دوشنبه 27 سپتامبر 10 | 10:55

دروغ‌های شاخدار رسانه دولتی انگلیس

در این گزارش از قول افراد دیگری سعی می شود جنگ هشت ساله تحمیلی به ایران را شکست طرفین نشان بدهند حال آنکه این تنها جنگ در یکصد سال اخیر است که ایران از ده ها کشور دنیا رسما اسیر در اختیار داشت.


داوود مرادیان – راقم این یاد داشت از سال 1380 تا 1381 در مدیریت فیلم و سریال ارتش و از از سال 1386 تا کنون بصورت فیلم ساز مستقل در حوزه دفاع مقدس و مستند سازی نظامی فعالیت داشته و بر آنچه می نویسد از نظر دانش نظامی تا حدی تسلط دارد. اگر آنچه راقم این یادداشت می نویسد قابل رد بوسیله سند است رسانه دولتی انگلیس می تواند اسناد رد آن را ارائه کند.

دروغ را فریاد بزن!

در سالگرد فرارسیدن ایام دفاع مقدس ، رسانه دولتی انگلیس BBC اقدام به پخش یک گزارش و یک مستند نمود که ترکیب آن با سایر برنامه و نیز سایت فارسی این رسانه به مخاطب القا می کند که نبرد هشت ساله ایران با ارتش بعث صدام صرفاً یک نبرد صدام و امام است و سراسر شکست است و سرافکندگی. نگارنده قصد دارد در این یاد داشت دو برنامه پخش شده بی بی سی را از نظر صحت و سقم اسنادی و نیز کار رسانه ای و عملیات روانی بررسی نماید.

نخست : گزارش پخش شده

در گزارشی که فرن تقی زاده ، مجری برنامه نوبت شمای بی بی سی نیز آنرا در صفحه شخصی فیس بوک خود نشر داده است ، جنگ به نوعی القا می شود که با اینکه هر دو سوی جنگ شیعیان بوده اند لذا این جنگ صرفا انتقامجویی فردی دو نفر از یکدیگر است و برای شبیه سازی چهره امام به صیرت صدام در ابتدای گزارش تصویر صدام که سربازان عراقی خاک از شیشه اش می زدایند را به تصویر امام بر فراز انبوهی از مردم جمع آمده در میدان آزادی کات می کنند و برای مذهبی نشان دادن صدام تصویر نماز وی در حرم حضرت امام حسین را نیز به این آش شله قلمکار می افزایند حال آنکه عمدتاً صدام تا پیش از حمله به کویت چهره ای کاملا ناسیونالیستی داشته و در مقابل رسانه ها بصورت یک مقتدر نظامی حضور می یابد و تصویر مورد استفاده در گزارش بی بی سی (تا جایی که من مطمئنم) مربوط به بعد از حمله به کویت می شود. یعنی زمانی که صدام مورد تحریم واقع شد و بیم حمله داشت و برای جلب نظر امتهای مسلمان هم در برابر رسانه ها علناً نماز می خواند و هم الله اکبر را به میان ستاره های پرچمش اضافه کرد!

به این گزارش پر مشکل بیفزائید افاضات بنی صدر را که ادعا می کند: « ستاد مشترک ارتش یک برگه ای به من داد که عراق قصد دارد به ایران حمله کند و من آنرا به آقای خمینی دادم و او برگه را گرفت گذاشت کنار که این نظامی ها دروغ می گویند و می خواهند فلان کنند و هیچکس به کشور حمله نمی کند» و جالب آنکه گزارشگر بی بی سی هیچ سوالی مبنی بر سند یا شاهد چنین گزارشی طلب نمی کند حال آنکه اگر گزارشی از ستاد مشترک به فرماندهی کل قوا ارسال شود حتماً چند نسخه از آن در بایگانی ارتش باقی می ماند در حالی که تا امروز هرگز چنین سندی دیده نشده. دومین دلیل بر بطلان این ادعا حضور شخص بنی صدر در جلسه کرمانشاه است که در آن جلسه افراد مختلفی از جمله رحیم صفوی ویک سروان ارتشی که فرمانده سپاه کرمانشاه نیز بوده حضور داشته و نیز محمد بروجردی و احمد متوسلیان. تمامی گزارشات بیرون آمده از جلسه با آنچه سردار صفوی در مصاحبه ای که شخصاً با وی گرفتم ، مطرح کرد تطابق دارد. سردار صفوی در این خصوص گفت: « من و سروان… (من اسمش را فراموش کردم) که انقدر آدم خالصی بود به فرماندهی بخشی ازسپاه کرمانشاه منصوبش کردیم . با هم رفتیم و از روی ارتفاعات دیدیم که لشگر زرهی عراق پشت دیاله آرایش گرفته است. همین را به بنی صدردر جلسه کرمانشاه گفتیم و او یک تحلیل سیاسی انجام داد که اصلا شما سپاهی ها می دانید جنگ چیست ؟ برای وقوع یک جنگ باید موازنه قوا بین دو قطب جهانی بهم بخورد و شما سپاهی ها امنیت همین مناطق را حفظ کنید نمی خواهد در امر جنگ دخالت کنید و امر جنگ را به ارتش واگذارید.» سومین دلیل نوع عملکرد فرمانده کل قوا بنی صدر است. فرماندهی که می تواند در خلال شکستهای پیاپی در نبرد با عراق سپاه را مورد تحریم جدی قرار دهد و سرهنگ صیاد شیرازی را با سیلی و خلع درجه از ارتش به علت حمایت وی از سپاه اخراج کند و برای هیچکدام هیچ اجازه یا اذنی از رهبری نگیرد. اما نمی تواند برای ایجاد یک آرایش دفاعی در مرز کشور یک آماده باش ساده به ارتش بدهد و باید برای چنین حکم ساده ای دست بر سینه به اذن باشد؟

در این گزارش از قول افراد دیگری سعی می شود جنگ هشت ساله تحمیلی به ایران را شکست طرفین نشان بدهند حال آنکه این تنها جنگ در یکصد سال اخیر است که ایران از ده ها کشور دنیا رسما اسیر در اختیار داشت. با آمریکا مستقیم در خلیج فارس وارد نبرد شد. دشمنش از سوی کشورهای بزرگی چون شوروی ، آمریکا ، آلمان ، فرانسه و انگلیس تجهیز و حمایت شد. به شهرهایش حمله شیمیایی شد ( که بعد از جنگ جهانی اول بی سابقه بوده است) به کشتی های نفتکشش بر خلاف تمام معاهده های بن المللی توسط هواپیماهای اجاره شده با خلبان از فرانسه و موشک های اگزوسه هوا به دریا مورد هدف قرار می گرفت و کشتی های دشمنش با پرچم آمریکا و شوروی و هند اسکورت میشد و حتی آمریکا به اسم حمایت از کویت رسماً کشتی های عراقی را اسکورت می کرد که ننگ تاریخی کشتی بریجتون و انهدامش با تیر غیب الهی در برابر همه رسانه ها بر پیشانی واینبرگر و اعوان و انصارش ماند.

چگونه ممکن است باقی ماندن این نظام و این ملت و این انقلاب در پس چنین هجوم جهانی و حمایت ریالی و دلاری پیروزی نباشد؟ ما اکنون هستیم و با قدرتی مثال زدنی هستیم. این از نظر بی بی سی شکست است؟

دوم: مستند دو سرباز {؟}

بی بی سی مستندی از ژیار گل پخش کرد که داستان یک ایرانی و یک عراقی را روایت می کند. اینکه ژیار گل چگونه عداوت شخصی اش با انقلاب و خصوصا سپاه را تا کنون چندین بار در گزارش های بی طرفانه اش (!) نشان داده نیاز به سند خاصی نیست و کافی است گزارش هایی که وی با بهم چسباندن بخشی از صحبتهای محسن رضایی در یکی از برنامه های تلویزیونی درباره شکنجه ضد انقلاب و نیز دخالتهای مالی سپاه (بازهم بدون ارائه سند) تهیه کرده است را ببینید.

ژیار گل در این مستند سرتا پا نقیض ادعا می کند یک رزمنده داوطلب ایرانی و یک سرباز عراقی در خلال عملیات بیت المقمدس و فتح خرمشهر یکدیگر را ملاقات می کنند و رزمنده ایرانی دلش برای سرباز مجروح عراقی می سوزد و او را از دست تیر خلاص زنهای جمهوری اسلامی ! (اتهام جدید بی بی سی علیه دفاع مقدس) نجات می دهد و سپس بعد از نزدیک به سی سال آنها اتفاقی در کشور کانادا ! در حالی که جفتشان از تالمات جنگ از نظر روحی بسیار بهم ریخته اند یکدیگر را در یک مرکز روان درمانی ملاقات می کنند و این ملاقات به گوش ژیار که اونیز اتفاقی چند کوچه پایین تر است می رسد و اتفاقی به این بزرگی رخ می دهد که این دو باز یکدیگر را می بینند!

به هرحال بنده به عنوان یک مستند ساز چند سوال حرفه ای از آقای ژِیار گل و رسانه دولت انگلیس دارم که می تواند راستی آزمایی خوبی برای این مستند باشد.

1- از نظر آماری چقدر ممکن است که از میان 70 هزار نفر آقای الف و آقای ب یکدیگر را در خرمشهر ببینند و هر دو به سرنوشت مشابه (اسارت) مبتلا شوند و بعد از سی سال در بین حدود یک میلیارد انسان و انتخابهای متنوعی مثل (آمریکا و اروپا و استرالیا و ژاپن … که احتمال مسافرت این دو نفر به آنها زیاد باشد ) هردو سر از تورنتو کانادا (!) دربیاورند و اتفاقا از بین همه اماکن موجود در کانادا در همان مرکز مورد اشاره یکدیگر را ببینند و… از نظر رباضی چنین احتمالی را باید معجزه نامید!

2- عراقی مورد اشاره ادعا می کند در محمره (اسم بعثی خرمشهر) در حالی اسیر شده که خدمه تانک بوده. تانکی که خدمه اش را چهارماه بیاموزندش نمی تواند از T52 یا T54 فراتر باشد و قاعدتاً یا در لشگر 6 زرهی یا 10 زرهی بوده و اگر در خرمشهر بوده حتما در لشگر 10 زرهی بوده. در این عملیات بیش از 12 هزار عراقی و عمدتا از همین لشگر اسیر گرفته شده پس داستان تیر خلاص چیست؟

3- عراقی مذکور ادعا می کند ژنرال مافوقشان در یک عملیات 5 روحانی را اسیر می کند که همه را با تانک له می نماید. اگر لشگر زرهی در خرمشهر بوده و سپس عملیات بیت المقدس منهدمشان کرده این پنج روحانی کجا بودند؟ اگر آنها از عمامه فهمیده اند اینها پنج روحانی اند یعنی بایستی از یگانهای تبلیغی باشند که این یگانها از اواسط سال سوم جنگ به بعد تشکیل شد و اصلا امکان حضور چنین روحانیونی آنهم 5 نفر در خرمشهر ممکن نیست و هیچ اسمی هم در میان مدافعان خرمشهر از پنج روحانی اسیر و شهید دیده نمی شود.عراقیی که حتی عملیات رمضان را ندیده از کدام عملیات می گوید؟ و جالب است که عراقی مذکور دیالوگ های فیلم های سینمایی را می گوید و دیالوگ روی تصاویر رزمندگان ایران حک می شود و ما می شویم خونریز!

4- عراقی مذکور می گوید که در زندانهای رژیم انقدر زجر و شکنجه دیده که تنها فکرش سیر کردن شکمش بوده! برای بررسی این ادعا کافیست به تصاویر بازگشت اسرای عراقی و اسرای ایرانی نگاهی بیندازیم و وضع سلامت عمومی ایشان را باهم مقایسه کنیم میزان صحت و سقم ادعای نامبرده معلوم می شود.

5- ژیار گل در این مستند با صدای خود ادعا می کند که آیت الله خمینی به خاطر خصومت شخصی با صدام جنگ را ادامه داد و آتش بس را نپذیرفت! بر اساس کدام اصول خبرنگرایی بی بی سی چنین ادعایی را بدون ذکر سند پخش می کند؟ طبق کدام دستور کتبی یا کدام صفحه ی صحیفه نور؟

6- در بخشی از مستند ترانس کلارک سفیر سابق انگلیس در بغداد ادعا می کند هر دو رهبر ادعا با غرب دشمن بودند. این ادعای کلارک صدو هشتاد درجه با منبع مهمی از تاریخ جنگ قرار دارد. کتاب ویرانی دروازه شرقی نوشته وفیق السامرایی ارشد ترین ژنرال استخباراتی عراق که رسما در این کتاب عنوان می شود که آمریکایی ها و غربی ها اطلاعات جبهه ایران را به روز به اطلاع عراق می رسانند حتی درحد زدن خاکریز در روزی جدید

به هرحال این مستند انقدر مشکل دارد که نمی توان آنرا مستند دانست اما می توان یک فیلم تبلیغی موثر برای کشور کانادا دانست . این را استفاده مکرر از پرچم در اهتزاز کانادا در قیاس با پرچم ایران بر فراز گورستان(به تعبیر بی بی سی) و به تعبیر ما مزار شهدای جاویدان می توان فهمید.

فاعتبرو یا اولی البصار. این گزارش را به مدیران کولر گازی رسانه نشناس صدا و سیما نشان بدهید که از خلاء های موجودتان چگونه سوء استفاده می شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.