چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
شنبه ۲۳ شهریور ۹۲ | ۱۱:۵۵

ائتلاف ۴ گانه سعودی علیه محور مقاومت

منابع آگاه عربستانی از شکل گیری ائتلاف جدیدی در خاندان سعودی متشکل از شاهزاده بندر، شاهزاده بن نایف، شاهزاده متعب و التویجری خبر می‌دهند که هم اکنون اداره امور کشور عربستان سعودی را با وجود پادشاه بیمار این کشور به دست گرفته‌اند.


در داخل عربستان این روزها خبر از ائتلاف چهارگانه‌ای به گوش می‌رسد که اداره امور حکومت در این کشور را در دست دارد که متشکل از شاهزاده «بندر بن سلطان»، رئیس دستگاه اطلاعات که پرونده‌های سوریه، ایران و عراق را در دست دارد و اصطلاحا بر امنیت خارجی اشراف دارد و شاهزاده «محمد بن نایف»، وزیر کشور که بر امنیت داخلی اشراف دارد، شاهزاده «متعب بن عبد الله»، پسر شاه کنونی و رئیس گارد ملی عربستان و سرانجام «خالد التویجری»، نخست وزیر کنونی و رئیس دیوان سلطنتی عربستان سعودی است.

وجه مشترک بین این چهار نفر دشمنی با ایران و سوریه و حزب الله و عراق به رهبری «نوری المالکی»، نخست وزیر این کشور و همچنین جماعت اخوان المسلمین به عنوان خطرناک‌ترین جنبش در منطقه خلیج فارس است.

از دیگر وجوه اشتراک این چهار نفر رشد عربستان و حمایت از جناح لیبرال‌های سعودی و به حاشیه راندن تدریجی موسسات و نهادهای دینی و مذهبی و داشتن تحصیلات بالا در دانشگاه‌های غربی است.

در این میان بازیگر پنجمی نیز وجود دارد که مزاحمت‌هایی برای این چهار بازیگر ایجاد کرده و او کسی جز شاهزاده «الولید بن طلال» نیست که در اهداف فوق الذکر به ویژه دشمنی با اخوانی‌ها با این افراد مشترک است.

برآورد شده دارایی‌های شاهزاده «الولید» حدود 30 میلیارد دلار باشد و او پس از تحکیم جایگاه مالی خود هم اکنون در تلاش برای حضور در عرصه سیاسی است و اقدام برای راه اندازی شبکه سیاسی اقتصادی ماهواره‌ای «العرب» در «منامه»، پایتخت بحرین می‌تواند، شاخه و بازوی تبلیغاتی و اطلاع رسانی قدرتمند وی در منطقه باشد.

از سوی دیگر خبرهای رسیده از منامه تاکید می‌کند که شاهزاده الولید برنامه‌های سیاسی خود را با برکناری «طارق السویدان» از ریاست یکی از شبکه‌های دینی به جهت اخوانی‌ بودنش، آغاز کرده است تا ارتباط خود با این جماعت کاملا قطع کند.

اما درباره ائتلاف چهارگانه‌ای که ذکر آن رفت باید گفت که این ائتلاف تلاش بسیاری می‌کند که خود را به «عبد الله بن عبد العزیز»، پادشاه 92 ساله و بیمار سعودی نزدیک کند، به ویژه آنکه حضور خالد التویجری در سمت وزیر دیوان سلطنتی به معنای دروازه نزدیکی به شاه سعودی است و شاهزاده متعب که بسیاری او را جانشین پدر در عربستان می‌دانند.

این ائتلاف بیانگر این امر است که انتقال قدرت در عربستان به آرامی در حال انجام است و نسل اول فرزندان «عبد العزیز بن سعود» در حال سپردن قدرت به نسل دوم هستند و نقش و اهمیت نسل اول درحال افول و کاهش است، اما این به معنای سکوت نسل اول آل سعود در برابر این انتقال قدرت نیست.

براین اساس گزارش شده است که شاهزاده «سلمان بن عبد العزیز»، ولی عهد عربستان سعودی و پادشاه آینده این کشور از این ائتلاف آگاه بوده و مخالفتی با آن نداشته و برخی می‌گویند، حمایت‌هایی نیز از آن به عمل می‌آورد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: