یکشنبه 15 سپتامبر 13 | 13:49

از طرح تقسیم تهران چه خبر؟

نماينده مردم تهران در مجلس، بحث تقسيم تهران به سه استان را تنها يك ايده و پيشنهاد خواند و گفت: اين ايده از سوي نمايندگان شهرستان‌هاي استان تهران مطرح شده اما تاكنون به صورت طرح تدوين نشده است.


«فاطمه آلیا» نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر، درباره تقسیم تهران به سه استان تهران شرقی، تهران غربی و تهران مرکزی، اظهار داشت: در سال‌های اخیر بحث معضلات و مشکلات پایتخت جزء دغدغه‌های مسئولین از جمله نمایندگان مجلس بوده است.

وی در ادامه افزود: بر این اساس، مدتی است طرحی تحت عنوان انتقال پایتخت در مجلس در حال بررسی و پیگیری است که بر اساس، آن تهران پایتخت سیاسی باقی خواهد ماند و پایتخت اداری به یکی از شهرهای جدید اطراف تهران منتقل خواهد شد.

این عضو کمیسیون اجتماعی با بیان اینکه اخیراً نیز در راستای رفع معضلات پایتخت، ایده جدیدی از سوی برخی نمایندگان مبنی بر تقسیم تهران به سه استان تهران شرقی، تهران غربی و تهران مرکزی مطرح شده، اظهار داشت: این موضوع تنها در حد یک ایده و پیشنهاد است که از طرف برخی نمایندگان شهرستان‌های استان تهران مانند ورامین، رباط کریم، شهریار و دماوند مطرح شده است.

آلیا ادامه داد: این نمایندگان نیز با توجه به نگاهی که به معضلات شهر تهران دارند، این پیشنهاد را فعلا در بین خود مطرح کردند که تهران نیز مانند استان خراسان به سه بخش تقسیم شود؛ البته ممکن است بعد از این نیز به دلیل دغدغه‌هایی که در بین مسئولین وجود دارد پیشنهادات جدید دیگری مطرح شود، اما آنچه که الان کار کار‌شناسی بیشتری بر روی آن انجام شده و شاید اجماع بیشتری بر آن باشد و منطقی‌تر به نظر آید، بحث انتقال پایتخت اداری و استقلال آن از پایتخت سیاسی است.

نماینده مردم تهران با بیان اینکه این پیشنهاد باید در مرکز پژوهش‌های مجلس و دولت به عنوان متولی بحث تقسیمات کشوری بررسی و کار‌شناسی شود، گفت: بحث تقسیمات کشوری موضوع ساده‌ای نیست که با طرح یک پیشنهاد به نتیجه برسد.

گفتنی است؛ اخیراً نماینده ورامین در مجلس از بررسی طرحی در نهادهای ذیربط خبر داده بود که بر اساس آن، استان تهران به سه استان تهران شرقی، تهران غربی و تهران مرکزی که شمیرانات، ری و اسلامشهر را نیز در بر می‌گیرد تقسیم می‌شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: