یکشنبه 15 سپتامبر 13 | 11:56

ادعای جدید وزیر خارجه مصر علیه ایران

وزیر خارجه مصر به رغم اعلام خوش‌بینی از سیاست‌های دولت جدید در ایران در قبال کشورهای عربی حوزه خلیج فارس مدعی شد اقدامات تهران در منطقه خلیج فارس به ضرر امنیت ملی مصر تمام می‌شود.


ادعای جدید وزیر خارجه مصر علیه ایران«نبیل فهمی» وزیر خارجه مصر گفت: به رغم روابط تاریخی میان مصر و ایران، اقدامات این کشور در منطقه خلیج [فارس] امنیت ملی مصر را نقض می‌کند و این مشکلی میان ما و تهران است. اختلاف میان مصر و ایران در دوره رژیم سابق، اختلاف میان سنی و شیعه بود و در دوره نظام مبارک این اختلافات مربوط به امنیت ملی بود.

فهمی در ادامه به تلاش مصر برای بهبود روابط با ایران اشاره کرد و گفت که نشانه‌های مثبتی از مواضع دولت جدید ایران در قبال کشورهای حوزه خلیج فارس وجود دارد هرچند که این امر تاکنون ملموس نشده است.

وی همچنین به اقدام برخی کشورهای حوزه خلیج فارس مبنی بر فرستادن نمایندگانی برای حضور در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور جدید ایران اشاره کرد و گفت که مصر نماینده‌ای در این مراسم نداشت.

وزیر خارجه مصر گفت که مصر با ایران با هدف خاصی تعامل خواهد کرد. اگر با ایران وارد گفت‌وگو ‌شویم، این گفت‌وگو صریح، شفاف و کاملاواقعی و به دور از هرگونه انفعال و احساسات خواهد بود و در آن منافع مصر، کشورهای حوزه خلیج [فارس] و مشرق عربی لحاظ خواهد شد. ما با ایران در مسئله‌ای که به ضرر منافع کشورهای حوزه خلیج [فارس] باشد، همکاری نخواهیم کرد.

موضع وزیر خارجه مصر در قبال ترکیه

پایگاه خبری «الیوم السابع» نیز نوشت:وزیر خارجه مصر اظهار داشت که دلیل عدم بازگشت سفیر مصر به ترکیه، مشکلات میان دو کشور است.

وی در ادامه بر ضرورت احترام جامعه بین‌الملل به دولت کنونی مصر تاکید کرد و گفت که باید صدای مردم مصر شنیده شود اما آنچه که ما از ترکیه دیدیم، اظهارات غیرمناسب و سیاست‌های غیرقابل‌پذیرش بود. همین امر موجب توقف رزمایش‌های دریایی مشترک ترکیه و مصر تا دستیابی به توافق‌های جدید شد.

وزیر خارجه مصر طی یک گفت‌وگوی تلویزیونی اظهار داشت: ترکیه از تمام عرف‌های بین‌المللی عبور کرد و آرام شدن آنکارا در این اظهارنظرهای تند برای ما کافی نیست. ما تغییر سیاست ترکیه و گرفتن مواضعی مشخص در قبال مصر را می‌خواهیم. در صورت تحقق چنین امری، به نفع ما خواهد بود که سفیرمان را به استانبول بازگردانیم.

وی افزود: این امر قابل قبول نیست که با طرف غیرمصری که علیه صدای انقلاب 30 ژوئن اقدام می‌کند، همکاری کنیم. هرکسی نیز که به مصر تعدی کند، بهای سنگینی را برای مصالحه باید بپردازد.

مخالف تقسیم طائفه‌ای سوریه هستیم

فهمی همچنین در قبال بحران سوریه گفت: می‌خواهیم بر اساس اصول ژنو 2 به راهکاری سیاسی برای بحران سوریه برسیم و با تقسیم طائفه‌ای سوریه مخالفیم و اجرای موفقیت آمیز طرح روسیه منجر به نجات منطقه از خطر تقسیم خواهد شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: