چهارشنبه 18 سپتامبر 13 | 12:36

مواجه‌ه‏ای اسلامی با مسأله رابطه دختر و پسر

در اسلام، روابط بین افراد نامحرم، اگر در قالب ازدواج نباشد، تنها در چارچوب اقتضائات تعامل اجتماعی مجاز است و در این روابط باید حدود شرعی رعایت شود


به گزارش تریبون مستضعفین کتاب «جنسیت و دوستی: مواجه ه‏ای اسلامی با مسأله رابطه دختر و پسر» نوشته دکتر حسین سوزنچی (عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع)) از سوی دفتر نشر معارف و پزوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی منتشر شد.

دوستي و رابطه دختر و پسر پيش از ازدواج، از معضلاتي است که به‌ویژه در دو دهه اخير در جامعه ما رو به فزونی گذاشته است. در فرهنگ غرب اين دوستي‌ها نه تنها منعي ندارد، بلکه در چارچوب فرهنگ ليبراليستي حاکم بر آن جوامع، نه تنها پيش از ازدواج، بلکه پس از ازدواج نيز با هيچ منع قانوني و اخلاقي و عرفي مواجه نيست، و حتی تشویق هم می‌شود. اما در اسلام، روابط بين افراد نامحرم، اگر در قالب ازدواج نباشد، تنها در چارچوب اقتضائات تعامل اجتماعي مجاز است و در اين روابط بايد حدود شرعي رعايت شود؛ پس آنچه امروزه تحت عنوان دوستي دختر و پسر، در حال گسترش است، با آموزه‌هاي اسلام ناسازگار است.

جنسیت و دوستی

توصيه به پرهیز از روابط، و نیز پیشنهاد اشباع اين نياز از طريق تشکيل خانواده، اگرچه ضروری است، اما به دلیل فاصله افتادن بين بلوغ جنسي و بلوغ اجتماعي، و نيز شدت يافتن تحريكات جنسي در جامعه، لااقل در عرصه‌هايي جوابگو نیست. آیا بر اساس آموزه‌های دینی، راه‌حل واقع‌بینانه‌ و کارآمدی براي اين مساله وجود دارد؟ آیا بر اساس آموزه‌های اسلام، می‌توان الگویی برای مدیریت جنسی جوانان، که واقعیات امروز را هم جدی بگیرد، ارائه داد؟

نگارنده پس از اينکه در اثری دیگر، تبييني از معنا و امکان نظري «علم ديني» ارائه داد، اکنون درصدد برآمده که مصداقي نيز براي آن مدعا نشان دهد. اين کتاب به عنوان نمونه‌اي از حلّ مسأله در عرصه «علم ديني» نوشته شده، لذا مخاطبان اولیه آن، متخصّصان مربوطه در رشته‌هاي علوم اجتماعي و علوم اسلامي هستند. از طرف ديگر، چون قرار است مسأله‌اي حلّ شود، کساني که با اين مسأله به طور مستقيم مواجهند (که در يک تقسيم کلان دو گروهند: جوانان و خانواده‌هاي آن‌ها، و مسئولان و سياست‌گذاران کشور) نیز مخاطب این اثر می‌باشند.

چاپ اول این کتاب در 222 صفحه، قطع رقعی، تیراژ 1000 نسخه و قیمت 5500 تومان روانه بازار کتاب و اندیشه شده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: