرز ندارد.اما امروز…..هزاران حرف نگفته.

 68. خاک پای مهدی عج
  ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۳

  سلام تو هر کجای دنیا که باشه ادم خوب و بد داره
  تورو بخدا هر کی میاد داخل این سایت یه فاتحه بخونه برای شهدای افغان …..مرد بودند

 69. خاک پای مهدی عج
  ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۳

  سلام تو هر کجای دنیا که باشه ادم خوب و بد داره
  تورو بخدا هر کی میاد داخل این سایت یه فاتحه بخونه برای شهدای افغان …..مرد بودند.

 70. مهدیار
  ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۳

  فاتحه را برای همه شهدا باید خواند!
  همه شهیدان ازاده و بزرگ بودند برای افرادی که واقعا دارند با بازی با ملیت و حرف های طعنه دار و نابجا تفرقه اندازی می کنن متاسفم!
  بعضی دوستان اینجا به نکات خوبی اشاره کردن واقعا همینطوره…

 71. حسين علي " احمدي "
  ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۳

  در همه جاي دنيا رسم است كه كار كن در مقابل اش پول اخذ كن مردم ايران منت براي ما نگذارند اگر مردم افغان براي مملكت ايران فايده اي نداشته باشد و از سازمان ممل پول نگيرد و افغان ها با پول كم كار زياد نكند در يك روز كشور ايران همه افغان ها را بيرون ميكنند پس اين منت ها براي چيست ناگفته نماند كه دولت مردان افغانستان براي مردم خود كار محيا نكرده است ديگر نگويد كه ما افغان ها را جا داديم افغان ها بسيار با پول كم ايران را آباد كرده لطفاًً تريبون مستضعفين اين پيام را نشر كن تا منت كسي بالا افغان ها نباشد

 72. مهدیار
  ۴ خرداد ۱۳۹۳

  حسین علی اگر اینطور بود مطمئن باشید اروپا و امریکا زودتر از دیگران برای پذیرش اتباع شما دست بکار می شدند! اما هزینه های ناشی از مهاجرین افغان چند برابر چیزی است که بعنوان مالیات می پردازند یا سازمان ملل کمک می کند!

 73. حسين علي " احمدي "
  ۶ خرداد ۱۳۹۳

  مهديار نام شما مثل بچه شيعه است سلام عرض ميكنم . دوستان ما در استراليا است خيلي زنگي بهتر دارند دوتا برادرم در كشور وهابي يعني عربستان است خيلي زنگي بهتر و خوب دارند شما كه هدف تان اين است ايران براي افغانها خوب است پس يك كار خوب كه كرده باشد نام بيبريد باسپاس از تريبون مستضعفين:

 74. مهدیار
  ۸ خرداد ۱۳۹۳

  حسین علی من هم سلام می کنم بله شیعه هستم و تمام برادران شیعه و سنی به یک میزان برایم محترم هستند مهم ترین چیز اتحاد است.
  نمی دانم والا امار شما از کجا می اید!!؟ ولی همه می دانیم که دولت استرالیا سخت گیرانه ترین قوانین را دارد و اصلا پناهنده قبول نمی کند! عربستان هم به غیر از زائران با مهاجران مانند خارجی و غریبه رفتار می کنند ایران برای مردمش بتواند خوب باشد کافیست انشالله که افغانستان هم برای مردمش خوب و امن باشد تا ناچار به مهاجرت و نیازمند سایرین نباشند!
  شما دنبال کارهای خوب ایران نباشید خسته می شوید ما به تشکر رئسای سازمان پناهندگان و کشورهای ثالث که این مسئله را بهتر درک می کنند قانع هستیم!
  خیلی ممنون تریبون مستضعفین

  • حسين علي ي:
   ۱۱ خرداد ۱۳۹۳

   مهديار از حاجي هاي اول انقلاب كه به حج رفته بود چي خبر و تاريخ اسلام را هم مطالعه كن و شهادت حضرت زهرا را برايم تعريف كن ديگر اينكه در سوريه سر بريده ميشود از آنجا چي خبر

 75. ﺷﻴﻌﻪ
  ۱۱ خرداد ۱۳۹۳

  ﺑﺎ ﺳﻼﻡ ﺧﺪﻣﺖ ﺗﺮﻳﺒﻮﻥ ﻣﺴﺘﻀﻌﻔﻴﻦ و ﺧﻮاﻧﻨﺪﮔﺎﻥ ﻣﺤﺘﺮﻡ.
  اﻧﺸﺎاﻟﻠﻪ ﻛﻪ ﭘﻴﺮﻭ ﺧﻄ ﺗﺸﻴﻊ ﺑﺎﺷﻴﻢ ﺑﻪ ﻧﺎﺣﻖ ﺑﻪ ﻏﻴﺮ ﻣﺴﻠﻤﺎﻥ ﻇﻠﻢ ﻧﻜﻨﻴﻢ ﭼﻪ ﺑﻪ ﺭﺳﺪ ﺑﻪ ﺑﺮاﺩﺭاﻥ و ﺧﻮاﻫﺮاﻥ ﺷﻴﻌﻪ ﺧﻮﺩ( ﮔﺬﺷﺘﻪ اﺯﻣﺸﺘﺮﻛﺎﺕ ﻓﺮﻫﻨﮕﻲ و ﺯﺑﺎﻧﻲ) ﻛﻪ ﻇﻠﻢ ﻇﻠﻢ اﺳﺖ و ﺟﺎﻳﮕﺎﻩ ﻇﺎﻟﻤﻲ ﻛﻪ ﺑﻪ ﺑﺮاﺩﺭ ﻫﻢ ﻣﺬﻫﺐ ﺧﻮﺩ ﻇﻠﻢ ﻛﻨﺪ ﺭا ﺟﺰ ﺧﺪا ﻛﺴﻲ ﺩﻳﮕﺮ ﺗﻮاﻥ ﻣﺠﺎﺯاﺗﺶ ﻧﺪاﺭﺩ ﭘس ﺧﺪا ﻣﺎ ﺭا اﺯ ﺧﺸﻢ ﺧﻮﺩ ﻣﺤﻔﻮﻅ ﺑﻪ ﺩاﺭﺩ.
  ﻣﻦ اﺯ ﺷﻤﺎ ﺗﺮﻳﺒﻮﻥ ﻣﺴﺘﻀﻌﻔﻴﻦ ﺧﻮاﻫﺶ ﻣﻲ ﻛﻨﻢ ﺑﻪ ﺩﻧﺒﺎﻝ ﺣﻘﻴﻘﺖ ﻣﺎﺟﺮاﻱ اﺗﻔﺎﻕ اﻓﺘﺎﺩﻩ ﺩﺭ اﺭﺩﻭﮔﺎﻩ ﺳﻔﻴﺪ ﺳﻨﮓ ﻣﺸﻬﺪ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺩﻫﻪ ﻫﻔﺘﺎﺩ ﻳﻌﻨﻲ ﭼﻨﺪﻳﻦ ﺳﺎﻝ ﭘﻴﺶ ﻛﻪ ﻣﻨﺠﺮ ﺑﻪ ﻛﺸﺘﻪ ﺷﺪﻥ ﺑﻴﺶ اﺯ ﺻﺪﻫﺎ ﺗﻦ و ﺣﺘﻲ اﻣﺎﺭﻱ ﺑﻴﺶ اﺯ ﻳﻚ ﻫﺰاﺭ ﺗﻦ ﺑﻮﺩ ﺭا ﺑﺮاﻱ ﻣﺨﺎﻃﺒﻴﻦ ﭘﻴﮕﻴﺮ ﺧﻮﺩ ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﻳﻚ ﺗﺤﻘﻴﻖ ﻋﺎﺩﻻﻧﻪ اﻧﺠﺎﻡ ﺩاﺩﻩ و اﻧﺎﻥ ﺭا اﺯ ﺣﻘﻴﻘﺖ اﻳﻦ ﻣﺎﺟﺮا اﮔﺎﻩ ﺳﺎﺯﻳﺪ اﻧﺸﺎاﻟﻠﻪ ﻛﻪ ﺷﻤﺎ ﺩﺭ اﻳﻦ ﻛﺎﺭ ﻣﻮﻓﻖ ﺑﺎﺷﻴﺪ و اﺯ ﺧﺪا ﺑﺮاﻳﺘﺎﻥ ﻃﻠﺐ ﻗﺪﺭﺕ ﺩﺭ ﻛﺸﻒ ﺣﻘﻴﻘﺖ ﻣﻲ ﻛﻨﻢ.

 76. احمد اشرفي نوشنق
  ۱۲ خرداد ۱۳۹۳

  تربيون عزيز لطفا نظرات افرادي مثل سمير كه ميان با اسامي ارين و اريانا كه در افغانستان رايجه و منو هم به اشتباه انداخت را منتشر كن و بگذار تا ديگر كارهاشون رو تكرار نكند و نظرات مسموم و تفرقه اميز بين شيعه و سني را منتشر نكن بسيار از شما متشكرم

  • سمير
   ۳۰ خرداد ۱۳۹۳

   واقعا جالبه اشرفي عزيز خودت اعتراف كردي با 5 تا اسم مختلف نظر دادي بعدا همه چيز را تقصير من انداختي؟

 77. احمد اشرفي نوشنق
  ۱۲ خرداد ۱۳۹۳

  دوستان من نظرات تندي عليه افغانها دادم و الان مثل چي شرمندم من نوكر همه افغانها هستم من خاك پاتونم توروخدا منو ببخشيد و از سر اشتباهات من بگذريد
  تربيون جان عزيزت بگذار كه من اون دنيا شرمنده عزيزان و خواهران و برادران افغاني نباشم

 78. حسين علي احمدي
  ۱۴ خرداد ۱۳۹۳

  به آن روز كه يك افغان در ايران نباشد كشور عزيز ما افغانستان فعلاً نسبت به قبل خوب و امن است من ازتمام مردم خود خواهش ميكنم كه در كشور خود برگردند. امسال (م …) منت نگذارند راجع به افغاني هاي مقم عربستان عرض كنم كه همه شان يزه كار دارند اگر كسي نمي داند افغانها خوب ميدانند در باره مهاجرين افغان در استراليا همه ازآن آگاه است هيچ جاي خالي بندي نيست و دو ي است كه قوانين سخت دارند و شخص خودم هيچ وقت آرزو نكردم كه ايران بروم با تشكر فراوان از تريبون مستضعفين

  • احمد اشرفي نوشنق
   ۱۵ خرداد ۱۳۹۳

   به اميد انكه ايران و افغانستان متحد و دوست باشند من نوكر و مخلص همه خواهران و برادران افغاني خود هستم البته از اردبيل

  • حسين علي احمدي
   ۱۹ خرداد ۱۳۹۳

   احمد اشرفي نوشنق : من هم نوكر شما هستم من ده سال پيش در ايران بوده ام ايران آدم هاي خوب هم داردند مثل بسيج ها

  • احمد اشرفي نوشنق
   ۳۰ خرداد ۱۳۹۳

   برادر علي احمدي شما خيلي بهم لطف داري اختيار داري من در حد ابراز لطفت نيستم من نوكرتم اگر اردبيل تشريف اوردي و امري دستوري داشتي من در خدمتم ما اردبيلي ها مهمان نواز هستيم

  • حسين علي احمدي
   ۱ تیر ۱۳۹۳

   احمد اشرفي نوشنق سلام خاص خدمت شما اي كاش انروز بايد كه سرتاسر افغانستان امن و آرامي باشد و شما در افغانستان يك چكر باييد و ما خدمت گذار شما باشم به اميد آنروز ……………

 79. سمیر
  ۱۵ خرداد ۱۳۹۳

  اعمالی که بعضی مزدوران انجام می دهند مثل جعل اسم و هویت افراد سرشناس بدور از شرافت است ! اولین وبلاگ اقای اشرفی را با نام نجوای پاورچین خواندم و می دانم یک معلم شریف اردبیلی است هر کس مایل بود عنوان وبلاگ ایشان را سرچ کند تا ایشان و شخصیت واقعی شان را بشناسد این نظرات هم بنامشان نوشته شده تا تخریب شوند افسوس و صد افسوس!
  مهدیار جان زیاد به شخصیت ها اعتماد نکن چون همشان واقعی نیستند و کسی هست که کارش در اینترنت سم پاشی علیه ما و کشور ما به هر نحوی است و فقط این بحث نیست که مورد توجهش واقع شده سیاست و بحث های اجتماعی خلاصه از هر دری که فکرش را کنید وارد می شود تا جنگ روانی راه بیاندازد! از قضا باطننا با شیعه هم میانه خوبی ندارد مگر برای سودجویی
  ممنون تریبون عزیز خطاب به مهدیار بود

 80. سمیر
  ۱۵ خرداد ۱۳۹۳

  برادران ایشان اقای اشرفی نیست والله دارد دروغ می گوید اجازه ندید بین اقوام ما تفرقه بندازه الان این بازی را بر سر مهاجرین افغان دراورده و فردا یک قشر دیگر به خداوندی خدا این کارش همین است
  شما را به انصاف من نه دروغ می گویم و قصد دیگری جز روشن نمودن حقایق دارم
  خواهش میکنم فریب نخورید از شما بعید است حداقل نظراتم را ثبت کنید که هیچ توهینی در انها نیست فقط خطاب به دوستانم است و برای سایرین برداشت ازاد
  در پناه الله

 81. سمیر
  ۱۵ خرداد ۱۳۹۳

  افغانها برادران دینی ما هستند اما متاسفانه دول غربی و صهیونیسم به انها به چشم التی برای فشار بر ایران نگاه می کنند و دیدگاه انسانی ندارند اگر هم حمایتی انجام دهند فقط به قصد محکوم کردن و تحت فشار قرار دادن ایران و همچنین سرخورده کردن و تحقیر ملت ایران
  فکر می کنید ملتی که عزت خود را از دست بدهد باز هم می تواند برابر مشکلات بایستد و سربلند کنند؟ انها همین را می خواهند
  دست همه افغانها را می فشارم و امیدوارم کشورشان در صلح و ارامش باشد و بیگانگان را ازانجا بیرون کنند و سرنوشتشان را خود در دست بگیرند .
  مزدوران بدانند افغانها برادر ما هستند اما بازیچه دست شما نخواهند بود با هر روشی که خواستید امتحان کنید!

 82. سمیر
  ۱۶ خرداد ۱۳۹۳

  تریبون اگر این خیانت را در حق ایران و مسلمانان و این خدمت را به به دشمنان قسم خورده مسلمین و جهان اسلام انجام دهید خدا را شاهد که حلالتان نمی کنم و اه میلیون ها انسان گریبان شما را خواهد گرفت این حق خوزی و ظلم ادامه پیدا نمی کند و شما هم می دانید که دروغ و حقیقت کدام است به هر دلیلی اگر اهمال کنید مدیون ملت ایران و ملت مظلوم افغانستان و شرمنده پروردگارتان می شوید به قول دوستمان این همان قران سر نیزه است بدا بحال فریب خوردگان!

  • سمير
   ۲۹ خرداد ۱۳۹۳

   اقاي اشرفي لطف كن با اسم من نظر نده ممنون ميشم ازت با اسم خودت(اشرفي=اريانا افغان) نظر بدي

 83. انسانم ارزوست
  ۲۱ خرداد ۱۳۹۳

  جناب نوشنق پاسخ من برای شما این است

  {وَ مَکَرُوا وَ مَکَرَ اللَّهُ وَ اللَّهُ خَيْرُ الْماکِرينَ}

  و آنها مکر کردند و خدا هم پاسخ مکرشان را داد ، و خدا بهترین پاسخ دهندگان مکر است

  • حسين علي احمدي
   ۲۵ خرداد ۱۳۹۳

   انسان خان كسي كه مكر كرده آنرا مشخص نما اگر اين طور است فلسطين چي مكر كرده عراق چي مكر كرده بحرين چي مكر كرده شيعه هاي عربستان چي مكر كرده بنظر من انسانت آرزو نسيت خودت آرزو خود هستي

 84. ناشناس
  ۲۵ خرداد ۱۳۹۳

  افغان ها برده شما هستند سال ها کار در قبال کمترین مزدها نداشتن حق تحصیل نداشتن حق محل سکونت حمایت نشدن توسط قانون حقیقت این است که ما به نیروی کار انان احتیاج داشته ایم وداریم وچه بهتر از افغان ها یا بهتر است بگویم هزاره کسانی که به جرم مذهب شان حتی مورد حمایت دولتشان نیستند تا از انان سو استفاده کنیم بردگی مگر جز اینست اری انها گناه کرده اند و چه بسیار اما ما نیز بهشان لطفی نکرده ایم همیشه به دیده ی تحقیر نگاهشان کردیم و به عنوان ابزار استفاده چون اگر به انان نیاز نداشتیم مطمئن باشید که انها را در دوران طالبان که افغانستان عضوی از سازمان ملل نبود اخراج می کردیم اکنون نیز سوریه واحتیاج به انان است که اینگونه مهربان شده ایم پس برده داران خوبی باشید وت می توانند خود وانها را با عنوان انکه ما پنهشان دادیم فریب دهید

  • سمير
   ۲۹ خرداد ۱۳۹۳

   اقاي اشرفي افغانها انسان هستند برده نيستند سعي نكن با فحاشي به افغانها خودنمايي كني جعل اسم من و “انسانم ارزوست” و “اريانا” كافي نبود حالا بدون اسم هم نظر ميدي؟

 85. امامی
  ۲۹ خرداد ۱۳۹۳

  سلام به همه بچه ها من باراوله که این سایت رو می بینم.
  جناب انسانم ارزوست این ظلم های که درموردافغانی ها گفته میشه دروغ نیست واقعیت محضه متاسفانه!
  باورنداری برو اموراتباع قم وبرگه ی که شغل های مجاز برای افغانی هست بخون ویا بروکارخانه های گچ ویاهرکارخانه دیگه ای که فکرشو میکنی ببین که سخت ترین کار برای افغانی باکمترین حقوق وبدون مزیااصلا چرا راه دور بریم مگه ایران شیعه نیست ویگه اکثر افغانی های ایران شیعه نیستند؟!پس چرا ما اجازه نداریم برای زیارت به کربلا بریم چرا واقعه…؟! من متولد ایرانم ولی به هردری می زنم درهیچ ماری موفق نمی شم چون اخرش راهمو بستن چون افغانی ام.30 ساله تلاش کردم که بچه هامو دینی بار بیارم ولی الان دختر 14 ساله ام برمی گرده می گه مامان توکه می گفتی ایران شیعه هستند وما هم شیعه هستیم ازطرفی تاریخ ایران وافغانستان یکی هست پس چرا نذاشتن من تو ازمون تیز هوشان شرکت کنم ؟! ومن جوابی ندارم .
  انسانم ارزوست ! گوش کن خوب ببین اینها درتاریخ ایران وملت افغانستان ثبت میشه وفراموش نمیشه 50 سال دیگه شاید کمتر یا بیشتر این ظلم های خاموش علنی میشه ودیگه نمی شه کاری کرد .ماجراهای زیادی هست که به همه ثابت بشه به مهاجرین افغانستانی مقیم ایران ظلم میشه ولی اونی که خیلی علنی واشکارا بود وشاید همه بتونن پیداش کنن وببین سالی بود که همه افغانی هارو رفتن دم خونشون وبازن وبچه از خونه دست بند زدن وبیرونشون کردن این اتفاق درمشهد افتاد.واینکه مخفی هست وکسی نمی دونه ودایی من یکی از شهدای این اتفاق هست اتفاقی که اردوگاه سفید سنگ مشهد افتاد که مهاجرین را دستگیر می کردند ومی بردندند اردوگاه سفید سنگ قم یک بار که مهاجرین تصمیم به فرار گرفته بودند وفرار کردند از اردوگاه می گفتند زمین وهوا تیر باران کردند وبعد با چرثقیل همه اجیاد رو جوع اوری کردندودر محلی که الان سالن جیدی ساخته شده درهمون اوردوگاه دفن کردن یعنی یک گور دسته جمعی حالا بگذریم ازاین که می گفتند خیلی هاشون زنده بودن بگذریم ازاینکه درمدت بازداشت بودن دراردوگاه از توالت ونماز واب وغذا وحمام خبری نبوده! انسانم ارزوست تو می تونی اینها رو ادعا کنی وکه دروغه ولی تاریخ وذهن ملت افغانستان وملت ایران نمی تونه وجدای اون خدایی که اون بالاست به همه چیر واقفه.چرا وقتی تجاوزی از سوی یک مرد ایرانی به زن افغانی صورت بگیره اصلا پی گیری نمی شه حتی اگه شاکی شکایت کرده باشه ولی اگه به یک رن ایرانی ار سوی افغانی حتی باشراکت ده ایرانی دیگه تجاوز بشه حتما پیگیری میشه وهمه فقط روی اون یک افغانی زوم می کنن حتی اگه اون افغانی شعیه نبوده ؟ وتاره کلی خونه های بقیه افغانی رو که هیچ ربطی به اون افغانی متجاوز نداره اتش می زنن وغارت میکنن چرا؟! انسانم ارزوست ایا جوابی داری یابازهم فقط می خواهی منکر شوی؟! انسانم ارزوست چرا در حرم حضرت معصومه وجمکران خادم افغانی نمی بینی ؟!چون تبعیض وجود داره؟!چرا منکه متولد ایرانم هسچ حقی ندارم؟! چون تبعیض وجود داره؟!
  وحرف اخر!
  اگر تمام این تبعیض ها.ظلم ازسمت هرکشوری صورت می گرفت غیر ایران برای من اینقدر درد ناک نبود چون من انتظار از کشوری که ادعای شعیه بودن وعدالت علی دارد رونداشتم ؟!

 86. انسانم ارزوست
  ۳۰ خرداد ۱۳۹۳

  مسلم است که کش دادن بحث و طرح حرف های تکراری به سود شخص یا اشخاصی است پاسخ اینها داده شده انهم نه یکبار یا دوبار! احتمالا شما جناب امامی یا هر اسم دیگری ! با مظلوم نمایی و شگردهای اینجنین دنبال پایه بحث و مباحثه می گردی گویا نظر برخی دوستان هم جعل می شود اما اینهم نتیجه نمی دهد و من باز هم راه معاش بهتری برای مزدوران محترم ارزو می کنم!
  تمام هدف شما این است که کشور ایران و مردم و قوانینش را محکوم و تحقیر و سرزنش نمایید و با تاکید این گفته را تحمیل کنید که در ایران به مهاجرین افغان ظلم می شود! اینرا دیگر همه متوجه شدند!
  شما از صدها جنایت تجاوز حق خوری غارت معادت کشورهای غربی در افغانستان غافل شدی امدی برای حضار سیاهه دردها و کمبودهای مهاجرین ردیف می کنی؟! گویا مهاجرت برای همه اسان است و فقط برای افغانها سخت شده! چرا از هزاران کمک و همیاری های کشور من نمی گویی و همه حرفت شده انتقاد و بزرگ نمایی از مشکلات!
  طبق معمول بحث شیعه و سنی هم بهانه خوب و مناسبی است! اردوگاه سفیدسنگ و دروغ ها و حقیقت هایی که که با اقراق مخلوط می شود چه دردی از مسائل و مصائب امرزو دعوا می کند؟ اگر تو واقعا دلت می سوخت باید ابتدا از ابوغریب و گوانتانامو می نوشتی که امروز هم پابرجاست! حتما می دانی اکثر زندانیانشان افغانی و عراقی و … افراد بیگناه هستند که زیر صدها شکنجه غیر اخلاقی! درد و زجر می کشند!و جان می دهند! البته در این زمان رسانه های غربی هم کاملا سکوت می کنند! یا از قانون کاپیتولاسیون امریکایی در افغانستان! غارت معادنی که می تواند اینده فرزندان افغانستان را بسازد و متعلق به نسل های ان کشور است!
  تاریخ افغانستان اینها را فراموش می کند یا فقط مربوط به مهاجرین است؟!! شما نگران نباش از ان ارجع تر مسائلی هست که در تاریخ ثبت شود! ما را از حقیقت نترسانید انان که به دروغ متوصلند باید بترسند!
  افغانستان نیاز به امنیت و ابادی دارد نه مهاجرت و دفاع پوشالی از مهاجرانشان! حرف های شما جز افزایش بغض و کینه و تفرقه با میزبان چه منفعتی دارد؟ قطعا بهتر می دانید که چه اثاری دارد!
  انسانیت شما خیلی وقت است فوت شده و همه چیز را ابزاری و کاری نگاه می کنید اما پروردگار کریم شاهد است که اگر نامی از مزدور اوردم و شغل شریف امثالشان را یاداوری کردم چیزی که به وضوح قابل مشاهده است! فقط برای اطلاع و هوشیاری خوانتدگان بود و بس!
  وقتی دردها و مشکلات هر انسانی را می بینم ازرده می شوم برایم مهم نیست اهل کجاست اما برای شما همه چیز گزینشی تعریف شده که این تناقضات جای پرسش و تاسف دارد..
  با تشکر از سایت تریبون و با عرض پوزش بخاطر طولانی شدن نظر

  • سمير
   ۳۰ خرداد ۱۳۹۳

   ممنون اقاي اشرفي از اينكه انقدر فعالي و با اسم مستعار و طولاني همه را نصيحت ميكني خيلي ازت ممنونم و همينطور ازينكه حداقل ديگر با اسم بنده كامنت جعلي نگذاشتي

 87. مهدیار
  ۳۱ خرداد ۱۳۹۳

  خانم امامی هر چند مطمئنم کاراکتری که از خودتون معرفی کردین واقعی نیست اما می تونید این واژه ظلم را صد بار بنویسید فرقی با کامنتی که گذاشتید نداشت! اما سوال اصلی اینه که اگر اوضاع انقدر بده چرا شما به وطن خودتون برنگشتید فکر نمی کنید ما هم مشکلاتی داریم که نمی تونیم خوب از شما پذیرایی کنیم و با ساختن کشورتون مشکلات خود و بقیه کشورهایی درگیر با پناهندگانتون حل کردید؟ تایپک جنبه ی چیز دیگری پیدا کرده شبیه یک عملیات هدفمند تبلیغی برضد ایران شده و جناب انسانم ارزوست اشاره خوبی داشتند

  • امامی
   ۱ تیر ۱۳۹۳

   من متاسفم که نمی تونم دروغ بگم

   چون معمولا حرفای دروغ خیلی خوب وباکمال میل پذیرفته میشه

   من دیگه نظر نمی ذارم چون می دونم تو سایت گذاشته نمس شه ومطمئنم خبری هست

   ما به طرف هرکی دست محبت دراز کردیم سیلی خورد در گوشمون …

   کشور خودم باکمال می خوام برم ولی دیگه مهلتی ندارم که بخوام از صفر شروع کنم من عمرم اینجا گذشته

   همه ی ظلم ها رو تحمل می کنم فقط بخاطر دینم چون برم اونجا می دونم اولین تاثیرش تباه شدن دین بچه هامه

   پیامبر ما هم هجرت کرد به خاطر دینش وچقدر مشکلات داشت

   توکل ما به خداست …

   ماشعیان افغانستان نه درایران که مدعی حکومت اسلامی است جایی داریم ونه در کشور خودمان که نه دیدمش نه شناختمش

   بعدشم جناب مهدیار حتی اگر واقعا ایران بخواد ما برگردیم کشورمان باما همکاری می کنن نه اینکه تحقیرمان کنن

   مثال: کافیه فقط اجازه بدن مردهای ما راحت برن افغانستان وبرگردن تا برای خانواده هاشون خانه وبرای خودشون شغل مهیا کنن اون وقت ببین جچوری مردم میرن
   شما خودتو بذار جای من که اینجا به دنیا اومدی وبافرهنگ اینجا بزرگ شدی وچیزی از کشور خودت نمی دانی جز یک تحقیر از اطرافیانت
   درحالی که خود ایران اعلام می کند که افغانستان امن نیست
   تو جچوری می تونی بری اونجا

   جناب تریبون فکر کنم حرفایی که انسانم ارزوست میزد کاملا درسته وتو داری فقط ایجاد تفرقه میکنی
   دارم تلاش می کنم ی گزارش تهیه می کنم برای پلیس فتا
   چون اگه هدفت این نبود همه نظرها رو می زاشتی در سایت

  • مهدیار
   ۳ تیر ۱۳۹۳

   من هم متاسفم! البته درسته که دیگه زیاد دم از ظلم و اینجور چیزا نمی زنید اما به نوعی دارید حرف های قبلی رو تکرار می کنید اسلام ثابت است مهم نیست در کجای کره خاکی باشید! در ضمن افغانستان علیرغم تبلیغ و تلاش های غربی ها هنوز فرهنگ اسلامی داره هرچند که غرب زدگی در کشورهای مسلمان و حتی کشور ما وجود داره و باعث نگرانیه. رفت و امد انجام می شه و طبق قوانین با پاسپورت شما یا اطلاع نداری یا ………
   همجنین معتقدم اگر کشور شما می خواست به وعده هاش در مورد مهاجرین عمل می کرد اما بعضی از سران کشور همسایه و اشغالگرها چیز دیگری را ترجیح می دهند! مسبب تمام این مشکلات اونها هستن امنیت رو با کمک به تروریست ها در افغانستان کم کردند اما نه اونقدر که نشه زندگی کرد! واضحه که خواسته ی اونها ناامنی افغانستان و عراق و …. و اوارگی بیشتر مردم اون کشورها هست تا کسی مزاحم زیاده خواهی و منافع اونها نشه!
   تفرقه انداری از سوی بعضی نظراته نه سایت! اونهم با قصد قبلی و اینکه خیلی از نظرات می تونه کار یک فرد باشه واضح و تریبون کار درستی می کنه فکر کنم نظر خودتون با اسم دیگری درج نشده بهرحال امیدوارم کسایی که این قصد دارن نه فقط در این سایت بلکه هر جایی هستند قصد و هدفشون برای همه معلوم بشه و نتونن با دروغ و هر روشی عمل کنند

 88. حسين علي احمدي
  ۱ تیر ۱۳۹۳

  امامي برادر عزيز من اميد كه حرف من به سرد بد نخورد آخر تا كي مظلوم نمايي اين همه بچه هاي شما استعداد عالي دارند. اين همه چرند و مقاله هاي طولاني كه مرمدمان نوشته كنند ما بخوانيم چي فايده دارد بيا وطن خود برادر نهايت عزيز و مهربا من شخص خودم ده سال بيشتر است كه از ايران آمدم در اردو افغانستان هستم زنگي خوب است ..

  • اکبر
   ۲۹ آذر ۱۳۹۳

   راست میگه برادرم. من پارسال برای اولین بار رفتم افغانستان. چون 28 سال دارم و افغانستان را ندیده بودم. برای پاسپورت دانشجویی رفتم. تمام تلاشم این است که از تنها فرصتی که برایم ایجاد شد، بعد از ده سال ممانعت از تحصیل موفق به تحصیل شدم
   دوستان مهاجر من. بیایین برای آبادی کشورمان نقشه بکشیم. به خدا الان چندین میلیون نفر در افغانستان زندگی می کنند. فقط آب و برق و گاز با سختی گیر میاد. ولی در حال آباد شدن است.
   تا خودمان نخواهیم نمی‌شود. باید خودمان افغانستان را آباد کنیم. باید خودمان مذهب شیعه را در افغانستان به رسمیت بشناسانیم. باید درس بخوانیم. باید کار کنیم. باید تلاش کنیم. یک سال دو سال سختی ببینیم با شرایط کشورمان عادت می کنیم

 89. مهدیار
  ۱ تیر ۱۳۹۳

  حسین علی ما هم می پذیریم که مشکلاتی هست و ارزوی بهبودی داریم اما متاسفانه بعضی ها دارند با اقراق به تفرقه اندازی دامن می زنند که این درست نیست دو کشور ایران و افغانستان هیچ مشکلی با هم ندارند به نظر من هر مشکلی باشه از شیطنت بدخواهان دو ملت است!
  از تریبون هم مچکرم اما لطفا نظر قبلیم رو هم ثبت کنید بگذارید در برابر اینهمه انتقاد و حرف های ناروا ما هم حرفمان را محترمانه بزنیم در غیر اینصورت عملکرد شما منصفانه نیست

  • اکبر
   ۲۹ آذر ۱۳۹۳

   آقای مهدیار عزیز مشکل دارند. فقط چشمایمان را بستیم. مشکلی نداریم چون الان کسی نیست از حقوقمان دفاع کنن. ان شاء الله وقتی امثال من درس خوانیدم و ده بیست سال بعد به جایی رسیدیم مشکلاتمان را میگیم. عجله نکنید. این زخم کهنه یک روزی سر باز خواهد کرد.

  • یاس
   ۲۹ بهمن ۱۳۹۳

   راست می گه بنده خدا مشکل دیدگاهی که شما دارید و دنبال باز کردن زخم های کهنه!!!!

 90. سمیر
  ۱ تیر ۱۳۹۳

  خواهش می کنم نظری با اسم اقای اشرفی ثبت نشه چون ایشون اصلا اینجا نمیاد و خودتون هم می توانید ازشون سوال کنید اریانا باور کن فایده نداره نظرات من معلوم هست و با حرف های بچه گانه تو همخوانی نداره به هر دری زدی ولی باز هم تابلو شدی رفت دیگه کاریش نمی شه کرد راستی از لایک و دیس لایک هایی که دادی ممنون! خوبه نظرات رو هم اینجا هم بی بی سی و بقیه جاها با هم کپی می کنی کسایی که باور ندارن یه سر به سایت بی بی سی بزنن اونجا از این تراژدی ها زیاد می بینین منبعش اونجاست
  ولی خوب ای پی من از تهران پس بیشتر ازین خودت را ضایع نکن و کارهای زشتتو گردن دیگران ننداز!!!! با اقوام و استان های ما هم کاری نداشته نباش هرچند می دونم تنور اختلافات قومی را هم در جاهای دیگر داغ می کنی کلا کار تو همین است ولی اینجا جاش نیست ! فقط ای پی های جعلیت هم برای اثبات حرف من کافی است

 91. مرداویج
  ۲ تیر ۱۳۹۳

  افغانی های عزیز ناراحت نباشید ما به خودمون رحم نمی کنیم په برسه به شما.شمالی . ترک .قزوینی .اصفهانی.کرد. لر.شیرازی خلاصه هیچ کدوم از هموطنامون از زیر بد و بیراه ما در امان نبودن.اما وقتشه دیگه به خودمون بیایم و دستی به اخلاقمون بکشیم.

 92. حسين علي احمدي
  ۳ تیر ۱۳۹۳

  اينجامعلو نسيت چي خبر است بياييد همه صداقت كنيم و بنام خود پبام بگذاريم . امامي شمارا برادر گفتم ببخشيد و حالا خانم امامي راجع به افغانستان اصلاً نظر خوب نداريد ما همه شيعه و دوازده امامي هستيم هيچ مشكلي نداريم و زنگي ميكنيم. خواهر من بيا هيچ مشكلي نيست

 93. مهدیار
  ۳ تیر ۱۳۹۳

  اقای سمیر باید بگم پیش بینی خوبی کردید! رفتند سراغ اقوام ایرانی با اسم مرداویچ! در این که شما به خودتان رحم نمی کنید شکی نیست با اقوام عراق و افغانستان چه کردن تا علم تجزیه رو بلند کنند حالا برای ایران نقشه کشیدند اما موفق نمی شید هر فریبی هم بکار بگیرید به خودتون بر می گرده به کوری چشم دشمن اقوام ما با هم متحدند و هیچ مشکلی ندارن اگر فکر کردین می تونین با دری وری در بین اقوام ایران تفرقه بندازین کور خواندین

  • سمير
   ۵ تیر ۱۳۹۳

   اقاي احمد اشرفي عزيز (مهديار اريانا) واقعا نميدونم هدفت از اينكه با اسامي گوناگون مانند مهديار و امامي و علي احمدي سوال و جواب مطرح ميكني خودت ميپرسي و خودت جواب ميدي به خودت هدفت چيه؟
   اگر خيلي شجاعت داري با اسم خودت پيام بگذار و جوابت رو هم بگير وگرنه اينكه يكبار اسم من را جعل كني و چند بار هم با اسامي جديد بياي پيام بگذاري دردي از تو دوا نميشه اقاي اشرفي

 94. احمد اشرفي نوشنق
  ۵ تیر ۱۳۹۳

  اقاي سمير اصلا خوب نيست كه ميخواي من را حذف كني من خلافي نكردم كه بخواهم با اسم مستعار نظر بدهم و وكيل مدافع هم نمي خواهم قبلا با اسامي مستعار نظر دادم و بعد هم از مردم شريف افغانستان عذرخواهي كردم

 95. احمداشرفی نوشنق
  ۵ تیر ۱۳۹۳

  بنده بخاطر این نظر که برام فرستادند آمدم نظر نوشتم
  اقای اشرفی خواهش میکنم بیا اینجا و بگو که ارین عوضی داره اسمتو جعل میکنه
  من گفتم ولی باورشون نمیشه نظرات ثبت میکنن خواهش میکنم ازتون
  http://www.teribon.ir/archives/229812/%D9%85%D8%A7-%D8%A7%D8%B2-%D8%B4%D9%87%D8%AF%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AC%D9%86%DA%AF-%D8%AA%D8%AD%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C-%D8%B4%D8%B1%D9%85%D9%86%D8%AF%D9%87%E2%80%8C.html#comment-28807
  اما نمیدانم دلیلش چیه آقای مدیر سایت نظرات بنده را تایید نمی فرمایند

  • سرهنگ علي قاسم زاده
   ۹ تیر ۱۳۹۳

   با سلام و عرض خداقوت از طرف كارگروه محتواي مجرمانه مزاحمتان مي شوم بنابر گزارش رسيده كامنت مذكور حاوي و مصداق محتواي مجرمانه است و در صورت عدم حذف ناچار به مسدود كردن آن هستيم. لطفا همكاري لازم را انجام دهيد

  • تریبون مستضعفین
   ۹ تیر ۱۳۹۳

   با سلام
   شیوه ارسال تذکر از طرف کارگروه تاکنون از طریق ایمیل بوده است تا امکان تشخیص هویت مرجع تذکر دهنده برای مدیران سایت فراهم باشد. لطفا اگر از مجموعه مذکور هستید به روال سابق و با روشن نمودن مصداق محتوای مجرمانه اقدام فرمایید

 96. سمیر
  ۶ تیر ۱۳۹۳

  تریبون من نمی دونم چرا نظراتم را ثبت نمی کنید من حرف بدی نزدم و اگر هم اصرار دارم بخاطر اینکه اسم من رو جعل کردند و حتی نمی توانم از خودم دفاع کنم!
  من دیگه مزاحم سایت شما نمی شم اما شما خواسته و ناخواسته بازی خوردید اونهم توسط کسانی که نه دوست افغانستان بودند و نه ایران و نه هیچ کشور مسلمان شما ساده و احساسی عمل کردید و به نظرم حق دارند به نتیجه برسند!
  شب شما خوش!

 97. دانیال
  ۱ مرداد ۱۳۹۳

  مردم افغان هم خون ما و برادران وخواهران ما هستند همانند یک ایرانی هستند به قول سعدیا( بنی آدم اعضای یک پیکرند-که در آفرینش ز یک گوهرند ) (چو عضوی بدرد آورد روزگار – دگرعضوها را نماند قرار)

 98. ناشناس
  ۱۰ مرداد ۱۳۹۳

  همه بنی ادم با هم خواهر و برادرند…
  اما افسوس که یک عده با استفاده از شعارهای انسانی اهداف دیگری را دنبال می کنند که شاید انسانی نباشد مانند کشورهای استعمارگر غربی که از یک سو معادن افغانستان و عراق را غارت می کنند از سوی دیگر با کمک گروه های تروریستی مردم مظلومشان را اواره می کنند تا برای کشورهای همسایه نیز معضلاتی را ایجاد کنند و بعد جنگ روانی و حقوق بشر و غیره راه بیاندازند دنیای پلیدی شده واقعا مردم کشورهای خاورمیانه مظلوم هستند و از همه طرف مورد هجوم و افترا واقع شدند

 99. رضا
  ۹ شهریور ۱۳۹۳

  ازماست که بر ماست

  • آرتیاس
   ۱۷ شهریور ۱۳۹۳

   دقیقا

 100. هموطن
  ۲۸ شهریور ۱۳۹۳

  منون از نظر پاک وصادقانه تان اما مشکل نزاد پرستی فقط مشکل ایران نیست مشکل خود افغانستان هم هست حقیقت ان است هر چند که احمقانه به نظر می رسد و احتمال تئوری توطئه که رویه ی سیاسی و تاریخی و حتی بخشی از حاکمان دیروز و حتی امروزافغانستان با برنامه هایی دقیق و کاملا مخفیانه سعی دارند و حتی دارند هزارهای افغانستان را مجبور به خروج از کشورشان کنند البته در این زمان کمتر اما این برنامه همیشه ادامه داشته وحتی اکنون نیز ادامه دارد شاید کسی باور نکند اما گواهش همین است که در قدیم بیشتر ساکنان افغانستان هزاره بودند اما حالا سومین گروه نژادیند و افغانستان کشوری است که شعار ایدئولوژیکی مردمش با انکه مسخره به نظر می رسد تاجیک به تاجیکستان ازبک به ازبکستان و ازره به گورستان است و حالا دارند با به اجبار کوچ دادن ان مردم بالاخص از شهر هرات به ایران وضعیت ایران را هم تغییر می دهند نمی گویم هزاره ها بدند اما حقیقت این است که انها در مدت دویصت و سیصد سال اخیر به معنای واقعی کلمه از اموزش و حتی حق ارتباط داشتن با مردم دیگر محروم بوده اند که همین قابلیت انطباق انها را با جوامع دیگر محدود می کند و این خود مشکلی بزرگ برای پذیرش انها از سوی مردم کشور ما است در واقع می توان گفت هزاره های افغانستان که بزرگترین گروه مهاجرین را در ایران تشکیل می دهدند خود قربانی شرایط زمانه خود هستند وحتی بزرگترین قربانی نژاد پرستی اما ما نباید تاوانش را دهیم بلکه باید دولت افغانستان و حتی مردمش به نوعی بپذیرند که هزاره ها هم افغانند و هم انسان چون چیزی که حداقل من با مطالعه تاریخ ان کشور فهمیدم ان است که هزاره ها مربوط به سپاه صفوی اند و در کشور در تاریخ در جا زده افغانستان انها هنوز هم می توانند خطری جدی باشند پس حداقل در سطح دولت مردان انها هیچ فرصتی را برای راندن یا از بین بردن این قوم از دست نمی دهند

 101. نجفی
  ۷ مهر ۱۳۹۳

  می خواستن نجنگن مجبورشون که نکردیم که حالا اینقدر سنگشون رو به سینه می زنید تقصیر خودشونه که بدبختند عین تبتی ها زندگی می کنن هنوز یاد نگرفتن دنیا عوض شده

 102. اسد
  ۷ مهر ۱۳۹۳

  با سپاس از شما و دیگر رزمندگان با ایمان ایران ممنون که یادی از شهدا ما کردید چون سال ها بود فراموش شده بودند اما به عنوان کسی که عمویش در جنگ ایران عراق جنگیده است باید بگویم انقدر ها هم مدیون نیستید چون عمویم قبل از انکه در دوره تاریکی در افغانستان اختطاف شود همیشه از دوستانش در جبهه های ایران می گفت و اینکه هیچ گاه علاقه نداشته در شهرهای ایران باشد اما در کنار دیگر رزمندگان همیشه و همیشه از شما به نیکی یاد می کرد

 103. آرتیاس
  ۸ مهر ۱۳۹۳

  هموطن هزاره ها هم افغانی هستند و حق دارند در سرنوشت کشورشان سهیم باشند هیچ خطری برای افغانستان ندارند بالعکس می توانند خیلی خوب به کشورشان خدمت کنند افغانستان وطن اجدادی انهاست و نسبت به ان احساس مسئولیت می کنند سپاه صفوی هزاره نداشت انها قزلباشان بودند دوست عزیز!!

 104. ناصر
  ۱۱ مهر ۱۳۹۳

  چیزی از تاریخ نمی دانم اما به عنوان یک راننده کامیون که چندین بار به افغانستان رفته به نظرم مردم افغانستان به معنای واقعی نژاد پرست هستند و انها هر کاری برای تضعیف کسی از قوم دیگر می کنند شاید هم من اشتباه متوجه شده ام!

  • حسین
   ۲۱ مهر ۱۳۹۳

   ناصر جان زیاد به خودت فشار نیار از یه راننده کامیون بیش از این انتظار نیست .

  • آرتیاس
   ۲۵ مهر ۱۳۹۳

   حسین جان فکر کنم بوشهری باشی من هم بوشهری هستم من خودم وبلاگی با عنوان ویژگی های ظاهری نژاد اریایی دارم و در زمینه نژاد ها تحقیقات زیادی کردم البته چندین وبلاگ دارم که این یکیش هست متاسفانه مردم افغانستان در قوم گرایی غرق شدند اما نژاد مشترک دارند راننده های کامیون اکثرا ادم های بسیار خوب و شریفی هستند محض اطلاع شما دوست خوب

 105. ناشناس
  ۱۳ مهر ۱۳۹۳

  دوست افغانیم آرین که در بیش از 20 فروم عضویت داره و همیشه در اینترنت هست بحث های زیادی در مورد نژادپرستی می کنه البته خودشم دچاره نژادپرستیه اما فکر می کنه ایرانی ها نژادپرستند و همه جا اینو می گه من براش خیلی توضیح دادم و اونم متوجه شد

 106. دوباره ناصر
  ۲۸ مهر ۱۳۹۳

  منم دوباره ناصر همون راننده معذرت می خوام مثل اینکه منظورم رو درست نرسوندم و عذر می خوام از همتون از اقای اصفهانی که ما کارگرا چهره شهرشون رو زشت کردیم معذرت می خوام اگه بوی بدنم ازردشون معذرت می خوام اگه مجبور شدید تو خیابون یه پسر بچه رو بیبنید که داره جور پدر معتادش رو می کشه اما هنوز اونقدر شرف دار که از دیوار خونه هاتون بالا نره و معذرت می خوام از اقای حسینی اگه بلد نیستم درست حرفمو بزنم و منظورم رو برسونم اخه وقتی شما ها را باباهاتون با ماشین پیاده می کرد در مدرسه تون من و بچه های مناطق محرومی مث من باید تا نزدیک ترین دبیرستان دوساعت زودتر از خونه راه می افتادیم تا خودمون رو به اغلی که اسمش رو مدرسه گذاشته بودن برسونیم و معذرت می خوام از این که من و خونوادم شهر خودمون رو ترک کریم و وارد شهر های بزرگ شما شدیم و جاتون رو تنگ کردیم معذرت می خوام که تو شهرشما پدر دهاتی از همه دنیا بی خبر من قاطی سیل معتاداتون شد و هزار بار ازتون معذرت می خوام که از همه دنیا ارزوی یکی مثل من داشتن تریلی بوده و هست و معذرت می خوام از اقا ارین یا هر کی که هست که تو جامعه ما مردم باید برای گفتن حرف حق هم پشت نقاب قائم بشن چون تو این دنیا اگه حرفت راست ترین حرف دنیا هم باشه اگه یه ماشین اخرین مدل با قشنگترین کت و شلوار دنیا تیپ و قیافه دکترا رو رو نداشنته باشی حرفت یه ارزنم خریدارنداره اره منم واسه همین هر باری به هر جای سختی قبول می کنم تا لااقل بدهکاری قسط همین لعنتی رو بدم که بچه ام فردا بشه یکی مثل شما از همه دنیا بی خبرها اره من گفتم افغاستان نژاد پرستن ولی نگفتم کیا نژداد پرستن همین افغانی هایی تو کوچه خیابون هر روز می بینیمشون وتو متلک انداختن بهشون مسابقه گداشتیم نه اینا یه مشت بدبخت تر از منن و اتفاقا اینا خودشون قربانی نژاد پرستین چه تو کشور خودشون چه تو کشور ما اگه من یه چیزی از این ادما فهمیده باشم اینا هیچ دستی تو قاچاق ندارن سر مرز که بلوچان تو کشور خودشونم تو جنوبش اگه یادم بیاید تریاک می کارن جایی که اینا زندگی می کنن یه جایی زمیناش بدتر از جایی که من اومدم حداقل جای ما هواش گرم بود اتفاقا اینا تو هر چی کم داشته باشن تو مرام کم ندارن اره بی سوادن منم بی سوادم ولی وقتی رفتم افغانستان تازه فهمیدم که عشق امام علی چیه به خدا اگه عشق امام علی نبود حالا کشور ما یه جایی بود بدتر از افغانستان اگه تو از رو کتابا می گی من چیزی رو که با چشمم دیدم می گم اگه می خواید اینارو به خاطر خلافاشون مجازات کنید مواظب باشید که دارید چی کار می کنید همون عشق علی که ما رو تا حالا نگه داشته خدای همون علی ام گفته اگه خون کسی رو به ناحق بریزید تا ابد لعنتش رو بالا سرمون داریم حالا چه خون ریختن چه گناه یکی دیگر تقصیر دیگری انداختن مثل همین مواد چقد هممون به خاطر همین لعنتی کینه اشون رو داشتیم یا بهتر بگم من یکی که داشتم اما حالا اینا تا حالا دستشون به قاچاق نرفته رو بالای دار بردیم حالا فکر کن سر چه چیزای دیگه ای هم باهاشون همون معامله رو کردیم و اقای اصفهانی سر یه چیزی باهاتون موافق کلا روزنامه های ایران یه چیزی شون در رابطه با افغانی ها می شه چون تو همین شهر ما افغانی ها رو کم ازار نمی دن و لی تو هیچ رادیو روزنامه ای هیچی نیست به عنوان بچه یه معتاد می گم اینا ربطی به مواد ندارن و از اقایی که ارین گیر انداختن می گم شاید ارین از ترس یکی مثل تو خودش رو معرفی نمی کنه می تونم بگم به چی فکر می کنی چقدر خوشحال شدی که افغانی ها هم نژاد پرستن اما اشتباه فهمیدی یا اشتباه بهت رسوندم اتفاقا شاید بزرگترین بد بختی این چشم بادومی ها نژادپرست نبودنشون باشه حالا همتون دوباره درباره من قضاوت کنید همسایمون یه پیرزن افغانیه پیرزن بیچاره روزی که داشتم می رفتم افغانستان برام یه سنجاق قفلی که دعای به قول خودش زد گلوله داشت اورد گفت واسه اینکه ادم خوبیم کاش افغانستان چهارتا ادمی مثل من می داشت پیرزن بنده خدا نمی دونست که من همونیم که تا چهار روز پیش اگه افغانی ها رو تو خیابون می گرفتن دهنم تا بنگوش باز می شد و یادم رفته بود تو دوران بچگی خودم رو وقتی مثل همینا واسه یه لقمه نون حلال تو خیابون به خیال افغانی بودن گرفته بودن چقدر دلم شکسته بود اره من از افغانی می ترسم اما از اه دلشون که می ترسم تا حالا باید فهمیده باشید ادم خرافاتی ام یه بار از مادر بزرگم پرسیم برا چی ما اینقده بدبختیم مادر بزرگمم یه حرف بی ربطی زد و گفت خدا ما ها رو این طور افریده که به همون ذات واقعی ادما را نشون بده شما افغانی ها هم بیشتر از همه دنیا ذات واقعی ادما رو دیدید شما چیزیای رو از ادما دیدید که خودشون هم خبر ندارن ازش پس ازتون می خوام شما که روح واقعی ادما رو دیدین مثل ما ها نباشید هر چند که می دونم خیلی سخته اما حتی اگه این جا کسی قبول نداشته باشه من یکی هنوز می گم فقر ادم رو به هر طرف می بره چه جهنم چه بهشت اما اگه از این مراحلم سالم رد شدی حداقل خودت می دونی چه جوهری تو وجودت داشتی داری اره برادر افغانی من منم سختی کشیدم از هموطنام خوردم اما مثل تو دست به هرکاری زدم ولی مال مردم رو نخوردم بذار به خاطرش ما رو تحقیر کنن اما نذار بزننت زمین تا اخر به دنبال رویاهات باش حتی اگه بزرگترین ارزوت یه تریلی باشه اگه درس می خونی با جدیت و پشتکار بخونش چون کشور شما خیلی به تحصیل کرده ها نیاز داره و اگه کار می کنی فکر نکن کارگری گناه گناه اینه که ادم به کسی که برا شکم خونوادش هر تحقیری تحمل می کنه رو له کنه اما به خدا قسم همون علی شما ها رو از ما بیشتر دوست داره می دونی من بر عکس خیلیا تو ایران که ازافغانی ها تعریف می کنن هیچ دوست افغانی ندارم اخه می دونم با اینکه این همه به هم نزدیکم اما اخلاقامون با هم فرق می کنه من شوخم و تو اروم و هر دومونم هیچ اشکالی نداریم امااخلاقامون بهم نمی گیره بعضی ها این رو به بد بودن طرفشون بر داشت می کنن اما من می گم سر بد بودن نیست سر متفاوت بودنه من از یک کلمه یه چیزی بر داشت می کنم و تو یه چیز دیگه و هچ اشکالی نداره حداقل تا موقعی که ما فکر نکنیم خود اصل حقیم و من و تو حق نداریم از مردم چیزی بهتر از چیزی که خودمون هستیم و می کنیم انتظار داشته باشیم امیدوارم موفق باشید و این زندگی رو پشت سر بذارید هز چند که می گم تنهایید و حتی حرف های منم نمی تونه بهتون کمک کنه پس شمارو به خدای علی می سپارم و ازش می خوام به کسایی که واقعا مثل خودش تنهاند یاری برسونه و شما هم به خودتون کمک کنید اگه دیگران زحمت می کشن اگه دیگران دنبال سوادن اگه بقیه از گناه دوری می کنن اگه بقیه قشنگتر حرف می زنن اگه بقیه احترام پدر و مادر پیرها و بچه ها رو دارن اگه بقیه عادلن و اگه بقیه نا امید نمی شن شما باید هزاربار از انها بهتر باشید چون ادم ها عوض نمی شن اما به نظرم شما قدرتش رو دارید

 107. دوباره ناصر
  ۲۸ مهر ۱۳۹۳

  اگه می خوای سانسورش کن یا نظر من و نذار اما اینا حرفای دلم بود مخصوصا با حرفای اقای اصفهانی خودتی و کرم خودت

 108. دوباره ناصر
  ۲۸ مهر ۱۳۹۳

  واسه سایت دیگم می فرستم ش در ضمن می تونی بگی اسمم ارین

  • آرتیاس
   ۱ آبان ۱۳۹۳

   اگه قرار به نوشتنه منم بلدم تایپ کنم و همه جا کپی پیست کنم! کسی از هویت شما خبر نداره اینم که گفتی یک اسم مستعاره ولی کاملا معلومه شما چی هستی و چه کار می کنی!
   حتی از وبلاگ منم بیشتر می شود ویژگی های شما و هم کاران گرامی را از روی این نظرات بی انتها و پر بار شناخت

 109. ناصر
  ۶ آبان ۱۳۹۳

  واسه هیچ سایتی نفرستادم از ارتیاس هم معذرت می خوام اما ارتیاس بهم بگو مگه کارگری گناهه و من تمام عمرم داشتم گناه می کردم و نمی دونستم

 110. آرتیاس
  ۷ آبان ۱۳۹۳

  نه چه گناهی شماها هر روز به کارهای می شید راننده تریلی … کارگر …. حرفات خیلی با هم تناقض داره خیلی تابلو تر از چیزی هستی که فکر می کنی نظرت شبیه نظراتی هست که برای تخریب شخصیت و اقوام از خاطره و داستان های ساختگی استفاده می کنه و با تکرار مستمر می خواد به مخاطب تحمیل کنه….. به نظر من تلاش الکیه و فایده نداره بین حقیقت و دروغ اختلافاتی هست که هر کس اینجا کمی فکر می فهمه مهم نیست چند بار دیگه حرف های قبلی تکرار بشه حرف باطل و مغرضانه همیشه تابلو هست!
  اگر خواستی بازم به علی چپ بزن برادر عزیز

 111. ناشناس
  ۹ آبان ۱۳۹۳

  وای اقای ارتیاس شما خیلی دارین تند می رین اصلنم تابلو نیست خودتون دارین تهمت می زنین کارگری کار انسان های بزرگ هست خیلیم افتخار داره ارین دوست من هم قبلا کارگر بود ولی درامدش کم بود رفت دنبال یه کار دیگه
  زندگینامتونو خوندم چقدر قشنگ بود اقا ناصر حتی می تونید کتاب بنویسید اما حوصله ادمو سر می بره طوری که ادم خسته می شه از تکراری بودن حرفاتون اگه نقد پذیر باشید می گم یکم اغراق و طرفداری توش هست که ارزش کارو پایین می اره -…. یه چندتا نصیحت دوستانه دارم برای دفعه های بعد که خواستید سناریو بنویسید 1- بین مظلوم بازی به اقوام مثلا بلوچ نباید توهین کنید افغانستان همشون چشم بادومی نیستن! 2- واقعیت و نباید کتمان کنید مواد مخدر متاسفانه از افغانستان وارد می شه مزارعشو اونا پرورش می دن به دستور طالبان و امریکا! 3- نباید دروغ بگید یا شایعه بسازید کسایی که اعدام شدن جرمشون محرض بوده قاچاقچی مواد مخدر باید اعدام بشه زندگی خیلیارو نابود کرده ! 4- نباید بین دوتا نظر 360 درجه اختلاف باشه اینجوری همه می فهمن فرق نظر اول و دومتون از همه جالبتر بود نظر اول انتقاد بود شایدم برای این بود که طومار دوم تمجید و تعریف و ستایش و …..بتونید بعدش بیارید انقدر دوگانگی خوب نیست باور کنید اونوقت بقیه فکر می کنند به منظور دیگه ای دارین که دویست خط گریه زاری می کنین من فقط گفتم دوستم ارین اینطوریه تو فروم ها و سایت های زیادی هست و برای خودش کلی اسم داره بعضی وقتها ار شما هم بیشتر می نویسه نظراتشم از این سایت به اون سایت می بره که جلب توجه کنه خیلی زحمت می کشه البته نه به اندازه اونموقع که کارگر بود ولی نمی دونم چرا بهتون برخورد نکنه ارین می شناسید؟ پس سلام منو برسونید:)
  امام علی مثل پیامبر و خدا کسی رو دوست داره که تقواش بیشتر باشه اقا ناصر افغانی باشید فرقی نمی کنه مگه با شناسنامه می برنتون بهشت؟ جوابش پونصد خط نیستا هر چی باشه قول نمی دم بخونم :))

 112. میثم رفسنجان
  ۱۸ آبان ۱۳۹۳

  افغانی نباشه تکبیر نیست؟زنده باد هر چی افغانیه…منم رفتم سوریه ولی زنده اومدم…فعلا

 113. رضا
  ۲۰ آبان ۱۳۹۳

  بزن بر طبل دروغ و دغل که رسوا ترشوی
  منم رفتم سوریه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  مگر اینترنت می ذاره که جایی بری؟ شما که همیشه در حال جهاد مجازی هستی !!!!!

 114. افغان پسرک
  ۲۴ آبان ۱۳۹۳

  خخخخخ
  واقعا حیف خون اون همشهری های ما که تو 8 سال جنگ این مردم ریخته شد.
  من یه پسر 18 ساله ام که تو ایران متولد بزرگ و درس خوانده ام و امسال هم سال آخر دبیرستانم هستش انتظار خدمات رسانی که هیچی حتی این مردم توی رسانه ها و کتابهای خودشون من ندیدم که یک خط از فداکاری شهیدان افغانستان شود.
  چند روز پیش رفتم یه سیم کارت هشت هزار تومنی ایرنسل بخرم ولی….
  به جرم افغانی بودن حتی یه سیم کارت هم نمیتونیم بخریم
  آخه چقدر محدودیت………؟
  30 سال پیش مردم افغانستان مثلا به نام هم دین و هم زبون بودن به این مردم پناه اوردن ولی کاش…
  خدایا…

 115. ناشناس
  ۲۶ آبان ۱۳۹۳

  سیم کارت ایرانسل می دن ثابت نمی دن چجوری هنوز نمی دونی؟
  قک کنم از این داستان ها خیلی تعریف کردن دیگه زیادیش خوب نیست :)

 116. پرهام
  ۲۷ آبان ۱۳۹۳

  من همه نظراتو خوندم الحق شهدا مظلوم بودن حالا فرقی نمی کنه ایرانی باشه افغانی باشه شهید اسلام شهید اسلامه چکاره زشتی کردن مردم نظام اباد اخه بچه ای که با مدارک و قوانین اموزش و پرورش داره می اد ثبت نام کنه چه ازاری به اونا می رسونه؟ دوستم تو مدرسشون یه بچه افغانی هست می گه رفیقن بچه بدی نیست ولی یک چیز که خیلی به نظرم زشتر اومد سو استفاده یه عده یا یه نفر به اسم حمایت از مظلومه بیشتر داره در جهت عکسش کار می کنه اقای ارتیاس و اقایون دیگه که موضوع رو صریح گفتن به نظرم یکم شما مقصرین اگر می دونین مزدوره دیگه چرا گندش می کنین بذارین خوش باشه تو حال خودش طفلک همه رو شکل خودش فرض کرده هر روز اسم عوض کنه ببخشیدا ولی لازم نبود شما افشاگری کنین خیلی واضجه که چیکارست

 117. ناشناس
  ۲۸ آبان ۱۳۹۳

  نظراتی که به اسم احمدی پور – تایپ و ترجمه آنلاین نوشته شده جعلی و ساختگی هست.
  بیشتر نام سایت ها در اینجا ساختگی هست.
  شخصی با سوء استفاده از نام سایت های دیگه نظراتی رو موافق و مخالف می نویسه

 118. هستی
  ۱۹ آذر ۱۳۹۳

  من 26 سالمه. مادرم ایرانی و پدرم افانیه ایران به دنیا اومدم قانونه شناسنامه دادن به ما مثل هفت خانه رستم بود بعد از گذشته 8 سال دوندگی نشد که نشد.الان نه میتونم ازدواج کنم نه یارانه دارم نه میتونم گواهینامه بگیرم.درسم رو هم ول کردم.لطفا هرکی مثله منه کامنت بزاره

 119. مریم
  ۲۲ آذر ۱۳۹۳

  چقدر سخته اینطوری امیدوارم کشورتون اباد شه
  وقتی چند میلیون پناهنده بی سر و سامان وارد جایی بشن بهتر از این نمی شه تقصیر دولت ایران یا مردم ایران نیست

 120. حمیدحسینی
  ۱۷ بهمن ۱۳۹۳

  سلام دوستان.من درایران متولدشدم برادرم وخواهرانم متولد عراق وایران است وبرادربزرگم زمان جنگ در بسیج بود وپدرم با۹تابچه به جبهه کمک میکرد.من نتوانستم درس بخوانم چون نگذاشتن معدلم از۱۹ پایین تر نبود.الان ۳۰سال سن دارم ویک دختر خوشکل بنام نگین دارم خدارو شکر.توی دوسال گذشته حدود۵میلیون از حقوق منو خوردن به جرم افغانی بودن اما گله ای ندارم زندگی فرازو نشیب زیاد داره.میخواستم برم اروپاشرایطشوهم دارم امانمیتونم ازاینجادل بکنم برای اینکه من درایران متولدشدم وبا فرهنگ اروپابیگانه هستم ونمیتونم قبولش کنم.اینوخواستم بگم که هرچقدربه من ظلم بشه هرچقدر دستمزد منو ندن اذیت کنن واگر دخترمنونذارن درس بخونه بازهم من ایرانو وطن خودم میدونم و اذش دفاع میکنم.فدایت ای مولاکه کوش شنوایی نبود مجبورشدی درچاه فریاد بزنی.همتونو دوست دارم سیدحمیدحسینی

 121. امینی
  ۲۴ بهمن ۱۳۹۳

  سلام حمید من نامه هایی زیادی خواندم شبیه تو در این سایت و سایت ها دیگر که در این موارد صحبت می شد کاری ندارم که چه کسایی می نویسند یا چقدر حقیقته به نظر من اصلا بحث این نیست که کی جبهه رفته یا نرفته ما همه به شهدا مدیونیم از ایتدای زندگیمون از ابتدای تاریخ دینمون شهیدان بودند که ما و اسلام عزیزمان را حفظ کردند شهدای شما یا ما نداره گفتن نداره شهدای ایران 1000برابر شهدای افغان یا مهاجرین دیگر بودند در همان زمان که برادر شما به جنگ همه خانواده ها در ایران فرزندانشان را به جبهه فرستادند و تقدیم دین عزیزمان کردند من فکر می کنم متمایز کردن شهدا از هم و استفاده کردن از انها برای بیان حرف های شخصی کار صحیحی نباشه وقتی می گید حق من رو خوردن به جرم افغانی بودن ! حرفتون کمی غیر منطقی و ساده لوحانه است چون در این اینصورت ایرانی ها بیشتر مالیات می پردازند و حق انها هم خورده شده پس از حرف هایی که متاسفانه توسط سایت های خارجی برای تفرقه و … به خورد مردم داده می شه اجتناب کنید خوشحالم که از فرهنگ غربی بیزارید مثل من اما به شخصه معنقدم اگر غایت خوب و خیر باشه فرهنگ غربی یا شرقی فرقی نمی کنه و ادمی که احساس می کنه حضور در جایی رو دوست نداره و ازارش می ده اگر توانش رو داره بهتره اون مکان رو ترک کنه تا اینکه گله مند باشه و عمدا یا غیر عمدا به ضررش عمل کنه مانند ایه قران که به گناهکاران می گه زمین خدا بزرگ و به جای گناه کردن می تونستید هجرت کنید!
  مادربزرگ منم سادات بود نمی دونم چرا هر وقت اسم سید میاد یادش می افتم همیشه می گفت درد هیچ وقت با ناله خوب نمی شه روحش شاد موفق و پیروز باشید

 122. یاس
  ۲۹ بهمن ۱۳۹۳

  سلام اکثر کامنت های این مقاله درد دل است وقتی همه را می خوانی حرف ها مشابه است حتما چنین مشکلاتی وجود داره اما یکم داره زیاده روی می شه و افرادی سو استفاده می کنند و گویا تا ابد می خواهند حرف هایشان را قصه گونه و مانند خانم ها با جزئیت کامل! تکرار کنند من به این شخص یا اشخاص می گم شما خودتان مشکل هستید و مشکل ایجاد می کنید بردران افغانی ما از ما جدا نیستند مشکلاتشان مشکل ماست و مشکلات ما هم زندگی انها را متاثر کرده اما بی عدالتی و بی انصافی و پوشاندن واقعیت ها ثمره ای ندارد رفیق و همسایه افغانم بعضی کامنت ها را دید گفت این نوشته یک افغانی نیست ! معلوم نیست چرا خود را افغان معرفی کرده در مورد افغان ها اخلاق های مردانه دارند و اهل کار و تلاش پر حرفی و قصه تعریف کردن بلد نیستند این را به چشم دیدم خلاصه انها هم می دانند سلام گرگ بی طمع نیست
  ببخشید من نمی دونم ارسال می شه یا نه

 123. علیرضا
  ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴

  سلام به همه منم یه مهاجر افغانستان به حساب میام ولی تو ایران متولد شدم بعد 35 سال 2 ساله که اومدم آلمان فقط به خاطر تحقیر و نژاد پرستی که تو ایران بهمون میشد هیچ حق و حقوقی نداشتیم ولی اینجا تا وارد میشی از همه امکانات برخورداری تحصیل،پزشک رفاهی کشور به حساب کفرم هست ولی یک هزارم اینارو تو 35 سال زندگی تو ایران.مشهد.گلشهر ندیدم کسایی که گلشهر زندگی میکنن میدونن به امیدروزی که ایرانیها رفتارشون نصبت به مهاجرین عزیز افغانستان بهتر بشه آمین

 124. حسن
  ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۴

  دوستان گرامی من نظرات اکثر شما را خواندم و حق می دهم به برخی اما از چند نظر اخر هم نباید گذشت به نظر من هم برخی دارند مغرضانه نظر می گذارند من در جای دیگر این قبیل درددل ها را خواندم از ان جا که اکثر درددل های افغانی مانند هم هستند پس نیازی نیست چند باره مطرح شود مگر اینکه قصد دیگری باشد شبکه ها و رادیوی های اسرائیلی و انگلیسی امریکایی هم مرتبا همین صحبت ها را می کنند و گفتنشان تمامی ندارد! شاید جدا نگران مهاجرین افغانی در ایران باشند مثل دوستان غیر افغانی! انشالله که حتی مغرضان هم هدایت شوند

 125. afghan
  ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۴

  من یک مهاجر قانونی در ایران هستم
  از بچگی تا الان همش متلک و تحقیر از طرف اکثر ایرانیان شنیدم همکلاسی و مدیر مدرسه و حتی استاد دانشگاه
  من اینجا متولد شدم اگر دست خودم بود هیچوقت نمیومدم ولی خوب شما هم اگه بیست و چند سال یه جا زندگی کنی میتونی ازش دل بکنی حتی اگه مردماش بی انصاف باشن؟!!

 126. فاطمه
  ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۴

  من یک مهاجر افغانی هستم واینجا به دنیا امدم وازدواج کردم والان دختر وپسرم مدرسه میروم ومتولد اینجا هستند,ولی هنوزتغییری در برخورد ونگاهی که به من وخانواده ام در این35سالی که زندگی کردیم نمیبینم من خواهرم ۴سال المان رفته وبلا فاصله یک شهروند المانی شد و به بچه هایش شناسنامه دادند اما در کشور اسلامی وهمزبان ما هنوز برای ثبت نام بچه هایمان مشکل داریم انشالله بچه هامون مثل ما تحقیر نشوند

 127. ناشناس
  ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴

  واقعا حرفا شبیه به همه
  این طرف که افغانی نیس ولی خیلی پشتکار داره :)))
  در جواب شما باید بگم هیچ کس مجبور نیست جایی که نمیخواد باشه و اصلا دلبستگی به وجود نمیاد تا خوش نگذره و راحت نباشه! حرفاتون علاوه بر تکراری بودن و تابلو… یکم غیرمنطقیه

  • hengame
   ۱ خرداد ۱۳۹۴

   افغانی نیست خیلی دوست داشته باشه اما لیاقت نداره افغانی اهل دوز و کلک نیست

 128. ناشناس
  ۹ خرداد ۱۳۹۴

  یعنی ما خیلی راحتیم برادر

 129. ناشناس
  ۹ خرداد ۱۳۹۴

  ما همیشه. مظلومیم

 130. شایان
  ۱۶ خرداد ۱۳۹۴

  از وقتی که این افغان نماها در اینترنت زیاد شدند تعداد پان تورک ها و قوم پرست ها کم شده دیگه باید همه جوره فعال باشند وقت نمی کنن خخخ

 131. علیرضا
  ۲۹ خرداد ۱۳۹۴

  سلام من بیست و هشت سال سن دارم مشهد هستم و مشهد بدنیا اومدم.همه نظراتو خوندم . کاری به مظلوم نمایی و این حرفا ندارم.دیدم که میگم تا دلتون بخواد برای تمدید کارتم رفتم.خیلی توهین لفظی شنیدم هم به خودم هم به باقی افغانیها.بیشتر دوستای من ایرانی هستن انسانهای خوبی هم هستن همه جوره کمک کردن به ما . این ملت ایران نیست که دشمنی داره با ما این دولته که شدیدا خصمانه رفتار میکنه . حضرت محمد سلام الله علیه فرمودند اگر در سرزمینی برشما سخت گذشت تحمل کنید اگر بازهم سخت گذشت مهاجرت کنید.در افغانستان سخت گذشت و سخت عر شد و مهاجرتی صورت گرفت به ایران و تنها دلیل انتخاب ایران هم مذهب بودن و شیعه بودن ایران بود . حال که از ایران مهاجرت به اروپا شکل گرفته تو خود بخوان شرح حدیث از این قصه.رفته بودم اداره کار گفت اسم گفتم سید علیرضا حسینی طرف بهم میخنده میگه افغانی سید نداره برو خودتو خر کن . عصبانی شدم گفتم شجره نامه بیارم باور میکنی بلند شد گفت برو بیرون مردک افغانی . بدم اومد ولی خب اینقدر احمق نیستم که حماقت یه عده رو به پای همه بنویسم . من ایران رو دوست دارم چون خاکیه که اونجا بدنیا اومدم خون نافم اینجا ریخته به قول دوست ایرانیم از گندم همین خاک هستم.خلاصه مطلب اینکه از افغانستان مانده و از ایران رانده شده مردمی که بدنبال زندگی اسلامی هستن.اروپا نمی رویم چون میدانیم اسایش تن هیت اونجا ولی دینی نخواهد ماند.وجدانم قبول نمیکنه اروپا برم تا پسر با دختر مسیحی بخوابد و دخترم با پسر مسیحی. هیچوقت مردمی رو قضاوت نکنیم …..

 132. سید رضا
  ۵ تیر ۱۳۹۴

  با مطالعه نظرات که بغض و غرض زیادی در لاب لای برخی حرف ها وجود دارد در این ماه عزیز بهتر است کینه و غرض ورزی را کنار گذاشت کاری با افرادی که به نقلی قصه تعریف می کنند یا می سازند تا مواضع خاصی را تلقین و تایید کنند ندارم روی سخنم با بردران هموطن و غیر هموطنم است ما باید متحد باشیم و فریب این حیلت را نخوریم ببینید که اروپاییان حتی از ورود مسلمانان به خاکشان هراس دارند و اینطور توسط رسانه ها و عناصر خویش در هر مجالی برای عدم به ورود به انجا زمینه سازی می کنند ! از سوی دیگر جمعیت مسلمانان در فرانسه و کشورهایشان در حال افزایش است که همان پیروزی ماست

 133. سيد مهدى
  ۲۰ تیر ۱۳۹۴

  سلام ، ايرانى يا افقاني بودن افتخار نيست ، شيعه بودن وپير اهلوبيت بودن افتخارست ميخام به برادران ايرانى بگم توكشور سوريه عراق افقانستان و،،، دارن شيعه سرميبرن نمي پرسن ايرانى يا افقاني ،،، عربستان داره پرورش ميده طو پاكستان مدرسه دارن با پول عربستان همين طور طو افقانستان ،،،حالا ايران چيكار كرده برايه شيعه

  • ناشناس
   ۱۱ مرداد ۱۳۹۴

   عربستان و ترکیه پرورش میدن با حمایت امریکا و اسراییل ! هیچ کشوری به اندازه ایران پشتیوان اسلام و شیعه نبوده و نیست و تنها منافقین کوردل و دشمنان اتحاد مسلمانان هستند که بین شیعه و سنی دشمنی ایجاد می کنند

 134. ناصر
  ۲۶ تیر ۱۳۹۴

  باسلام من ۳۰ساله هستم و افغانستان ندیدم چرا منی که ۳۰سال تو ایران زندگی کردم نباید گواهی نامه داشته باشم کارت شناساای دارم ولی وقتی بخوام از یزد برم مهریز یا میبد باید نامه بگیرم ارزو دارم دیگه از این کارهای سخت کار خانه اجر نجات پیدا کنم و دولت عزیز جمهوری اسلامی ایران اجاز بده تو ی کار راحتری اجازی کار بده

 135. هعی روزگار
  ۳ مرداد ۱۳۹۴

  یعنی ما مهاجرا حتی گواهینامه ماشین هم نمی تونیم داشت باشیم بابا به قران خیلی محدودیت های سنگینی برای ما قرار دادن یه وضعیه بخدا …

 136. مهاجر دل سوخته
  ۱۱ مرداد ۱۳۹۴

  من به عنوان یک مهاجر در ایران…که متولد ایران هستم…این جمله که به ما می گوین افغانی ناراحت نیستم..ناراحتی ام به خاطر مسخره کردن ما است افغانی را به یک چشم مسخره نگاه میکنن …که این یک نوع خود خواهی است…اما در کنار این بد رفتارها……دوستان ایرانی خوبی هم داشتم…..که سر سبد..همه این بد رفاتارها است………..درپایانن..زنده باد سید علی رهبر اگاه ایران که اجازه ورود ااتباع غیر قانونی را صادر کردن.جانم فدای سید علی

 137. ناشناس
  ۲۳ مرداد ۱۳۹۴

  اینکه بعد از سه دهه میزبانی به دید منفی نگاه کنیم بی انصافی است کمک های ایران بی بدیل و بی سابقه بوده است و مشکلات بعضی همشهری ها بخاطر حضور غیر متعارف و بی برنامه است اگرچه خبرگزاری های غربی از این اب گل الود خوب ماهی می گیرند

 138. سید
  ۲۹ مرداد ۱۳۹۴

  خدا خالق مطلق است . پس خالق مالک است . ومالک حقیقی همه ی جهان خداست وتنها خدا ااست که حق حکم فرمایی دارد . .جهت اطلاع مسولین مرتبط با مهاجرین همه ی جهان از ان خداست وهمه ی انسانها مخلوقات خداوند

  • هستی
   ۳۰ مرداد ۱۳۹۴

   به افغانی ها گواهینامه میدهند دوست عزیز من اصفهان زندگی میکنم/خدا خیرشون بده حداقل یه گواهینامه رو میدن بهمون

  • ناشناس
   ۳۱ مرداد ۱۳۹۴

   عزیزم اگر مهاجر قانونی باشین مشکلی ندارین….در عجبم چرا مهاجران افغانی ضعفای ملتشونو نمیبینن؟؟؟ منظورم ضعف های رفتاری در ایران و اسیب هایی که به ملت مازدنرو….البته منپبه وجود افغانی های با شرافت ایمان دارم و براشون ارزوی خوشبختی در ایران رو داذم….راستی چرا خوبی های ملت ما بر افغانی ها پوشیده شدس

  • علی
   ۲ شهریور ۱۳۹۴

   هستی خانم احتمالاً شما متاهل هستید و گواهینامه خود را در سال قبل گرفته اید از ابتدای امسال به افراد مجرد گواهینامه داده نمی شود و همچنین از افراد متاهل انگشت نگاری و عقدنامه رسمی سفارت را مطالبه می کنند

 139. فرزند شهید
  ۲۶ مهر ۱۳۹۴

  سلام من یک فرزند شهید افغانی هستم همانند من تو ایران حدود ۲۵۰ نفر هستند مگر ما چقدر هزینه برای دولت ایران داشتیم که به ما هم مثل فرزند شهید ایرانی خدمات میدادند حدود ۲۲۰۰۰۰ شهید دفاع مقدس داریم برای همه آنها بودجه هست به ما میگویند خدمات به شما بار مالی دارد اگه واقعا نژاد پرست نیستید چرا حق ما را مثل دوستان ایرانی نمیدهید آخه پدر من و برادر من برای دفاع از ایران رفتند و شهید شدند.اگه کمی معرفت داشتید از ما تشکر میکردید و همواره میگفتید که آفرین بر شما.آخه بین انسانها رسم هست که اگه کسی یک خوبی بکند از طرف تشکر میکنند میدانم بی دین ترین آدم جهان هم فرزند کسی را که در راه اهداف آن شخص کشته شده از خود نمیراند یکساله بودم که پدرم در جزیره مجنون شهید شد بعدش هم برادرم شهید شد من ماندم و مادرم و هر لحظه نوازش دستان مسولان را بر سر فرزندان شهدا دیدم و کسی از ما یاد نکرد همیشه با خودم میگویم راهی که پدرم رفت اشتباه بود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: