یکشنبه 22 سپتامبر 13 | 17:00

انتشار کتابی از نلسون ماندلا به زبان فارسی

محمدعلی قندهاری‌نیا معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برنامه‌های ‌آموزشی این سازمان را در سال جاری تشریح کرد.


به گزارش تریبون مستضعفین محمدعلی قندهاری‌نیا معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با گرامیداشت هفته دفاع مقدس، بیان داشت: دوره‌های آموزشی این سازمان از فردا دوشنبه همزمان با بازگشایی مدارس به صورت رسمی آغاز خواهد شد.

وی اضافه کرد: سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، فعالیت و رسالت خود را در سالهای گذشته متکی بر دو بال برنامه‌ها و خدمات قرار داده بود که برنامه‌های فرهنگی هنری و برنامه‌هایی با موضوع و فعالیت‌های خاص در شهر تهران اجرا شد که برخی از برنامه‌ها نیز در سطح محلی، فرامنطقه‌ای و در نهایت شهری به صورت سراسری برگزار شد.

قندهاری‌نیا ادامه داد: از جمله خدماتی که این سازمان برای مخاطبان خود در نظر گرفته است می‌توان به کتابخانه‌ها و نگارخانه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران اشاره کرد که در این راستا مهمترین خدمات خود را در فرهنگسراها و خانه‌های فرهنگ برپا می‌کنیم که آن نیز خدمات آموزشی است که در این دوره به رویکرد کیفی‌سازی خدمات توجه ویژه‌ای شده است.

وی سابقه این سازمان در حوزه آموزش 18 ساله قلمداد کرد و گفت: از نخستین خانه‌های فرهنگ و فرهنگسراهایی که در شهر تهران تاسیس شد برنامه‌های این سازمان در حوزه فرهنگی و هنری جاری و ساری بوده است. در این راستا باید گفت 86 هزار و 500 متر مربع فضا برای آموزش قرار گرفت که 4 هزار و 118 صندلی نیز برای این مهم در نظر گرفته شد.

به گفته این مقام مسئول، برگزاری سالانه 28 هزار کلاس، جامعیت موضوعات در دوره آموزشی را مورد توجه قرار داد و بیش از یک هزار و 200 عنوان مخاطب را در دوره‌های مختلف مورد آموزش قرار می‌دهیم.

وی اضافه کرد: حدود 3 هزار و 500 مربی به آموزش و تدریس این دوره‌ها مشغول بودند که آخرین و مهمترین ارائه خدمات به بیش از 2 هزار نفر در طول سال بوده است که به آنها خدمات آموزشی ارائه شده است.

عدم تناسب بیشترین حجم موضوعات آموزشی با برنامه‌های این سازمان

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به مهمترین چالش‌های خدمات آموزشی این سازمان اشاره کرد و گفت: عدم تناسب بیشترین حجم موضوعات آموزشی با برنامه‌ها و اولویت‌های این سازمان یکی از چالش‌های مهم خدمات آموزشی ما به شمار می‌رود.

قندهاری‌نیا ادامه داد: از دیگر چالش‌های این خدمات می‌توان به عدم برخورداری از یک نظام آموزشی و منسجم و عدم وجود طرح درس برای فعالیت آموزشی، عدم نظارت بر صلاحیت علمی، اخلاقی و مهارتی مربیان و معلمان و در نهایت عدم نظارت بر فعالیتهای آموزشی فرهنگسراها اشاره کرد که خوشبختانه همه این معضلات امسال مرتفع شده است.

وی افزود: این سازمان با در نظر گرفتن ظرفیت‌های آموزشی به بزرگترین شبکه‌های آموزشی غیر رسمی کشور را بر عهده دارد که در این راستا به بحث تحول نظام آموزشی سازمان توجه بسیار شده است.

سند طرح تحول آموزش سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران تدوین شد

وی با اشاره به تدوین سند طرح تحول آموزش سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، بیان کرد: در این سند به 8 محور نظیر محتوا و موضوعات آموزشی، منابع و محصولات آموزشی، مربیان، سیستمهای آموزشی، مخاطبان، بحث ساختار سازمانی و منابع، امکانات و تجهیزات و ارزش‌یابی آموزشی پرداخته شده است.

به گفته این مقام مسئول، مجموعه محتواها و دوره‌آموزشی که در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در حال تدبیر است ذیل 4 دسته نظیر دین و اخلاق، مهارت اجتماعی و فرهنگ شهروندی، ادب و هنر و در نهایت مهارت‌های عمومی و عملی تدوین شده است که در این راستا 21 گروه آموزشی برای آن تشکیل شد و در هر گروه آموزشی یک نفر بعنوان دبیر، 3 نفر عضو هیئت علمی، یک نفر مدرس و یک نفر هم کارشناس امور تکنولوژی انتخاب شد.

وی اضافه کرد: در این راستا نیز یک کارگروه شکل گرفت که ماحصل آن 1200 کاربرگ برای 1200 دوره آموزشی بود که در این کاربرگ‌ها عنوان، دروس پیش‌نیاز، هدف، ویژگی فراگیران، روش آموزش، تجهیزات مورد نیاز و چگونگی ارزش‌یابی دوره‌های اموزشی لحاظ شده است.

قندهاری‌نیا ادامه داد: علاوه بر این کاربرگ‌ها زیر گروه دیگری نیز تشکیل شد که در آن زیرگروه 2 عضو هیئت علمی دانشگاه به بحث علمی این کاربرگ‌ها پرداخته و در نهایت یک کارشناس دینی این کاربرگ‌ها را ملاحظه و مورد تائید قرار می‌دهد.

انتشار 120 عنوان کتاب برای یک هزار و 200 کاربرگ آموزشی

به گفته معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برای یک هزار و 200 کاربرگ حدود 120 عنوان کتاب طراحی و تدوین شده است که در این راستا نیز 170 عنوان بروشور که 50 مورد آن در حوزه اجتماعی و 120 مورد آن در حوزه آموز‌ش‌های هنری است، تهیه و به مرور زمان منتشر خواهد شد.

وی با اشاره به بحث ساماندهی مربیان و معلمان، بیان کرد: در دو سال گذشته 4 هزار و 830 متقاضی به ثبت‌نام در تدریس در فرهنگسراها پرداخته بودند که پس از آزمون‌های کتبی و مصاحبه‌های شفاهی صلاحیت علمی و مهارتی و در نهایت عمومی این افراد مورد ارزیابی قرار گرفت و در پایان 3 هزار و 79 نفر مورد تائید قرار گرفتند.

قندهاری‌نیا ادامه داد: آموزش ضمن خدمت مربیان فرهنگسراها در گذشته مغفول مانده بود که خوشبختانه این مشکل هم مرتفع شده است، همچنین سامانه الکترونیکی سینا که خود کلمه سینا مخفف سامانه آموزشی یکپارچه است، طراحی و راه‌اندازی شده که این سامانه دارای یک پورتال 5 وجهی نظیر مرکز آموزش سازمان، مراکز آموزش، ناظرین آموزشی، 3 هزار مربی و 200 هزار مخاطب است که در آینده ثبت‌نام غیر حضوری مخاطبان در این سایت فراهم می‌شود.

وی درخصوص طرح و برگزاری مجموعه زندگی آموختنی، عنوان کرد: گاهی‌اوقات شهروندان ما با مشکلاتی مواجه می‌شوند که نیازمند مدیریت بحران هستند ، اما متاسفانه در سیستم آموزشی کشور چه در مدارس و چه در فضای دانشگاهی تنها به آگاهی افزایی توجه شده است و کمتر مهارت آموزشی برای مخاطبان در نظر گرفته می‌شود.

وی افزود: در این راستا سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، دوره‌های آموزشی و آموزش شهروندی را با تاکید بیشتر در دستور کار خود قرار داده است و 220 دوره آموزشی را در 220 کاربرگ طراحی کرده که در نهایت منابع لازم برای این 220 کاربرگ تهیه و 66 نوع کتاب در حوزه مهارت‌های اجتماعی، 16 عنوان کتاب در حوزه مهارت‌های شهروندی و 50 عنوان بروشور آماده تولید شده است که به زودی در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد.

به گفته این مقام مسئول، مجموعه مهارتهای فنی این سازمان 185 دوره است که مهمترین و پرخرج‌ترین آنها آموزش با موضوع تشکیل و تحکیم خانواده و برپایی 105 دوره است.

وی اضافه کرد: در این راستا 22 دوره برای مهارت‌های فردی، 18 دوره برای مهارت‌های بین‌فردی، 13 دوره برای مهارت‌های مطالعه و سواد رسانه‌ای، 20 دوره برای حضور مهارتهای کارآفرینی و کاریابی و 7 دوره آموزشی برای مهارت مشارکت اجتماعی برگزاری خواهد شد.

قندهاری‌نیا معتقد است در حوزه فرهنگ و شهرنشینی که 37 دوره است، مباحثی در راستای تجارت و سرمایه‌گذاری شهری در 10 دوره ، مهارت‌های گردشگری و تهران شناسی در 9 دوره، مهارتهای ایمن‌سازی شهری در 7 دوره، مهارتهای ترافیکی در 5 دوره، مهارتهای حفاظت از محیط زیست در 4 دوره و در نهایت مهارتهای مدیریت مصرف در 2 دوره برپا خواهد شد.

وی با اشاره به انتخاب مربیان، افزود: در دوره‌های آموزشی تنها از مربیانی استفاده خواهد شد که دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند که طی فراخوانی 160 نفر برای تدریس در اینگونه کلاس‌ها اعلام آمادگی کردند که از این تعداد طی آزمون کتبی 300 نفر پذیرفته شده‌اند که این 300 نفر نیز طی مصاحبه‌های شفاهی علمی و تخصصی تنها 56 نفر از آنها با عنوان مربی آموزشی این سازمان برگزیده شدند.

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران درباره خانه‌های کودک، گفت: خانه‌های کودک شهر شکوفه‌ها در سطح شهر تهران 75 خانه است که در آن نیز دوره‌های آموزشی برای 5 هزار نو آموز 4 تا 6 سال با حضور 260 نفر مربی و کمک‌مربی برگزار می‌شود.

وی اضافه کرد: در این آموزش‌ها تفکیک سنی مورد توجه سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران قرار گرفته و منابع آموزشی و کمک آموزشی به صورت پکیج کامل در اختیار فراگیران قرار می‌گیرد که این پکیج در بحث شهری و شهر نشینی تدوین شده است.

تابع‌جماعت: انتشار کتابی از نلسون ماندلا به زبان فارسی

در پایان این مراسم امیرحسین تابع‌جماعت مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به تشریح آئین بزرگداشت نلسون ماندلا پرداخت.

وی افزود: این سازمان در مقاطع و زمان‌های مختلف درباره شخصیت‌های دینی و فرهنگی ایران و سایر کشورها به برپایی آئین بزرگداشتی پرداخته است که از جمله آن می‌توان به بزرگداشت داوری اردکانی و علیرضا قزوه اشاره کرد.

وی اضافه کرد: در گذشته نیز این سازمان از گاندی با شعار استکبار ستیزی و ساده زیستی بزرگداشتی را برپا کردکه در این راستا نیز فردا از نلسون ماندلا با شعار زنده‌باد ماندلا در فرهنگسرای ارسباران تجلیل خواهد شد.
تابع‌جماعت ادامه داد: کتابی درباره نلسون ماندلا به زبان انگلیسی توسط سازمان ملل منتشر شده است که این سازمان این اثر را به زبان فارسی برگردانده و فردا آنرا در این مراسم رونمایی خواهد کرد، همچنین در این مراسم از چهره نقاشی‌شده ماندلا رونمایی می‌شود و این نقاشی توسط سفیر آفریقای جنوبی به خانواده ماندلا ارسال خواهد شد.

به گفته مسئول روابط‌عمومی، پیام خانواده نلسون ماندلا و پیام بانکی‌مون رئیس سازمان ملل فردا در بزرگداشت نلسون ماندلا قرائت خواهد شد که اجرای این مراسم برعهده احسان علیخانی خواهد بود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: