یکشنبه 26 سپتامبر 10 | 17:07

رای منفی مجلس به فوریت مطالبه رهبر انقلاب

در حالی که رهبر معظم انقلاب از نمایندگان طراحی یک مدل نظارتی برای نظارت بر فعالیت‎های نمایندگان مجلس را مطالبه فرموده بودند، با گذشت نزدیک به سه ماه، در یک تصمیم سوال برانگیز، حتی فوریت بررسی این طرح نیز در مجلس رأی نیاورد.


در حالی که رهبر معظم انقلاب در آخرین دیدار خود با نمایندگان مجلس هشتم در خرداد ماه سال جاری، از نمایندگان طراحی یک مدل نظارتی برای نظارت بر فعالیت‎های نمایندگان مجلس را مطالبه فرموده بودند، با گذشت نزدیک به سه ماه از تصریح رهبر انقلاب، در یک تصمیم سوال برانگیز، حتی فوریت بررسی این طرح نیز در جلسه امروز مجلس مورد موافقت نمایندگان قرار نگرفت.

در جلسه علني روز يكشنبه مجلس بررسي يك فوريت طرح نظارت مجلس بر امور نمايندگان در دستور كار نمايندگان مجلس قرار گرفت اما نمايندگان به فوريت اين طرح راي منفي دادند. يك فوريت اين طرح 79 راي موافق ، 81 راي مخالف و 16 راي ممتنع از مجموع آراي 210 نماينده حاضر را كسب كرد.

رای مخالف نمایندگان به فوریت طرح نظارت بر عملکرد خودشان در شرایطی صورت گرفته است که پس از تاکید رهبر معظم انقلاب، 150 نفر از نمایندگان مجلس به نشانه تایید، طرح مذکور را امضا کرده و به هیات رئیسه مجلس ارائه کرده بودند! این اتفاق عجیب در مجلس بر ابهامات موجود نسبت به نحوه برخی تصمیم گیری‎ها در مجلس افزوده است.

تعلل نمایندگان مجلس در بررسی طرح نظارت بر عملکرد خودشان سخنرانی‎های آتشین برخی از نمایندگان قوه مقننه برای اثبات در راس امور بودن این نهاد همزمان شده است.

پیش از این نیز نمانیدگان مجلس هشتم در اقدامی مشابه و سوال برانگیز نظر رهبر انقلاب پیرامون عدم امکان ورود مجلس به موضوعات مصوب شواری عالی انقلاب فرهنگی را به رای گذاشته و به آن رای منفی داده بودند! که این اقدام مجلس با اعتراضات شدیدی مواجه شده و منجر به تجمع اعتراض آمیز پنج تشکل دانشجویی در مقابل مجلس شده بود.

شایان ذکر است رهبر معظم انقلاب اسلامی در آخرین دیدار خود با نمایندگان مجلس هشتم با اشاره به شان نظارتی مجلس و عدم مصونیت نمایندگان از خطا و اشتباه، از نمایندگان مجلس خواسته بودند تا سازوکار نظارتی برای خود طراحی کنند. ایشان در این بیانات فرموده بودند: “مجلس نسبت به دستگاه‌هاى اجرائى كشور شأن نظارتى دارد – كه خوب، چيز بسيار بااهميتى هم هست – يك شأن نظارتى هم براى خود مجلس و براى آحاد نمايندگان تعريف كنيد. من معتقدم كه شما دو سال ديگر توى مجلسيد، معلوم نيست بعد از اين توى مجلس باشيد يا نباشيد؛ ممكن است ديگر هرگز گذارتان به مجلس نيفتد؛ اما صدها و صدها نفر در طول زمان از اينجا عبور خواهند كرد؛ كسانى خواهند آمد و روى اين صندلى‌ها خواهند نشست. اگر شما امروز توانستيد يك سازوكار كنترلىِ متقن و محكم براى نظارت بر كار نماينده پايه‌گذارى كنيد، تا هر وقتى كه اين دستگاه خوب كار كند، اجرش مال شماست؛ مزد الهى‌اش مال شماست. آن طرف قضيه هم متأسفانه همين جور است. اگر امروز با قدرتى كه خدا به شما داده – توان نمايندگى – ميتوانيد اين ابزار كنترلى را كار بگذاريد، ولى كار نگذاريد، از شما سؤال خواهد شد. روز قيامت خدا سؤال ميكند … خوب، نماينده – مثل همه‌ى ماها – در معرض اينجور لغزشها و آسيبها قرار دارد. مال، فتنه‌انگيز است. اين، حرف من نيست؛ حرف امام سجاد (عليه الصّلاة و السّلام) است؛ «المال الفتون»؛(3) مال فتنه‌انگيز. پول، فتنه‌انگيز است؛ دلها را از راه در ميبرد؛ خيلى‌ها را ميلرزاند؛ كسانى كه آدم خيال نميكند اينها هم بلغزند، اما آدم مى‌بيند گاهى ميلغزند. قدرت هم همين جور است، رودربايستى هم همين جور است، محبتها هم همين جور است، دشمنى‌ها هم همين جور است؛ ماها را ميلغزاند. يك جائى بايد بر كارش نظارت كند. خدا را شكر ميكنيم كه شما برادران و خواهران با دل بيدار از اين مسئله استقبال ميكنيد.”

پیش از این نیز احمدی‎نژاد در دیدار با اعضای کمیسیون اصل 90 مجلس در خردادماه گذشته با انتقاد از همین موضوع گفته بود: “مايه تعجب است كه كمترين لغزش يك مقام اجرايي زير ذره‌بين مراكز نظارتي متعددي از جمله قوه مقننه قرار مي‌گيرد، در حالي كه اگر صدها برابر بزرگتر، تخلفي از يك نماينده مجلس صورت گيرد هيچ كس حق تعرض به نماينده مجلس را ندارد.”

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.